کشف استعداد

کشف استعداد

همه ما در دور و بر خودمون افرادی رو می‌شناسیم که با کمترین تلاش در درس یا کار خود به شدت موفق هستند. و از نظر ما باهوش و با استعداد هستند.از موسیقی گرفته تا فیزیک کوانتوم ، همیشه افرادی هستند که در اطرافیان ما در جامعه سرآمد هستند و استعداد‌ها و مهارت‌هایشان تحسین برانگیز هستند. اما آیا این استعداد ذاتی است و به بیانی دیگر انسان‌ها با استعداد‌های خاصی به دنیا میان؟ آیا اساسا نیازی به کشف استعداد هست؟ این سوال از قدیم الایام در میان فلاسفه یونان مطرح بوده و فیلسوفانی مثل افلاطون و ارسطو دیدگاه‌هایی تو این زمینه هم ارائه کرده بودند.

پس از خواندن مقاله کشف استعداد چه چیزی نصیب من خواهد شد ؟ اگر می‌خوای استعداتو کشف کنی ما تو این مقاله راهکارهای کشف استعداد و رسیدن به موفقیت را توضیح می‌دهیم. تاپایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

طبق عقیده افلاطون ، انسان ها با توانایی‌ها و مهارت‌های منحصر به فردی به دنیا میان که از ابتدا و در بدو تولدشون توی وجودشون نهاده شده بوده. اما ارسطو دیدگاه متفاوتی ارائه کرد، این که یادگیری و تمرین زیاد ، ممارست و پشتکار و تکرار می‌توانند مهارت آفرینی کنند.

امروزه محققان به این نتیجه رسیدند که استعداد ذاتیه و درون ژن‌های ما نهفته شده ، اما کشف و پرورش اون استعداد‌ها اکتسابیه و مرهون تلاش و یادگیری است.در حقیقت استعداد یه جور توانمندی طبیعیه ، که تو شکل و اندازه‌های مختلف دیده می‌شه و تو هر فرد با فرد دیگه متفاوته. مثلا برخی افراد توی توانایی جسمی بهترند و برخی دیگه توی توانایی‌های فکری اما سرچشمه‌های استعداد مکان‌های سحرآمیزی هستند که در شکوفایی افراد تاثیراتی شگرف دارند و تا حدی که می‌تونیم نمونه‌هایی از شکوفایی استعداد رو تو افرادی ببینیم که روزی حتی تصور نمی‌کردیم چنین استعدادی داشته باشند.

کشف استعداد در فرد چیست ؟

مثلا تو محلۀ فقیر نشین بچگیه کریستین رونالدو کی فکرش رو می‌کرد که بچه‌ای که مادرش به علت فقر مالی تصمیم داشت به دنیا نیارش روزی جزو گران‌ترین و مطرح‌ترین بازیکنان فوتبال دنیا می‌شه؟!

اگه شما هم یه نگاه به اطرافیان و یا اخبار روز بزنید متوجه می‌شید که از این قبیل استعداد‌های شکوفا شده و برخاسته از زمین‌های خاکی ، روستاهای دور افتاده و یا مناطق محروم حتی تو کشور خودمون که الان به افتخار ملی یا بین المللی تو زمینه‌های ورزشی ، علمی ، ادبی و ... دست پیدا کرده‌اند، کم نیستند. در واقع می‌توانیم بگیم استعداد نه به جغرافیا و نژاد بستگی داره، نه به ثروت و امکانات نه معلولیت‌ها و محرومیت‌ها! فقط باید کشف استعداد کنیم.

همچنین بخوانید

آیا انسان‌های موفق لزوما افرادی هستند که از سطح دانش بسیار بالایی برخوردارند؟ اگر می‌خواهید یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل موفقیت افراد بزرگ را بدانید، مقاله چگونه انگیزه پیدا کنیم را بخوانید.

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

استعداد تو کشف کن | انسانی که نابغه آفریده شده است

در سال 2006 تحقیقاتی در ایرلند، در زمینۀ استعداد انجام شد که نتایج تکان دهنده‌ای به بار آورد.این تحقیق ثابت کرد 98 درصد انسان‌ها با استعداد خاصی به دنیا میان ، ولی فقط 20 درصد مردم بالای 20 سال همچنان با استعداد هستند. این نتایج به طرز عجیبی دلهره آوره، چون نشون می‌ده این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم با استعداد بمونیم و یا استعداد هامونو تو نطفه خفه کنیم. خداوند به 98 درصد از ما اختیار و امکانات با استعداد بودن عطا نموده ولی انسان‌ها با عدم آگاهی و ضعف اعتماد به نفس و یا با بی‌حوصلگی و تنبلی استعداد‌های خودمون رو نادیده می‌گیریم و در نهایت تا بیست سالگی اونها رو از بین می‌بریم.

خداوند به 98 درصد از ما اختیار و امکانات با استعداد بودن عطا نموده ولی انسان‌ها با عدم آگاهی و ضعف اعتماد به نفس و یا با بی‌حوصلگی و تنبلی استعداد‌های خودمون رو نادیده می‌گیریم و در نهایت تا بیست سالگی اونها رو از بین می‌بریم.

پس وظیفه خطیری تا سن 20 سالگی به عهده انسان ها نهاده شده و اون کشف استعداد‌ و پروراندن استعدادهای ماست.

پیشنهاد : برای کسب انگیزه ، پیدا کردن هدف ، آشنایی با الگوهای مختلف رفتاری ، کشف استعداد و تغییر باور‌ها سریال انگیزشی روانشناسی سی روز تا پیروزی را ببینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید همین حالا عدد 2 را به 3000909030 پیامک کنید و یا در انتهای مقاله فرم مربوط به تماس رو پر نمایید.

آرزو و باروری استعداد ها گام بعدی کشف استعداد

آبراهام لینکلن یه جمله بسیار معروف و زیبا و پر مفهومی در مورد استعداد داره که میگه قدرت شگفت انگیزنیروهای خلاق و استعداد‌های نهفته آدمی ، هنگامی آشکار می‌شود که نیازی حیاتی ، توانایی‌های او را به فعالیت وا دارد و کشش و آرزویی سراپای وجودش را به جنب و جوش درآورد.

چند وقت پیش داشتم به یکی از سخنرانی‌های دکتر الهی قمشه‌ای گوش میدادم، که تو همین زمینه می‌فرمودند: اگر خداوند آرزویی رو در دل تو نهاده ، بدون که بهش می‌رسی و استعدادش هم برات گذاشته. و یه مثال با مزه‌ای هم براش آورده بودن اینکه هیچ بزغاله‌ای وقتی به دنیا میاد آرزو نمی‌کند که رئیس دانشگاه هاروارد شود، در واقع مفهوم جمله از نظر روانشناسی همینه که استعداد‌ها با آرزو‌ها شکفته و نمایان می‌شوند. هر چند که علم جدید روانشناسی اعتقاد داره خواستن لزوما به توانستن نیست ولی قطعا به این معنا میتونه باشه اگه آرزویی داری، با باروری استعداد‌هات می‌تونی بهش دست پیدا کنی.

کشف استعداد

یه سوال : دقیقا چه کاری رو نمی تونی انجام بدی؟

اکثر آدم ها هیچ تلاشی برای این که بدونند چی براشون مهمه نمی‌کنن و سعی می‌کنن به چیزهایی برسن که هیچ معنی‌ای براشون نداره یا کاری رو می‌کنن یا رشته‌ای رو می‌خونن که پدر و مادر و اطرافیان و دوستاشون گفتن خوبه انجامش بده. اما یه چیزی هست که اونها رو می‌تونه به زندگی برگردونه، این که بدونن تو چه زمینه‌ای استعداد دارن و کشف استعداد کنند، همینکه بشناسیدش می‌بینید چیزیه که با همه روحیات شما سازگاره ، با ارزش‌هاتون و اونچه که هویت شما رو تشکیل میده. اینجاست که باید با خودت جمله "افسانه‌ات را زندگی کن" رو تکرار کنی، چون اگر ندونید که دنبال چی هستید، هیچ وقت نمی‌تونید بهش برسید. انجام غیر ممکن‌ها و گذر از محدودیت‌ها، دودلیلی هستند که اغلب مردم به خاطر اون کاری انجام نمی‌دن یا وسط راه نا امید میشن. اولا به خودشون میگن نمی‌تونم انجامش بدم یا اینکه آدم‌های دور و برشون بهشون میگن که نمی‌تونن از پس اونچه که می‌خوان بر بیان به هر حال باید اینو باور کنی که چه تسلیم و نا امید بشیم و چه اصلا شروع به انجام کاری نکنیم، هر کاری غیر ممکنه، مگر اینکه شروعش کنی. هر اختراعی و هر چیز جدیدی که تو دنیا خلق میشه به نظر مردم در ابتدا احمقانه به نظر می‌رسیده برای راجر بانیستر به لحاظ فیزیکی غیر ممکن بوده که چهار مایل رو با دویدن تو یه دقیقه طی کند.اما راجر باورش کرد و انجامش داد. و اما بعدش چی شد؟ دو ماه بعدش 16 نفر دیگه این رکوردرو شکستن ، چیز هایی که تو سرمون داریم و فکر میکنیم غیر ممکن‌اند، اغلب جایی منتظرند که ما انجامش بدیم به شرطی که محدودیت ها را نادیده بگیریم.

کشف استعداد
 

نیازی نیست رکورد ماراتون رو بزنیم، فقط باید بتوانیم ناممکن هامونو ممکن کنیم. که با قدم‌های خیلی کوچیک ما استارت میخوره و بهترین کار برای عملی کردنش پر کردن آدم‌هاییه که مشتاق‌اند و اشتیاق‌های مشترکی با ما دارند. با سریع‌ترین چیزهایی که فکر می‌کنید نمی‌تونید از پسشون بر بیایید، و با افرادی که قبلا از پس همون کار‌ها بر اومدن ، شاید شما هم این جمله معروف جیم مون رو شنیده باشید : شما میانگین 5 نفری هستید که بیشترین وقتتون رو باهاشون می‌گذرونید و در طول تاریخ بزرگترین ترفند برای موفقیت از هر جایی که هستید تا هر کجایی که می‌خواهی باشی ، افرادی هستند که انتخاب می‌کنی تا باهاشون تو تعامل همیشگی باشی، اونا همه چیز رو عوض می‌کنن .یه تحقیق نشون داده که 10 درصد از آدم‌ها کاری رو انجام میدن که دوستش ندارن. این یعنی بیشتر آدم‌های دور و بر ما ، ما رو از دنبال کردن چیزی که در موردش استعداد داریم و برامون مهمه باز میدارند. نیازی نیست اهدافتون رو تغییر بدین ، حتی اگر استعداد شما کوبلن دوزیه قطعا میتونی یه اجتماع چند صد نفری از دیوونه های کوبلن دوزی رو پیدا کنی و محیطت رو با اونا بسازی.

همچنین بخوانید

همه‌ی ما در راه رسیدن به اهدافمان با موانع بسیار زیاد و حتی شکست‌های پیاپی مواجه شده‌ایم. اما چه عاملی سبب می‌شود افراد موفق بعد از هر زمین خوردن ، هر لحظه بیشتر اوج بگیرند و برخی دیگر به راحتی کنار زده می‌شوند؟

موفقیت در زندگی

قرار نیست همه‌ی ما تبدیل بشیم به استیو جابز یا گاندی ، فقط باید کاری رو انجام بدیم که برامون مهمه و استعدادش رو داریم و تاثیری رو بذاریم که فقط و فقط از خودمون بر میاد. گاندی : ابتدا نادیده ات می نگارند، سپس به سخره ات می گیرند، بعد به جنگ با تو بر میخیزند آنگاه پیروز می شوی.

هر چیزی فقط تا زمانی غیر ممکنه که کسی انجامش بده، میتونی با آدم هایی باشی که بهت اشتیاق انجام هدفت رو می دن، مسئولیت ما روی زمین اینه که به دنیا نشون بدیم که چیزایی که یه روز غیرممکن به نظر می رسیدند خیلی زود عادی میشن. پس باید روی خودمون کار کنیم، باید اراده داشته باشیم و دست به اکتشاف استعدادهامون بزنیم، و اون زمانه که تغییر شروع میشه و در نهایت باید حالا از خودمون بپرسیم چه کاری رونمی تونید انجامش بدید؟ کشفش کنید، باهاش زندگی کنید، نه فقط برای خودتون ، بلکه برا هر کسی که در زندگی و اطراف شماست. برای مردم دنیا ، چون این همون نقطه شروع تغییر دنیاست !

  • نویسنده : سارا نوری فر | کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
    • امتیاز :
    • 39
    • 0
  • تعداد مشاهده : 5733 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1398/07/23
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالبی متفاوت در اینستاگرام علی میرصادقی

instagram.com/ali_mirsadeghi

381k

کسب اطلاعات تلفنی درباره دوره ها

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.