روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

یکی از بهترین روش هایی که دانش آموزان کنکوری برای پیشرفت کردن در درس شیمی می توانند از آن استفاده کنند، آشنایی و بررسی روش مطالعه شیمی رتبه های برتر است. در این مقاله با روش مطالعه شیمی 10 نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا می شویم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

امیررضا براتی (رتبه 1 منطقه 2 کنکور تجربی ۹۷) - درصد شیمی‌ : 92%

برای پاسخ دادن به بخش حفظیات شیمی باید به متن کتاب درسی مسلط می شدم‌. برای بخش محاسباتی هم با تمرین زیاد، محاسباتم قوی شد و تسلط پیدا کردم. سری دیگه از سوال‌های شیمی اون هایی هستند که نه حفظی محسوب می شوند و نه محاسباتی؛ روش مطالعه مناسب برای پاسخ دادن به این سوال‌ها اینه که باید مفاهیم دروس شیمی‌ رو کاملاً درک کرد و متوجه بود که هدف از طرح این مطلب در کتاب درسی چیست و چه فایده‌ای دارد. مثلاً من در ذهنم تجسم می کردم وقتی یک مولکول با مولکول دیگه برخورد می‌کنه چه اتفاقی می‌افته و با این روش مطالعه شیمی ، راحت‌تر سوال ها رو درک می کردم.
برای شیمی ، بعد از زیست‌شناسی، بیشترین وقت رو صرف می کردم. زمانی که تعطیل بودیم و مدرسه نداشتیم، نزدیک به 10 ساعت در هفته و در دوران مدرسه هم 6 یا 7 ساعت در هفته شیمی می خوندم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

علی مهران زاده (رتبه 27 منطقه 1 کنکور تجربی ۹۷) - درصد شیمی‌ : 84%

روش مطالعه شیمی من اینطور بود که ابتدا کتاب درسی رو می خوندم و جزوه ی دبیر ر مطالعه می کردم و بعد درسنامه کتاب کمک درسی رو بررسی می کردم. موقع مطالعه نکات رو در کتاب درسی وارد می کردم و درنهایت تست می زدم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

مریم علی کرمی (رتبه 243 منطقه 1 کنکور ریاضی ۹۷) - درصد شیمی‌ : 80%

من قبل از حضور در کلاس، درس رو پیش خوانی می کردم.
مباحث شیمی رو به دو بخش مطالب حفظی و مسئله ها تقسیم کرده بودم و برای هر کدوم به صورت مجزا وقت می گذاشتم.
روش مطالعه شیمی من به این صورت بود که بعد از تدریس دبیر، جزوه ی دبیر و کتاب درسی رو مطالعه می کردم و نکات مهم اون رو در دفترم یادداشت می کردم. هنگامی که احساس می کردم بر مطالب درس مسلط هستم، ابتدا تست های کنکور اون مطلب رو می زدم و بعد هم سراغ تست های تالیفی اون مطلب می رفتم.برای درس شیمی از این روش مطالعه منظم استفاده میکردم که هر روز حدود 10 تست حل می کردم و دلیل اصلی موفقیتم در این درس رو مرور مداوم و روزانه ی این درس می دونم.


روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

روزبه امین تفرشی (رتبه 3 منطقه 1 کنکور ریاضی ۹۷) - درصد شیمی‌ : 100%

درس شیمی از نقاط ضعف من محسوب می شد و روش مطالعه ای که استفاده کردم، مرور منظم و زیاد تمام مطالب کتاب درسی بود. از نظر من بهترین منبع مطالعه درس شیمی کتاب درسی هست.

حتما بخوانید: روش مطالعه ریاضی رتبه های برتر

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

فیروزه حاتمی (رتبه 176 منطقه 2 کنکور ریاضی ۹4) - درصد شیمی‌ : 68%

روش مطالعه شیمی من اینگونه بود که پس از مطالعه متن کتاب و درس‌نامه‌های کتاب‌های کمک درسی، بدون در نظر گرفتن زمان تست می زدم و پاسخ ها رو به طور کامل بررسی می‌کردم؛ بعد از هر تست حتی اگر سوال ساده بود پاسخ‌نامه‌ی تشریحی رو کاملا مطالعه می‌کردم. چون بعضی وقت ها نکته ای که در پاسخ نامه هست ممکنه از خود سوال جالب تر باشه. هم چنین سوالات مهم و اون سوالاتی که اشتباه زده بودم رو هلامتدار می کردم تا بعدا دوباره برم سراغشون. از همه مهم تر، نکات ترکیبی و مهم سوالات رو تو کتاب درسی می نوشتم. نکات حفظی رو هم در یک دفترچه‌ می‌نوشتم.

آزمون دادن باعث می‌شه دانش آموز خودش رو بشناسه و بتونه نقات ضعف خودش رو پیدا کنه. مثلا خود من در درس شیمی اوایل سال وقت کم می‌آوردم و با آزمون دادن به این مشکل پی بردم و با تست زیاد سرعت خودم رو افزایش دادم و یا این که دارای اشکالات محاسباتی بودم که رفع شد. بعد از آزمون تقریبا همه‌ی سوال‌ها رو بررسی می کردم و پاسخ‌نامه رو می‌خوندم و سوال‌هایی که مشکل داشتم رو در کلاسور ارزیابی و نکات مهم رو هم در کتاب درسی می‌نوشتم.
کتاب درسی شیمی رو چندین بار مطالعه کردم و هر بار هم نکته‌های جالب و جدیدتری پیدا کردم. به عنوان یک روش مطالعه نکات مختلف از منابع دیگه رو در کتاب می نوشتم تا بتونم در دوران جمع‌بندی با مطالعه‌ی اون ها به طور سریع و خلاصه و مفید در واقع کتاب‌های دیگه رو هم دوره کنم.
 

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

محمد اکبری مقدم (رتبه 40 منطقه 1 کنکور تجربی ۹۵) - درصد شیمی ‌: ۱۰۰%

اول کتاب درسی رو می‌خوندم و بعد تست می‌زدم. موقع تست ‌زدن، هم نکاتی رو که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم اون هایی رو که تونسته بودم درست بزنم، اما نکات مهم و خوبی داشتند، یادداشت و بعداً اون ها رو مرور می‌کردم.
من اون قدر تمرین می‌کردم که با دیدن یک تست، فورا روش حل اون رو متوجه می شدم و همچنین برای اینکه وقتم تلف نشه، واکنش سوال رو کاملا حفظ بودم. به طور کلی، تمرین زیاد بهترین روش مطالعه شیمی و تنها راه آسون شدن سوالات شیمی‌ هست و باعث افزایش سرعت پاسخگویی به تست‌های این درس می‌شه.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

سهند سروری (رتبه 7 منطقه 2 کنکور ریاضی ۹۲) - درصد شیمی‌ : ۱۰۰%

درس شیمی از 2 بخش تشکیل می شه: بخش حفظی شیمی‌ و بخش تمرین.
به عنوان روش مطالعه بخش حفظی، باید متن کتاب، شکل‌ها و هر چیزی که درکتاب هست رو دقیقا مطالعه کرد؛ تا جایی که به نظر من کتاب شیمی ‌رو مثل کتاب دینی باید خوند و مطالب اون رو حفظ کرد.
یک روش خوب برای حفظ کردن شیمی اینه که اول یک بار کتاب رو بخونی، بعد یک مجموعه سوال‌های کنکور رو بزنی و بررسی کنی تا متوجه بشی چه چیزهایی رو جا انداختی، و بعد برای بار دوم کتاب رو بخونی و نکته‌های مهم اون رو « هایلایت » کنی. همچنین می شه مطالب مهم رو خلاصه نویسی کنی. (که البته با دوباره نویسی کردن فرق داره!)
مثلاً من از این روش مطالعه شیمی استفاده می کردم که فرمول‌های مهم رو می نوشتم یا اگه سوال جالبی درباره بخشی می دیدم، اون رو می نوشتم و در بین صفحات همون بخش در کتاب می گذاشتم تا وقتی بعدا مطالب رو مرور می کردم، با یک نگاه به خلاصه‌ها یا سوال‌های جالب، مطلب موردنظر رو به خاطر بیارم.

روش مطالعه شیمی رتبه های برتر

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

محمد امین روان بخش (رتبه 1 منطقه 2 کنکور تجربی ۹۵) - درصد شیمی‌ : ۹۷%

روش مطالعه شیمی‌ من مثل روش مطالعه زیست بود؛ یعنی توجه اصلی من روی کتاب درسی بود. اول جزوه ای رو که دبیر به ما داده بود، می‌ خوندم و نکته‌های جزوه (مثل فرمول‌ها) رو وارد کتاب درسی می‌کردم و قسمت‌های حفظی کتاب درسی رو مشخص می‌کردم. با این روش مطالعه شیمی ، منبع مطالعه‌ام یکجا جمع شده بود و به نکات حفظی توجه می کردم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

فائزه قائم دوست (رتبه 2 منطقه 2 کنکور تجربی ۹۴) - درصد شیمی ‌: ۱۰۰%

به طور کلی اول متن کتاب درسی را مطالعه میکردم ، مطالب حفظی را حفظ می‌کردم (مثلاً کتاب شیمی‌۲ مفهومی- حفظی است) بعد از خوندن متن کتاب درسی شیمی ، جزوه معلم رو مطالعه می‌کردم. درباره کتاب های تست ، اول درس نامه اون ها رو مرور می‌کردم، بعد تست می‌زدم. دور اول تست آموزشی می‌زدم؛ یعنی سؤال‌ها رو یکی یکی بررسی می‌کردم و بعد در دفعات بعدی امتحانی تست می‌زدم؛ یعنی ۵۰ تست رو یک‌جا حل می‌کردم.
نباید بدون مطالعه و تسلط روی کتاب درسی سراغ تست رفت. چون در سؤالات تستی نکته دار به مشکل برمی خوریم. من روی مفاهیم کتاب درسی مسلط بودم.
بعضی از نکات مهم رو در کتاب درسی حاشیه‌ نویسی می کردم و برای مرور هم اول کتاب درسی و نوشته‌های خودم رو می خوندم و بعد سراغ تست های علامت دار می رفتم.

روش مطالعه شیمی‌ رتبه های برتر

احمد نیک بخت (رتبه 25 منطقه 3 کنکور ریاضی ۹3) - درصد شیمی‌ : 88%

اصولا درس شیمی 3 نوع سوال داره که هر کدوم روش مطالعه خاص خودش رو داره.
روش مطالعه شیمی برای سوالات حفظی : من در این نوع سوالات ابتدا خود متن کتاب رو می‌خوندم و تمام نکات حفظی اون رو بررسی و سپس حفظ می‌کردم. بعد سوالات تالیفی و کنکور مربوط به اون مبحث رو حل می‌کردم و اگه نکته‌ی خاصی بود اون رو یادداشت می‌کردم.
روش مطالعه شیمی برای سوالات مفهومی : این نوع سوالات رابطه کمی با کتاب درسی دارند و روش مطالعه من این طور بود که قسمت‌های مربوط به کتاب درسی رو می‌خوندم و سپس مطالب کتاب های کمک درسی مختلف که کامل‌تر از کتاب درسی بود رو مطالعه می‌کردم و بعد به دقت تست‌های مختلف تالیفی و کنکور رو حل می‌کردم.
روش مطالعه شیمی برای مسائل : این سوالات طوری هستند که با خوندن کتاب درسی نمی‌ شه اون ها رو حل کرد و بیشتر باید با حل تست و کسب تجربه در این تیپ سوالات به تسلط کافی رسید؛ یک روش هم اینه که تست‌های مختلف بسازید تا به تسلط بیشتری برسید.

در همین زمینه این مقاله را نیز بخوانید: روش مطالعه زیست رتبه های برتر

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن

آزمون ورودی دبیرستان مدبران


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

رتبه های برتر بارسامهدی دارابی (رتبه ۴۶ کنکور) : تو هم با نظارت بیشتر، بهتر درس می خونی؟ برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی بارسا عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرستید.مشاهده

پکیج کامل انتخاب رشته کنکور

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پکیج کامل انتخاب رشته کنکور کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.