روش خلاصه نویسی برای کنکور

 روش خلاصه نویسی برای کنکور

یکی از راه های بسیار موثر در زمان مطالعه و درس خواندن برای به خاطر سپردن مطالب و یادگیری بهتر، یادداشت برداری و خلاصه نویسی از مطالب است. بدون یادداشت برداری مطالبی که می خوانیم را زودتر از یاد می بریم. البته یادداشت برداری برای ما کارکردهای دیگری هم دارد. مثلا به ما کمک می کند تا مطالبی را که یاد گرفته ایم دسته بندی و سامان دهی کنیم. اگر مطالبی که خوانده ایم شامل تصویر یا نمودار باشد، با استفاده از روش خلاصه نویسی می توانیم نکاتی که در آن تصویر یا نمودار وجود دارد را برای خودمان بنویسیم و داشته باشیم. نوشتن خلاصه اطلاعاتی که در کلاس و کتاب ها مطرح می شوند، مرور دروس را برای ما راحت تر می کند. یادداشت برداری اگر به درستی انجام شود می تواند میزان یادگیری ما را بیشتر کند. اما در یادداشت برداری هم نکاتی وجود دارد که می تواند به ما برای انجام درست این کار کمک کند. پس در ادامه نکاتی را درباره این دو تکنیک مهم کنکور به شما خواهیم آموخت. تا پایان با ما همراه باشید.

در هنگام خلاصه نویسی...

 1. یکی از مواردی که به ما در یادداشت برداری کمک می کند، این است که بدانیم چه زمانی برای این کار مناسب است. بهترین زمان برای یادداشت برداری از مطالب، در حین مطالعه است. زیرا در این زمان ذهن ما فرصت بیشتری برای جذب مطالب خواهد داشت و یادگیری ما در این حالت بیشتر خواهد بود.

 2. بهترین حالت در یادداشت برداری کنکور این است که یادداشت ها و خلاصه برداری های ما شامل کلمات کلیدی دروس باشند. یعنی ما باید در هر صفحه نکات اصلی را پیدا کنیم و بنویسیم. بهتر است در یادداشت برداری از نکات اصلی استفاده کنیم و از کلمات اضافه استفاده نکنیم.

 3. نام ها، تاریخ ها، مکان ها، اعداد و نقل قول ها در بعضی دروس جز قسمت های مهم هستند که می توانید در یادداشت برداری های خود آن ها را بنویسید.

 4. مهارت شنیداری خودتان را تقویت کنید تا بتوانید سر کلاس از مطالب مهم گفته شده یادداشت بردارید. ضعف در این مهارت باعث می شود که نکات کلیدی را متوجه نشوید یا نشنیده بگیرید.

 5. یادداشت برداری برای کنکور به چند روش انجام می شود، روشی را انتخاب کنید که با شما سازگار است و شما می توانید از آن نتیجه بهتری بگیرید.

 6. یادداشت های خود را مرور کنید و اگر در حین مرور نکات جدیدی داشتید، می توانید به آن اضافه کنید. نکات جدید به شما در به یاد آوردن مطالب درسی کمک خواهد کرد.

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

روش های یادداشت برداری برای کنکور

حاشیه نویسی: ساده ترین روش یادداشت برداری برای کنکور برای ما این است که در حاشیه صفحات کتاب درسی خودمان در زمان درس دادن معلم یا خواندن آن درس، نکات مهم را بنویسیم. بهتر است که سعی کنیم نوشته هایمان مرتب باشد تا موقع مرور کردن آن ها دچار دردسر نشویم. 

استفاده از جدول: کشیدن جدول هم می تواند یک روش از یادداشت برداری برای کنکور باشد. جدول ها باعث مرتب شدن مطالب ما می شوند. شما می توانید اطلاعات یا روش های مربوط به یک مبحث را وارد یک جدول کنید تا فهم آن مطالب در مرورهای بعدی وقت بسیار کمتری از شما بگیرد. مثلا برای یادگیری مبحث حرکت شناسی می توانید جدولی رسم کنید که ردیف های آن بیانگر نوع حرکت (بدون شتاب، شتاب ثابت، شتاب متغیر) باشد. ستون های جدول نیز می تواند معرف فرمول ها یا نمودارهای مکان, سرعت و شتاب این حرکت ها باشد. بنابراین هنگام مرور مبحث حرکت شناسی با نگاه سریع به این جدول اطلاعات مربوطه را به خاطر خواهید آورد.

دسته بندی کردن مطالب: یکی دیگر از روش های یادداشت برداری برای کنکور دسته بندی کردن مطالب است. برای این کار اول ما با دسته بندی های کلی تر شروع می کنیم و بعد کم کم تعداد دسته بندی های کوچک تر را در آن ها قرار می دهیم. این کار برای سازماندهی کردن مطالب درسی به ما کمک می کند و همچنین زمانی که می خواهیم مطالب را مرور کنیم، کار راحتی خواهیم داشت. با این که این روش، روش موثری است اما یک مشکل دارد و آن وقت گیر بودن این روش است. برای دسته بندی کردن مطالب می توانید از نمودار درختی استفاده کنید.

هایلایت کردن و علامت زدن: یکی از روش های ساده و رایج دیگر که معمولا اغلب دانش آموزان از آن استفاده می کنند، هایلایت کردن و علامت گذاشتن مطالب مهم است. با این کار ما در هنگام خواندن مطالب می توانیم به راحتی متوجه مطالب مهم شویم.

برای اطلاع از روش رسم نمودار درختی و بهترین روش یادگیری ریاضیات این مقاله رو از دست ندید. 

خلاصه نویسی                                                                                     

خلاصه نویسی هم مانند یادداشت برداری یکی از روش های کارآمد برای کنکور و مطالعه است که می تواند در به خاطر سپردن مطالب، یادگیری و تمرکز بهتر در هنگام مطالعه، صرفه جویی در زمان مطالعه و داشتن جزوات کم حجم به ما کمک کند.

نکات مهم در خلاصه نویسی 

 1. در خلاصه نویسی برای کنکور ابتدا باید کلیات را مورد توجه قرار دهیم و سپس به جزئیات بپردازیم درست مثل این که می خواهیم یک درخت رسم کنیم، اول تنه را رسم می کنیم و سپس شاخه ها و برگ های آن را می کشیم.

 2. از جمله هایی که کلی ترین و اصلی ترین اطلاعات را دارند یادداشت بردارید و به جملاتی که اطلاعات خاصی ندارند و بی اهمیت هستند توجه نکنید. توجه اصلی خود را بر جملات اصلی، عنوان بخش ها، خلاصه های پایانی و مقدمه ها بگذارید.

 3. دسته بندی اطلاعات و رسم جدول و نمودار می تواند کمک بسیار زیادی در خلاصه نویسی برای کنکور به ما کند. این کار باعث ایجاد ساختار ذهنی برای مطالب در ما می شود. این ساختار ذهنی به ما کمک می کند تا مطالب را بهتر به یاد بسپاریم و به یاد آوریم.

 4. قبل از خلاصه برداری بهتر است در هنگام مطالعه مطالب، زیر نکات اصلی و با اهمیت خط بکشیم و پس از اتمام مطالعه و یادگیری با کمک علامت هایی که گذاشته ایم شروع به خلاصه نویسی کنیم. خلاصه بردای همزمان با یادگیری تمرکز ما را کاهش می دهد و باعث نتیجه گیری ضعیف در هر دو کار برای ما می شود.

 5. خلاصه نویسی های خود را اصلاح کنید. با مرور مرتب و به مرور زمان ممکن است متوجه شویم که در بعضی خلاصه برداری های خود مطالبی وجود دارد که بی اهمیت است یا اهمیت اولیه را ندارد، پس این مطالب را از نوشته های خودمان حذف می کنیم. این کار به ما در داشتن یک جزوه خلاصه نویسی شده خوب برای کنکور بسیار کمک می کند.

بهتر است که خلاصه نویسی هایتان مرتب باشد و ترجیحا در یک دفتر یا سررسید نوشته شوند تا به مرور که حجم آن ها زیاد می شود  ترتیب آن ها بهم نخورد. می توانید بالای برگه های خود تاریخ هم بزنید تا مرتب نگه داشتن آن ها راحت تر شود. خلاصه نویسی کنکور می تواند به روش های متفاوتی انجام شود. هر فردی ممکن است از یک روش که برای او راحت است و در یادگیری مطالب بهتر به او کمک می کند استفاده کند.

خلاصه نویسی برای کنکور

روش های خلاصه نویسی

تغییر لحن متن: یکی از روش های دیگر این است که ما لحن نوشتاری و متن خودمان را عوض کنیم. مثلا به جای نوشتن مطالب به صورت کتابی آن ها را به زبان خودمان بنویسیم. تغییر لحن خلاصه نویسی می تواند به یادگیری بهتر در ما کمک کند و قطعا یادآوری مطالب را برای ما ساده تر می کند.

استفاده از کلمات هم معنی: یک روش دیگر در خلاصه نویسی کنکور استفاده از کلماتی است که ساده تر به یاد می آید و آسان تر به یاد سپرده می شوند. بعضی اوقات در هنگام خواندن و یادگیری مطالب ممکن است ما با کلماتی رو به رو شویم که به یاد سپردن آن ها برای ما سخت باشد. در این صورت می توانیم در خلاصه نویسی های خودمان از کلمات ساده تر که همان معنی را می دهند استفاده کنیم.

نوشتن کلمات کلیدی و نکات مهم: بعضی افراد برای خلاصه نویسی کنکور از کلمات کلیدی استفاده می کنند. کلمات کلیدی، کلماتی هستند که نکته اصلی را دربردارند. در این نوع خلاصه نویسی از نوشتن کلمات اضافی دیگر خودداری می شود. مثلا اگر این جمله که "ما در فصل پاییز که فصل برگ ریزان است  به مدرسه می رویم" جز نکات اصلی درس باشد. کلمات پاییز و مدرسه و برگ، کلمات کلیدی محسوب می شوند. فرد در خلاصه برداری خود همین سه کلمه را می نویسید و  سایر کلمات را به صورت تصویر ذهنی، در ذهن خود نگه می دارد.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید.
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.