ارتباط نوجوان با والدین و دوستان

روابط نوجوان با والدین و همسالان

همه ما نیاز داریم که با جامعه اطرافمون ارتباط داشته باشیم. ما به طور فطری گرایش داریم به این که با ایجاد ارتباط ، افرادی که شبیه خودمون هستند رو پیدا کنیم. باید اینو قبول کنید که هر چقدر هم شما به عنوان والد احساس خوبی مثل اعتماد به نفس، ویژگی های شخصیتی، سوابق و توانایی ها رو به نوجوان القا کنید باز هم نوجوان شما نیاز داره برای این که هویت خودش رو کسب کنه، با دوستانش ارتباط داشته باشه. سوال اینجاست که پس دوستانی که من باهاشون نیستم رو چیکار کنم؟ چجوری باید تعین کنم که یه وقت تاثیر بد نذارن روش؟ اگه دوستانی که باهاشون ارتباط دارد خوب نبودن چی؟


دوره آنلاین افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

تاثیر دوستان بر نوجوانان

تاثیرات مثبت همسالان باعث میشه نوجوان بتونه روابط سالم ایجاد کنه و در نتیجه هویتش رو کسب کنه و عزت نفس و استقلال به دست بیاره. بهترین حالت موقعی هست که فشار مثبت همسالان باعث انگیزه برای اعمال خوب و رفتار های مناسب اجتماعی میشه. یا دوستان با حوصله به نا امیدی ها و کشمکش های نوجوان شما گوش میدن.

و اما راجع به همسالان نامناسب که هر نوجوانی می تونه باهاش سر و کار داشته باشه و نگرانی والدین هم هست. نوجوان توی این سن نیاز داره که مورد تایید قرار بگیره. تعلق توی این سن مسئله بسیار حیاتی هست. نوجوان هایی که از طرف همسالان یا خانواده احساس طرد شدن می کنند، بیشتر احتمال داره که برای به دست آوردن جایگاهی در گروه، دست به رفتار های پر خطر بزنند. و اینجاست که اون همسالانی که والدین نگرانشون هستند با به چالش کشیدن فکر نوجوان اون رو برای دست زدن به این رفتار ها ترغیب می کنند. فرزند شما رو از خانواده دور می کنند و توی دام اعمال خطرناک می اندازند.

تغییر رفتار نوجوانان در سن بلوغ

مثلا دخترهای نوجوانی که دوست دارند توسط دوستان شون پذیرفته بشند و مورد تایید قرار بگیرند خودشون رو درگیر عشق یا رابطه جنسی می کنند. و باید بگم که خیلی از نوجوان ها برای این که توی گروه بمونن دست به این کارها می زنند؛ حتی اگه به قیمت تنبیه والدین ، بی اعتمادی والدین یا حتی زندان رفتن بشه.

مثلا دیدین نوجوان ها طرز لباس پوشیدنشون رو تغییر میدن یا دوست های جدید و متفاوت پیدا میکنن و دیگه با دوست های قبلیشون ارتباط ندارن. راستش همه این ها فقط برای اینه که خودشون رو توی گروه احساس کنند. بعضی از نوجوان ها هم رفتار مخفی دارند و وقتی که پیش بزرگسالان هستن نوجوان های موفق اند. ولی توی خلوت با همسالان شون رفتار های منفی و حتی خطرناک ازشون سر میزنه. البته الان به هر نوجوانی که رفتار مناسب داره مشکوک نشید! این رو به این جهت بیان کردیم که از اهمیت مسئله آگاه بشید و بیشتر مراقبت کنید.

راه حل مشکلات نوجوانان

نوجوان هایی که تاثیرهای منفی از همسالان می گیرند به مرور به سمت قانون شکنی، اعتیاد، مشکلات توی مدرسه، رفتار های مقابله ای و ... گرایش پیدا می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق ها فرزند خوتون رو به داشتن رابطه سالم و مثبت تشویق کنید. تشویق روابط دوستانه بین نوجوان ها امر مهمیه. چون همه به عنوان والدین دوست داریم که فرزند مون با افرادی رفت و آمد کنه که تاثیرهای خوبی روش بذارن و از افرادی که کارهای مضرر یا غیرقانونی می کنند دور باشه. پس شما می تونید با نثار کردن عشق و محبت به نوجوان و وقت گذاشتن براش، تعیین کردن حد و مرزها و تشویق برای داشتن استقلال فکری، روابط مثبت با همسالان رو در نوجوانان تقویت کنید. البته برای آگاهی بیشتر از مشکلات نوجوانان و راهکارهایی برای غلبه بر اون ها پیشنهاد می کنیم مقالات اعتیاد نوجوانان ، اعتیاد به فضای مجازی و اعتیاد رفتاری رو که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند مطالعه کنید.

راه های حمایت عاطفی والدین از نوجوان

  1. با نوجوان رابطه مثبت داشته باشید. وقتی شما با نوجوان به گرمی و با محبت رفتار کنید باعث میشید که سلامت روان نوجوان تضمین بشه و اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعیش افزایش پیدا کنه. 

  2. احساساتی که بهش نشون می دید واقعی باشه. این باعث میشه که شما دوست فرزند تون بشید و بتونید از نزدیک روی رفتار نوجوان تون نظارت داشته باشید. تحقیقات ثابت کرده که مشارکت با فرزند و مشخص کردن حد و مرزها و انتظارات، باعث میشه که توانایی فرزند شما برای پایبند بودن به انتظارات افزایش پیدا کنه.

  3. نوجوان رو تشویق کنید مستقل فکر کنه. اینجوری نوجوان درباره خودش فکر خوبی پیدا می کنه و در برابر فشار ناسالم همسالاش بیشتر مقاومت می کنه.

  4. با دوستان فرزند تون آشنا باشید. اسم هاشون رو یاد بگیرید، اون ها رو به خونه دعوت کنید، باهاشون گفت و گو کنید و با خانواده هاشون آشنا بشید.

  5. این نکنه مهم هست که شما به عنوان والدین به دوستان نوجوان تون توهین نکنید. چون اون وقت به انتخاب ها و شخصیت فرزند خودتون توهین کردید و این کار باعث دوری شما از نوجوان تون میشه.

  6. دنیا رو از دید نوجوان ببینید و بفهمید که چرا این دوست ها رو انتخاب کرده. این مورد خیلی مهمه. هنگام صحبت و تعامل با نوجوان سعی کنید به معنی واقعی نوجوان رو درک کنید. گاهی ما وقتی حرفی رو از نوجوان (و اصلا از هر کس دیگه ای) می شنویم برحسب تجربیاتمون یا طوری که خودمون عمل می کنیم، سریعا کار اون رو ارزیابی یا بازجویی می کنیم، سریعا پند و اندرزهامون رو تحمیل می کنیم یا رفتار اون رو تعبیر و تفسیر می کنیم. بدون اینکه اول از همه برای ایجاد تفاهم واقعا تلاش کرده باشیم.

  7. اصلا ببینید که واقعا نگرانی تون راجع به دوستان فرزند تون به جا هست یا نه!!

راه های ارتباط با فرزندان را بیشتر بشناسید.

و در آخر به نوجوان خودتون یاد بدید که همون قدر که عضو گروه بودن مهم هستش، قدرت تصمیم گیری و استقلال هم مهمه و همیشه به فرزند تون یادآوری کنید که عاشقش هستین و برای شخصیتش ارزش قائل میشین. راستش دقیقا بروز اختلاف بین نوجوانان و والدین وقتی شروع میشه که والدین به دوستی های سالم بین نوجوان ها شک می کنن و شروع به چک کردن، سوال و جواب یا توهین می کنند.

ارتباط-نوجوان-با-خانواده-و-دوستان

اصلا دلیل مشکلات والدین با فرزندان چیه؟

چرا نوجوانان از والدین فاصله می گیرند؟

ایجاد بعضی از محدودیت هایی که برای نوجوان غیر قابل توجیه هست مثل محیط خشک خونه، اینکه با فرزند تون دوست نباشین، یا نوجوان شما ازتون بترسه از مهم ترین دلیل ها برای ایجاد این فاصله ست. و در واقع بچه ها توی سن نوجوانی همسالان رو عاقل تر از والدین می دونن و سوال هایی که تو ذهنشون هست رو از دوست هاشون می پرسن.

کم رنگ شدن رابطه والدین با نوجوان ها عواقب بدی به دنبال داره. در این حالت که والدین از نوجوان دور میشن، نوجوان افسرده تر و ستیزه جو تر میشه و هر چی شکاف بین والد و فرزند بیشتر بشه، نوجوان بیشتر سمت همسالان میره و احتمالا رفتنش به بیراهه هم بیشتر میشه.

تاثیر دوستان بر نوجوان

راه کار هایی برای والدین

طبق مواردی که در اوایل مقاله ذکر شد شما باید یاد بگیرین که از یک مدیر سخت گیر به یه دوست مهربون تغییر کنین تا بتونید اعتماد فرزند خودتون رو به دست بیارین و با آموزش دادن مهارت ارتباط توی این زمینه بهش کمک کنید که این مسیر و دوره پر چالش جوانی رو به خوبی بگذرونه. و همیشه بهش یادآوری کنید که چقدر دوستش دارید و برای نظرات و تفکراتش احترام قائل شوید.

گاهی بعضی از نوجوانان به كمی كمك نياز دارند تا مهارت های اجتماعی (مهارت های زندگی) رو یاد بگیرن. پيوستن به گروه نوجوانانی كه فعاليت های اجتماعی مثبت دارند، به نوجوانان كمك زيادی می كنه. مثلا تیم های مدارس مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و... شما به عنوان والدين با شناخت اين گروه ها می تونید نوجوان خودتون رو برای عضو شدن توی این گروه ها تشویق کنید. می دونید که تشویق های درست روی نوجوان ها تاثیر مثبتی داره. یکی از مهم ترین مهارت ها در نوجوانان، مهارت گفتن کلمه «نه» به درخواست هایی است که با ارزش ها و باورهای نوجوان ساز گار نیستند. با استفاده از این کلمه نوجوان به دیگران ثابت می کنه که آن قدر اعتماد به نفس داره که می تونه به راحتی در برابر خواسته های اشتباه، نه بگه. بیان این کلمه، توانایی نوجوان رو به دیگران نشون میده که تونسته در مقابل سخنان، رفتارها و کارهاى نامناسب، از خودش استقلال و اتکا به نفس نشون بده ( یعنی یک جور جرأت ورزی ).

نکات مهمی رو راجع به جرأت ورزی توی این مقاله نوشتیم: جرأت ورزی

کلام آخر

نوجوان در این سن کنجکاوی ها و روابط و آزمون و خطاهای خودش رو انجام میده. ولی زمانی می تونه این دوره رو به بهترین شکل ممکن بگذرونه که شما به عنوان خانواده همراهش باشید و عشق و حمایت رو ازش دریغ نکنید و خودتون اجازه بدید که زیر نظر شما و با نظارت خود شما تجربیاتش رو کسب کنه.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.