روش مطالعه زیست یازدهم تجربی برای کنکور

روش مطالعه زیست یازدهم تجربی

شما برای رسیدن به رتبه های برتر کنکور تجربی و تحصیل در رشته های فوق العاده ای مثل پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری و ... باید به بهترین شکل در درس های مختلف به تسلط برسید. درس زیست شناسی یکی از مهم ترین درس ها برای داوطلبان کنکور تجربی است. شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه زیست پایه یازدهم را بخوانیم ؟ یا اینکه به دنبال بهترین نحوه مطالعه زیست یازدهم تجربی می گردید؟ شاید هم کنجکاوید بدانید که طرز خواندن زیست یازدهم برای کنکور تجربی چگونه است؟

در ادامه موضوعات و سرفصل های کتاب زیست یازدهم نظام جدید را بررسی خواهیم کرد. همچنین شما را با فرایند یادگیری زیست یازدهم و روش صحیح خواندن زیست یازدهم آشنا خواهیم کرد. در ضمن در مقاله طرز مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور تجربی، با روند مطالعه زیست 10 مورد از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا خواهید شد.


زیست یازدهم چند فصل است؟

درس زیست شناسی یازدهم شامل 9 فصل هست که 7 فصل اول آن مباحث جانوری و در فصل های 6 و 7 به تولید، حفظ و پایداری نسل می پردازد. 2 فصل آخر زیست یازدهم هم مباحث گیاهی است.

سرفصل های زیست یازدهم نظام جدید

فصل اول زیست یازدهم: تنظیم عصبی

فصل دوم زیست یازدهم: حواس

فصل سوم زیست یازدهم: دستگاه حرکتی

فصل چهارم زیست یازدهم: تنظیم شیمیایی

فصل پنجم زیست یازدهم: ایمنی

فصل ششم زیست یازدهم: تقسیم یاخته

فصل هفتم زیست یازدهم: تولید مثل

فصل هشتم زیست یازدهم: تولید مثل نهان دانگان

فصل نهم زیست یازدهم: پاسخ گیاهان به محرک ها

سرفصل های کتاب زیست یازدهم نظام جدید

تعداد تست طرح شده از هر فصل زیست یازدهم در کنکور نظام جدید

اول از هر چیزی، باید گفت که خیلی از سوالات زیست شناسی کنکور به صورت ترکیبی هستند و نمی توان یک تست را فقط و فقط مرتبط با یک فصل دانست. حتی ممکن هست که از یک فصل هیچ سوالی به طور مستقیم طرح نشود. در ضمن از هر فصلی که مطالب و محتویات بیشتری دارد، معمولا سوالات بیشتری مطرح می شود.

تعداد سوالات زیست یازدهم در کنکور نظام جدید 1398: 17 سوال از 50 تا سوال

فصل اول زیست دو (تنظیم عصبی): 3 سوال

فصل دوم زیست دو (حواس): 3 سوال

فصل سوم زیست دو (دستگاه حرکتی): 2 سوال

فصل چهارم زیست دو (تنظیم شیمیایی): از این فصل، هیچ سوالی به طور مستقیم طرح نشده است.

فصل پنجم زیست دو (ایمنی): 3 سوال

فصل ششم زیست دو (تقسیم یاخته): از این فصل، هیچ سوالی به طور مستقیم طرح نشده است.

فصل هفتم زیست دو (تولید مثل): 3 سوال

فصل هشتم زیست دو (تولید مثل در نهاندانگان): 2 سوال

فصل نهم زیست دو (پاسخ گیاهان به محرک ها): 1 سوال

سوالات زیست یازدهم در کنکور تجربی

تعداد سوالات زیست یازدهم در کنکور 1399: 17 سوال از 50 تا سوال

فصل اول زیست یازدهم (تنظیم عصبی): 3 سوال

فصل دوم زیست یازدهم (حواس): 3 سوال

فصل سوم زیست یازدهم (دستگاه حرکتی): 2 سوال

فصل چهارم زیست یازدهم (تنظیم شیمیایی): 1 سوال

فصل پنجم زیست یازدهم (ایمنی): 2 سوال

فصل ششم زیست یازدهم (تقسیم یاخته): 1 سوال

فصل هفتم زیست یازدهم (تولید مثل): 2 سوال

فصل هشتم زیست یازدهم (تولید مثل در نهاندانگان): 2 سوال

فصل نهم زیست یازدهم (پاسخ گیاهان به محرک ها): 1 سوال

در سوالاتی که عبارت سوال و گزینه ها از فصل های مختلف طرح شده است، پاسخ نهایی تعیین کننده است که جزء کدام فصل قرار بگیرد.

مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

بهترین روش خواندن زیست یازدهم تجربی برای کنکور و امتحانات:

درس زیست شناسی یازدهم در مقایسه با دهم مفهومی تر و سنگین تر است. همچنین نسبت به زیست دهم سوالات بیشتری بطور مستقیم طرح می شوند. متن کتاب درسی زیست یازدهم بسیار مهم است؛ پس کاملا روی آن مسلط شوید و فقط از روی جزوات و درسنامه های متفرقه مطالعه نکنید. در واقع بیشتر از کتاب دهم و دوازدهم باید به آن توجه کنید.

در پاسخ به این سوال که " چگونه زیست یازدهم را بخوانیم ؟"، پیشنهاد می کنم که ترجیحا بصورت ترکیبی بخوانید؛ به طور مثال با مطالعه فصل پنجم زیست یازدهم، مطالب مرتبط با آن در فصل چهارم زیست دهم را هم مرور کنید. در واقع با این فرایند مطالعه و شناخت صحیح نحوه مرور دروس، می توانید به تسلط بسیار عمیق تری از مباحث برسید.

مباحثی که مکانیسم و فرایندهای متوالی را بیان می کند در کتاب یازدهم بیشتر هستند؛ پس برای روش مطالعه زیست یازدهم تجربی، سعی کنید تمام اتفاقاتی را که در هر مرحله از آن مکانیسم ایجاد می شود را به ترتیب برای خود تکرار کنید و همراه با آن روی کاغذ برای خود بنویسید. در ادامه می توانید به افزایش سرعت مطالعاتی برسید و مطالب را به شکل عمیق تری درک کنید. 

ممکن است در مطالعه زیست یازدهم سوالاتی در ذهن شما ایجاد شود، که خارج از محدوده ی کتاب درسی زیست باشد؛ که پیشنهاد می کنم حتما سوالات خود را بپرسید، تست های بیشتری حل کنید و نکات را چندین بار مرور کنید تا هیچ علامت سوالی در ذهنتان، شما را در هنگام تست زدن زیست دچار شک نیندازد.

چگونه زیست یازدهم را بخوانیم

در نحوه مطالعه زیست دهم، اول از همه باید تعداد و نام گفتارها و سپس تیترها را یاد بگیرید؛ چون این مسئله باعث می شود تا موضوعات در ذهن شما دسته بندی شود و به فهم دقیق تر مطلب کمک می کند. بعد از این باید مطالب را یک دور مطالعه کنیم تا به یک دید کلی از مباحث زیست یازدهم برسیم و سعی می کنیم کلمات مهم و کلیدی متن کتاب درسی زیست یازدهم را که معمولا خود کتاب آن ها را bold کرده، حفظ کنیم.

برای شما هم سوال هست که "چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟"
مقاله راه های تقویت حافظه به این سوال شما، جواب می دهد.


بعد از این مرحله، سراغ مطالعه زیست به صورت دقیق تر  می رویم و درس را مرور می کنیم که متناسب با هوش، تمرکز و ... دانش آموز تعداد دفعات مرور درس و مطالعه فرق می کند. در ضمن توجه کنید که در این مرحله از روش مطالعه زیست یازدهم، فقط مطالعه متن فصل و نکات مربوط به همان فصل برای ما اهمیت دارد و به هیچ وجه به سمت نکات ترکیبی زیست نمی رویم.

بهترین روش مطالعه زیست یازدهم تجربی

چگونه روی درس تمرکز کنیم؟
این مقاله راه های صحیح افزایش تمرکز موقع درس خوندن رد به شما آموزش میده.

قدم بعدی در طرز مطالعه زیست یازدهم، بررسی کردن دقیق شکل ها و قید هاست. برای مطالعه شکل های زیست، بهتر است بعد از بررسی هر شکل، یک بار خودتان روی کاغذ آن شکل را رسم کنید. برخی از کتاب های کمک درسی زیست یازدهم تجربی هم که فقط شکل های کتاب درسی را بررسی و تحلیل می کنند هم می توانند به شما کمک کنند. برای مطالعه اصولی زیست یازدهم تجربی، شکل های مرتبط با آناتومی بدن بسیار مهم هستند و باید به طور کامل بررسی شوند. پیشنهاد می کنم نکات شکل های زیست را که از سوالات پیدا کرده اید، داخل کتاب و در کنار همان شکل یادداشت کنید.

برای قید های زیست یازدهم هم حتما از یک رنگ هایلایتر استفاده کنید و البته برای همه قید های کتاب زیست یازدهم، از همان یک رنگ هایلایت استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا مطالعه زیست را به طور دقیق تری انجام دهید و قید ها را گم نکنید. در ضمن می توانید در روز قبل از آزمون و امتحان، خیلی سریع این قید ها را مرور کنید تا به طور کامل در ذهن شما جای بگیرند و باعث افزایش سرعت درس خواندن شما بشوند.  توصیه می کنم که از آن رنگ مخصوص برای کلمات و خطوط دیگر استفاده نکنید.

بهترین روش خواندن زیست یازدهم کنکور

در نهایت بعد از اینکه مطمئن شدید که به درس مسلط هستید، سراغ نکته های ترکیبی زیست فصل مورد نظر بروید. در روش خواندن زیست یازدهم و نکات ترکیبی آن، از نمودار کمک بگیرید و با استفاده از روش های خلاصه نویسی درس ها، تمامی نکات ترکیبی مرتبط با یک مبحث را پیدا کنید و در کنار هم بنویسید تا بهتر و سریع تر مرور کنید و به خاطر بسپارید؛ مانند مطالب مربوط به جانوران دیگر. فعالیت های کتاب یازدهم مهم و پر نکته هستند، به هیچ عنوان از آن ها غافل نشوید.
در ضمن برای بهتر شدن کیفیت خواندن زیست یازدهم، تصور کنید که شما جای طراح هستید و همیشه هنگام مطالعه در ذهنتان سوال طرح کنید.

فصل 8 یازدهم که مبحث گیاهی است، مهمترین فصل گیاهی محسوب می شود. چرخه های تشکیل رویان، دانه گرده، تشکیل تخم و سلول ضمیمه اهمیت بالایی دارد و همانطور که قبل تر گفته شد، حتما روی کاغذ برای خودتان رسم کنید و در کنار شکل، نکات لازم را بنویسید. توضیحات زیر شکل ها فراموش نشود.
برای فصل 9 اینکه هرکدام از محرک های رشد چه کاری انجام می دهند، بسیار مهم است و هر سال یک سوال از آن ها طرح می شود. حتما بطور خلاصه نقش های آن ها را یادداشت و مرور کنید. به شما پیشنهاد می کنم در نحوه مطالعه زیست یازدهم تجربی، حتما بصورت ترکیبی با دیگر مباحث گیاهی بخوانید.

چگونه زیست یازدهم را برای کنکور بخوانیم

حدود 13 تا 15 تست از سوالات زیست کنکور تجربی که حدود 25 تا 30 درصد سوالات را شامل می شوند ، از مباحث گیاهی هر سه سال طرح می شود. این مبحث زیست، به بالا بردن درصد زیست شناسی در کنکور شما بسیار کمک می کند؛ چون از مباحث گیاهی زیست می تواند سریع تر نتیجه بگیرید و زمان کمتری را نسبت به فصل های جانوری برای این مباحث بگذارید. در روش مطالعه زیست یازدهم تجربی، بدانید که کتاب درسی مهم ترین منبع زیست شناسی یازدهم هست و به هیچ وجه درسنامه و جزوه های کمک درسی را جایگزین کتاب درسی زیست یازدهم نکنید.

در انتها هم اگر دنبال بهترین کتاب تست زیست یازدهم هستید، پیشنهاد مشاورین کنکور و درسی بارسا را از دست ندهید.

دوره آفلابن افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

مباحث ترکیبی کتاب زیست یازدهم نظام جدید در کنکور تجربی:

فصل یک و ششم زیست یازدهم فصل هایی هستند که بیشترین سوالات ترکیبی را با مباحث دیگر دارند. فصل هفت زیست یازدهم معمولا یک سوال چالشی در کنکور دارد؛ باید تست های زیادی حل کنید و شکل ها، مراحل تولید سلول های جنسی را کاملا مسلط باشید؛ زیرا معمولا با فصل ششم یازدهم و مباحث کتاب دوازدهم ترکیب می شود.
با اینکه معمولا از فصل چهارم زیست سوالی بطور مستقیم طرح نمی شود، اما مطالب آن مهم است و ترکیبی با فصل های 1,2,7 یازدهم و 2,4,5 دهم طرح می شود. می توان گفت که مبحث ایمنی نسبتا آسان تر است، معمولا ترکیبی نیست و به بالا بردن درصد زیست شناسی کمک می کند. پس پیشنهاد می کنم روی گرفتن درصد بالا از این مبحث، حساب باز کنید. 

کتاب سیزده

بارم بندی زیست یازدهم تجربی در امتحانات نهایی:

در امتحانات نوبت دوم زیست یازدهم، به فصل های یک تا پنج، 5 نمره اختصاص داده می شود.

عنوانترم اولترم دومشهریور
تنطیم عصبی412
حواس412
دستگاه حرکتی3.512
تنظیم شیمیایی2.511.5
ایمنی412
تقسیم یاخته-32
تولید مثل-42.5
تولید مثل نهان دانگان-32
پاسخ گیاهان به محرک ها-32
فعالیت322

امیدوارم که توانسته باشیم به سوال چگونه زیست یازدهم را بخوانیم ، به درستی پاسخ داده باشیم و راهنمایی های مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم. حالا با استفاده از این تکنیک ها، می توانید به مرور در سرعت و کیفیت مطالعه زیست پیشرفت بکنید و به نتایج و رتبه های بهتری برسید. در ضمن اگر تجربه یا سوالی درباره نحوه خواندن زیست یازدهم دارید، می توانید در بخش نظرات مطرح کنید. این مقاله را برای دوستانتان هم ارسال کنید تا در پیشرفت و حال خوب آن ها تاثیر گذار باشید. ممنون که تا اینجای مقاله با ما همراه بودید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
محمد

میشه بپرسم کدوم فصل زیست یازدهم وقت و نمرین بیشتری لازم داره؟

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.