روش مطالعه زیست رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس زیست شناسی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه زیست رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه زیست 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

علی عبدالله زاده (رتبه ۲ منطقه ۲ کنکور تجربی 97) – درصد زیست : 98%

برای مطالعه زیست شناسی ابتدا کتاب درسی رو می خوندم تا یه دیدگاه کلی از فصل داشته باشم. بعد از اون تست آموزشی حل می کردم؛ یعنی پاسخ تشریحی سوالاتی که حل می کردم رو بعد از حل یک یا چند سوال، نگاه می کردم تا مطالب مرور بشه. در این مرحله هدفم بیشتر این بود که بدونم از کدوم قسمت سوال اومده و تیپ سوالات چجوریه. علاوه بر اون تمام مطالبی که در دور اول خونده بودم هم محک زده می شد.
پس از چند روز دوباره کتاب درسی رو با دقت بیشتر می خوندم و مباحثی که از اون ها تست اومده بود رو مجددا مطالعه می کردم و نکات مهم رو یادداشت می کردم. سپس با فاصله یک یا دو روز، دوباره تست کار می کردم و مراحل رو باز هم تکرار می کردم تا مطالب رو کاملا بررسی کرده باشم.
برای من یک روش مطالعه زیست هم این بود که تلاش می کردم از کتاب زیست سوال طرح کنم؛ چون این کار باعث می شد کتاب رو دقیق مطالعه کنم. یا اینکه به سوالات بچه های کلاس پاسخ می دادم که این کار باعث می شد مطالب رو مرور کنم و با دوستانم نکات رو تبادل کنیم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

فاطمه خانی (رتبه ۶ سهمیه ایثارگران کنکور تجربی 97) – درصد زیست : 86%

من در مطالعه زیست بیشتر تمرکزم رو روی کتاب درسی می گذاشتم و بلافاصله بعد از تدریس معلم، مبحث اون روز رو برای تثبیت در حافظه ی بلندمدت مطالعه می کردم که روش مطالعه خوبی برای زیست محسوب می شه. روزهای دیگه فقط کتاب درسی رو مرور می کردم تا مباحثی رو که کامل یاد نگرفته بودم شناسایی کنم. روزهای نزدیک به آزمون ، تست های کنکور اون مباحث و تست های نشان دار رو تمرین می کردم تا مباحث در ذهنم تثبیت بشه.
من بیشتر تمرین تست داشتم و تونستم در کنکور سراسری، زیست رو ۸۶ درصد بزنم. در سال چهارم، درس زیست پایه رو در کنار درس مدرسه می خوندم. در ماه های نزدیک به کنکور روی کتاب زیست وقت خیلی زیادی می گذاشتم و می تونم بگم بیشتر وقتم رو روی کتاب درسی صرف می کردم و چندین بار کتاب رو تا کنکور دوره کردم تا به تسلط نسبی بر کتاب درسی رسیدم.
 

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

پوریا برزین (رتبه 10 منطقه 1 کنکور تجربی 97) – درصد زیست : 95%

روش مطالعه زیست من اینطور بود که  کتاب درســی رو منبع جامعی می دونستم و پس از تسلط بر مطالب کتاب به تست زدن می پرداختم. زیست شناسی رو هر روز به طور منظم مطالعه می کردم. نکات فصل های مختلف کتاب رو ترکیب می کردم و در کتاب درسی با دقت حاشیه نویسی می کردم. ابتدای سال تستهای تألیفی کار می کردم اما در آخر سال فقط به حل سوالات کنکور رو آورده بودم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

امیرحسن زمردی (رتبه 50 منطقه 1 کنکور تجربی 97) – درصد زیست : 84%

کتاب درسی رو ابتدا به طور سطحی و یک روز بعد به طور جدی می خوندم و نکته برداری می کردم. از روی کتاب کمک آموزشی تست می زدم و نکات مهم اون رو وارد کتاب درسی می کردم و بعد از پایان درس نکات رو مرور می کردم.


روش مطالعه زیست رتبه های برتر

مهدی طالبی (رتبه ۲ منطقه ۳ کنکور تجربی 97) – درصد زیست : 91%

من برای روش مطالعه زیست ، برای تسلط بر هر مبحث، ۳ مرحله ی زیر را طی می کردم:
الف- روخوانی جزیی
ب- حفظی مفهومی
ج- روخوانی ترکیبی

بیشتر بخوانید: روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

علیرضا رضایی (رتبه 6 منطقه 2 کنکور تجربی ۹۳) - درصد زیست : ۹۰%

اولویت مطالعه زیست من با کتاب درسی بود و تمام نکات تستی رو در حاشیه های کتاب درسی می نوشتم تا نیاز نباشه به کتاب های دیگه رجوع کنم و کتاب درسی رو تبدیل به یک منبع جامع و کامل برای خودم کرده بودم.
به عنوان یک روش مطالعه زیست ، نکته برداری، حاشیه نویسی و یادداشت برداری رو توصیه می کنم.
تمام تست های آزمون های آزمایشی رو یکی یکی به دقت بررسی می کردم؛ حتی تست هایی که درست جواب داده بودم، نکات مهمشون رو در حاشیه کتاب درسی می نوشتم. نکات تست هایی که در اثر بی دقتی اشتباه زده بودم رو هم یادداشت می کردم تا فراموششون نکنم.

در آزمون های تابستون در درس زیست خیلی مشکل داشتم و درصدم ۵۶ بود. در اون زمان اشتباه اصلی من این بود که در درس زیست از منابع متعددی استفاده می کردم. کتاب های تستی ام استاندارد نبودند و همه تست های تالیفی بودند؛ ولی کم کم تونستم به ۹۰% برسونم و در یکی از آزمون های دی زیست رو ۱۰۰% هم زدم. چرا که از مدتی بعد، از کتاب های کانون و تست های کنکور سراسری برای تست زنی استفاده کردم و این منابع باعث شدند دید من نسبت به چگونگی طرح تست از مباحث تغییر کنه و از اون به بعد روش مطالعه زیست من دقیق تر و جزیی تر شد. درنتیجه همیشه تصاویر، جملات و قیود مباحث در ذهنم موندگار شده بود.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

متین جمالیان (رتبه ۴۶ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۵) - درصد زیست : ۹۳%

به نظرم این درس با سایر دروس متفاوته و روش و تکنیک خاصی برای مطالعه اون وجود نداره. اما باید دقت داشت که  تکرار و مرور بسیاری برای مطالعه زیست لازمه و باید چندین بار هر مبحث رو بخونیم. برای خود من در حین این مطالعه و تکرار، در ذهنم اتفاقاتی می‌افتاد که به تسلطم هم کمک می‌کرد. مثلا نکاتی که می‌خوندم رو در ذهنم به صورت ترکیبی می‌آوردم. به مرور زمان و با کمک آزمون‌های کانون بخش‌هایی که از نظر طراحان جالب تر و تست خیز تر هستند رو یاد گرفتم. خودم از نکات کتاب استنباط میکردم و سعی می‌کردم ذهن طراح رو بخونم و مثل طراحان فکر کنم. هرجا به نکته ای برمی خوردم، به جای اینکه فقط همون نکته رو حفظ کنم،‌ سعی می‌کردم با استفاده از اون، ذهنم رو خلاق‌تر کنم و یاد بگیرم چطور می‌شه چنین نکاتی از بخش های دیگه هم استخراج کرد و نحوه استخراج نکات رو به بخش‌های دیگه کتاب درسی زیست تعمیم می‌دادم.

یاد گرفتم که نباید از هیچ خط کتاب ‌درسی ساده گذشت و ساده ترین مطالبی که شاید کسی به اون ها توجهی نداشته باشه،‌ می‌تونه مد نظر یک طراح باشه و باید همه جای کتاب زیست رو زیر ذره بین برد.
تحلیل آزمون برام اهمیت زیادی داشت و حتما انجامش می دادم. اگه سوالی پنج خط بود و پنج نکته داشت، تمام نکات رو برای ‌خودم در کتاب درسی یادداشت می‌کردم. توجهم فقط به همون سوال و نکته‌ای که در اون ایراد داشتم نبود و تمام سوالات رو بررسی می کردم. حتی در طی آزمون سوالات رو تفکیک می‌کردم و اگه نکته‌ای برام جالب بود یادم می موند که حتما بعدا یادداشتش کنم. روش مطالعه زیست من اینطور بود که شروع کردم کتاب زیست رو حفظ کنم. توی تابستون فقط درس زیست‌شناسی رو مطالعه می‌کردم. تا آخر تابستون کاملا کتاب‌های زیست رو حفظ بودم. در طی سال تحصیلی هم جزوه‌ ها رو می‌خوندم و سعی می‌کردم باز هم نکات جدید استخراج کنم و همچنین نکات مهمی که خودم در کتابم یادداشت کرده بودم رو می‌خوندم.
اولویت اولم تست سراسری بود؛ اما چون کافی نبود، تست تالیفی هم می‌زدم. در تست‌های تالیفی که می‌زدم یا به نظرم نکات قشنگی بود یا اینکه به نظرم ایده طراح چندان جالب نبوده و اون نکات رو قبول نداشتم. از این بین فقط اون نکاتی که به نظرم جذاب و کنکوری می‌اومد و تست واقعا چالش یا دام داشت رو یادداشت می‌کردم یا قسمت مربوطه رو در کتاب هایلایت می‌کردم و اون ها رو با دقت بسیار می‌خوندم.
در ژنتیک بسیار قوی بودم و با وجود اینکه در کنکور سوال سختی از ژنتیک طرح شده بود تونستم سوال رو حل کنم. یکی از دلایل اون هم این بود که در درس ریاضی و احتمال قوی بودم.

مهم ترین نکته رو در روش مطالعه زیست در این می‌دونم که حتی از ساده‌ترین تست‌ها هم نمی‌گذشتم و همه تست‌ها و تمرین‌ها رو هم حل می‌کردم. معتقدم همین نکته باعث شده بود که بتونم تست‌های دشوارتر و ترکیبی رو هم حل کنم. حتی زمانی که داشتم تست سخت و ترکیبی رو حل می‌کردم، می‌دونستم که به واسطه حل تست‌های ساده تر موفق به حل این تست شده‌ام. رمز موفقیت در ژنتیک، تمرین و تست زیاد و خو گرفتن با سوالات هست.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

سارا همتی (رتبه‌ ۱ منطقه 1 کنکور تجربی ۹۴) - درصد زیست : ۸۹%

ابتدا مطالب رو مطالعه می‌کردم و تست آموزشی می‌زدم، بعد دوباره به کتاب برمی‌گشتم و نکات تست‌ها رو در کتاب یادداشت می کردم و دیگه به اون تست‌ها مراجعه نمی‌کردم و سری‌های بعدی کتاب رو مرور می‌کردم. هم‌چنین برای این درس یادداشت‌برداری می‌کردم. بعضی وقت ها هم درخت دانش رسم می‌کردم و بعضی از وقت‌ها هم اون رو به دیگران یاد می‌دادم. موقع تحلیل آزمون، در همه درس‌ها و  خصوصا زیست ، روشم اینطور بود که اول پاسخ تشریحی رو می‌خوندم و زمانی که آزمون جمع‌بندی داشتیم، یک بار دیگه از خودم این سوالات رو آزمون می‌گرفتم و در این زمان، پاسخ تشریحی رو دقیق‌تر بررسی می‌کردم و می‌خوندم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

نیما فقیرپور (رتبه ۲۷ منطقه ۲ کنکور تجربی ۹۵) درصد زیست : ۹۳%

ابتدا یک دور سریع و روزنامه ای کتاب درسی رو می خوندم. توی این مرحله خیلی دقیق نمی خوندم و روی جزئیات تمرکز نمی کردم. بعد تعدادی تست سراسری و تالیفی رو با هم می زدم. نکاتی که در مرحله اول مطالعه به اون ها توجهی نداشتم و جایی یادداشت نکرده بودم رو حالا یادداشت می کردم. سپس بعد از یک یا دو هفته دوباره متن کتاب و نکات رو این بار عمیق و دقیق می خوندم. این پروسه رو در فواصل زمانی زیاد و مختلف چندین بار تکرار می کردم.

به عنوان یک روش مطالعه زیست ، قبل از عید بیشتر از کتاب درسی مطالعه داشتم و بعد از عید هم بیشتر تست کار می کردم. برای مطالعه شکل ها، سال سوم بیشتر نکات گفته شده رو حفظ می کردم؛ اما تو سال چهارم خود اشکال رو حفظ می کردم. هم چنین در پاسخگویی به هر تست نکات لازم رو می نوشتم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

شایان پور میربابایی (رتبه ۱ منطقه 3 کنکور تجربی ۹۳) - درصد زیست : ۱۰۰%

مهم ترین منبع من برای مطالعه زیست ، کتاب درسی ام بود و نکات مهم از تست ها رو هم در کتاب درسی ام یادداشت می کردم. در ابتدا متن کتاب درسی رو کامل و با دقت خیلی زیاد می خوندم. اگه نکته ای وجود داشت که با مطالب قبلی ارتباط داشت، استنتاج خودم رو یادداشت می کردم. شکل های کتاب رو هم بررسی می کردم و نکاتش رو یادداشت می کردم. این یادداشت برداری های من در خود کتاب درسی و گوشه های اون بود. بعد از اینکه چند دور مطالعه می کردم و به تسلط نسبی می رسیدم، سراغ تست زدن می رفتم. اولویت من تست های کنکور بود. کنار تست هایی که غلط جواب داده بودم یا جواب نداده بودم، برای خودم علامت می زدم تا بعدا اون ها رو بررسی کنم. جواب همه ی تست ها –حتی تست هایی که درست جواب داده بودم– رو می خوندم تا اگه نکته یا استدلال بهتری وجود داره اون رو یاد بگیرم.

حتما بخوانید: تکنیک های تست زنی


نکات تست ها رو هم در خود کتاب درسی می نوشتم. در سال چهارم به طور میانگین ۱۲ ساعت در هفته برای زیست وقت می گذاشتم؛ البته دوستانی داشتم که بیشتر هم وقت می گذاشتند و این زمان مخصوص به هر فرد است. گاهی اوقات برای خودم تست طراحی می کردم. سعی می کردم پیش بینی کنم کدوم قسمت ها و کدوم نکته ها می تونه مورد توجه طراحان باشه. برای قسمت های حفظی و فرّار زیست ، از خلاصه برداری هم استفاده می کردم. فصل چرخه ها رو برای خودم خلاصه کردم. برای نکات سه فصل آخر زیست پیش ۲ هم جدول درست کرده بودم تا مطالب رو بهتر به یاد بسپارم.

در همین زمینه این مقاله را نیز بخوانید: روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
مهسا

مهسا

        اگر رتبه های برتر این رو هم ذکر میکردندکه به عنوان کتاب تست چه کتابهایی رو انتخاب کرده و استفاده میکردند ممنون میشدم
      
پاسخ دادن 2 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        متاسفانه رتبه های برتر تو مصاحبه هاشون این مورد رو نگفتند.
اما تو مقالات بهترین منابع کنکور، ما منابع تمام درس ها رو به صورت مفصل براتون معرفی کردیم. از منوی سایت وارد قسمت مقالات و دسته بندی کنکور بشید تا بتونید به این مقالات دسترسی پیدا کنید.
موفق باشید
      
پاسخ دادن 1 0

ابراهیم صفری

ابراهیم صفری

        ممنون از راهنمایی های شما واقعا کمک ام کردید به امید برترین شدن 
      
پاسخ دادن 1 0

ریحانه

ریحانه

        ممنون از راهنمایی واقعا کمک ام کردید مخصوصا پیشنهاد اقای علیرضا رضایی

      
پاسخ دادن 2 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        خدا رو شکر که مطالب براتون مفید واقع شده.
موفق باشید
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن

آزمون ورودی دبیرستان مدبران


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

رتبه های برتر بارسامهدی دارابی (رتبه ۴۶ کنکور) : تو هم با نظارت بیشتر، بهتر درس می خونی؟ برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی بارسا عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرستید.مشاهده

پکیج کامل انتخاب رشته کنکور

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پکیج کامل انتخاب رشته کنکور کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.