روش جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر

برنامه جمع بندی عید

دوران جمع بندی نوروز به باور بسیاری از مشاوران خوب کشور و اساتید برتر، دورانی با اهمیتی بالا از جنبه درس خواندن است. خیلی از مراجعینم که تجربه ناموفقی در کنکور داشته اند، یکی از گره های کار خود را در تعطیلات عید و روند درس خواندن خود در این مدت مهم و تاثیرگذار می دانند. بسیاری از دانش آموزان بیان می کنند که تا قبل از عید با پشتکار بالا برای کنکور مطالعه می کرده اند؛ اما تعطیلات عید به جای سکوی پرش، تبدیل به نقطه تنزل و ضعف آنها و از دست رفتن فرصت بسیار مفید مطالعه برای دانش آموز شده است. هر دانش آموزی نیازمند برنامه ریزی صحیح برای جمع بندی عید است و باید با حساسیت بالا و وسواس به این دوران توجه کرد. در این مقاله به بررسی روش جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر و تاثیر جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر می پردازیم.


مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

دوران عید فرصتی برای جمع بندی و به تسلط رسیدن در درس هایی است که در نیم سال اول مطالعه کرده ایم. از آن رو  اهمیت جمع بندی درعید به سبک رتبه های برتر بیشتر خودش را نشان می دهد که اکثر کلاس های مدرسه و آموزشگاه ها تعطیل هستند و دانش آموزان می توانند به بالاترین ساعت مطالعه خود برسند. از طرف دیگر دوران جمع بندی عید نقطه نزدیکی به آزمون های جمع بندی موسسات مختلف است. در بسیاری از مدارس بلافاصله بعد از دوران طلایی جمع بندی در عید، امتحانات میان ترم برگزار می شود و شاید بتوان گفت برای دانش آموزان سال دوازدهم بهترین فرصت برای جمع بندی یا پوشش عقب افتادگی های درسی است.

ایام عید را از نظر اهمیت به دو دسته تقسیم می کنیم:

ضرورت برنامه جمع بندی عید | مسائل انگیزشی

در روز های  جمع بندی در عید، اکثر دانش آموزان دچار سستی و بی انگیزگی شده و توان و انگیزه سابق خود برای مطالعه را ندارند که این موضوع تبدیل به معضل بزرگی برای دانش آموزان، مدارس، مشاوران تحصیلی و دبیران شده است. چرایی این مشکلات به دلیل وجود رفت و آمد ها، دید و بازدید ها، سریال ها و مجموعه های تلویزیونی و وضعیت جدید در این مدت برای دانش آموزان است که هر چقدر هم شرایط برای یک دانش آموز فراهم و ایزوله باشد، همچنان شاهد تاثیر رفت و آمد ها و سایر مسائل در کوتاهی دانش آموزان و از دست دادن فرصت جمع بندی در عید خواهیم بود.

فرصت جمع بندی در عید

علت بعدی این است که دانش آموزان به مدت زیادی از محیط تحصیل خود، اساتید و مشاوران تحصیلی دور هستند و از آنجایی که کلاس ها برقرار نیستند، بر روی دانش آموزان نظارت کافی وجود ندارد. بسیاری از دانش آموزان در مدیریت زمان جمع و بندی در عید برای کنکور ناتوان هستند؛ در نتیجه از این زمان برای استراحت خود استفاده می کنند و اهمیت جمع بندی در عید و تاثیر جمع بندی در  را نمی دانند. به وضوح می توان ادعا کرد که این عوامل تاثیر چشم گیری  در پسرفت بسیاری از دانش آموزان خواهد داشت.

مسئله مهم دیگری که وجود دارد، این است که از آنجایی که دانش آموزان زمان آزاد زیادی دارند، اگر برنامه ای دقیق و اصولی نداشته باشند؛ ممکن است که دچار چند برنامگی شوند. بدین شکل که مباحث مختلف را مطالعه کنند، اما در هیچکدام به تسلط ایده آل و کافی دست نیابند. نکته مهم این است که دوران عید، دوران جمع بندی است و نه پهن بندی. دوران پهن بندی دورانی است که دانش آموزان به تازگی به مطالعه یک سری از مطالب می پردازند. بنابراین تاکید می شود که در برنامه جمع بندی در نوروز به سبک رتبه های برتر، مطالب قبلی مرور شود، مجددا تست ها بررسی شود، خلاصه نویسی شود و مطالب به صورت کلی جمع شود.

تمامی این مسائل موجب سردرگمی دانش آموز شده و باعث می شود که وظایف خود را انجام ندهند، از برنامه خود عقب بمانند، از مسائل مهم به شکل سطحی گذر کنند و عملکرد آنها کیفیت مناسب را نداشته باشد که موجب کاهش بازدهی و کارایی دانش آموزان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: رمز و راز های موفقیت پس از شکست در کنکور

اهمیت برنامه جمع بندی عید | مسائل درسی

مطالعه در محیط خانه موجب می شود که کیفیت مطالعه دانش آموزان در این مدت کاهش یافته که عمده عوامل موثر بر این مسئله در بالا ذکر شد. به وضوح می توان ادعا کرد که شرایط موجود در ایام عید، به شدت می تواند بر کارایی دانش آموزان و عملکرد آنان اثر بگذارد که توصیه بسیاری از اساتید و مشاوران تحصیلی، حضور در اردو های مطالعاتی است.

اگر دانش آموزان می خواهند از لحاظ درسی یک مسیر مشخص برای جمع بندی در نوروز داشته باشند؛ به آنها توصیه می شود که با همان برنامه و آزمون هایی که تا الان جلو آمده اند، ادامه دهند. اما استراتژی های متفاوتی وجود دارد. عمده استراتژی ها بدین شکل است که گروهی از دانش آموزان نیم سال دوم سال دوازدهم را می خوانند؛ گروهی دیگر نیم سال اول سال دوازدهم و یک پایه را مرور می کنند.

کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

بعضی مدارس اعتقاد دارند که نیم سال دوم در برنامه جمع بندی عید باید مطالعه شود؛ به این دلیل که دانش آموزان برای آزمون های میان ترم خود آماده شوند و حتی برای امتحانات نهایی یک آمادگی نسبی کسب کنند. چرا که دبیران در دو ماه بهمن و اسفند دروس ترم دوم را تدریس می کنند تا دانش آموزان بتوانند در جمع بندی عید برای کنکور، دروس ترم دوم خود را جمع کنند تا فرصت مرور و تست زدن هم برای این دروس به صورت کامل وجود داشته باشد.

استراتژی نیم سال اول به این دلیل است که خیلی از مشاوران تحصیلی و مدارس معتقدند که تعطیلات عید، آخرین فرصتی است که یک دانش آموز می تواند دروس ترم اول را جمع کند و به یک جمع بندی کلی برسد و اگر این فرصت استفاده نشود، فرصت دیگری برای این دروس وجود نخواهد داشت. برای مثال اگر دانش آموزی فصل حرکت شناسی را در نیم سال اول مطالعه کرده است، آخرین دوره و مرور فصل حرکت شناسی آن دانش آموز،مربوط به دی ماه و امتحانات ترم اول او خواهد شد. بعد از آن در دو ماه بهمن و اسفند، دبیران به تدریس دروس جدید ترم دوم خواهند پرداخت و دانش آموز به احتمال زیاد فرصت مطالعه مجدد فصل حرکت شناسی را نخواهد داشت. بعد از تعطیلات عید نیز دانش آموز وارد امتحانات میان ترم دوم شده و بعد از آن با فاصله ای بسیارکوتاه، دوره امتحانات ترم دوم شروع خواهد شد و دبیران هم هر آنچه از ترم دوم باقی مانده باشد را تدریس خواهند کرد. پس همانطور که مشخص است، بیشترین فشار بر روی نیم سال دوم است. تنها زمان باقی مانده، فرصت مطالعاتی جمع بندی عید کنکور است و هیچ زمان دیگری  برای مرور مفاهیم ترم اول وجود نخواهد داشت و دانش آموز باید در تعطیلات عید با یک منبع قوی تر به جمع بندی مطالب مورد نظر بپردازد.

آزمون ها در جمع بندی عید

روش جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر

  • خیلی نگران آزمون های آزمایشی در دوران جمع بندی عید نباشید!!!

آزمون های آزمایشی زیادی در ایام عید برگزار می شود؛ مانند آزمون هفته اول فروردین، آزمون هفته دوم فروردین و ... اما واقعیت این است که بیشتر این آزمون ها خیلی خوشبینانه برنامه ریزی شده و ممکن است که اکثر دانش آموزان به این برنامه ها نرسند و یا حتی برای رسیدن به آن آزمون، از یک جمع بندی مناسب باز بمانند. در اصل دوران عید زمانی است که دانش آموز باید با حوصله و متمرکز، درس های مورد نظر خود را مطالعه کنید، به اندازه کافی و به صورت تحلیلی تست بزنید. در این میان دروس ترم یک که حدود 60 درصد از زمان کنکور را  به خود اختصاص داده است و زمان زیادی از مطالعه آن گذشته است را نباید نادیده گرفت، بنابراین پیشنهاد می شود که حتما دروس ترم یک را در برنامه جمع بندی عید مطالعه کنند و خیلی نگران آزمون های آزمایشی عجیبی که هفته اول عید و فروردین ماه گذاشته می شود، نباشند و تمرکز دانش آموزان بر دروس ترم اول باشد.

  • تکنیک جمع بندی عید برای دانش آموزان قوی

در این مرحله به دانش آموزان قوی توصیه اکید می شود که کتاب تست جدیدی را شروع کنند و اول از همه یک بار به مرور خلاصه ها بپردازند و یا اگر در درسی ضعف دارند، مجددا جزواتشان را به طور کامل مطالعه کنند. در ادامه به تست های هایلایت و نشانه دار خود رجوع کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند و سپس کتاب تست جدید خود را شروع کنند که این کتاب باید یک پله سنگین تر و سخت تر از منابع قبلی باشد که مشاوران تحصیلی حرفه ای باید از سطح بندی این منابع آگاه باشد.

بیشتر بخوانید: روش خلاصه نویسی برای کنکور

  •  ترفند جمع بندی عید برای دانش آموزان تازه کار

برای دانش آموزانی که تازه می خواهند برای کنکور در دوران جمع بندی عید، شروع به کار کنند. این افراد 

اما یک توصیه برای دانش آموزانی که تازه می خواهند برای کنکور در دوران جمع بندی عید، شروع به کار کنند. این افراد می توانند با مشورت با بهترین مشاوران کنکور، یک سری از درس ها را حذف کنند و لزومی وجود ندارد که همه درس ها مطالعه شوند. فقط مطالعه دقیق برای تعدادی از درس ها در فرصت مطالعاتی عید می تواند به نتیجه قابل توجهی منجر شود. این دانش آموزان می توانند در ایام عید به کتب و جزوات و منابع معرفی شده از طرف مشاوران تحصیلی رجوع بکنند و با یک برنامه مشخص برای نتیجه مناسب در کنکور هدایت شوند.

خواندن این مقاله را از دست ندهید: اهمیت برنامه ریزی صحیح برای کنکور

  • توصیه به دانش آموزان برای مطالعه دروس عمومی در جمع بندی عید برای کنکور

پیشنهاد می شود که دانش آموزان در ایام عید دروس عمومی را به صورت ترکیبی مطالعه کنند و تست بزنند. به صورت ترکیبی به تست های آرایه، قرابت، دستور، قواعد عربی، قواعد انگلیسی، لغات انگلیسی و ... پاسخ بدهند. همچنین برای این دروس، وجود باکس ها و برنامه های تکراری روزانه الزامی است تا بتوان با تسلط کامل از این دروس گذر کرد و نتیجه دلخواه را کسب کرد.

دوره مجازی مدیریت آزمون

به طور کلی تعطیلات عید فرصت خوبی برای کار کردن بر روی مهارت ها و بررسی تعداد زیادی تست می باشد. بنابراین دانش آموزان باید بر روی تست ها توجه کافی و لازم را داشته باشند و از این فرصت برای افزایش تسلط هر چه بیشتر خود بر روی این مطالب استفاده کنند.

خوشبختانه موسسه آموزشی و انتشاراتی بارسا که از قدیمی ترین مراکز برگزار کننده اردو های مطالعاتی عیدانه و حتی سالانه است، ابتکار جدیدی به خرج داده و اردوی مطالعاتی آنلاین بارسا را به راه انداخته است. دپارتمان تحصیلی بارسا که از پیشگامان در برگزاری اردوهای مطالعاتی آنلاین است و به جرات می توان گفت که اولین مرکز برگزاری پانسیون های آنلاین است، تا به امروز دو تجربه موفق در برگزاری اردو های مطالعاتی آنلاین داشته است تا دانش آموزان بتوانند بدون مشکل درس بخوانند و برای آزمون های خود آماده شوند. تمام تلاش موسسه بارسا بر این بوده تا تمام امکانات پانسیون حضوری بارسا را، در اردو مطالعاتی آنلاین تهیه کنند. امکاناتی مانند نظارت و مانیتورینگ حرفه ای ناظران مطالعاتی، ربات های رفع اشکال و برنامه ریزی، آزمون های آنلاین و رفع اشکال آنلاین با بهترین اساتید ایران که همه و همه برای اولین بار در ایران، در پانسیون های آنلاین بارسا صورت گرفته است. پس به راحتی، در هر نقطه از ایران که باشید، می توانید در پانسیون آنلاین بارسا شرکت کنید و از خدمات بی نظیر این اردو مطالعاتی بهره مند شوید.


ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله به بررسی  روش جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر و ضرورت جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر پرداختیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده تا با شیوه جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر و تاثیر جمع بندی در عید به سبک رتبه های برتر آشنا شده باشید. شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید مشاورین ما به آن ها پاسخ می دهند. ما را به دوستان خود معرفی کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.