بهترین روش مرور دروس ( منحنی یادگیری ابینگهاوس )

بهترین روش مرور دروس

بسیاری از دانش آموزان در زمان مطالعه دروس مدرسه با مشکل بزرگی به اسم فراموشی رو به رو می شوند. شما می دونید فراموشی برای چی پیش میاد؟ فرآیند فراموشی مطالب به دلیل عدم مرور و عدم تثبیت مفاهیم و اطلاعات دریافتی اتفاق میافته. معمولا خیلی از دانش آموزان بعد از امتحان میگن "همه روز رو درس خوندم. اما نمره ای که از اون درس گرفتم با زمانی که برای مطالعه اون درس صرف کردم اصلا شبیه نیست." پس لازمه با بهترین روش مرور دروس و منحنی یادگیری ابینگهاوس آشنا بشید.

مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

دوست داری بدونی که چجوری میشه از فراموشی مطالب جلوگیری کرد؟ تا حالا به این موضوع دقت کردی که برای اینکه در هر درسی مهارت پیدا کنی، چقدر وقت باید صرف کنی؟ اصلا برای اینکه یه خلبان بشی، باید چند ساعت پرواز کنی؟ یا برای اینکه بتونی توی یک مسئله ریاضی مهارت کسب کنی، باید چند ساعت براش وقت بگذاری؟ اصلا مگه راهی هست که این اتفاق بیافته؟ منحنی یادگیری چه ربطی به فراموشی داره؟ یعنی هرچی بیشتر برای مطالعه دروس وقت بگذاری، مطالب رو بهتر یاد می گیری؟ یا اصلا کسی که چهار ساعت روی یک مسئله وقت می گذاره از کسی که یک روز برای یک مسئله وقت می گذاره تا یادش بگیره، کمتر مهارت کسب می کنه؟ اصلا کسب مهارت در یادگیری تا چه اندازه به زمان ربط داره؟ به نظرتون میشه کسی که وقت کمتری برای یک مسئله ریاضی می گذاره، بیشتر از کسی که زمان بیشتری گذاشته مهارت کسب کنه؟ بیایید با هم جواب این سوالات رو بررسی کنیم.

یادگیری چیست ؟

یادگیری کارکردی هست که با اون، دانش، رفتار، توانمندی ها و یا انتخاب های شما ایجاد میشه. در واقع یادگیری یه فرآینده و هرموضوعی که ما یاد می گیریم، می تونه بر اساس یادگیری های تقویتی ایجاد و یا درک بشه. مثلا ما یادگرفته ایم که اگه در درس هام نمره کمی بگیرم تنبیه میشم، یا اگه نمره بالایی بگیرم تشویق میشم. پس هر دفعه که به خاطرشون تشویق یا تنبیه شدیم، یادگرفتیم که اگه درس نخونم حتما تنبیه میشم و اگه نمره بالایی گرفتم حتما تشویق میشم. بنابراین این یادگیری چجوری توی ما به وجود اومده؟ با تکرار تشویق ها و تنبیه هایی که والدین و معلم ها سر هر کلاس درس انجام داده اند و ما به مرور اون ها رو یاد گرفتیم. یادگیری در هر بخشی از زندگی ما اتفاق میافته که یکی از اون ها مطالعه و خوندن دروس هست! اما اینکه مطالب درسی رو با چه روش هایی مرور کنیم که تو حافظه مون بمونه و مفاهیم و اطلاعات مهم رو فراموش نکنیم، با استفاده از منحنی یادگیری امکان پذیره.

8 راهکار عملی برای تقویت حافظه : تکنیک های تقویت حافظه

کتاب برنامه ریزی با دوربین مداربسته

منحنی یادگیری چیست ؟

کلا هروقت به این فکر کردید که "صرف زمان بیشتر، چقدر می تونه تو یادگیری من تاثیر بگذاره؟" اون وقت به مفهوم منحنی یادگیری نزدیک شدید. منحنی یادگیری میگه که وقتی ما زمانی رو صرف یادگیری یک مهارت می کنیم، چقدر از نقطه ای که هیچی بلد نیستیم فاصله می گیریم و به سطح حرفه ای شدن تو کسب اون مهارت نزدیک می شیم. (یعنی بررسی فاصله زمانی بین خوندن تا یادگیری کامل) فرض کنید شما می خواهید برای اولین بار فصل قلب رو تو درس زیست شناسی بخونید. اون مقدار زمانی که طول می کشه تا شما از هیچی بلد بودن به کامل حفظ شدن برسید، مفهوم منحنی یادگیری هست. پس به عنوان ساده ترین تعریف منحنی یادگیری ، میشه گفت تغییر میزان تسلط روی مفاهیم دروس ، بر اثر تمرین، مرور و تکرار. منحنی یادگیری باعث میشه که دانش آموزان یادگیری مطالب خود را تا نود درصد افزایش دهند.

منحنی یادگیری ابینگهاوس

اصلا چه کسی اصطلاح منحنی یادگیری رو خلق کرد و دلیلش برای این کار چی بود؟ هرمان ابینگهاوس کسی بود که مفهوم منحنی یادگیری رو خلق کرد. ابینگهاوس یک روانشناس آلمانی بود که هدف اصلیش این بود که توانایی مطالعه و یادگیری انسان رو در به خاطر سپردن مطالب و فرآیند فراموشی اطلاعات بررسی کنه. آقای ابینگهاوس دوست داشت در مورد فراموشی و حافظه مطالعه کنه. ابینگهاوس در مورد ذهن خودش خیلی بی رحم عمل کرد و کلمات بی معنی مثل دگک، اتب، فتل و ... ساخت و اون ها رو اون قدر تکرار کرد تا یادش بمونه. ابینگهاوس کلمات رو یادداشت می کرد و با بررسی هایی که روی اون ها انجام داد، متوجه شد اطلاعاتی که به ذهنش وارد شده در زمان های خاصی رو به زوال و فراموشی حرکت می کنه. و جالب اینه که فراموشی اطلاعات از بیست دقیقه اول شروع میشه! به خاطر همینه که اولین مرور توی منحنی یادگیری ابینگهاوس بیست دقیقه بعد از خوندن و یادگیری مطالب هست.

منحنی یادگیری ابینگهاوس میگه اگه شما مفاهیم دروس رو 100 %  یاد گرفته باشید، بعد از گذشت 24 ساعت نزدیک به 20 تا 30 درصد از اطلاعات رو فراموش می کنید. پس اگه مطالب رو مرور نکنید، هر روز به این عدد اضافه میشه. تا جایی که از 100% مطالب اصلی، فقط 20 تا 30 درصد اون تو حافظه ما موندگار میشه. اینجاست که مهم ترین اصل یادگیری ، یعنی مرور دروس جلوه پیدا می کنه. بنابراین باید بررسی کنیم که مرور دروس بر اساس روند منطقی و مشخصی باشه تا از فراموشی مطالب جلوگیری بشه. اما بهترین روش مرور دروس چیه؟

منحنی یادگیری ابینگهاوس

روش صحیح مرور دروس

ما باید در فواصل زمانی مشخصی مطالب درسی رو دوباره بخونیم و مرور کنیم. جالبه بدونید که بعد از 5 بار مرور مطالب درسی ، تقریبا فراموشی یک مطلب از یادگیری اون سخت تر میشه. به عبارتی مفاهیم درسی در ذهن ما ثبت شده اند و فرآیند یادگیری اون ها به خوبی انجام شده. فواصل زمانی برای بهترین روش مرور دروس به این صورته:

  • اولین مرور : 20 دقیقه بعد از خوندن دروس

  • دومین مرور : یک روز بعد

  • سومین مرور : 6 روز بعد از مرور دوم

اینفوگرافیک روش مرور دروس

اگه فراموشی رو یه منحنی (نمودار) بدونیم، بعد از انجام مرور ها، دیگه شیب این منحنی کند شده. پس فقط کافیه 4 روز بعد از سومین مرور ، یک بار دیگه هم مطالب درس رو مرور کنید. با این همه مرور واقعا دیگه نمیشه مطلب رو فراموش کنید. ولی اگه می خواهید درس هاتون دیگه اصلا یادتون نره و کاملا توی حافظه تون ثبت بشه، 30 روز بعد هم یک بار مطالب رو مرور و مطالعه کنید. به عنوان یک نکته مهم باید بگم که توی خیلی از مقالات مختلف نوشته که اگه 5 یا 6 بار یه مطلب رو بخونیم و مرور کنیم، دیگه اصلا فراموشش نمی کنیم. البته این همه مرور دروس نباید نگرانتون کنه. چون همیشه مرور های بعدی، زمان کمتری ازتون می گیره.

بیشتر بخوانید: ۱۰ عادت مطالعه موثر

این روش مرور دروس که یک روش بسیار موثر محسوب میشه، بهتون کمک می کنه مطالب رو از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خودتون انتقال بدین و اطلاعات درسی همیشه در دسترستون باشه و برای یادآوری اون ها، تنها به یاد آوردن یک نکته کوچیک کافیه. یه مثال ازش بزنیم ببینیم یعنی چی؟

یادگیری و مرور دروس با منحنی یادگیری ابینگهاوس

فرض کنید شما می خواهید یکی از فصل های درس زبان انگلیسی رو بخونید.خب، اول مبحث مورد نظر رو بخونید. بعد به فاصله بیست دقیقه دوباره درس رو مرور کنید. دومین مرحله از این روش اینه که بعد از بیست و چهار ساعت، یعنی روز بعدش همون موقع که فصل رو خوندید، دوباره از روش مرور استفاده کنید. شش روز بعد دوباره فصل رو مرور کنید. (یادتون باشه که هر کدوم از این مرور ها کمتر از دفعه اول زمان می بره. مثلا اگه یک فصل رو اولین بار توی یک ساعت خوندید، مرور دوم و سوم حدود بیست دقیقه زمان می بره.) بعد از گذشت چهار روز، دوباره فصل رو بخونید و مطمئن باشید که دیگه تا 30 روز مطالب دروس رو اصلا فراموش نمی کنید. البته لازم به ذکره که منحنی یادگیری ابینگهاوس نه تنها برای دروس کنکور می تونه موثر باشه، بلکه برای خوندن دروس پایه مدرسه هم موثره و باعث میشه که شما موقع امتحان اصلا نگران حجم زیاد مطالب و فراموش کردن اون ها نباشید.

روش یادگیری و مرور دروس با استفاده از منحنی یادگیری ابینگهاوس چه برای دروس حفظی مثل ادبیات دین و زندگی و چه برای دروس یادگیری مثل فیزیک، ریاضی و زیست شناسی کاملا موثره. مثلا با این روش می تونید یک مسئله ریاضی رو یاد بگیرید و با مرور کردن طبق منحنی یادگیری ، موقع امتحان به راحتی اون مسئله رو به یاد بیارید.

با اصولی ترین روش برنامه ریزی برای کنکور آشنا شوید.

بیایید روش یادگیری یکی از مباحث درس ریاضی رو با استفاده از منحنی یادگیری ابینگهاوس بررسی کنیم. فرض کنید می خواهید یک بخش ریاضی که مربوط به توابع هست رو یاد بگیرید. ابتدا درس رو به صورت کامل بخونید و یاد بگیرید. بعد از بیست دقیقه استراحت دوباره همون بخش رو مرور کنید. روز بعد هم همین کار رو انجام بدید و اون مبحث رو مرور کنید. چهار روز بعد دوباره همون بخش رو بخونید. و آخرین مرحله مرور برای جلوگیری از فراموشی مطلب هم 30 روز بعد هست که دوباره درس رو تکرار می کنید.

کلام آخر درباره مرور دروس با منحنی یادگیری

گاهی این روش ها ممکنه سخت یا حتی پیش پا افتاده به نظر برسند. ولی میشه با استفاده از منحنی یادگیری ، مطالب رو تا مدت ها توی حافظه تون نگه دارید. البته راه های زیادی برای انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت وجود داره که در مقاله های بعدی بهشون می پردازیم. ولی اهمیت مرور دروس با استفاده از منحنی یادگیری اینه که قبل از اینکه ما بتونیم مطالب رو به حافظه بلند مدت انتقال بدیم، اول باید از فراموش شدنشون جلوگیری کنیم؛ و این کار تنها و تنها با تمرین، تکرار و مرور امکان پذیره.


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
ع.راستی

سلام. مطلب تان عالی بود. فقط یک سوال؛ مثلا من در برنامه ریزی ۶۰ یا ۷۵ دقیقه برای یک درس گذاشتم. وقتی از اول شروع، ۲۰ که گذشت دوباره از اول مرور کنم؟ یا میشود آخر زمان ۶۰-۷۵ دقیقه ای هم مرور کرد؟

0 0

مدیر سيستم

با سلام ، میتوانید در پایان ساعت مطالعاتیتون دوره کنید .

0 0

فاطمه زهرا

سلام من کلاس هفتمم تموم شده و ۱ماه دیگ باید برم پایه هشتم
میخواستم بدونم اگ بخوام ۵ درس مهم پایه ۷ام رو مرورکنم میشه مثل روش شما مرور کرد؟؟
و اینکه پایه هشتممم روهم همینجوری مرور کنم ک اخر ماه ک یه امتحان مستمرم داریم قطعا ۲۰ میشم🤗

0 0

مدیر سيستم

با سلام ، بله حتما میشه به این روش مرور کرد و این روش یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما هستش .. امیدوارم که موفق باشید

2 0

فاطمه

سلام خسته نباشید
برای بچه های ک واسه کنکور میخونن اگ بخان مرور کنن با این روش
بعد از 1 ساعت برن استراحت 20 دقیقه بعدش بیان مرور کنن
بلافاصله میتونن درس دیگ شروع کنن یا نه؟
چون برنامه ریزی روزانه حداقل 4 کتاب هست خوب هر کتاب بخاد اینطوری مرور کنی بعد مرورش
میشه پشت سرش درس دیگ شروع کنی؟

4 0

مدیر سيستم

سلام فاطمه جان
بله چون در برنامه ریزی شما چند درس در نظر گرفته میشود اگر برای هر درس روند منحنی رو درست انجام بدین تثبیت میشه براتون

2 0

مدیر سيستم

سلام فاطمه جان
بله چون در برنامه ریزی شما چند درس در نظر گرفته میشود اگر برای هر درس روند منحنی رو درست انجام بدین تثبیت میشه براتون

0 0

رسول

سلام
دو تا سوال مهم دارم

من تا کنکور دکتری حدودا ۱۰ ماه وقت دارم
با توجه به جدول من اولین مطلب رو یک ماه بعد به پایان رسوندم و ۹ ماه فاصله رو چیکار کنم!؟

سوال دومم اینه که زیر جدولی که عکسش رو داریم اوسط صفحه،

نوشتید "فقط کافیه ۴روز بعد مرور سوم..."
اما تو تصویر مرور سوم یک هفته بعد طراحی شده

این ابهام رو هم برطرف بفرمایید

1 0

مدیر سيستم

با سلام و وقت بخیر این جدول با توجه به زمان کمی که دارید باید تا چرخه ی قبل از زمان کنکورتون ادامه پیدا کند باتوجه به اینکه این منحنی علمی هست و بعد از به پایان رسیدن آن تثبیت کامل میشود یک بخشی از مطلب برای زمان کمتر تسلط کمتری خواهید داشت در رابطه با ابهامی که فرمودید یک هفته از اولین دور از مطالعه ویا ۴ روز بعد از دور قبلی که هر دو یک منظور دارند

1 0

مهدی

ببخشید من کنکوری نیستم ولی می خوام بدونم مطالعه و دوره ی روزانه بهتره یا روشی که شما در سایت فرمودید؟

0 1

مدیر سيستم

باسلام روش دوره منحنی ایبنگهاوس روش علمی و معتبر هست که با توجه به مطالعات و تحقیقات علمی انجام شده

1 0

مهدی

ببخشید ،می خواستم بدونم که مطالعه و دوره ی روزانه ی اون درس و بقیه ی دروس بهتره یا روشی که در سایت قرار دادید؟
و این که تعداد دروس در زمان مرور تاثیری نداره؟

0 0

ریحانه

سلام من اصن نمیدونم چجور باید بخونم یا چن دور و یادنمیگیرم اصن ک یادم بره میشه بگین چیکار کنم؟

0 2

مدیر سيستم

سلام دوست عزیزم در مواقع مطالعه در زمان های ایبنگهاوس تمرین کنید این منحنی علمیست و راهکاری برای این مسئله ی شماست

1 0

فاطمه سادات

سلام ، یک پیشنهاد برای یادگیری روش مطالعه هر درس و نحوه خلاصه نویسی و مرور و نحوه تست زدن، حتما حتما روش های شایان مامندی را در گوگل سرچ کنید، به صورت کاملا رایگان و اصولی همه ی مسائل رو توضیح دادند

0 0

مدیر سيستم

با سلام ، خیلی ممنون از پیشنهاد شما ، از مقاله‌های خلاصه نویسی ، در خواندن رتبه‌های برتر و .. موجود در سایت دکتر علی میرصادقی هم میتوانید استفاده کنید .

0 0

امین

سلام یه سوال..حالا اگه یه مطلب رو خونده باشیم اما زمان زیادی از خوندنش گذشته باشه و فقط کلیاتی از اون مطلب یادمون مونده باشه اون موقع تکلیف چیه؟باید دوباره خوانی کنیم مطلب رو یا اینکه همین مرور کار رو راه میندازه؟

1 0

مدیر سيستم

با سلام وقت بخیر این منحنی باید در زمان های اعلام شده انجام شود یکبار دیگ دور مطالعاتی را اغاز کنید

1 0

Honi

سلام ببخشید من چند تا سایت دیگه رو نگاه کردم بعد سه ماهم یک مرور گذاشته بودن به جاش دیگه بعد ۱۰ روز مرور نداشت ب نظرتون این بهتر نیست؟

10 7

مدیر سيستم

سلام دوست عزیز
منحنی فراموشی ابینگهاوس طراحی ثابتی داره و با تحقیقات زیادی انجام شده و نمی تونیم فرم این منحنی رو بهم بزنیم.
موفق باشی

22 3

محمد

خدا خیرتون بده
عجب مطلب نابی
قدر این مطلب رو من میدونم که علاقه به درس خوندن دارم و پشتکار هم دارم و وقت هم میذارم ولی روش درست خوندن رو بلد نبودم

57 11

مدیر سيستم

ممنون محمد جان
خوشحالیم که مطالب برات مفید بوده.
موفق باشی

15 3

فرزام

سلام استاد
ممنونم بابت راهنمایی های زیباتون .من دانشجوی سال یک پزشکی هستم در ترکیه و اینجا ما سال واحدی پاس میکنیم و اخر سال از کل درس های سال امتحان میگرن و به دلیل انلاین شدن کلاس ها اصلا مطالعه نداشتم و خیلی خیلی کم بوده و تقریبا نصف سال رو گذروندم الان من برای مطالعه همین روش رو بکار بگیرم به نظرتون؟

10 8

مدير سيستم

سلام فرزام عزیز
این روش برای مرور دروس کاربردی هست. برای روش مطالعه مقاله های دیگه ای داریم که حتما پیشنهاد می کنم مطالعه کنی (منوی سایت --> مقالات --> دسته بندی روش مطالعه) و برای مرور بعد از مطالعه، از منحنی ابینگهاوس کمک بگیری.
موفق باشی

7 2

سارا

سلام وقت بخیر. ببخشید من دارم برای ارشد میخونم یه دور درسارو تقریبا روزنامه وار خوندم میخواستم ببینم اگه بخوام برای بار دوم شروع کنم چه جوری باید از این روش استفاده کنم؟

6 1

مدير سيستم

سلام سارا جان
اگه بار اول‌ روزنامه وار مطالعه کردی و به صورت اجمالی مطالعه داشتی، برای دوره های بعدی باید وقت بیشتری رو اختصاص بدی تا مطالب و نکات دروس با ضرایب بالاتر رو دقیق تر مطالعه کنی و نکته سنج تر باشی. بعدش می تونی سعی کنی برای مرورهای سوم و چهارم از خلاصه نویسی استفاده کنی.
اگه با روش های خلاصه نویسی آشنایی نداری، مقاله ما رو درباره این موضوع مطالعه کن (مقالات، دسته بندی کنکور)
برات آرزوی موفقیت داریم

12 1

علیرضا

با سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار
من کنکوریم ولی تعداد بیشتر درس ها باعث شده
که نتونم بعد بیست دقیقه درسا رو مرور کنم
الان تکلیف چیه؟
اشکالی نداره اولین مرور رو به آخرین روز موکول کنم؟
با تشکر از راهنمایی هاتون

7 2

مدير سيستم

سلام علیرضا جان
چند پیشنهاد برات دارم:
۱. حتما از شب قبل برنامه روز بعدت رو مشخص کنی تا با تعداد زیاد دروس به مشکل برنخوری.
۲. مرور اول، تثبیت اولیه رو برای شما راحت تر می کنه و اگه آخر هر پارت مطالعاتی، دروس رو دوره کنی، یادگیری بهتری خواهی داشت.
۳. اگه این دو ر‌وش برات مناسب نبود، اولین دوره رو به یک روز بعد موکول کن.
برات آرزوی موفقیت داریم

9 4

سامی

خسته نباشید.
ببخشید ۲ سوال داشتم.
در مورد کنکور ارشد هم میشه از این روش استفاده کرد؟
و اینکه این روش بهترین روش برای مرور هستش؟

12 2

مدير سيستم

سلام
وقت به خیر
روش مرور با منحنی ابینگهاوس برای مطالعه دروس تو هر پایه ای مفیده و به دلیل دفعات بالای دوره در زمان های مناسب، روشی هست که کمک بیشتری نسبت به دیگر روش های مرور به شما می کنه.
برات آرزوی موفقیت داریم

9 3

سوفیا

سلام من اگه درسا رو تو پارت یک ساعت و نیم بخونم تو روز خیلی زود تموم میشن و وقت خیلی اضافه میارم حالابا این زمان اضافه چیکار کنم؟

5 7

مدير سيستم

سلام سوفیا جان
اگه برنامه ات نسبت به ساعت مطالعاتی ات ‌کمه، می تونی حجم برنامه خودت رو بیشتر کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

1 8

یکی

سلام ممنون ...لطفا تو نوشته های خودسایت هم بنویسید که این مراحل مرور نسبت به روز مطالعه هستش چون یه مقدار ابهان وجود داره و دوره سوم نوشته شده 6روز بعد از دوره دوم ،خیلی ممنون

6 2

مدير سيستم

سلام
ممنون از پیشنهادتون

2 1

نازنین

ببخشید منظورتون چیه چه ابهامی وجود داره یعنی چی نسبت به مطالعه مثلا یه مثال بزنید از درس اول زیست چه جوری باید مرور کرد؟

4 1

مدير سيستم

تمام فواصل مرور طبق اولین مطالعه، اینطور میشه (به طور مثال شما فصل ۱ زیست رو مطالعه کردید):
مرور اول: ۲۰ دقیقه بعد
مرور دوم: ۱ روز بعد از مطالعه اولیه
مرور سوم: یک هفته بعد از مطالعه اولیه
مرور چهارم: ۱۰ روز بعد از مطالعه اولیه
مرور پنجم: یک ماه بعد از اولین مطالعه
امیدوارم این توضیحات کمکتون کرده باشه
براتون آرزوی موفقیت داریم

20 4

///

سلام استاد عزیز بنده در کتابی خواندم که مرور اول بعد مطالعه مرور دوم 24 ساعت بعد از مرور اول و مرور سوم 6 روز بعد مطالع و مرور چهارم 18 روز و مرور پنجم 38 روز الان تکلیف چیه؟ یا فرقی نمیکنه بعد چند روز مرور کنیم؟

4 1

مدير سيستم

سلام دوست عزیز
من یک بار دیگ براتون زمان های صحیح مرور رو دوره می کنم که براساس منحنی ابینگهاوس و درست ترین روش مرور دروس هست
• مرور ‌اول ۲۰ دقیقه بعد از مطالعه اولیه درستون هست
• مرور دوم یک روز بعد از مطالعه اول هست
• مرور سوم یک هفته بعد از مطالعه اول (هفته بعد، همون روز) انجام میشه
• مرور چهارم ۱۰ روز بعد از اولین دوره انجام میشه
• مرور پنجم ۳۰ روز بعد از اولین مطالعه هست
همه مرورها رو طبق اولین مطالعه براتون توضیح دادم که راحت تر باشید. امیدوارم توضیحات مفید بوده باشه.
با آرزوی موفقیت

13 6

سلام

خيلي خوب بود ببينيد زمان مرورامو درست كزاشتم:مرور اول روز بعد مرور 2ام 3روز بعد،مرور 3ام 7روز بعداز اولين مطالعه و مرور 4ام 14روز بعد اولين مطالعه و اخرين مرور هم30 روز بعد...

4 1

مدير سيستم

سلام
وقتتون به خیر
روش صحیح مرور دروس طبق منحنی یادگیری ابینگهاوس به این شکله:
اولین مرور : 20 دقیقه بعد از خوندن دروس
دومین مرور : یک روز بعد
سومین مرور : 6 روز بعد از مرور دوم
چهارمین مرور :۱۰ روز بعد از مرور دوم
پنجمین مرور :۳۰ روز بعد از مرور دوم
موفق باشید

5 6

حسین

داداش هر دفعه یه چیز میگی!
یه مرور بکن
جواب هر کامنت رو حرفای مختلف زدی
مطلبت رو ویرایش کن و درست بنویس که این همه سردرگمی به وجود نیاد

16 4

مدير سيستم

مطالب یکی هست حسین جان
مراحل مرور اصولی دروس رو یکبار نسبت به اولین مطالعه و یکبار نسبت به مرور دوم توضیح دادیم تا دوستان بهتر متوجه بشن.
موفق باشی

8 2

آرش

سلام
میخاستم بدونم اگر مثلا نوبت بعدی مرور بیست روز دیگه بود و من روز ۱۵ ام مطالعه کردم آیا بازم مدت زمانی که مطالب تو حافظه بلند مدت میمونه افزایش پیدا میکنه یا نه بیفایده‌س و باید حتما راس روز بیستم باشه؟

3 0

مدیر سيستم

سلام آرش عزیز
این تحقیق بر اساس معیارهای دقیقی انجام شده و اگه مطابق زمان های این منحنی پیش بری و دروس رو مرور کنی، احتمالا بهترین نتیجه رو می گیری. اما به این معنی نیست که اگه ۱۵امین روز مرور کنی فایده نداشته باشه.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 1

یه نفر

سلام ممنون بابت مطالب فقط من متوجه نمیشم که مرور 4ام میشه همون 10روز پس از اولن خوندن؟و مرور 5میشه 30روز بعد اولین خوندن؟چون ابهام وجود داره تو این بخش از مطلب...

4 0

مدير سيستم

سلام
بله شما‌ باید منحنی ابینگهاوس رو با توجه به مطالعه اولتون تنظیم کنید.
موفق باشید

2 2

مریم

باسلام در این روش برای دروس ارشد که نمیشه یک فصل رو در روز خواند و خوندن یک فصل شاید چهارروز طول بکشه چطور استفاده بشه؟
مثلا هر روز قراره ۱۴ صفحه خونده بشه همون ۱۴ صفحه رو به روش ابینگهاوس مرور کنیم ؟باز فردا ۱ف صفحه بعد رو به همین روش و روز های بعد....؟
یا بهتره مرور اول انجام بشه هرروز و بذاریم فصل تموم بشه بعد تمام فصل رو مرور اول دوم سوم داشته باشیم؟

2 0

مدير سيستم

سلام مریم عزیز
اگه برنامه ریزی دقیقی برای مطالعه دروس داری و طبق برنامه خودت قراره درس ها رو در طی هفته تموم کنی و هر بخش از فصل ها جای مخصوص به خودشون رو دارند، پس هر دوره رو طبق منحنی یادگیری ابینگهاوس از بخشی که مطالعه کردی (مثالا ۱۴-۲۸) رو دوره کن.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

مهدی

سلام ممنون از وقتی که میزارین واقعا مطالب مفید هستند

5 1

مدير سيستم

سلام
باعث افتخاره که مطالب براتون مفید بوده، پیشنهاد می کنیم سایر مطالب سایت رو هم مطالعه کنید.
موفق باشید

6 1

امین

سلام
یه سوال مثلا میخواییم یه درس رو بخونیم بعد تست بزنیم.... زمان تست زنیه باید کدوم دوره ی مرور باشه؟؟

6 3

مدير سيستم

سلام دوست عزیز
سوالتون خیلی سوال خوبی هستش
اینکه زمان مناسب تست زنی چه زمانی هست، به میزان تسلط شما‌ روی مطلب خونده شده و درسی که مطالعه می کنید بستگی داره؛
اگه تست ها آموزشی باشند بهتره بعد از دوره اول و مطالعه اول زده بشن و اگه تست ها جامع و به صورت ازمونی باشند بعد از ۱ یا ۲ بار دوره، زمان مناسبی برای تست زنی هست.
موفق باشید

8 1

m

سلام طبق لایو استاد میرصادقی ما باید در پارت های 1ساعت و نیم،1ساعت و نیم مطالعه داشته اونوقت اگه مطالعه اولیه مباحث 1 ساعت طول کشید،تو این فاصله 20دقیقه تا اولین مرور نباید هیچی بخوانیم؟؟؟؟؟؟؟

1 1

مدير سيستم

سلام
وقتتون بخیر باشه
بله هر پارت مطالعه ۱ ساعت و نیم هست و بهترین راندمان رو در این تایم داریم.
هر زمانی‌ که خوندن مطلب به اتمام رسید، برای دوره اول به مطالعه نکات درس و خلاصه نویسی اکتفا کنید و‌ ادامه مطالعه رو داشته باشید و دوره های بعدی رو به بازخوانی و حل دوباره تمرینات اختصاص بدید.
موفق باشید

3 0

یک نکته

یه نکته خیلی ظریف توی تحلیل تون هست که کلا کاربردش رو عملا غیرممکن می کنه

13 2

مدير سيستم

ممنون از نظرتون
میشه بگید چه نکته ای؟؟

0 3

رزا

با سلام

حالا ممکنه ما که کنکوری نیستیم درسی رو که الان میخونیم یک ماه بعد اصلا یادمون نیست که کدوم مبحث رو خوندیم؟!

2 1

مدير سيستم

سلام رزا جان
منحنی یادگیری ابینگهاوس برای مطالعه دروس هست و نه صرفا مطالعه کنکور؛ شما هم که کنکوری نیستی، اگه طبق همین فواصل دوره کنی، یادگیری برات راحت تر میشه.
برات آرزوی موفقیت داریم

3 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.