روش مطالعه زیست دوازدهم برای کنکور و امتحان نهایی

روش مطالعه زیست دوازدهم تجربی

آخرین مانع برای موفقیت یک دانش آموز تجربی در کنکور تجربی نظام جدید، کتاب زیست شناسی دوازدهم هست که مثل هر مانع دیگری، با پشتکار و برنامه ریزی میتوان آن را از میان برداشت. بنابراین، پیش رفتن مطابق روش مطالعه زیست دوازدهم، در نتیجه‌ی کنکور تجربی نظام جدید هم بسیار تاثیر گذار است. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه زیست دوازدهم را بخوانیم؟ بهترین روش خواندن زیست دوازدهم چیست؟ چطور زیست دوازدهم را یاد بگیریم؟

اگر شما هم با چنین سؤالاتی در مورد خواندن مباحث زیست دوازدهم مواجه شدید، شک نکنید که این مطلب، پاسخ‌های بسیار کاربردی برای پیشرفت در زیست دوازدهم به شما خواهد داد. پس همراهمان باشید.

فهرست مقاله:

 • بررسی فصل های زیست دوازدهم تجربی

 • سرفصل های زیست دوازدهم نظام جدید

 • تعداد تست طرح شده از هر فصل زیست دوازدهم نظام جدید در کنکور

 • بهترین روش خواندن زیست دوازدهم تجربی برای کنکور و امتحانات نهایی

 • مباحث ترکیبی کتاب زیست دوازدهم نظام جدید در کنکور تجربی

 • بارم بندی زیست دوازدهم تجربی در امتحانات نهایی


مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

بررسی فصل های زیست دوازدهم تجربی

برای دست پیدا کردن به بهترین روش مطالعه زیست دوازدهم، ابتدا باید گفتارهای این کتاب را بررسی کنیم. کتاب زیست دوازدهم تجربی شامل 8 فصل است. هر فصل از کتاب، به یکی از مباحث ساز و کارهای ژنتیک، تغییر گونه ها، رفتار جانوران در گذر زمان و سازوکارهای مولکولی برای کسب ماده و انرژی می‌پردازد.

سرفصل های زیست دوازدهم نظام جدید

فصل اول زیست دوازدهم: مولکول های اطلاعاتی

فصل دوم زیست دوازدهم: جریان اطلاعات در یاخته

فصل سوم زیست دوازدهم: انتقال اطلاعات در نسل ها

فصل چهارم زیست دوازدهم: تغییر در اطلاعات وراثتی

فصل پنجم زیست دوازدهم: از ماده به انرژی

فصل ششم زیست دوازدهم: از انرژی به ماده

فصل هفتم زیست دوازدهم: فناوری های نوین زیستی

فصل هشتم زیست دوازدهم: رفتارهای جانوران

با نحوه مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور  آشنا شوید.

تعداد تست طرح شده از هر فصل زیست دوازدهم نظام جدید در کنکور

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که تعداد تست طرح شده از هر فصل زیست دوازدهم را به‌طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد، چراکه خیلی از سوالات زیست شناسی کنکور تجربی به صورت ترکیبی هستند و نمی توان دقیقا یه تست را به فصل خاصی به طور کامل اختصاص داد. حتی امکان دارد که از یک فصل حتی یک سوال هم به طور مستقیم طرح نشود. در ضمن از هر فصلی که مطالب و محتویات بیشتری دارد، معمولا سوالات بیشتری مطرح می شود.

یادگیری زیست دوازدهم تجربی

تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور نظام جدید 1398: 16 سوال از 50 تا سوال

فصل اول زیست دوازدهم (مولکول های اطلاعاتی): ۲ سوال

فصل دوم زیست دوازدهم (جریان اطلاعات در یاخته): ۴ سوال

فصل سوم زیست دوازدهم (انتقال اطلاعات در نسل ها): ۳ سوال

فصل چهارم زیست دوازدهم (تغییر در اطلاعات وراثتی): ۱ سوال

فصل پنجم زیست دوازدهم (از ماده به انرژی): ۱ سوال

فصل ششم زیست دوازدهم (از انرژی به ماده): ۲ سوال

فصل هفتم زیست دوازدهم (فناوری های نوین زیستی): ۱ سوال

فصل هشتم زیست دوازدهم (رفتارهای جانوران): ۲ سوال

بهترین منابع دروس اختصاصی کنکور رو می تونی اینجا پیدا کنی.

دوره آفلابن افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور 1399: 15 سوال از 50 تا سوال

فصل اول زیست سه (مولکول های اطلاعاتی): ۳ سوال

فصل دوم زیست سه (جریان اطلاعات در یاخته): ۲ سوال

فصل سوم زیست سه (انتقال اطلاعات در نسل ها): ۴ سوال

فصل چهارم زیست سه (تغییر در اطلاعات وراثتی): ۲ سوال

فصل پنجم زیست سه (از ماده به انرژی): ۲ سوال

فصل ششم زیست سه (از انرژی به ماده): ۲ سوال

فصل هفتم زیست سه (فناوری های نوین زیستی): به طور مستقیم هیچ سوالی مطرح نشده است.

فصل هشتم زیست سه (رفتارهای جانوران): به طور مستقیم هیچ سوالی مطرح نشده است.

 • بدلیل حذفیاتی که در سال 99 بخاطر تشکیل نشدن کلاس ها انجام شد، سوالات کنکور 99 تجربی معیار مناسبی برای تعیین میزان اهمیت سر فصل های زیست دوازدهم تجربی نمی باشد!

 • در سوالاتی که عبارت سوال و گزینه ها از فصل های مختلف طرح شده است، پاسخ نهایی تعیین کننده است که جزء کدام فصل زیست دوازدهم قرار بگیرد.

  بهترین روش خواندن زیست دوازدهم تجربی برای کنکور و امتحانات نهایی:

  کتاب زیست شناسی دوازدهم تجربی بعد از کتاب سال یازدهم، مهم ترین کتاب کنکور برای پاسخدهی به سؤالات مهم ترین درس کنکور تجربی است که البته در سال های آینده به دلیل تشکیل کلاس های درس اهمیت آن افزایش پیدا می کند! نکته مهم دیگر این است که دروس زیست دوازدهم در سال کنکور خوانده می شود و زمان کمتری برای مطالعه آن فراهم است؛ پس باید به خوبی مطالب این کتاب را بخوانید و با آشنایی به بهترین روش خواندن دروس، وقت بیشتری را به فصل های کلیدی اختصاص دهید.

  با توجه به تعداد گفتارهای زیست دوازدهم، نحوه مطالعه زیست دوازدهم برای هر فصل کتاب، با هم متفاوت است. فصل های 7 و 8 و گفتارهای 2 و 3 فصل 4 زیست شناسی دوازدهم، بیشتر جنبه ی حفظی دارند و زیاد مفهومی نیستند؛ در نتیجه باید آن ها را چندین بار با بهترین روش مرور دروس، دوره کنید که قطعا سریعتر از مطالب کتاب زیست دهم و یازدهم در ذهن شما می مانند، چراکه شما آن ها را در روش خواندن زیست دوازدهم برای امتحانات نهایی هم تا حدی یاد گرفته اید!

  فصل های یک، دو، پنج و شش زیست و گفتار اول فصل 4، نسبت به بقیه ی فصل های این کتاب مفهومی تر هستند و باید وقت و انرژی بیشتری روی آنها گذاشت. البته این فصول هم با حل کردن زیاد تست و تحلیل پاسخنامه های تشریحی به خوبی بخاطر می مانند و به راحتی فراموش نمی شوند.

  برای فصل 3 که در رابطه با ژنتیک است، تنها باید از بهترین منابع تست زیست کنکور، مثال های زیادی حل کنید تا روی آن تسلط پیدا کنید.

  نکته ی دیگر این است که قیدهای کتاب دوازدهم نسبت به سال های دهم و یازدهم دارای اهمیت کمتری هستند و نسبت به روش مطالعه زیست دهم و یازدهم، نیاز به سخت گیری کمتری دارند. در هر صورت همه قیدهای کتاب را با یک رنگ مشخص هایلایت کنید.

  روش خواندن زیست دوازدهم کنکور

  با بهترین منابع دروس عمومی کنکور آشنا شوید.

  در عوض، شکل های کتاب مخصوصا فصل های 1,2,5,6 بسیار مهم هستند. باید نکات آن ها را یادداشت کنید و در هر دور مطالعه مباحث زیست شناسی دوازدهم بررسی کنید. چرخه ها را برای خود روی کاغذ بدون نگاه کردن به کتاب رسم کنید و تمام نکات را در کنار چرخه ها بنویسید. هر سال از مبحث «تنظیم بیان ژن پروکاریوت ها و یوکاریوت ها» یک سوال طرح می شود؛ پس حتما اتفاقاتی که در هر حرکت ایجاد می شود و شکل ها را بخاطر بسپارید.

  شاید کلیدی ترین بخش فصل 4، گفتار 1 باشد؛ حتما تمام جهش ها را بررسی کنید و سوالات زیادی حل کنید تا در خاطرتان بمانند. فراموش نکنید که در ابتدای مطالعه هر فصلی، نام و تعداد گفتارها و تیترها را یاد بگیرید تا یک دسته بندی خوب در ذهن شما ایجاد شود. در ضمن، همیشه تصور کنید که شما جای طراح هستید و همیشه هنگام مطالعه در ذهنتان سوال طرح کنید.

  نکته مهم دیگر که بچه های نظام جدید با آن روبه رو هستند، واژه هایی هستند که برای آن ها معادل فارسی درنظر گرفته شده است؛ پس حتما با هر دو نام به خاطر بسپارید. توجه داشته باشید که در روش مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور تجربی که زیست را بالای 90 درصد زده اند، بارها پیشنهاد شده است که مهم ترین منبع زیست شناسی کنکور، کتاب درسی است. پس به هیچ عنوان درسنامه و جزوه های کمک درسی را جایگزین آن نکنید.

  روش خواندن زیست دوازدهم تجربی نظام جدید

  مباحث ترکیبی کتاب زیست دوازدهم نظام جدید در کنکور تجربی:

  در میان مباحث ترکیبی زیست دوازدهم کنکور نظام جدید، مطالب فصل 1 و 2 بسیار مهم هستند و گاهی به صورت ترکیبی با فصل های پایه طرح می شوند. فصل 4 با مطالب تولید مثل و تقسیم یاخته می تواند جزو موارد مورد استفاده در سوالات ترکیبی زیست کنکور باشد.

  دردسر اصلی فصل 5 این است که با تمام فصل های کتاب می تواند مطرح شود. حتما از گفتار 1 (مخصوصا گلیکولیز) در کنکور چه به طور مستقیم یا ترکیبی سوال خواهد آمد. به طور معمول سوال طرح شده از فصل 3 یازدهم با نکات فصل 5 است. پس در روش مطالعه زیست یازدهم باید ظرافت و دقت بالایی به خرج داد تا در چنین دروسی از دروس زیست دوازدهم به مشکل بر نخورد.

  اگر قصد حذف کردن فصل 6 دوازدهم را دارید، مطمئن باشید که نمی توانید همه ی تست های گیاهی را پاسخ دهید؛ حتی اگر به 4 فصل پایه مسلط هستید. از فصل 7 و 8 معمولا به طور مستقیم سوال طرح می شود. حواستان باشد که این دو فصل آخر را دست کم نگیرید؛ زیرا بخاطر شرایط موجود، به خوبی روی آن ها مانور داده نشده است.

  کتاب سیزده

  برای خرید کتاب های موفقیت و انگیزشی متناسب با شرایط داوطلبان کنکور تجربی، کلیک کنید.

  بارم بندی زیست دوازدهم تجربی در امتحانات نهایی:

  توجه داشته باشید که برای موفقیت در امتحانات نهایی (که بخشی از مسیر موفقیت در کنکور تجربی است)، دانستن اینکه زیست دوازدهم چند فصل است، کفایت نمی کند و لازم است که برای اتخاد روش مناسب خواندن زیست دوازدم برای امتحانات نهایی، حتما به بارم بندی سرفصل های این درس دقت کنید.

  برای دانلود نمونه سؤالات زیست امتحان نهایی دوازدهم رشته تجربی کلیک کنید.

  عنوانترم اولترم دومشهریور
  مولکول های اطلاعاتی62.52.5
  جریان اطلاعات در یاخته52.52.5
  انتقال اطلاعات در نسل ها42.52.5
  تغییر در اطلاعات وراثتی52.52.5
  از ماده به انرژی-2.52.5
  از انرژی به ماده-2.52.5
  فناوری های نوین زیستی-2.52.5
  رفتارهای جانوران-2.52.5

  دوره مجازی مدیریت آزمون

  سخن پایانی:

  امیدوارم که این مقاله مطالب مفیدی را به شما انتقال داده باشد. نکاتی که تحت عنوان روش مطالعه زیست دوازدهم تجربی به شما گفتیم، حاصل تجربه و بررسی علمی و دقیق متخصصان مدرسه مدبران (بهترین مدرسه دختران تهران زیر نظر علی میرصادقی) هستند و حسابی میزان موفقیت شما در زیست کنکور تجربی را افزایش میدهند. الان باید به این نکته توجه کنید که تا زمانی که این راهکار ها عملی نشوند، شما نمی توانید در این درس پیشرفت کنید. پس زودتر دست به کار شوید و قدم به قدم در زیست شناسی دوازدهم پیشرفت کنید.  اگر هم سوال دیگه ای درباره روش یادگیری زیست دوازدهم تجربی دارید، در نظرات بپرسید و این مقاله را برای سایر دوستانتان هم ارسال کنید تا بتوانند به جمع دوستان ما اضافه شوند.

  سوالات متداول

  • روش های مطالعه زیست برای کنکور

  • چگونه درس زیست را برای کنکور بخوانیم

  • روش تست زدن زیست در کنکور


  برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
  مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
  یا عدد 
  ۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

  نظر شما

  ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

  تصویر امنیتی Refresh Icon

  پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

  نظر خود را بنویسید

  تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.