اختلالات خواب | علائم پیامد ها و درمان

اختلالات خواب

خواب چیست؟ واقعا چه خوابی از نظر علمی مناسب است؟ چگونه ما دچار اختلالات خواب می شویم؟ یک خواب خوب چه تاثیری در زندگی تحصیلی و شغلی ما دارد؟ ما در هر دوره از زندگیمان گاهی دچار اختلالات خواب می شویم. به اصطلاح می گوییم من شب ها به زور خوابم می برد یا این که وقتی خوابم میبرد نمی دانم چرا ولی مدام از خواب میپرم و استرسی در دلم وجود دارد، گاهی زودتر از وقتی که باید بیدار بشوم،از خواب میپرم. اکثرا اگر این مشکل ها را تجربه کرده باشید، پس حتما وقتی از خواب بیدار می شوید بدن شما حالت کوفتگی دارد (به اصطلاح می گویید انگار کسی در خواب حسابی کتکم زده).

خوابیدن در دوره های کودکی و نوجوانی اهمیت بیشتری دارد. همانطور که می دانید خوابیدن در بهبود وضعیت جسمانی مثل مقاومت، استحکام و از همه مهم تر در سلامت و بهداشت روانی نوجوان ها یک امر مهم به شمار می آید. قبل از اینکه بخواهیم به اختلالات خواب و درمان اختلالات خواب بپردازیم، باید بدانیم که خواب چیست و چند مرحله دارد. خواب به طور کلی دو مرحله است، مرحله حرکت سریع چشم ها و مرحله بدون حرکت سریع چشم ها. این دو مرحله از نظر فیزیولوژی باهم تفاوت دارند و این تغییرات با برق نگار مغز مشخص می شود. مرحله اول در طول شب 5 یا 6 بار اتفاق می افتد. این مرحله در سنین مختلف متفاوت است. برای مثال وقتی که ما نوزاد هستیم این مرحله 50 درصد از خواب ما را در بر می گیرد. ولی در نوجوانی و جوانی 20 درصد از آن را شامل می شود.

در دسته بندی اختلالات خواب در نوجوانی 4 دسته بندی در نظر گرفته شده است: 1- اختلالات خواب اولیه 2- اختلالات خواب براساس اختلال های روانی دیگر 3- اختلالات خواب براساس بیماری جسمانی 4- اختلالات خواب ناشی از اعتیاد نوجوان به مصرف مواد مخدر (این دسته از افراد که به اختلالات خواب ناشی از مصرف مواد مخدر دچار هستند، به صورت بارز از آشفتگی در خواب شکایت می کنند.) اگر مایل هستید می توانید مقاله اختصاصی مریوط به اعتیاد نوجوانان را در سایت ما مطالعه کنید. در دوره نوجوانی بیشتر به اختلالاتی که مربوط به خواب اولیه است می پردازیم. نوجوان هایی که دچار اختلالات خواب هستند هیچ کدام از عوامل شناختی سه دسته دیگر را که قبلا نام بردیم ندارند. در اصل این گروه شامل نوجوان هایی است که دچار بدخوابی و ناهنجاری های خواب هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم. تا پایان با ما همراه باشید.

کتاب چرا نمی ذاری بچت درس بخونه

بدخوابی ها

بدخوابی ها اختلالاتی هستند که به مقدار کیفیت و زمان خوابیدن بستگی دارند که شامل پنج مرحله می شوند: 1- بی خوابی اولیه 2- پرخوابی اولیه 3- خواب آلودگی 4- اختلال های مرتبط با تنفس 5- اختلالات خواب در طول شبانه روز

1- بی خوابی اولیه: یکی مهم ترین ویژگی های این اختلال این است که این دسته از نوجوان ها در به خواب رفتن مشکل دارند یا به اصطلاح خوابشان سبک است. این اختلال خوابیدن حداقل یک ماه پایدار هست و می تواند در عملکرد تحصیلی نوجوان تاثیر داشته باشد و باعث افت تحصیلی دانش آموزان شود نوجوان هایی که این اختلال را دارند اکثرا پریشان هستند. ولی این نوع بدخوابی در نوجوانی بسیار کم دیده می شود و اکثرا افراد در جوانی و میانسالی دچار این نوع اختلال می شوند.

2- پرخوابی اولیه: ویژگی پرخوابی اولیه این است که نوجوان همیشه احساس خواب آلودگی دارد. البته موقعی می توان گفت فرد به پرخوابی اولیه مبتلا شده که این وضعیت یک ماه دوام داشته باشد و فرد دوره های خوابیدن طولانی را در روز داشته باشد و هر روز هم این حالات در نوجوان رخ بدهد و روی مهارت های ارتباطی و تحصیل او تاثیر گذاشته باشد. لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که نوجوان هایی که دچار این اختلال هستند، سردرگم و ستیزه جو می شوند و در رفتارشان هم ناهماهنگی هایی دیده می شود و همیشه خواب آلود هستند. پرخوابی اولیه بین سنین 15 تا 30 سال اتفاق می افتد و ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر این نوع بی خوابی در نوجوانی شروع بشود، ممکن است تا چند دهه دوام داشته باشد.

با عادت های استراحت مفید برای دانش آموزان آشنا شوید: استراحت برای کنکوری ها

3- خواب آلودگی: این اختلال با حمله های خواب اتفاق می افتد که وقتی این حالت رخ بدهد، نوجوان دچار شک بین بیداری و خواب می شود که با فلج عضلات همراه است. اگر بخواهیم به طور قطعی بگوییم که نوجوان این اختلال خواب را دارد، حتما باید روزانه این حملات به مدت 3 ماه دیده شود. تحقیقات نشان داده که خواب آلودگی روزانه اولین نشانه حمله خواب است و در نوجوانی اهمیت زیادی دارد.

4- اختلالات خواب مرتبط با تنفس: وقتی کودکان و نوجوان ها به این اختلال دچار می شوند، والدین آن ها بیشترین حرفی که هنگام مراجعه بیان می کنند این است که فرزندشان موقع خوابیدن نمی تواند درست نفس بکشد. البته باید توجه داشته باشیم که این مورد مربوط به مشکلات تنفسی دیگری نباشد. کودکان بیشتر از نوجوان ها به اختلالات خواب مرتبط با تنفس مبتلا می شوند و باعث می شود که در رشد کودکان، تکلم و ... آن ها تاثیر بگذارد و کارکرد آن ها را دچار مشکل کند. دخترها و پسرها نیز به یک اندازه دچار این مشکل می شوند.

5- اختلالات خواب در طول شبانه روز: از موارد مهم در این نوع اختلال آن است که نوجوان ها گله و شکایت دارند که شب که می خواهند بخوابند خوابشان نمی برد. به همین خاطر صبح که باید سرحال باشند و وقت بیدار شدن آن هاست، خواب آلوده هستند و سر کلاس درس هم متوجه مطالب نمی شوند و ریتم خوابیدن آن ها بهم ریخته است. متاسفانه نوجوان هایی که دچار اختلالات خواب در طول شبانه روز هستند، به اختلال های دیگر هم مبتلا می شوند. چون اگر زمان خوابیدن مشخص نباشد، هم از نظر فیزیولوژیکی و هم کارکردهای اجتماعی می تواند زندگی شان را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث پریشانی در رفتار نوجوان شود.

اختلالات خواب

انواع ناهنجاری های خواب

قبل از هرچیزی باید گفت که اختلالات خواب یا ناهنجاری های خواب اکثرا به شکل اتفاق های فیزیولوژیکی یا رفتارهایی که با خوابیدن در ارتباط است رخ می دهد. این اتفاق ها در یکی از مراحل خواب پیش می آید. مثلا موقعی که نوجوان می خواهد بیدار شود. ناهنجاری های خواب شامل موارد زیر می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. 1- اختلال کابوس 2- فلج خواب 3- اختلال دهشت خواب 4- اختلال خوابگردی 

اختلال کابوس 

همانطور که از اسم این اختلال پیداست، نوجوان هایی که دچار آن هستند پشت سرهم رویاهای وحشتناکی می بینند که باعث می شود از خواب بپرند و چون مدام بیدار می شوند، دچار پریشانی و همینطور مشکل در کارکردهای تحصیلی شان خواهند شد. این کابوس ها اصولا طولانی و پشت سرهم هستند که باعث اضطراب و وحشت شدید نوجوانان می شوند.

فلج خواب

فلج خواب یک اختلال خیلی نادر است. موقعی که فرد دچار فلج خواب می شود حتی نمی تواند حرکت کند یا کسی را برای کمک صدا بزند و این اتفاق پیامد کابوس های شبانه است.

اختلال وحشت در خواب

کسانی که به اختلال وحشت دچار هستند پی در پی و ناگهان با فریاد از خواب بیدار می شوند. آرام کردن نوجوان ها در هنگام این اتفاق سخت است. ولی وقتی هم که آرام بشوند هیچ خوابی را به خاطر نمی آورند و حتی صبح روز بعد هم اصلا در مورد این اتفاق چیزی را به یاد نمی آورند. مثل بقیه اختلالات خواب این اختلال هم موجب پریشانی و ایجاد اشکال در کارکردهای اجتماعی و تحصیلی نوجوان ها می شود. البته اختلال وحشت در خواب از کودکی شروع می شود و تا اوایل نوجوانی ادامه پیدا می کند و در اواخر نوجوانی از بین می رود. تحقیقات و آمارها نشان داده که این اختلال در پسرها بیشتر از دخترها وجود دارد.

درمان اختلالات خواب

اختلال خوابگردی

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال خوابگردی رفتارهای حرکتی پیچیده ای هنگام خوابیدن دارند. مثل راه رفتن، غذا خوردن و صحبت کردن. این حالت از چند دقیقه تا 30 دقیقه دوام دارد. وقتی نوجوانی که در این حالت هست را می بینید، حالت او به این شکل است که نگاه خیره دارد، هوشیاری کمی دارد و به شما پاسخ هم نمی دهد. در این حالت است که فرد در همان جایی که حرکت می کند بعد از تمام شدن این حالت می خوابد یا این که به تختخواب خود رفته و سپس می خوابد. درمجموع بعد از اتمام اختلال خوابگردی نوجوان به طور کامل یادش می رود که چنین اتفاقی برایش افتاده است. اختلال خوابگردی در اوایل نوجوانی بیشتر ممکن است رخ بدهد و تا اواخر دوره نوجوانی از بین می رود.

درمان اختلالات خواب 

اختلالات خواب بیشتر مواقع زمینه ارثی یا خانوادگی دارند. ولی تحقیقات نشان داده که عوامل استرس زای محیطی و خستگی نیز می تواند تاثیر زیادی در این اختلال ها داشته باشد.البته که پزشک ها درمان های دارویی را اولین قدم برای درمان اختلالات خواب در نظر می گیرند. ولی در حین این درمان ها، روان درمانی و از بین بردن موارد استرس زا و حتی شیوه های رفتاری نادرست هم می تواند تاثیر زیادی در بهبود کیفیت خوابیدن داشته باشد. همچنین آموزش دیدن والدین می تواند به درمان اختلال ها کمک کند. والدین باید بدانند وقتی که این موارد را دیدند، چه رفتاری را نشان بدهند. اینکه پدر و مادر مراحل خوابیدن را بدانند هم می تواند بسیار موثر باشد. خواب مناسب و رعایت بهداشت در آن می تواند تاثیر زیادی در سلامت جسمی و روحی نوجوان ها و کودکان ما داشته باشد. پس باید به خواب کودکان هم به اندازه تغذیه آن ها اهمیت داد.

در این مقاله تلاش شد تادرباره اختلالات خواب ، انوع آن و روش های درمان این اختلال توضیح داده شود، درپایان اگر تجربه یا سوالی درباره اختلالات خواب دارید، در قسمت نظرات همین مقاله با ما درمیان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 
6 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.