اصولی ترین روش مطالعه ( روش SQ3R )

اصولی ترین روش مطالعه - SQ3R

درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از اصولی ترین روش مطالعه موثر می باشد. روش SQ3R که بهترین و اصولی ترین روش مطالعه شناخته شده در حال حاضر می باشد، شامل 5 مرحله است که فراگیری و اجرای آن، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری را افزایش داده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت آن ها به شمار می رود.


5 مرحله اصولی ترین روش مطالعه موثر ( SQ3R ) :

 • پیش مطالعه (Survey)

 • سوال کردن (Question)

 • مطالعه دقیق (Read)

 • یادآوری (Recite / Recall)

 • مرور (Review / Revise)

بنابراین روش SQ3R شامل این پنج مرحله بوده و اصولی ترین و جدیدترین روش مطالعه شناخته شده می باشد که باعث یادگیری و تثبیت کامل مطالب درسی در ذهن دانش آموز می شود. در ادامه به بررسی جزئی تر این مراحل می پردازیم.

اصولی ترین روش مطالعه - SQ3R

پیش مطالعه | اولین مرحله در روش SQ3R

با تندخوانی ، ابتدا باید موضوع را به سرعت مطالعه کنید. این کار به ذهن شما کمک می کند تا اطلاعات شاخص را جمع آوری کرده و پیش زمینه مناسبی برای درس خواندن موثر پدید آورد. بیشتر دانش آموزان پیش مطالعه نمی کنند. در نتیجه در زمانی که معلم درس می دهد، همه چیزهایی که معلم می گوید برای دانش آموز تازگی دارد و دانش آموز باید مطالب زیادی را در مدت زمان کمی یاد بگیرد. این مسئله باعث می شود که دانش آموز به سرعت خسته شده و دچار تخیل بشود و از آن زمان به بعد، سطح یادگیری باز هم پایین تر بیاید. درحالیکه اگر دانش آموز با پیش مطالعه درکلاس حاضر شود، هم در درس مشارکت می کند و هم ارتباط خوبی با معلم و صحبت های او برقرار می کند و این امر باعث افزایش یادگیری دانش آموز می شود و جلوی خستگی و تخیلی شدن دانش آموز را هم می گیرد.

با روش های تندخوانی برای کنکور  آشنا شوید.

در روش مطالعه اصولی ، پیش مطالعه دارای این مزایا می باشد:

 • ایجاد زمینه فکری برای دانش آموز از مطالب درسی که سبب می شود دانش آموز درکلاس درس تمرکز و حضور فعال داشته باشد.

 • ذهن انسان جستجوگر است و وقتی مطلبی را برای اولین بار می خواند، دوست دارد از اصل آن سر در بیاورد. پیش مطالعه ذهن دانش آموز را آماده پذیرش مطالب می کند و هیجان یادگیری را افزایش می دهد.

 • دانش آموزی که قبل از کلاس، درس را مطالعه کرده باشد، با اعتماد به نفس بیشتر در کلاس حاضر شده و مشتاقانه در سوال و جواب ها شرکت می کند و برای یافتن جواب سوال های خود، با دقت بیشتری به درس توجه می کند.

 • با انجام پیش مطالعه ، دانش آموز با فضا و اصل موضوع درس جدید آشنا شده و توجه بیشتری در یادگیری، به خصوص درمورد اشکالات خود خواهد داشت.

شما برای پیش مطالعه می توانید چکیده درس و خلاصه نکات مهم آن مبحث را به صورت کتبی یادداشت کنید. خلاصه نویسی و پیش-مطالعه در واقع جدا کردن بخش های مهم تر و کلیدی، از بخش های توضیحی اضافه است و مانند چکیده ای از درس است. دانش آموز با انجام پیش مطالعه به روش خلاصه نویسی ، آمادگی ذهنی پیدا می کند و در کلاس توجهش به درس بیشتر می شود و سطح یادگیری او نیز افزایش می یابد.

واکسینه شوید: خلاصه نویسی و پیش مطالعه درواقع نوعی واکسیناسیون و پیش گیری از فرار ذهن دانش آموز در کلاس است.

سوال کردن | دومین مرحله در روش SQ3R

در مرحله بعدی اصولی ترین روش مطالعه ، با پرسیدن سوال هایی درباره عناوین شاخص مطالبی که خوانده اید، خصوصا درباره موضوعاتی که فکر می کنید مهم هستند، برای خود اهداف مطالعاتی طرح کنید. شما می توانید هنگام پیش مطالعه یک درس، از مباحث آن سوالاتی را طراحی کنید. اگر دانش آموز هنگام پیش مطالعه یک درس از مباحث آن سوال طرح کند، طی آن خلاقیت های دانش آموز رشد کرده و با شیوه طراحی سوالات مختلف ( سوالات تستی ، صحیح و غلط و … ) آشنا می شود. سپس در کلاس و هنگام تدریس معلمتان، به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود خواهید بود و به این ترتیب، با تمرکز حواس و آمادگی بیشتری در کلاس درس حاضر خواهید شد و این باعث افزایش یادگیری و بهره وری شما از مطالب تدریس شده می شود.

یادتان باشد: هرچه سوالات بیش تری بپرسیم، به پاسخ های بهتری دست می یابیم.

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسمت جزء رتبه های برتر کنکور ریاضی باشه، همین الآن عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرست!!

مطالعه دقیق | سومین مرحله در روش SQ3R

پس از طرح سوالات و با در نظر گرفتن آن ها، ماموریت مطالعاتی خود را شروع کنید. به دقت و با تمرکز کامل درس بخوانید. در هنگام درس خواندن می توانید نکات مهم را یادداشت کنید. در این مرحله لازم است که مفاهیم درسی را کاملا درک کنید. بنابراین متن کتاب درسی یا جزوه خود را به دقت مطالعه کنید و تمرینات آن را حل کنید. هم چنین برای برای درک بهتر مفاهیم و سنجش خود می توانید چند تست را به صورت تست آموزشی حل کنید.

این مقاله رو از دست نده: روش مطالعه صحیح برای کنکور

یادآوری | چهارمین مرحله در روش SQ3R

پس از خواندن دقیق موضوع، شما نیاز دارید نکاتی را که یاد گرفته اید، بازگو کنید. در این صورت آن مطلب را دوباره در ذهن خود یادآوری کرده اید. این مرحله از روش مطالعه اصولی باعث می شود موضوع مورد مطالعه در ذهن شما حک شود. در مرحله یادآوری باید مطالبی را که از مرحله مطالعه دقیق آموخته اید، با زبان خودتان و به شیوه ای که برای خودتان قابل فهم باشد، بازگو کنید. به عبارتی نیاز نیست که مطالب کتاب درسی یا جزوه را دقیقا مانند متن آن ها بازگو کنید. شما می توانید این مطالب را برای یکی از اعضای خانواده یا دوستتان توضیح دهید. هم چنین می توانید خلاصه مطالبی که به یاد دارید را روی یک تکه کاغذ بنویسید.

نکته مهم در مرحله یادآوری این است که خودتان را محک بزنید تا ببینید چه میزان از مطالب خوانده شده را درک کرده اید.

کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

**و حالا یک پیشنهاد شگفت انگیر **
« با خرید بهترین کتاب برنامه ریزی دنیا، تو کارگاه آنلاین برنامه ریزی تحصیلی علی میرصادقی به صورت رایگان شرکت کنید »

وبینار تخصصی برنامه ریزی تحصیلی در نیمه دوم مهر ماه، توسط علی میرصادقی (نویسنده کتاب برنامه ریزی با دوربین مداربسته - دومین کتاب خودیاری جهان در سال ۲۰۱۴) برگزار میشه.
هزینه این کارگاه تخصصی ۱۵۰ هزار تومنه؛ اما با خرید کتاب، این شانس رو دارید که به صورت رایگان در این کارگاه آنلاین شرکت کنید و یک بار برای همیشه، برنامه ریزی درسی رو به صورت اصولی یاد بگیرید. با یادگیری روش برنامه ریزی اصولی، هم تو سال های دبیرستان، هم برای کنکور و هم در دانشگاه با آرامش و بدون استرس درس می خونید و بهترین نتایج رو می گیرید.

با توجه به اینکه ظرفیت کارگاه محدوده، بهتره زودتر از بقیه اقدام کنید و این فرصت طلایی رو از دست ندید. برای اطلاعات بیشتر و خرید کتاب، کلیک کنید.

مرور | پنجمین مرحله در روش SQ3R

در آخرین قدم از اصولی ترین روش مطالعه ، باید مطالب خوانده شده را مرور کنید. مرور و اصلاح مطالب خوانده شده، مهم ترین مرحله روش مطالعه اصولی است. با اجرای این روش می توانید اطمینان پیدا کنید که درس خوانده شده را فراموش نخواهید کرد. ذهن شما تمایل دارد اطلاعات خود را از دست بدهد؛ ولی اگر حافظه شما قوی باشد، چرا باید آن ها را فراموش کند؟

قانون ساده ای برای بازآوری و حفظ اطلاعات در مغز وجود دارد: یا از اطلاعات استفاده کن، و یا آن ها را از دست بده.

اگر از اطلاعاتی که به دست آورده اید هیچ استفاده ای نکنید، از حافظه روزانه شما پاک خواهد شد. البته این بدان معنا نیست که شما تمام آن ها را فراموش می کنید؛ ولی مقدار زیادی از آن ها فراموش خواهند شد. درواقع مغز حدود 75% از آن چه را فراگرفته اید، پس از یک روز فراموش می کند. شبیه به این است که شما یک ماشین را در سربالایی هُل می دهید و پس از آن که 2/3 مسیر را طی کردید، می-ایستید تا کمی استراحت کنید. سپس آن قدر معطل می کنید تا آن که ماشین رو به پایین حرکت می کند و به نقطه شروع می رسد. این دفعه شما باید انرژی بیشتری صرف کنید و ماشین را به جای بالاتری هُل دهید.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

راه حل بسیار ساده است. در کارهایتان و خصوصا درس خواندن و مرور مطالب، وقفه طولانی نیندازید. با استفاده از تکنیک مرور کردن، می-توانید حافظه خود را همواره در سطح مطلوبی نگه دارید. هنگامی که درسی را فراگرفتید، همان روز آن را یک بار دیگر مرور کنید و مطمئن شوید که آن را خوب یاد گرفته اید. سپس در پایان هفته آن را مرور کنید. پس از یک ماه نیز مجددا آن مبحث را مطالعه کنید و هر ماه این روش مرور را که جزئی از اصولی ترین روش مطالعه برای کنکور است، تکرار کنید.

مرور کردن شما می تواند بازخوانی خلاصه نویسی ها یا زدن تعدادی تست از آن مبحث و سپس بررسی آن ها باشد.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا

مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید

یا عدد 6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
Mmdreza

Mmdreza

        خیلی روش نایس
به شخصه تا به حال درست درس نمی خوندم و همیشه فقط مرحله سوم را از این 5 تا انجام می دادم.
سپاس گزارم.
از این به بعد من هم دارای سبک مطالعه می باشم =)
      
پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        چقدر عالی که روش مطالعه SQ3R برات مفید و موثر بوده.
به زودی کارگاه آموزش روش مطالعه SQ3R هم توسط مهندس فلاح به صورت آنلاین برگزار میشه.
برات آرزوی موفقیت داریم
      
پاسخ دادن 0 0

ابوالفضل

ابوالفضل

        ممنون از مطالب خوبتون.🙏🙏🙏🌹🌹
      
پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        ممنون که ما رو دنبال می کنی ابوالفضل عزیز
برات آرزوی موفقیت داریم
      
پاسخ دادن 0 0

محمد امىن

محمد امىن

        عالى بود.
      
پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        باعث افتخار ماست که مطالب برات مفید بوده محمد امین جان.
موفق باشی
      
پاسخ دادن 0 0

هیرو عبدی پور

هیرو عبدی پور

        عالی بود ازتون ممنونم
      
پاسخ دادن 2 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        باعث افتخاره که مطالب براتون مفید بوده
براتون آرزوی موفقیت داریم
      
پاسخ دادن 0 0

عباس همتی

عباس همتی

        بسیار مفید بود .
بهترین راه یاد آوری (مرحله چهارم ) آموختن مطالب یاد گرفته شده به دیگران است . چقدر اسلام در این مورد تاکید داره و ما متاسفانه خیلی سر سری از کنار این مفاهیم ارزشمند ، مثل زکات علم آموختن است رد می شیم در صورتی که با این کار می تونیم ۹۰ درصد مطالبی رو که آموختیم به خاطر بسپاریم. 
      
پاسخ دادن 10 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        درست میگی عباس عزیز
خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده.
امیدوارم همیشه موفق باشی
      
پاسخ دادن 3 1

علیرضا

علیرضا

        اسلام دین با حکمتی است. حق با شماست.
      
پاسخ دادن 6 1

امین

امین

        بسیار مفید و سودمند برای افرادی که تا به حال برای درس خواندن بی برنامه بوده اند. 
      
پاسخ دادن 5 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        ممنونم امین عزیز
خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده، روش SQ3R یکی از جدیدترین و بهترین روش های مطالعه هست که می تونه کمک زیادی به دانش آموزان کنه.
براتون آرزوی موفقیت داریم
      
پاسخ دادن 3 1

بیتا

بیتا

        سلام خواستم بپرسم در هنگام مطالعه یک درس باید هر پنج تا روش و در همون زمان انجام بدیم یعنی مثلا اگه دینی رو خواستیم بخونیم باید قبل اون پیش خوانی کرده باشم وبعد از تدریس معلم مطالعه و یاد اوری بشه وبعد از چند روز مرور انجام بشه؟یا این که در طی زمانی که واسه یه کتاب گزاشتیم باید این مراحل وانجام بدیم؟؟
      
پاسخ دادن 3 1

مدير سيستم

مدير سيستم

        سلام بیتا جان
انجام دادن این روش و تکنیک ها به ترتیب هستند و باید هر ۵ مرحله روش SQ3R رو در هر بار مطالعه تکرار کنید.
موفق باشید
      
پاسخ دادن 2 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

* بهترین روش انتخاب رشته کنکور در ۱۰ مرحله به سبک علی میرصادقی * آخرین فرصت ثبت نام قبل از تکمیل ظرفیت  کلیک کنید

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.