چگونه خود را دوست بداریم ؟ 17 گام موثر تا دوست داشتن خود

چگونه خود را دوست بداریم ؟ 17 گام موثر تا دوست داشتن خود چیست ؟

دوست داشتن خود فرآیندی پایان ناپذیر و همیشگی است، اتفاقی است که سرآغازش از درون خود ماست، با محبت کردن به خودمان شروع شده و هرگز تمام نمی‌شود. برخلاف آنچه که قالب فرهنگ جوامع به انسان می‌آموزد در خصوص اینکه باید موفق باشد، ثروتمند باشد، زیبا باشد، تحصیلات عالی داشته باشد و... تا در زندگی خوشحال و راضی باشد و جایگاهی در میان هم نوعان خود داشته باشد این عشق ورزیدن به خود است که باعث حال خوب، زندگی خوب و احساس خوب خواهد شد.

چگونه خود را دوست بداریم؟ دوست داشتن خود باعث بوجود آمدن چه چیزهایی در ما می‌شود؟ تربیت والدین چه تاثیری بر دوست داشتن خود دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا به همه سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم.

چگونه خود را دوست بداریم ؟

اکثر والدین از دوران کودکی به فرزندان خود می‌آموزند که همواره به دیگران کمک کنید، به آن‌ها احترام گذاشته و آن‌ها را دوست بدارید، کارهایی انجام دهید که مورد تایید مربیان و سرپرس‌تان خود قرار بگیرید، اما به آن‌ها یاد نمی‌دهند چگونه خود را دوست داشته باشند، چگونه به خود احترام بگذراند و چگونه به سلامتی ذهن و جسم و روح خود اهمیت بدهند. در نتیجه‌ی این نوع تربیت و آموزش افرادی رشد خواهند کرد که از عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، دو عاملی که نقش بسیار مهمی در موفقیت و شکست افراد دارد.

دوست داشتن خود و درک توانمندی و ارزشمندی
برخی دوست داشتن خود را به معنای خودشیفته بودن می‌دانند در صورتیکه این دو کاملا با هم متفاوت هستند، فرد خودشیفته برخلاف تصور عموم، از عزت نفس پایینی برخوردار است، او تنها احساسی مبتنی بر ارزشمندی دارد و می‌اندیشد از دیگران برتر است، در نتیجه در ارتباطات و برقراری روابط دوستانه و صمیمی بسیار ضعیف عمل می‌کند.
هر چقدر ما خودمان را دوست داشته باشیم و حال‌مان خوب باشد به همان اندازه می‌توانیم این احساس را به دیگران نیز انتقال دهیم و به واسطه آن تاثیرگذاری ما روی آن‌ها بیشتر خواهد شد. هنگامی که شروع به دوست داشتن خود می‌کنیم توانمند و ارزشمند بودن خود را آشکارا حس می‌کنیم، در این زمان چیزی جز ذهن ما و نظر ما نسبت به خودمان تغییر نکرده است، دنیا مثل گذشته است اما خود را در رابطه با آن متفاوت می‌بینیم و به تدریج شکل‌گیری احساسات مثبت در ما تقویت می‌شود.
اکثر انسانها دوست دارند احساسات منفی را از خود دور کنند یا به قولی از افکار منفی رهایی پیدا کنند اما چگونه؟ برای مقابله با این احساسات نیاز به دست کاری ذهنی نیست بلکه آنها باید به موقع شناسایی و احساس شوند، هنگامی که لازم هست دیده شوند و با آغوش باز پذیرفته شوند و هرگز از آن‌ها اجتناب نشود. وقتی مقاومت کنار می‌رود انسان با خود واقعی خویش ارتباط برقرار می‌کند، گویا با رودخانه‌ای در جریان است، این اولین لحظه آگاهانه زندگی است.

17 گام موثر تا دوست داشتن خود

از اقداماتی که می‌تواند به شما در هرچه بیشتر دوست داشتن خودتان کمک کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خودپذیری برای رسیدن به دوست داشتن خود

قدم اول در دوست داشتن خودپذیری است، پذیرفتن خود به همان صورت که هستیم با تمام ضعف‌ها و کاستی‌ها، با وجود عدم زیبایی‌های ظاهری، با وجود عدم تایید دیگران، با وجود شکست‌ها ، اشتباهات، زمین خوردن‌ها، نه شنیدن‌ها و...، پذیرفتن خود مانند تکیه گاهی جهت برداشتن قدم‌های بعدی به سمت تعالی و صعود به قله موفقیت است. توجه داشته باشید برای افرادی که برای مدت طولانی عادت به سرزنش خود و ایراد گرفتن از خود دارند، این موضوع یک شبه حاصل نخواهد شد بلکه تمرین و پشتکار زیادی نیاز دارد.

2- مراقب خودگویی باشید تا به دوست داشتن خود برسید

قدم دوم که از اهمیت بسیاری برخوردار است این است که مراقب مکالمات خودتان با خودتان باشید ( خودگویی ) همه ما انسان‌ها یک قاضی درونی داریم که بطور مداوم در حال سرزنش ما، محیط و دیگران می‌باشد و از هر فرصتی برای انجام این کار نهایت استفاده را می‌برد. او مولد بیشتر نگرانی‌ها، فشارهای روانی، خشم، ناامیدی، شرم و احساس گناه در ماست، همواره به ما یادآوری می‌کند که بابت آنچه هستیم ارزش دوست داشته شدن را نداریم، در نتیجه باید هوشیار باشیم که این خودگویی‌ها تاثیر ژرفی بر زندگی ما خواهد گذاشت.

بخشیدن خود و رسیدن به دوست داشتن خود

3- خودتان را ببخشید تا به دوست داشتن خود برسید

بابت اشتباهات، خودتان را ببخشید و باور داشته باشید که همه انسان‌ها مرتکب خطا می‌شوند، اما این اشتباهات هرگز به معنای اینکه شما ناتوان و بی ارزش هستید نیست، شخصی که به معنای واقعی خود را دوست داشته باشد به هنگام انجام عملی اشتباه با خود همدلی کرده و سعی در بدست آوردن تجربه دارد، در اینجا نکته‌ای که ذکرش اهمیت دارد این است که با خود رو راست باشید هرگز از اینکه پیش خود اعتراف کنید خجالت زده نباشید، برعکس سعی کنید ضعف‌های خود را بررسی کرده و تلاش نمایید خود را بخشیده و در آغوش بگیرید.

کتاب سیزده علی میرصادقی
کتاب سیزده اثر علی میرصادقی
با خواندن کتاب 13 قادر هستید نگرشتان به ندگی به طور کامل عوض کنید

4- خود را تشویق کنید تا دوست داشتن خود را تقویت کنید

از تشویق خود هنگام کسب موفقیت‌ها و پیشرفت خود، غافل نشوید، داشتن یک نظام تشویق برای خود از ویژگی بارز افرادی است که خود را به معنای واقعی دوست می‌دارند، این تشویق هرچه که باشد از خرید هدیه‌ای کوچک برای خود گرفته تا ترتیب دادن یک مهمانی بزرگ با دوستان مورد علاقه می‌تواند احساس دوست داشته شدن توسط خود را تقویت کند.

5- مدیتیشن و ذهن آگاهی و تاثیر آن بر دوست داشتن خود

تمرینات مدیتیشن، ذهن آگاهی و تنفس عمیق به شما احساس آرامش واقعی خواهد داد، هر روز حداقل 5-10 دقیقه را به این تمرینات اختصاص دهید، در طبیعت قدم بزنید و به صداهایی که از اطراف به گوش می‌رسد، هوایی که در ریه‌های شما جاری می‌شود، رنگ‌هایی که چشمان شما را نوازش می‌دهد دقت کنید این موارد ذهن شما را از افکار مخرب دور کرده و ذهن آگاهی شما را افزایش می‌دهد.

6- نه گفتن را یاد بگیرید

گفتن کلمه " نه " برای بسیاری از افراد دشوارترین کار ممکن است، اکثر آن‌ها به دلیل نوع تربیت خود مدام به فکر خشنود نگه داشتن دیگران هستند و گاهی از ترس طرد شدن و تنها ماندن تمام سعی خود را می‌کنند تا بقیه را راضی نگه دارند، این کار باعث می‌شود در تنهایی و در افکار خود حس بی ارزشی و بیزاری نسبت به خود پیدا کنند، بنابراین بهتر است از همین امروز نه گفتن را تمرین کنیم.

کارگاه روانشناسی اکت و عزت نفس

7- به دنبال تایید گرفتن از دیگران نباشید

مدام به دنبال تایید گرفتن از دیگران نباشید، افرادی که خود را دوست دارند و احساس عزت نفس در آن‌ها قوی است نظرات دیگران را در کمال احترام و شهامت می‌شنوند، اما در نهایت تصمیم گیری با خودشان است، چرا که مطمئن هستند ایرادی که از آن‌ها گرفته می‌شود، انتقادی که می‌شود و یا مخالفت با نظر آن‌ها به معنای بی‌ارزشی و ناتوانی آن‌ها نیست.

8- زمانی را به انجام کار مورد علاقه خود بدهید

در کنار برنامه‌های عادی زندگی، زمانی را به انجام کار مورد علاقه خود اختصاص دهید، تا جایی که امکان دارد در این زمینه برای خود هدف تعیین کنید، دقت کنید کار مورد علاقه کاری است که شما هنگام انجام آن گذر زمان را احساس نمی‌کنید و در واقع در آن جاری می‌شوید.

مشخص کردن ارزش های خود و تعیین اهداف

9- مشخص کردن ارزش‌های خود

ارزش‌های خود را در حوزه‌های مختلف زندگی مشخص کرده و بر اساس این ارزش‌ها برای خود نقشه راه مشخص کنید و برای ماندن و ادامه دادن در این مسیر تعیین اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و همچنین اقدامات در جهت رسیدن به این اهداف از اهمیت زیادی برخوردار است.

10- باور کردن توانایی‌های خود

توانایی‌های خود را باور کنید و از ترس فاصله بگیرید، البته این فاصله گرفتن به معنای اجتناب کردن نیست بلکه به معنای دیدن و احساس کردن و پذیرفتن آن و سپس با آگاهی از حضور آن به سمت هدف حرکت کردن است، هنگامی که در انجام کارها به خودتان اعتماد می‌کنید موجب شکوفا شدن بیشتر استعدادهای خود خواهید شد.

11- ورزش کردن و رژیم غذایی سالم

مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و عادات سالم را برای شاداب نگه داشتن جسم خود در نظر بگیرید، ورزش منظم را فراموش نکنید، استفاده از رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد غذایی تازه را در برنامه خود بگنجانید چرا که به شما احساس بسیار خوبی خواهد داد.

12- مطالعه داشته باشید

از غذای ذهن خود غافل نشوید، مطالعه مفید در زمینه‌ای که به آن علاقه‌مند هستید همچنین در مواردی که به بالا بردن سطح آگاهی شما از خودتان کمک کند، بسیار موثر خواهد بود.

13- با هر کسی دوست نشوید

نسبت به افرادی که اطراف خود را با آن‌ها شلوغ کرده‌اید آگاهی کافی داشته باشید، شما بیشترین تاثیر را از آن‌ها خواهید پذیرفت.

14- در صورت نیاز از یک مربی کمک بگیرید

هنگامی که به کمک احتیاج دارید تعارف را کنار بگذارید و با خود رو راست باشید، استفاده از یک مربی یا مشاور آگاه می‌تواند سرمایه گذاری خوبی در جهت بالا بردن آگاهی خود و شناخت شما از خودتان باشد.

برنامه ریزی داشتن و تاثیر آن بر  دوست داشتن خود

15- برنامه ریزی داشته و مسولیت پذیر باشید

به خودتان متعهد باشید و سعی کنید برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشید، در واقع تلاش کنید عامل بودن و مسئولیت پذیر بودن را به عنوان یک عادت در زندگی خود پیاده کنید، دقت داشته باشید عدم توانایی در قبول مسئولیت و نداشتن برنامه‌ریزی برای زندگی از شما فردی خوشحال و شاداب نمی‌سازد.

16- مهارت های زندگی کردن را بیاموزید

سعی کنید مهارت‌های زندگی کردن را بیاموزید، مواردی چون، خودآگاهی، ارتباط موثر، روابط بین فردی، همدلی، تفکر خلاق، مقابله با استرس، انعطاف پذیری و دور اندیشی، برای رویارویی با مسائل زندگی دارای اهمیت بسیار می‌باشد. داشتن این مهارت‌ها باعث ایجاد حس توانمندی و ارزشمندی در ما شده و در نهایت باعث خوشحالی و حس خوب ما نسبت به خودمان خواهد شد.

17- شکر گذار باشید

شکرگزاری را فراموش نکنید، هر روز خداوند را بابت نعمات فراوانی که به شما ارزانی داشته شاکر باشید، نوشتن این شکرگزاری حس قدرشناسی را در شما تقویت خواهد کرد.

در آخر پیشنهاد می‌شود پادکست التیام مشکل عزت نفس را بشنوید.

دوره رایگان روانشناسی

دوره رایگان خودشناسی و روانشناسی

کتاب تله شادمانی
کتاب ‌تله شادمانی اثر راس هریس
تله شادمانی یا دست از تقلا کردن بردار و زندگی کن
نوشته شده بر پایه درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش
.
نظرات کاربران
Zahra

مطالب بسیار عالی و کاربردی بود سعی میکنم نکات رو در زندگی روزمره مد نظر قرار بدم و برای حال خوبم قدم بردارم ممنون از مطالب مفیدتون

8 1

مدیر سيستم

با سلام و درود. ممنونیم از همراهی تون

5 0

مریم

با سلام ودورد فراوان ،شما یکی از بهترین‌های عصر جدید هستید همیشه از بیانات آموزنده ی شما استفاده میکنم شما کور سوی امیدی در تاریکی ها هستین ممنون که راه درست زندگی کردن را به انسانها یاد میدهید .قطعا کسی که با شما همراه شد گمراه نخواهدشد.پیام آور شادی و مهربانی، تبریک من را برای این همه عشق ومحبتی که نثار هم نوعان خود می کنید بپذیرید چه سعادتی از این بالاتر که دست گم شده ای را بگیری وبه سرای مقصود برسانی .💐💐

8 2

فرشته

با سلام‌
مطالب شیوا وقابل درک بود
ایا راهکارهای شما برای تمام سنین قابل اجرا هست ؟ مثلا شخصی با ۵۳سال سن تازه متوجه شده که هیچوقت خودش را دوست نداشته وتا بحال زندگیش فقط برای دیگران بوده

11 1

مژگان

عالی بود مفید و کارا
استاد علی میرصادقی همیشه همیشه صحبت ها لایو ها و آموزشهاتون عالی بوده و هست
با سپاس فراوان

5 2

یاسمین

مفیدترین مقاله ای که تا بحال در این زمینه خوندم. بسیار عالی :)

7 4

عطیه

بسیار شیوا و روان و دلنشین بیان شده و قطعا تاثیرگذار خواهد بود ،با تشکر فراون

6 2

لیلا موسوی

مطالب جامع و کاملی در قالب این مقاله گردآوری شده که قطعا به بهبود رضایت از زندگی ، خودشناسی و مثبت اندیشی کمک میکنه و زمینه ساز برنامه ریزی جهت تدوین اهداف و ترسیم استراتژی موثر برای رسیدن به اهداف ست.
قدردان زحمات موثر و مفید سرکار خانم مظلومی عزیز هستم

5 3

زرافشان زرگری

متن بسیار رسا و کاربردی نکات مهمی رو به ما یادآوری میکنه که شاید در شلوغی های روزمره فراموش میشن، خانم مظلومی عزیز مثل همیشه عالی بود👏🏻

5 3

فاطمه زاهدنیا

مطلب بسیار عالی و کاربردی بود ممنون

5 4

معين

گزيده اي از بهترين روشها كه ميتونه ادم رو به تعالي و پختگي كامل برسونه ، ولي بايد به اين نكته هم اشاره كرد كه تو عصر حاضر و شرايط كنوني اقتصادي جامعه كه خيلي از چيزها رو به خود منعكس كرده آيا انسان ميتواند خودش را با اين رويدادها وفق بدهد و از آن پيروي كند .....!؟!؟

5 2

Parisa Manavi

با سلام و احترام
مقاله از نظر ذكر نكات و گام ها جامع و از نظر حجم متون مختصر و از نظر هدف كاربردي است ، با صرف اندك زماني وقت ميشود عمق مطلب را درك كرد .
تبريك ميگم بهتون خانم نازنين بابت گرداوري و نگارش مقاله .
خدا قوت بده به شما و تيم بارسا و علي الخصوص استاد ارزشمند مون دكتر ميرصادقي عزيز

مانا باشيد 🌸

6 2

علي رضا

بسيار پر بار و تخصصي تبريك ميگم به مديريت بارسا و همكارانشون

5 3

سميه خليلى

متن در عين سادگى بسيار گويا و پر مغز بود و البته بسيار تامل برانگيز 👏🏻 به نظرم دوست داشتن خود مهم ترين مقوله اى است كه كمتر بهش توجه شده در صورتى كه پايه ى عشق و دوست داشتن ديگران هست.
اميدوارم بيشتر از قبل شاهد مقاله هاى اينچنينى باشيم مقاله هاى كاربردى 🙏

7 1

حسین سیدی

بسیار جالب سعی میکنم مد نظر قرار بدم همه اینارو

9 1

مهرناز

بسیار بسیار عالی و با زبانی شیوا و رسا مطلب را بیان کردید و به دلم نشست،اطلاعات کاملی داشت این مقاله و بسیار بسیار تاثیرگذار .ممنون که با مطالب ارزشمندتون به ما انگیزه و انرژی میدین.

6 1

هما

ممنون از مطالب مفیدتون ، بسیار کاربردی و مفید بود.

5 1

امين

بسيار عالي
لطفا از اين قبيل مقالات تاثير گذار و مفيد بيشتر در سايت قرار بديد.

4 2

آزاده

روند نوشتن متن بسیار منطقی و جذاب بود و موضوع انتخابی در زندگی بسیار کاربردی بود
با تشکر از نویسنده محترم

6 2

ياسمن

متن بسيار عالي نوشته شده و ١٧ نكته كليدي رو خيلي جامع، كامل و ملموس توضيح داده، نوشته هاي اينچنيني كه جامع و مختصر هر نكته رو بيان مي كنند حوصله خواننده رو سر نمي برند و تاثيرگذار تر خواهند بود!
ممنون

6 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.