چگونه قدرت درون خود را تقویت کنیم؟

چگونه قدرت درون خود را تقویت کنیم

انسان همواره در جستجوی خود بوده است، اما گاهی در زندگی دچار روزمرگی‌های فراوانی شده و در نتیجه خود را فراموش کرده‌ است.
آگاهی همواره در دسترس ماست به شرطی که بتوانیم از آن بهره ‌‌مند شویم. این امری مهم است که بتوانیم در میان تمام روزمرگی‌ها و مشغله‌های زیاد امروزی از قدرت درون خودمان غافل نشویم و از این قدرت درون در راه رسیدن به آرزوها و خواسته‌هایمان بهره بجوییم و قدرت درون خودمان را باور کنیم و فراموش نکنیم که هیچ‌گاه قدرت ذهن را دست کم نگیریم و بدانیم که قدرت ذهن انسان بسیار بالا است، این در حالی است که بسیاری از انسان ها از قدرت ذهن خود بی خبرند، لازم است بدانید که برای آن که بتوانید از قدرت ذهن خود به صورت بهینه استفاده کنید، باید آن را به سمت هدفی که دلخواه شماست هدایت کنید و از قدرت ذهن خود در جهت درست بهره گیرید.

تقویت قدرت درونی انسان به عنوان یکی از عوامل کلیدی برای دستیابی به موفقیت و رضایت در زندگی شناخته شده است. این قدرت نه تنها به افزایش اعتماد به‌نفس، بلکه به واکاوی و تسلط بر احساسات و افکارخود کمک می کند. 

اولین قدم برای تقویت قدرت درونی، شناخت و ارزیابی موانع و مواردی است که باعث کاستی در این ارزش اساسی می شوند. به طور مثال، شناخت دقیق احساسات، نگرش‌ها و عقاید خود می تواند به ما کمک کند تا این موانع را شناسایی کرده و راه‌های شناخته شده برای مقابله با آنها را به کار گیریم.

تقویت خودآگاهی و تمرین هدف گذاری و تمرکز می تواند به ما کمک کند تا از پویایی درونی خود بهره مند شویم . تمرین این موارد نه تنها به افزایش تمرکز و عملکرد ما کمک می کند، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس و اضطراب نیز می شود.

تحقیقات نشان داده است که وضعیت فیزیکی و تناسب اندام نقش بسزایی در تقویت قدرت درونی انسان ایفا می کنند. به همین دلیل، ورزش منظم و حفظ رژیم غذایی سالم از اهمیت بالای برخوردار است.

گاهی آنقدر همه چیز را دور از دسترس می‌پنداریم که نمی‌دانیم آنچه که تصورش را هم نمی‌کنیم به ما نزدیکتر از آن بوده که فکرش را در سر بپرورانیم. ما همواره می‌توانیم با خود برترمان (آگاهی) ارتباط مستقیم برقرار کنیم تا بتوانیم به خواسته‌های درست، اهداف یا آرزوهایمان در جایگاه درست برسیم. در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که قدرت درون بسیار ارزشمند است. همه چیز در درون خودتان است و اهداف و آرزو‌های شما دست‌یافتنی‌تر از همیشه می‌باشد.

فقط کافیست اندکی برای خودتان وقت بگذارید و دریابید که خداوند درون شماست. همانطور که بارها در قرآن ذکر شده که خداوند از رگ گردن به شما نزدیکتر است. اگر بتوانید با خودتان رابطه برقرار کنید و قدرت درون خود را کشف کنید، درمی‌یابید که زندگی شادتر و زیباتر از آن است که هر لحظه در ناراحتی و ترس سپری شود.

چگونه قدرت درون خود را فعال کنیم؟

اگر شناخت درستی از قدرت درون داشته باشید، آگاهانه و به طور موثر می‌توانید از آن در مسیر‌های گوناگون زندگی خود استفاده کنید و موفقیت‌های بزرگی در کارنامه خود ثبت کنید. در این بخش می‌خواهیم به راهکار‌های افزایش قدرت درون بپردازیم. برای تقویت قدرت درون اولین گام اساسی این است که باور کنید شما خود نیز یک خالق هستید. برای این منظور احتیاج دارید که خودتان را از بالا نگاه کنید و خود را دوست داشته باشید.
با خودتان مهربان باشید.

چگونه قدرت درون خود را فعال کنیم ؟

قدر تمام آنچه خداوند به شما اعطا کرده را بدانید.
تشکر و قدردانی، دوست داشتن و دیدن آنچه که هستید، در شما حس شاد بودن را می‌آفریند و تنها با شادمانی است که می‌توان آفرید و خالق قدرت‌ درون بود.
همه ما بخشی از وجودمان را باور داریم که توانستیم با آن چیزی به دست آوریم. این دقیقا باوری است که تعیین می‌کند ما موجودی هستیم با توانایی‌ها و محدودیت‌های خاص...
حال من شما را از این موضوع که باورهایی وجود دارند که می‌توانند شما را در مسیر موفقیت، شادمانی، سلامتی و تمام آنچه که آرزومند یا نیازمندش هستید قرار بدهد، مطلع می‌کنم. درست در اینجاست که می‌توانیم با خود بالاتر و آگاهی آشنا شویم تا تمام برداشتی که تاکنون از (من) یا (منیت) که به طور معمول و در سطح عمومی فراگیر شده تغییر پیدا کند. در واقع (خود بالاتر) ما مفاهیم گسترده‌تری از (من) دارد و به سختی می‌شود آن را جایگزین منی که عمری را صرفش کردیم کرد، چون تاکنون ما خود را محدود می‌دانستیم و همواره بر این اساس زندگی کردیم. اولین گام این است که بدانید شما چه کسی هستید؟ از کجا آمده‌اید؟ و به کجا می‌روید؟ همه ما از یک مبدا آمده‌ایم، بنابراین فکر می‌کنیم باید شبیه به چیزی باشیم که از آن به وجود آمده‌ایم.
تائو ت چینگ، در کتابش می‌گوید: راهی که می‌نامیم، راه ابدی نیست.
در کتابی از دکتر وین دایر خواندم، آفریدگار در میان هر مخلوقی، تکه‌ای از خود و روحی از طبیعت خود را به جای گذاشته است که به واسطه آن هر مخلوقی می‌تواند خالق باشد یعنی به جای اینکه منتظر باشید تا نیازهایتان از جایی دیگر تامین شود، می‌توانید توسط قدرت فکر و روحتان کار کنید تا عناصری را که به آن نیاز دارید خودتان به دست آورید.

اینستاگرام علی میرصادقی

چگونه به سکوت ذهن برسیم؟

یکی از راه‌های تقویت قدرت درون، مراقبه است. با مراقبه می‌توان به قدرت درون و خود آگاهی دست پیدا کرد. فقط کافی است هر روز صبح یا شب به مدت 10 تا 15 دقیقه برای خودتان زمان بگذارید. به آرامی در کمال آرامش بنشینید، اجازه بدهید ذهنتان از افکار روزمره‌تان پر و خالی شود و به آنها نگاه کنید. در مدت زمان کمی ذهن شروع به سکوت می‌کند. حالا می‌توانید این جمله را با خود تکرار کنید:
I AM THAT I AM من آگاه هستم، من نیرومند هستم.

این فرآیند نیازمند تلاش و تمرین مداوم است.
افرادی که قدرت درونی قوی دارند اغلب بهترین تصمیمات را می‌گیرند و در مواجهه با مشکلات مختلف، از تجربیاتشان استفاده می‌کنند و به راحتی به اهداف خود دست پیدا می‌کنند.
از نگاه روان‌شناسی، قدرت درونی به عامل‌های ذهنی و روحی اشاره دارد که فرد را برای مواجهه با موقعیت‌های مختلف آماده می‌کند. یکی از راه‌های تقویت قدرت درونی، توسعه مهارت‌های فردی مانند ارتقای استقامت، افزایش اعتماد به نفس، توانمندی در ارتباط با دیگران و افزایش توانایی تحمل استرس است.این تمرینات می توانند شامل مدیتیشن، یوگا، تمرین ذهنی و تمرین های تأملی باشند که باعث بهبود تمرکز و تمرین ذهنی ما می شوند.

چگونه به سکوت ذهن برسیم؟

این یک راز شناخته شده توسط انبیا و اولیا اهل تصوف است. با تکرار این عبارت، شما راه پذیرش و راه دست‌یابی به آرزوهایتان را هموار می‌کنید.
مرحله بعدی آن، استفاده از تخیل است. اجازه بدهید افکارتان، آن طور که می‌خواهید شکل بگیرد. خود را محدود به زمان یا موقعیت خاصی نکنید. در کتب متعددی راه حل عملی استفاده از تخیل برای تحقق آرزوها یا اهداف را مطالعه کرده‌ام که شما را بیش از آنچه که تصور کنید به دستیابی به اهدافتان نزدیکتر می‌کند. همه چیز را به وقوع پیوسته و خود را در رویایتان غوطه ور کنید. می‌توانید از لغت دگرگونی TRANSFORMATION به معنی فراشکل که از کلمه TRANS به معنای انتقال و form به معنای شکل، ساخته شده است، استفاده کنید. زندگیتان را طوری که از تمامی محدودیت‌های ظاهری به‌ دور باشید، تجسم کنید.
تخیل و تجسم را که منبع همه وجود یا واقعیت فیزیکی است را گسترش دهید. چیزی که به وجود می‌آید در گام اول مقاومت ذهن و عدم پذیرش است، اما شما می‌توانید فراتر روید و با ممارست، خود را، در آن جایگاهی که دوست دارید و زندگی که آرزومند آن هستید و یا رابطه ای که انتظارش را دارید، ببینید.
جمله معروف آلبرت انیشتین را در این رابطه به کار میبرم: تخیل از دانش مهم تر است. دانش همواره محدود شده است در حالی که تخیل جهان را احاطه کرده است.
اکنون می‌توانید اهدافتان را تعیین کنید و آنها را در لیست بلند مدت یا کوتاه مدت قرار دهید و به ترتیب برایشان وقت بگذارید. خود را در تخیلتان ببینید که به اهدافتان دست پیدا کرده‌اید و آنهایی را انتخاب کنید که با تلاش در مسیر زندگیتان بتوانید در کوتاه مدت یا بلند مدت به آنها دست یابید.

حالا زمان حرکت از من نمی‌توانم و من نیستم به من می‌توانم و من هستم، فرارسیده است. ترسهایتان، ضعف‌هایتان و هر کجایی که حس ناتوانی را در شما تقویت می‌کند را ببینید. حالا من می‌توانم در این کار موفق شوم را جایگزین من نمی‌توانم در این کار موفق شوم کنید و یا من ضعیف هستم را به من فوق العاده هستم تغییر دهید.
تمام نقاط درونی‌تان را بررسی کنید و به همین ترتیب پیش روید. اکنون وقت آن است که قدمی فراتر بگذارید و آرزوهایتان را احساس کنید. هر احساسی دارای تاثیر ناخودآگاه است و باید آن حس اظهار شود مگر آنکه یک احساس نیرومندتر با ماهیتی مخالف آن را بی‌اثر کند. از میان دو احساس آنچه ظاهر می‌شود قوی‌تر است. من خوش اندام هستم نسبت به من خوش اندام خواهم بود حسی قوی‌تر است زیرا خواهم بود اعترافی به آنچه من اکنون نیستم می‌باشد. آنچه که حس می‌کنید هستید به آنچه حس کنید خواهید بود قوی‌تر است، پس آرزویتان را اکنون طوری ببینید که هستید و دارید و یا مالک آن موقعیت و موفقیت هستید. با این حال تحقق واقعی آرزوهایمان زمانی رخ می‌دهد که به طور واقعی آن را در درونمان و در زمان حال حس کنیم، هر چند که هنوز محقق نشده باشند. در واقع این تمرین نشان می‌دهد که قدرت درون ما چه نقشی در خلق و تجلی اهداف و آرزوهایمان دارند.

قدرت ذهن :

یکی از عوامل تاثیرگذار در مسیر موفقیت انسان، قدرت ذهن او است. ذهن (mind) مجموعه‌ای از آرزوها، احساسات و تخیلات انسان می‌باشد و برخلاف مغز هیچگونه ماهیت مادی ندارد. قدرت ذهن انسان بسیار مهم و ارزشمند است. از نمونه‌های قدرت ذهن می‌توان به غلبه بر بیماری‌های جسمی یا روحی اشاره کرد، در واقع اگر بتوانید قدرت ذهن خود را بر روی چیزی که می‌خواهید به دست آورید، متمرکز کنید، زندگی شما به طرف رسیدن به آن هدف حرکت خواهد کرد، کافیست انرژی منفی را از خود دور کنید و مثبت‌گرایی را در خود تقویت کنید تا به اهمیت قدرت ذهن پی ببرید.

قدرت ذهن

قدرت ذهن در رسیدن به آرزو‌ها:

تمامی احساسات شما از درونتان رخ می‌دهد به طوری که می‌توان گفت احساسات و قدرت درون ما رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. بیشتر احساسات انسان‌ها در جایی به نام ضمیر ناخودآگاه شکل می‌گیرد که می‌توان گفت قدرت ضمیر ناخودآگاه انسان بسیار بالا است. نوع احساساتتان دقیقا همان تجربه‌ی شما از زندگی است. نهایت حسی که معرف خداوند و خود برتر شماست حس عشق است و خدا عشق است و هر که از عشق پیروی کند از خداوند پیروی می‌کند و خدا در اوست. اکنون برای این که تمامی احساسات شما از عشق آکنده شود و به آرزوهایتان دست یابید کافی است در روز هنگام صبح یا عصر بنشینید یا آرام دراز بکشید و سعی کنید تمامی اندام‌های خود را رها کنید و در حالت ریلکس باشید.
حالا توجهتان را به تنفستان معطوف کنید و آرام و یکنواخت نفس بکشید. 10 بار تنفستان را به صورت دم و بازدم به آرامی و عمیق تکرار کنید، اکنون آن موهبت دلخواهتان را تصور کنید که با عشق فراوان احاطه شده است و شما در لحظه حال آن را به دست آورده‌اید، دقایقی به نظاره این موهبت بپردازید و اجازه دهید که نقش‌ها جان بگیرند. می‌توانید پیش از انجام این تمرین ساعتتان را کوک کنید تا راس 15 دقیقه بتوانید چشم هایتان را باز کنید.
این مدیتیشن شما را در رسیدن به هدفتان نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند و به ضمیر ناخودآگاه شما فرمان تحقق می‌دهد.

یکی از مهمترین نکاتی که برای رسیدن به آرزوها باید به آن توجه کرد، انعطاف پذیری و تغییر پذیری ذهن است. گاهی اوقات آرزوهای ما با تغییر شرایط و موقعیت ها تغییر می کند و اگر ذهن ما قادر به تطبیق و تغییر نباشد، این آرزوها هرگز به واقعیت تبدیل نخواهند شد. عوامل مختلفی می‌توانند بر اثربخشی ذهن در رسیدن به آرزوها تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توان به محیط اجتماعی، شرایط فردی، وضعیت روحی و حتی سلامتی اشاره کرد. برای مثال، فردی که در یک محیط مثبت و پرانرژی قرار دارد و با افراد موفق ارتباطات قوی دارد، بیشتر انگیزه برای رسیدن به آرزوهای خود خواهد داشت.

قدرت ضمیر ناخودآگاه:

اگر تمایل دارید به موفقیت دست پیدا کنید، بهتر است که در ابتدا قدرت ضمیر ناخودآگاه خود را درک کنید. تاثیر قدرت ضمیر ناخودآگاه زمانی دیده می‌شود که برای مثال، شما در پایان یک روز کاری، از عملکرد خود بسیار راضی هستید و یا بالعکس. پس این مهم است که بدانید که چگونه می‌توان از قدرت ضمیر ناخودآگاه در مسیر موفق شدن استفاده کرد، از نکات قوت ضمیر ناخودآگاه می‌توان به عملی شدن هدف‌ها و آرزو‌ها اشاره کرد و اگر موفقیت را در ذهن خود ترسیم کنید، سبب می‌شود که به طور خودآگاه، جذب چیزهایی شوید که می‌خواهید، در واقع ضمیر ناخودآگاه را می‌توان مانند بچه‌ای در نظر گرفت که یک دست او در دست ما و دست دیگر او قدرت نامحدود کائنات می‌باشد. می‌توان قدرت ضمیر ناخوداگاه را چنین بیان کرد که ضمیر ناخودآگاه، کلید اصلی در رسیدن به غیرممکن‌ها می‌باشد. می‌توان به ضمیر ناخودآگاه دسترسی داشت و حتی آن را تقویت کرد. قدرت ضمیر ناخودآگاه بسیار زیاد است به طوری که با تاثیراتی روی ضمیر ناخودآگاه ، می‌توان تغییراتی در زندگی ایجاد کرد در حالی که قدرت ذهن خودآگاه زیاد نیست در واقع ضمیر خودآگاه بر خلاف ضمیر ناخودآگاه مربوط به کارهایی می‌شود که آگاهانه انجام می‌‌شوند و اتفاقاتی که در طول روز برای ما رخ می‌دهد و از آنها باخبریم. احساس کردن وضعیتی که آرزو و تمنای رسیدن به آن را دارید تجربه‌ای است که بر ضمیر ناخودآگاه شما اثر می‌گذارد و با تاثیر قدرت ضمیر ناخودآگاه می‌توانید به آن وضعیت برسید، پس هیچ گاه به خود نگویید که من توانایی انجام کاری را ندارم یا در این کار شکست خواهم خورد زیرا قدرت ضمیر ناخودآگاه چنان است که این افکار را به عنوان یک واقعیت قبول می‌کند، در اینجاست که کاملا می‌توانیم به قدرت ضمیر ناخودآگاه پی ببریم و هنگامی که به قدرت ضمیر ناخودآگاه وصل شویم، موفقیت و شادی بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

در کتابی دکتر دایر از نویل می‌گوید که: "ضمیر ناخودآگاه جایگاه و رحمی برای آفرینش است، افکار از طریق احساسات انسان وارد آن می‌شوند اما هرگز تغییر نمی‌کنند بلکه همواره به واسطه آن شکل می‌گیرند" حال شما می‌توانید از طریق ضمیر ناخودآگاه خود شروع به برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید بذر نا امیدی به آن بدهید یا بذر امیدواری در آن بکارید و هرچه بکارید درو خواهید کرد، پس اگر می‌خواهید از ضمیر ناخودآگاه ، طوری استفاده کنید که به نفعتان باشد، بهتر است هیچ‌گاه اجازه ندهید که افکار منفی وارد ذهن شما شوند و از قدرت ضمیر ناخودآگاه خود به جهت رسیدن به هدف استفاده کنید.
برای جایگزین کردن اهداف در تخیل و تصورتان از روش چسب استفاده کنید. تصور کنید ماده‌ای آنقدر قوی و محکم وجود دارد که نه تضعیف می‌شود و نه از بین می‌رود، این همان ماده‌ای است که به آرزو یا هدفتان می‌زنید و در تخیلتان قرار می‌دهید تا تحقق یافتن آن به واسطه ضمیر ناخودآگاه شکل بگیرد. استعاره چسب به شما یادآوری می‌کند که وقتی هدفتان بر دیگران آشکار شد هیچ‌کس و هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را تغییر دهد یا تخریب کند. آنچه درون شماست هدفی خصوصی میان خود و سرچشمه الهی شماست.

سی روز تا پیروزی

سریال انگیزشی سی روز تا پیروزی

مراقبه قبل از خواب:

در نهایت به شب که زمان استراحت و خواب شماست می‌رسیم. خواب زمانی است که شما حواس پنج‌گانه و ذهن هشیارتان را ترک می‌گویید و به ذهن نیمه هشیارتان ملحق می‌شوید. قدرت ضمیر ناخودآگاه بسیار زیاد است به طوری که زمانی که خواب هستید، ضمیر ناخودآگاه شما، همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند. ذهن به آنچه که برنامه‌ریزی شده است پاسخ می‌دهد. شما بیشتر از 1/3 تمام عمرتان را در این تجسم و وضعیت طبیعی بدن یعنی در خواب هستید و اینجاست که کد‌های دستوری در ارتباط با 2/3 مابقی زندگیتان را دریافت می‌کنید، ضمیر ناخودآگاه شما 96% از کار‌های زندگی شما را کنترل می‌کند و همین ضمیر ناخودآگاه بر 96% از زمان بیداریتان نیز حاکم است. حیاتی‌ترین قسمت از 24 ساعت روز شما 5 دقیقه قبل خوابتان است که می‌توانید با استفاده از تخیل و مراقبه حاکم بر دو سوم مابقی عمرتان شوید. می‌توانید پیش از خواب اجازه دهید ذهنتان به دلسردی‌های روز و شکست‌ها و ناکامی‌ها بیندیشید یا اینکه احساس برآورده شدن آرزوهایتان  را با کمک گرفتن از قدرت ذهن خود، جایگزین آن افکار منفی کنید. پیشنهاد می‌کنم شمعی روشن کنید و به آرامی دراز بکشید و با تمرین تنفس، از قدرت درون خود کمک بگیرید و اجازه دهید رویایتان حلول پیدا کند تا حس برآورده شدن در شما شکل بگیرد.
پیش از خواب دستورالعمل مورد نیازتان را به ذهن بسپارید، این را بدانید این یک تمرین پوچ و بی‌اساس نیست، اصرار در این تمرین نقش حیاتی دارد. تمام نا امیدی‌ها را از خود دور کنید و شادی و آرامش را جایگزین آن کنید. هرگز در میان آشفتگی نخوابید، بنشینید و سعی در آرام کردن ذهنتان کنید، ضمیر ناخودآگاه، تنها ذهن واحد به شمار می‌رود جالب است بدانید که ضمیر ناخودآگاه انسان، هرگز نمی‌خوابد. همه ما از ضمیر ناخودآگاه خود استفاده می‌کنیم و نمی‌توانیم مانع از کارکرد آن شویم، چرا که در زمانی واحد همه جا موجود است، قدرت ضمیر ناخودآگاه بسیار بالاست و همه چیز از ضمیر ناخودآگاه انسان ایجاد می‌شود.
(تنها ذهنی که در هر مکانی و هر چیز وجود دارد، ذهن نیمه هشیار)
اریک فروم می‌گوید: ما به جای مقابله با شواهد گیج کننده مبنی بر محدودیت‌های ادراکمان رویاها را متهم به بی‌معنا بودن می‌کنیم.

نتیجه گیری

اولین قدم در دستیابی به موفقیت‌ها درک و شناخت عمیق ضمیر ناخودآگاه است و این امریست بسیار مهم که انسان بتواند در میان روزمرگی‌هایش و مشغله‌های امروزی از قدرت درون خود غافل نشود.

کتاب۱۳
پرفروش‌ترین رمان کشور (کتابراه)
ستایش شده توسط دو تن از نویسندگان بزرگ جهان
ترجمه شده به دو زبان عربی و انگلیسی
نظرات کاربران
Ghazal

سلام ببخشید من میخوام بدونم چطور قدرت دورنم رو بیدار کنم مثل دیدن آینده و اینا راستش من تو خواب خیلی زیاد آینده رو میبینم و یه حسی بهم میگه میتونم تقویتش کنم آیا راهی هست؟ میشه راهنمایی کنیید؟

13 6

بنده خدا

استاد میخوام از همینجا دستتونا ببوسم ک چنین زیبا و پر بار نوشتید واقعا حق النصاف دریغ نکردین.کلاس اموزشی چیزی دارین ک ما استفاده کنیم؟

خخداوند ح

15 4

مدیر سيستم

سلام. سپاس از نگاه شما

7 4

رضا راد

بسیار عالی ممنون از شما استاد گرامی

4 5

مدیر سيستم

با سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده

4 2

فاطمه اقایی

مراقبه و مدیتیشن بهترین راهکاره

12 3

مدیر سيستم

با سلام ممنون که همراه هستید

5 2

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.