چگونه شیمی دهم بخوانیم + منابع شیمی دهم

شیمی دهم

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم شیمی سال دهم رو فصل به فصل بررسی کنیم و به این پرسش که چگونه شیمی دهم بخوانیم پاسخ بدیم. در ابتدا با تعداد تست های شیمی دهم در کنکور آشنا می شیم. سپس جزئیات فصل های ۱ و ۲ و ۳ شیمی دهم رو بررسی می کنیم و اینکه هر فصل رو باید چطور مطالعه کرد تا بهتر و دقیق تر یاد بگیریم. همچنین منابع شیمی دهم برای تست زنی و یادگیری رو به شما معرفی می کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید تو قسمت کامنت ها (انتهای مقاله) از مشاوران تحصیلی ما بپرسید.

فهرست مقاله

  • فصل اول شیمی دهم : کیهان زادگاه هستی

  • فصل دوم شیمی دهم : رد پای گازها

  • فصل سوم شیمی دهم : آب، آهنگ زندگی

  • بهترین منابع شیمی دهم


مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

شیمی دهم

تحلیل فصل های شیمی دهم رشته تجربی و ریاضی

  • سهم شیمی دهم در کنکور سراسری: ۸ سوال (۲۳ درصد)

  • منبع تست شیمی دهم: کتاب تست خیلی سبز

  • منبع آموزشی و تشریحی مناسب: کتاب سیر تا پیاز انتشارات گاج

فصل اول شیمی دهم : کیهان زادگاه هستی

شیمی دهم فصل اول

فصل اول شیمی سال دهم رشته تجربی و ریاضی شامل بخش ها و مفاهیم پایه ای علم شیمی هست. برای مطالعه و کسب رتبه خوب در کنکور تجربی و کنکور ریاضی در فصل به شما پیشنهاد می کنم از مطالعه کتاب درسی به هیچ عنوان غافل نشید. زیرا بخش مهمی از این یادگیری نیازمند مطالعه درست کتاب درسی هست.
این فصل بخش هایی مانند شمارش ذره (مول) رو در بر می گیره که پایه مفاهیم و مطالب استوکیومتری محسوب میشه. به شما پیشنهاد می کنم از سال دهم هیچ یک از مطالب شیمی رو حفظ نکنید و حتما به کمک دبیر خوبی که همراه شما هست به یادگیری مطالب توجه ویژه داشته باشید. برای یادگیری فصل ۱ شیمی دهم و مسائل مربوط به مول، حل تمرینات و اینکه خود شما برای حل تمرینات دست به کار بشید اهمیت زیادی داره. سعی داشته باشید در حین حل مسئله های شیمی دهم بارها برای خودتون راهی که میرید و مطلب مورد نظر رو توضیح بدید. مبحث مهم دیگه در فصل یک شیمی دهم ساختار لوویس هست که تاحدی در این فصل به این مطلب پرداخته شده؛ تست های این قسمت (مثل تمامی مفاهیم شیمی) ابتدا نیاز به یک آموزش مفید داره و سپس تمرین و رسم ساختارها. مبحث بعدی این فصل رسم ساختار آفبا هست که این ساختار در این فصل مورد بررسی قرار می گیره و اختصاصا در همین بخش تست از این مطلب مطرح میشه و بحث پرتکراری در شیمی نیست. اما به علت آسان بودن، پیشنهاد می کنم این بخش رو از دست ندید. آخرین مبحث فصل یک، بحث جرم اتمی میانگین هست و نکته ایزوتوپ ها که باید بگم این مبحث هم مختص به همین فصل از شیمی سال دهم هست و پیدا کردن شمار ذرات زیراتمی مثل اکترون، پروتون و نوترون در سال های پایه متوسطه دوره اول به شما آموزش داده شده است.

شیمی دهم فصل 1

فصل دوم شیمی دهم : رد پای گازها

شیمی دهم فصل سوم

فصل ۲ شیمی سال دهم به نسبت حجم و میزان سختی از فصل ۱ راحت تره و بیشتر مباحثش حفظی و متعلق به خواص گازهاست؛ در این فصل به صورت خالص به خواص گازها پرداخته میشه. گازهایی مثل نیتروژن، اکسیژن، هلیوم، آرگون و... در ادامه به مباحث بسیار مهمی مثل «سوختن» اشاره شده که به این بحث در فصل دو سال یازدهم مفصل تر پرداخته شده و مبحث مهمی از شیمی رو در بر می گیره که از چند روش (وارسی، معادله و اکسایش - کاهش) حل میشه. مبحث دیگه ای که فصل ۲ شیمی سال دهم رو تست خیز می کنه، مبحث نام نویسی ترکیب های شیمیایی هست که اصول نام نویسی در صفحه های ۶۳ تا ۶۵ کتاب درسی سال دهم بررسی و تدریس شده. پس اگه یادگیری شیمی دهم برای شما مهمه، باید به این مبحث توجه زیادی داشته باشید. توی این فصل به طور بسیار مختصر به مبحث اسید و باز پرداخته شده که مطالب مفصل این مبحث در فصل ۱ شیمی دوازدهم بررسی خواهد شد.

بخش مهم و تنها بخش این فصل که ازش امکان طرح مسائل استوکیومتری هست، بخش قانون آووگادرو هست که به این صورت بیان میشه «حجم مولی تمام گازها مقدار ثابت و برابر هر مول ۲۲.۴ لیتر هست که به عنوان یک کسر تبدیل به صورت رایج استفاده میشه.»

بخش بعدی فصل دو شیمی دهم، شیمی سبز و اثر گلخانه ای هست که مباحث مهمی درباره حفظ و نگهداری کره زمین هستند که باید توجه ویژه ای به این مبحث داشته باشید. در نهایت بخش پایانی مبحث بسیار مهمی به اسم تعادل هست که در این فصل مقدمه خوبی ازش بیان شده. مولفان کتاب برای توضیح قانون آووگادرو و این مطلب به صورت جامع در فصل ۴، در هر سه پایه مقدماتی بیان کرده اند تا دانش آموزان آمادگی لازم رو داشته باشند. و البته در آخر فرآیند بسیار مهم تولید آمونیاک توسط هابر مطرح شده که اهمیت بسیاری داره و نباید ازش غافل شد. این هم از موارد مهم برای یادگیری فصل ۲ شیمی دهم و بریم سراغ فصل بعدی. 

شیمی دهم فصل 2

فصل سوم شیمی دهم : آب، آهنگ زندگی

شیمی دهم فصل دوم

این فصل از شیمی سال دهم در بین هر سه پایه در دسته فصل های سخت قرار می گیره. مباحثی که در فصل سوم مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از: ppm، درصد جرمی، مولاریته و انحلال پذیری. این مباحث همگی بیانگر غلظت هستند و مفاهیم ساده اما تنوع با اهمیت تستی بالایی محسوب میشن. لازمه بدونید فصل ۳ با تمام فصل هایی که شامل مباحث استوکیومتری هستند ترکیب میشه. یعنی فصل ۱ یازدهم در بخش مسائل بازده درصدی و درصد خلوص و فصل ۱ دوازدهم که کاملا با این فصل ترکیب میشه. روش یادگیری شیمی دهم برای درک بهتر این مسائل، تیپ بندی مسائل هست. همچنین بهتره در ابتدا به صورت تفکیک شده حل تمرین کنید.

فصل ۳ شیمی دهم بدون شک یکی از سنگین ترین فصل های این درس محسوب میشه؛ فصل سوم از شیمی پایه دهم یا جزو فصل های حذفی برای دانش آموزان قرار می گیره و یا اگه به تست هاش پاسخ گویی داشته باشند، معمولا تست های پراشتباهی از سوالات کنکور هستند که بچه ها در این قسمت زیاد دچار اشتباه میشن.

اما باید به عنوان کسی که سعی در یادگیری مفهومی شیمی دهم فصل ۳ داشتم، و تک تک مسائلش رو بعد از اینکه متوجه مفهوم شدم حل کردم باید بگم این فصل یکی از جذاب ترین فصل های درس شیمی هست. همه ما وقتی اسم درس شیمی میاد به یاد آزمایشگاه و بشر و ارلن آزمایشگاه می افتیم که باید توجه داشته باشیم در صورتی که برای این فصل در شیمی پایه دهم انرژی لازم و البته کافی رو صرف کنیم، درک مسائل شیمی برامون خیلی آسان تر میشه و در واقع درک این فصل به شما جسارت حل کردن مسائل شیمی کنکور که سهم زیادی هم دارند رو میده. از بیشتر دانش آموزان می شنوم که میگن مسائل رو برای کنکور حذف کردیم و یا اشکال عمده ما روی مسائل هست؛ و قطعا مشکل این دانش آموزان از همین فصل شروع شده.

روش مطالعه فصل ۳ شیمی دهم ریاضی و تجربی در ابتدا خیلی به آموزشی بستگی داره که شما سر کلاس ازش استفاده می کنید. مفهوم تمامی مسائل بسیار مهمه؛ برای یادگیری شیمی دهم و حل مسائل فصل ۳ حواستون باشه که موقع مطالعه اولیه تمامی مسائل در صورتی که نتونستید مسئله رو حل کنید، از پاسخ های تشریحی کتاب تست کمک بگیرید؛ دوباره تاکید می کنم که تیپ بندی این تست های شیمی دهم و تفهیم اون ها برای درک این فصل خیلی مهمه.

شیمی دهم فصل 3

بهترین منابع شیمی دهم

اگر هنوز این سوال که چگونه شیمی دهم بخوانیم در ذهن شما وجود دارد شما می توانید برای متوجه شدن کامل این سوال ، به بهترین منابع شیمی دهم مراجعه کنید تا به خوبی شیمی دهم برای شما جا بیافتد. همچنین شما می توانید مقاله بهترین منابع کنکور را مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری بدست آورید.

- کتاب کمک آموزشی مرحله اول: کتاب ماجرای من و درسام از انتشارات خیلی سبز برای دانش آموزانی که برای درس های مدرسه و سوالات تشریحی دچار مشکل می شوند و برای گرفتن نمره بالا در مدرسه دچار ضعف هستند بسیار توصیه می شود.

- کتاب کمک آموزشی مرحله دوم: کتاب سیر تا پیاز انتشارات گاج حاوی مطالبی است که ماهیت تشریحی دارند اما از سطح کتاب بیشتر هستند و به شما علاوه بر نمره های مدرسه در فهم درس ها بصورت دقیق تر کمک می کند. در روش مطالعه خود در این کتاب حتما از خلاصه نویسی استفاده کنید چون این کتاب حاوی درس نامه طولانی و مفید می باشد که خلاصه نویسی می تواند به شما بسیار کمک کند.

- کتاب تست شیمی دهم مرحله اول: کتاب خیلی سبز حاوی تست های آموزشی و تست های کنکور سراسری می باشد اما درس نامه جامعی ندارد. این کتاب از این جهت می تواند به شما کمکم کند که درس نامه و جزوه و کتاب درسی خود را مطالعه کرده باشید. از نظر کیفیت تست می تواند در مرحله اول مطالعه به شما کمک کند.

- کتاب تست شیمی دهم مرحله دوم: کتاب موج آزمون و کتاب فصل آزمون، این دو کتاب به عنوان منبع کتاب تست شیمی دهم بعد از زدن تست های آموزشی مثل کتاب خیلی سبز برای جمع بندی و تست های آزمونی به شما بیشترین کمک را می کند.

سخن پایانی:

ممنونم که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید در این مقاله به بررسی این که چگونه شیمی دهم را بخوانیم پرداختیم و شما با فصل های شیمی دهم آشنا شدید امیدوارم این مطالب برای  شما مفید بوده باشه، شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما  بپرسید مشاورین ما بعپه سوالات شما پاسخ می دهند.

سوالات متداول:

  • روش های مطالعه شیمی دهم 

  • چگونه شیمی دهم را مطالعه کنیم

  • بهترین کتاب های کمک آموزشی برای شیمی دهم


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
محمدی

سلام و وقت بخیر
در آزمون استخدامی دبیری امسال، منابع آزمون کتب شیمی دهم تا دوازدهم قرار داده شده و گفتن که مباحث زیر از این کتب، در آزمون مورد ارزیابی قرار میگیره:
شیمی فیزیک ۱،۲
شیمی آلی ۱،۲،۳ و طیف سنجی
شیمی معدنی ۱،۲
شیمی تجزیه ۱،۲،دستگاهی

میخواستم بدونم که این مباحث در کدوم یکی از فصل های کتب شیمی ۱۰ تا ۱۲ هست تا اون ها رو مطالعه کنم؟ آیا نیازه که همه فصل های این ۳ کتاب رو بخونم؟

0 0

مدیر سيستم

سلام وقت بخیر کتبی که نام بردید کتب دانشگاهی و پیشرفته تر از کتاب های متوسطه هستن به همین دلیل بصورت دقیق نمیتوان به کتاب های متوسطه ارتباط داد

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.