عوامل موثر بر انگیزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

عوامل موثر بر انگیزه تحصیلی دانش آموزان

به نظر شما، چه عاملی باعث میشه افراد مختلف تو شرایط یکسان رفتارهای متفاوتی نشون بدن؟ مثلاً چرا یه نفر دوست داره برای یه درس، دفتر خوبی بخره و کلی خودکار رنگی استفاده کنه اما دوستش برای همون درس، هیچ یادداشتی برنمیداره؟ به نظر میاد رفتار نفر اول، بیشتر به سمت یادگیری جهت داره ولی رفتار  نفر دوم، یه جهت دیگه داره. این یعنی نفر اول برای توجه به اون درس، انگیزه داره. پس انگیزه یه عامل درونیه که رفتار ما رو در جهت های مختلفی شکل میده. حالا اگه دلمون میخواد انگیزه تحصیلی داشته باشیم و نداریم، چاره چیه؟ چطوری به خودمون کمک کنیم تا وقتی میریم سراغ درس، ناخواسته خمیازه‌مون نیاد و یاد پیام‌های روی گوشیمون نیفیتیم؟ 

بیاید این مطلب در مورد عوامل موثر بر انگیزه درس خواندن رو با هم بخونیم و ببینیم راهکاری توش پیدا میشه؟

فهرست مقاله

  • عوامل موثر بر انگیزش تحصیلی

  • هدف، اولین عامل موثر بر انگیزه تحصیلی

  • علاقه ، دومین عامل موثر بر انگیزه تحصیلی

  • خودپنداره ها ، سومین عامل موثر بر انگیزش تحصیلی


مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

نقش انگیزه در موفقیت تحصیلی و تمام نقاط دیگر زندگی، روانشناسی مبحث خیلی مهمی است و مطالعات فراوانی در مورد آن صورت گرفته است. انگیزش چیست؟ انگیزش مفهوم مهمی است که تفاوت آن با انگیزه، در بیرونی بودن آن است. مثلا روانشناس های رفتارگرا می گویند ما تحت تاثیر محیط و شکلی که دیگران با ما رفتار می کنند، به آن ها پاسخ می دهیم. یعنی محیط منشأ انگیزش است اما روانشناس های شناختی معتقدند که ما بیشتر تحت تاثیر نوع شناخت و افکارمان هستیم. یعنی افکار ما منشأ انگیزشی مهم تری هستند. حالا فایده این صحبت ها برای ما چیست؟ در این که به مسئله انگیزش تحصیلی توجه کنیم. 

عوامل موثر بر انگیزش تحصیلی

عوامل گوناگونی می توانند بر انگیزش تحصیلی فرد تاثیر بگذارند. در این مقاله قصد داریم به تاثیر سه مولفه مهم در اهمیت شکل گیری انگیزه تحصیلی دانش آموزان بپردازیم. هدف ها، علایق و خودپنداره ها 3 عامل بسیار مهم در انگیزش تحصیلی دانش آموزان می باشند که به بررسی  هرکدام می پردازیم و شما ضرورت داشتن انگیزه تحصیلی در نوجوانان را می توانید درک کنید. 

پیشنهاد می کنم  مطالعه کنید: چطور برای درس خواندن انگیزه داشته باشید.

عوامل موثر بر انگیزه تحصیلی دانش آموزان

هدف، اولین عامل موثر بر انگیزه تحصیلی

هدف عبارت است از نتیجه ای که یک فرد برای دستیابی به آن کوشش می کند. رفتار هدفدار باعث پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود. زیرا توجه فرد را در تکلیفی که باید انجام دهد بالا می برد و موجب کشف راهبردهای جدید برای رسیدن به هدف می شود. نوع هدف هایی که فرد برای خود انتخاب می کند در انگیزه او تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد هر چه هدف های مشخص شده درجه دشواری متوسطی داشته باشند و دسترسی به آن ها در آینده نزدیک میسر باشد، انگیزش و پیگیری بیشتری به همراه دارند. در این قسمت می توانید به اهمیت انگیزه تحصیلی برای دانش آموزان پی ببرید.

پیشرفت تحصیلی و رهایی از تنبلی و اهمال

اگر دانش آموزی در انتخاب هدف خود مشکل دارد، باید به او کمک کرد تا بتواند هدفی برای خود انتخاب کند. مثلا با نشان دادن الگوهای موفق به او، می توان مسیر تحصیلی دانش آموزان را مشخص کرد و به آن ها انگیزه بخشید. خصوصا در سنین نوجوانی که معمولا با سردرگمی هویتی همراه است و خیلی از دانش آموزان بیش از اینکه بخواهند وقت خود را برای مطالعه بگذارند، ترجیح می دهند وقت خود را با همسالان خود بگذرانند که این مسئله گاهی منجر به انحراف می شود. اما والدین آگاه می توانند با مدیریت روابط فرزندشان و آگاهی دادن به نوجوانان برای انتخاب هدف درست برای آینده به آن ها در این مسیر کمک کنند که روش موثر در انگیزش تحصیلی نوجوانان نیز محسوب می شود.

علاقه ، دومین عامل موثر بر انگیزه تحصیلی

سطح انگیزه تحصیلی دانش آموزان با علایق آن ها نیز در ارتباط است. طبق تحقیقات انجام شده، علاقه اندک به درس باعث افت انگیزه دانش آموزان می شود. هر چه علاقه دانش آموز به درس بیشتر باشد، یادگیری او نیز عمیق تر و پایدار خواهد شد. بخش عمده علاقه مند کردن دانش آموزان به درس بر عهده معلمان است که با روش های خلاقانه تدریس می توانند دانش آموزان را به درس و مدرسه علاقه مند کنند.

پیشنهاد می کنم برای یادگیری بهتر مطالعه کنید: اهمیت هرم یادگیری

عوامل زیادی در بی علاقگی دانش آموزان به مدرسه و درس وجود دارد. مثل سختگیری های بیش از حد والدین، رفتارهای بد معلمان، تنبیه و سرزنش بیش از حد و... در مقابل عوامل خیلی ساده ای در شکل گیری علاقه دانش آموزان به معلم، مدرسه و مطالعه کردن وجود دارد. تشویق کلامی که برخی از معلمان خیلی کم از آن استفاده می کنند، یکی از فاکتورهای موثر بر انگیزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است.گاهی دانش آموزان به خاطر علاقه به یک معلم سعی در یادگیری بیشتر دروس می کنند. روابط معلم و دانش آموز می تواند نقش مهمی در انگیزش تحصیلی در دانش آموزان و یادگیری دروس داشته باشد. در دبیرستان دخترانه مدبران بارسا، جو روانشناختی حاکم بر مدرسه و رفتار حرفه ای معلمان، باعث شده است روابط بسیار خوبی بین معلمان و دانش آموزان برقرار شود و معلمان انگیزش تحصیلی دانش آموزان را افزایش دهند.

دوره آفلاین افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

خودپنداره ها ، سومین عامل موثر بر انگیزش تحصیلی

انگیزش تحصیلی دانش آموزان متاثر از خودپنداره های آنان نیز هست. اینکه دانش آموزان چه تصوری درباره خود و استعدادها و توانایی های فردی و کارآمدی خود دارند، در تعیین هدف و میزان موفقیت و شکست آن ها موثر است. مثلا افرادی که فکر می کنند توانایی آنان ثابت و تغییر ناپذیر است، نمی توانند اهداف بزرگتری را برای خود انتخاب کنند. برعکس، آنان که توانایی خود را تغییرپذیر و افزایش یابنده می دانند، اهداف بزرگ تری را پیش روی خود قرار می دهند. پیش بینی چگونگی نتایج رفتار، عامل مهمی در انگیزه تحصیلی افراد است. آلبرت بندورا این پیش بینی را "خود کارآمدی" می نامد و آن را اعتقاد به توانایی خود برای سازمان دادن و اجرای فعالیت های لازم برای دستیابی به هدف معین تعریف می کند.

این مقاله رو از دست ندید: اصولی ترین روش مطالعه ( روش SQ3R )

شرایط موثر بر انگیزه تحصیلی دانش آموزان

باورهای خودکارآمدی افراد چگونگی احساس، تفکر، رفتار کردن و به طور کلی پیشرفت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که خودکارامدی بالایی دارند و به توانایی هایشان به انجام کار باور دارند، در فعالیت ها بیشتر شرکت می کنند تا افردی که خودکارآمدی پایینی دارند و توانایی هایشان را قبول ندارند. دانش آموزان خودکارآمد به ویژه هنگام مواجهه با مشکلات، بیشتر از افرادی که نسبت به قابلیتهای خود تردید دارند از خود سخت کوشی و پشتکار نشان می دهند. یکی از از وظایف مهم والدین و معلمان بالا بردن احساس خودکارآمدی در دانش آموزان است. دانش آموزان هرچه بیشتر احساس خوبی نسبت به توانایی های خود داشته باشند، در مواجهه با چالش ها سخت کوشی بیشتری از خود نشان می دهند و تلاش بیشتری می کنند. هرچه انگیزه های فرد درونی باشد، پیشرفت تحصیلی بیشتری به همراه دارد. انگیزه درونی ماندگارتر است و باعث می شود فرد هنگام شکست، زود نا امید نشود. در این قسمت شما روش ایجاد علاقه تحصیلی در دانش آموزان را متوجه شدید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های تقویت حافظه

سخن پایانی:

ممنونم که تا آخر این مقاله در کنار ما بودید، در این مقاله ما به اهمیت داشتن انگیزه تحصیلی برای دانش آموزان و تاثیر داشتن انگیزه تحصیلی برای نوجوانان پرداختیم امیدروارم این مطالب برای شما مفید بوده و باعث شده باشد که افزایش انگیزه تحصیلی در شما بالا برود. سوالات خود را می توانید در قسمت نظرات بپرسید مشاورین ما در کمترین زمان به آن پاسخ می دهند. مارا به دوستان خود معرفی کنید. 

سولات متداول:

  • تاثیر داشتن انگیزه برای درس خواندن در نوجوانان

  • چگونه انگیزه خود را برای درس خواندن افزایش بدیم

  • عوامل موثر در افزایش انگیزه هنگام مطالعه دانش آموزان


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.