چگونه مطالعه کنیم که خسته نشویم؟

چگونه مطالعه کنیم که خسته نشویم؟

برای رسیدن به موفق تحصیلی بدون این که خسته شویم باید مرتب درس بخوانیم ولی گاها در هنگام درس خواندن بسیار خسته می شویم و دیگر ادامه نمی دهیم. حتی گاها روزهای زیادی را سر این قضیه از دست می دهیم. در این مقاله میخواهیم برای این موضوع چند مطب را بررسی کنیم تا یاد بگیریم با درس خواندن کمتر خسته شویم.

پارت های مطالعاتی کوتاه

اولین جواب برای این که چگونه مطالعه کنیم که خسته نشویم این است که پارت های مطالعاتی خود را کوتاه کنید. هفته های اول مطالعه با پارت های مطالعاتی کوتاه شروع کنید. برای این کار حتی می توانید از پارت های مطالعاتی با طول 20 دقیقه شروع کنید. پارت های 20 دقیقه ای به قدری کوتاه هستند که حتی شما نمی توانید به خسته شدن فکر کنید. یک الگوی مناسب در جدول زیر ارائه کرده ام که با اجرا کردن آن ها می توان بدون خسته شدن باعث افزایش ساعت مطالعاتی خود شوید. در این جدول به شما ساعت های مطالعاتی کم با روند سعودی مناسب ارائه شده است که با اجرا کردن آن خسته نمی شوید.
مثلا در هفته های اول و دوم تنها پارت های مطالعاتی شما در روز های شنبه تا چهارشنبه سه پارت بیست دقیقه ای باشد. در روزهای پنجشنبه و جمعه پارت های مطالعاتی شما به صورت 6 پارت 20 دقیقه ای باشد. اینطوری در روزهای شنبه تا چهارشنبه روزانه 1 ساعت مطالعه می کنید و در روزهای 5 شنبه و جمعه 2 ساعت مطالعه می کنید.
در هفته اول مطالعه مجموع ساعت مطالعاتی شما 9 ساعت می شود. با این 9 ساعت مطالعه با یک ساعت مطالعاتی کوتاه شروع کنید و بدون خستگی درس خواندن را شروع کنید.

روز های شنبه تا چهارشنبه

هفته اول و دوم

هفته سوم و چهارم

هفته پنجم و ششم

هفته هفتم و هشتم

هفته نهم و دهم

هفته یازدهم و دوازدهم

هفته سیزدهم

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

روز های پنجشنبه و جمعه

هفته اول و دوم

هفته سوم و چهارم

هفته پنجم و ششم

هفته هفتم و هشتم

هفته نهم و دهم

هفته یازدهم و دوازدهم

هفته سیزدهم

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

20

30

40

50

60

75

90

مجموع ساعت مطالعاتی هفتگی

هفته اول و دوم

هفته سوم و چهارم

هفته پنجم و ششم

هفته هفتم و هشتم

هفته نهم و دهم

هفته یازدهم و دوازدهم

هفته سیزدهم

9 ساعت

13.5 ساعت

18 ساعت

22.5 ساعت

27 ساعت

33.5 ساعت

40.5 ساعت

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

هیچ تغییر بزرگی در طبیعت یک شبه پدید نیامده است با این روش و ساعت های مطالعاتی کم هم میتوانید تغییرات بزرگ را در مدت 13 هفته برای خودتان رغم بزنید هم به پاسخ سوال چگونه مطالعه کنیم که خسته نشویم؟ خواهید رسید. با این برنامه دقیق که ارائه شد بدون خستگی ساعت مطالعاتی خود را از هفته ای 9 ساعت به 40 ساعت و 30 دقیقه رسانده اید.

پارت های مطالعاتی را تقسیم کنید

یکی از علت هایی که دانش آموزها بسیار خسته می شوند طولانی بودن پارت های مطالعاتی یا همان ساعت های مطالعاتی هست. برای این کار بهتر است که پارت های مطالعاتی خود را کوتاه کنید. در ادامه در این قسمت به شما تقسیم کردن پارت مطالعاتیتان را توضیح می دهم.
مثلا زمانی که شما در پارت های 60 دقیقه ای مطالعه می کنید می توانید این پارت را به دو قسمت تقسیم کنید. 60 دقیقه را به صورت 50 دقیقه همراه 10 دقیقه پشت سر هم مطالعه کنید. حالا در قسمت اول که 50 دقیقه است درس اختصاصیتان را مطالعه کنید و در 10 دقیقه بعدی یک ریدینگ زبان بزنید یا مثلا تعدادی تست دینی بزنید یا هر درس عمومی ای که خواستید را مطالعه کنید. این کار بشدت برای جلوگیری از خستگی مطالعاتی موثر است.
حالا لزومی ندارد حتما 60 دقیقه ای پارت مطالعاتی شما باشد که آن را به دو قسمت تبدیل کنید. می توانید تمام پارت های مطالعاتیتان را بدون این که توجه کنید که چند دقیقه باشد به دو قسمت شامل عمومی و اختصاصی تبدیل کنید.
پس یک بار دیگر؛ پارت خود را به دو قسمت تبدیل کنید و در قسمت اول درس اختصاصی و در قسمت بعدی درس عمومی را مطالعه کنید.

در روشنایی درس بخوانید

 یکی دیگر از دلایلی که شما زود خسته می شوید تنظیم نبودن نور مکان مطالعه هست که هم باعث می شود زودتر خسته شوید و خوابتان بگیرد. برای رفع خستگی ناشی از مطالعه می توانید بایک چراغ مطالعه این خستگی را کم کنید. بهتر است هنگامی که از چراغ مطالعه استفاده می کنید بقیه نورهای محیط را کم کنید. این گونه باعث افزایش تمرکز هنگام مطالعه خود می شوید.

چگونه پر انرژی درس بخوانیم؟

خواب نقش مهمی در خلق و خو ،توجه، انگیزه دانش آموز و تقویت حافظه دارد و همه این ها بر یادگیری تأثیر می گذارند. بنابراین تعجب آور نیست که خواب ضعیف با عملکرد تحصیلی ضعیف همراه است. در حقیقت، اولویت قرار دادن خواب چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت ممکن است موثرترین راه برای هوشیاری هنگام مطالعه باشد.
در یک مطالعه در سال 2019، اطلاعات واقعی دانش آموزان در 5 ساعت به دانش آموزان ارائه شد. در اواسط دوره 5 ساعته، آن ها یا یک ساعت چرت زدند، فیلم تماشا کردند، و خود را برای امتحان آماده کردند. آن ها روی موارد ارائه شده، 30 دقیقه پس از پایان دوره یادگیری و 1 هفته پس از پایان دوره یادگیری مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان دریافتند که پس از 30 دقیقه، دانش آموزانی که خود را برای امتحان آماده کرده بودند یا چرت زده بودند، بهتر از دانش آموزانی که فیلم تماشا کرده بودند ، اطلاعات را به خاطر می آورند. با این حال ، پس از 1 هفته ، فقط دانش آموزانی که چرت زده بودند، اطلاعات بهتری را به یاد می آوردند.
برای چرت زدن وقت بگذارید منظورمان از چرت زدن همان چرت زدن های 20 دقیقه ای هست و برنامه خواب منظم را رعایت کنید تا مطالعه را آسانتر کند و هنگام مطالعه کمتر خسته شوید. خواب منظم و مناسب شبانه بین 6 تا 8 ساعت در شب هنگام است. 6 ساعت خواب مقداری کم و 8 ساعت مقداری زیاد است و واقعا 7 ساعت بسیار عدد مقدسی برای خوابدین است.
بچه های ابتدایی به دلیل زمان ترشح هورمون های رشد بهتر است تا ساعت 10 خواب باشند. بچه های دوره اول به دلیل زمان ترشح هورمون های رشد بهتر است تا ساعت 11 خواب باشند. بچه های 10 ام و 11 ام به دلیل زمان ترشح هورمون های رشد بهتر است تا ساعت 10 خواب باشند. دانش آموز های 12 امی می توانند ساعت 12 شب بیدار بمانند ولی بهتر است که از این زمان گذر نکنند.

چگونه مستمر درس بخوانیم؟

یک از راه هایی  که می توانید مستمر درس بخوانید این است که همیشه پشت میز مطالعاتی درس بخوانید. زمانی که دراز می کشید و مطالعه می کنید به دلیل حالتی که بدن شما در آن قرار دارد فکر می کند که شما می خواهید بخوابید پس همین باعث خواب آلودگی شما می شود و همین باعث خستگی زود هنگام می شود. پشت میز درس خواندن باعث رفع خستگی ناشی از مطالعه می شود.

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

صورت خود را بشویید!

یکی از کاربردی ترین راه های کمتر خسته شدن و بیدار ماندن شستن صورت به طور مداورم است. این یکی از آزمایش شده ترین روش ها است و شاید یکی از روش هایی است که توسط والدین در سراسر هند توصیه می شود. هر زمان که چشمان شما احساس سنگینی کرد و احساس خارش کردید ، بروید صورت خود را با آب خنک بشویید. همچنین می توانید دندان های خود را در حین کار مسواک بزنید. این باعث می شود احساس بیداری و طراوت داشته باشید. این شستن صورت با آب خنک علاوه بر این که باعث طراوت شما می شود و از خستگی جلوگیری می کند باعث میشود کمتر خوابتان بگیرد.

کتاب غیر درسی مطالعه کنید

مطلاعه کتاب غیر درسی میتواند شما را با انگیزه تر نگه دارد. مطالعه روزانه یک ساعت کتاب غیردرسی برای دانش آموزهای ابتدایی، مطالعه روزانه یک ساعت کتاب غیردرسی برای دانش آموزهای دوره اول، مطالعه روزانه سی تا چهل دقیقه مطالعه غیر درسی برای دانش آموزهای دهم و یازدهم و مطالعه بیست دقیقه ای برای دانش آموزان کنکوری پیسنهاد می شود. خواندن کتاب غیردرسی می تواند انرژی سفر شما را در مسیر رسیدن به هدفتان بیشتر کند و همین باعث می شود که شما کمتر خسته شوید.
کتاب های غیردرسی ای که به شما معرفی میکنم : برای مطالعه، کتاب سیزده نوشته علی میرصادقی، کتاب درس نخون نوشته علی میرصادقی، کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی، کتاب رختخوابت را مرتب کن نوشته ژنرال اچ مک ریون، کتاب کیمیاگر نوشته پائلو کویلو، کتاب شدن نوشته میشل اوباما، کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته دکتر استیفن کاوی، کتاب استیو جابز نوشته والتر ایزاکسون و ...

سریال انگیزشی نگاه کنید

اکثر ما هیچ آموزشی برای مهم ترین کارمان ندیده ایم؛ زندگی کردن. سریال سی روز تا پیروزی همان سریال روانشناسی و انگیزشی ای است که دنیا از رویش ساخته شد. علی میرصادقی به عنوان یک روانشناس، با آگاهی بخشیدن به انسان ها، به آن ها با زبان خودمانی اش کمک می کند که قدرت درون خود را بازیابند و به سمت رشد شخصیت و افزایش عزت نفس حرکت کنند. او در این کتاب هر روز سراغ شما می آید و ظرف چند دقیقه به شما کمک می کند که به اهداف واقع بینانه خودتان بازگردید و دوباره آنها را از سر بگیرید. برای کسانی که عاشق کتاب خواندن هستند باید بگویم که کتاب این سریال هم وجود دارد.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.