مشکلات نوجوانان و والدین

مشکلات والدین با فرزندان در سن بلوغ و دوره نوجوانی

از وقتی که بچه تر بودیم همیشه آرزوی اینو داشتیم که بزرگ بشیم و کارای آدم بزرگارو بکنیم. زمانی که یخورده بزرگتر شدیم و درواقع نوجوان شدیم، دیگه فکر کردیم بزرگ شدیم و دیگه همه کارامونو خومون باید بکنیم. و اونجا بود که اولین جدال جدی بین ما و پدر و مادرمون شروع شد. ما فکر می کردیم که دیگه بزرگ شدیم و انتظار داشتیم مثل یه آدم بزرگ باهامون رفتار بشه ، از طرفی پدر مادر هامون هنوز نگرانمون بودن و با ما مثل بچه ها رفتار می کردن. و این یکی از بزرگترین مشکلات والدین با نوجوان ها محسوب می شده و حتی الانم میشه. حالا ما امروز می خواهیم این دوره مهم و پرهیجان که برای همه آدما رخ داده رو بررسی کنیم و ببینیم رفتار و کنش درست در این زمان چه چیزایی هست. پس اگر نوجوانی هستین که نمی تونید با والدینتون مشکل دارید یا پدر و مادر نگرانی هستید که آینده فرزندتون براتون مهمه تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

واقعیت اینه که زمانی که والدین فرزند شون کوچیکه، بیشتر به نیازهاش، احتیاجاتش و علاقه مندی هاش توجه می کنند و همه چیز براش تهیه می کنند. یه علتش اینه که زمانی که بچه ها کوچیکترند، بامزه تر و کم آزارتر هستند و اینکه بچه ها تو سن 2، 3، 4 و حتی تا 7 - 8 سالگی با والدین خودشون همراه ترند. ما بچه ها رو دوست داریم چون کارهای عجیب و غریب کمتری انجام میدن. تعجب برانگیزترین کار بچه ها اینه که یه وسیله شون خراب میشه یا غذایی که ما می خواهیم رو نمی خورند. اما وقتی سن بچه ها بالاتر میره، ممکنه جاهایی برن که ما دوست نداریم یا کارهایی کنند که نمی خواهیم و این نگرانی ما رو چند برابر می کنه. اما راه حل این مشکل چیه؟

اساسا خانواده ها و پدر و مادرها زمانی که بچه ها سنشون پایین تره، بیشتر دوستشون دارند و همین دوست داشتن باعث میشه اون ها هم پدر و مادرشون رو بیشتر دوست داشته باشند. البته ما به عنوان والد با همین انتظار می خواهیم جلو بریم و خودمون و فرزندان مون رو مدیریت کنیم.

مشکلات والدین با فرزندان در سن بلوغ

بچه کم کم که به دوره نوجوانی می رسه، دیگه دوست داره استقلال داشته باشه. به این دوره میگن دغدغه نوجوانی . یعنی جایی که فرزند ما نه اون قدر بزرگ است، نه کودک. کودک می خواد به پدر و مادرش ثابت کنه که من بزرگم و مستقل هستم، برید کنار من همه کارهام رو می تونم انجام بدم. بعد هی شروع می کنه تغییرات عجیب و غریب کردن. در سن بلوغ اندام و جسم کودک تغییرات زیادی می کنه و حتی پدر و مادر ها گاهی شکل ظاهری فرزند خودشون رو دیگه مثل گذشته دوست ندارند و متعجب میشن. حتی یه وقت هایی نگران میشن و حتی ممکنه گاهی هر کدوم از این تغییرات رو به یه گناه یا اشتباه ربط بدن.

این ها مجموعه ای از اتفاقات،الگوها و تفکرات رو می سازه که باعث میشه روز به روز بین نوجوان و خانواده فاصله بندازه. این فاصله ها به حدی می رسه که گاهی اوقات دیگه نمیشه کنترلش کرد. ما باید قبول کنیم که بچه ها در دوران نوجوانی و سن بلوغ دیگه نیازی به مراقبت های سابق ندارند و اگه بخواهیم همون مراقبت های دوران کودکی رو ادامه بدیم، یعنی داریم بهش تکرار و تاکید می کنیم که تو کودک هستی و این دقیقا موضوعیه که فرزند ما داره علیه اون می جنگه.

اینفوگرافیک مشکلات با والدین

نگرانی های والدین درباره فرزندان

والدین گاهی از نگرانی هاشون میگن که ممکنه خیلی مسائل بیاد سراغ بچه هامون. پس یعنی ما نباید از فرزندمون مراقبت کنیم؟ البته که باید مراقبش باشید. چون موضوعاتی که نوجوان رو تهدید می کنه بسیار متنوع تر و بیشتر از حالتیه که یه کودک رو تهدید می کنه. ولی از یه طرف هم فرزند شما داره رشد می کنه، داره بزرگ میشه و دوست داره که خانواده اش هم این بزرگ شدن رو ببینند و احساس کنند. نوجوان در سن بلوغ اینطور احساس می کنه که "من وقتی دارم قد می کشم، دوست دارم این قد کشیدن فقط جلوی آینه و جسمی نباشه. بلکه دوست دارم خانواده ام هم یک سری امتیاراتی برای من قائل بشن."

مشکلات نوجوانان و والدین

ما فقط می بینیم که جوان ها و نوجوان ها خودشون دارند قد می کشند. اما اجازه ای که باید داشته باشند رو ندارند و هنوز خانواده نگران غذا خوردنشون هستند. درسته گاهی یکی خیلی لاغر هست یا این قدر چاقه که واقعا نیاز به مراقبت داره. اما مگه نه اینکه ما با سرزنش های متنوع، متوالی و مرتبمون نتونستیم تغییری در نوجوان ها و حتی بزرگسالان ایجاد کنیم؟ پس چرا دوباره همون رویه تکراری رو بعضی از خانواده ها هنوز دارند اجرا می کنند و ادامه میدن؟

وبینار پدر و مادر آنلاین

ایراد کار والدین کجاست؟

مشکل ما تذکرات درست و درخواست های به جا نیست. مشکل ما سرزنش های تکراری و متوالی هست که هیچ نتیجه جدیدی هم ایجاد نمی کنه و اگر هم این نتیجه جدید هستش، خیلی کوتاه مدته. کوتاه ایجاد میشه و کوتاه هم از بین میره. ولی وقتی بچه از مسیرش خارج میشه، خانواده ها دوباره دست می زنند به همین سرزنش ها: ای بابا، چند بار بهت بگم این کار رو نکن، چند بار بگم این کار رو بکن، می میری آخر سر از گشنگی، چاق میشی، داری می ترکی. موضوع ما این نیست که این خانواده نباید نگران باشه؛ مگه میشه نگران فرزند نبود؟ ولی همیشه تاکید بر اینه که خانواده ها نباید با نگرانی هاشون زندگی کنند.

پریا، دوست نوجوان ما، درباره این موضوع میگه: « من با اینکه 17 سال دارم، اما هنوز پدر و مادرم من رو مثل کودک سابق می بینند. مثل اینکه گذشت زمان تغییری در من به وجود نیاورده و من باید مثل کودک چند سال پیش کاملاً مطیع والدین خودم باشم. اون ها احساسات و علایق و خواسته های من رو در نظر نمی گیرند و در هر زمینه ای خودشون برای من تصمیم گیری می کنند. هر وقت با مخالفت من رو به رو میشن، من رو سرزنش می کنند که چرا مثل بقیه حرف پدر و مادر رو گوش نمی کنم و بهشون احترام نمی گذارم. این جور مسئله ها من رو کلافه می کنه و باعث شده خیلی از خانواده ام دور بشم.»

در ذهن نوجوان چی می گذره؟

هویت از دو منبع ناشی میشه که نوجوان تمام چیزهایی که در کودکی و قبل از نوجوانی از والدینش یاد گرفته رو به چالش می کشه و اون ها رو تایید یا رد می کنه. پس موقعیت های تاریخی و اجتماعی زیادیه که نوجوان با اون درگیره. نوجوان ها فرزند زمانه خودشون هستند و هم سن هاشون منبع مهم اجتماعی برای حل بحران نوجوانی و کسب هویت می باشند. در واقع نوجوان ها تایم خیلی زیادی از زمان خودشون رو با گروه دوستانشون می گذرونند و سعی می کنند با اون ها همانند سازی کنند و با همسالان، معیارهای هویتی و اخلاقی خودشون رو پیدا می کنند.

افراد موقعی که پا می گذارند به دوره نوجوانی با تغییرات زیاد و سریعی رو به رو میشن که با تمامی مراحل دیگه در زندگیشون می تونه متفاوت باشه. نوجوانی از حدود 11-12 سالگی شروع میشه و معمولا در 18 سالگی تموم میشه. به نوجوانی میگن دوره گذشتن فرد از کودکی به زندگی بزرگسالی. همون طور که گفته شد، بحران اصلی در دوره نوجوانی و سن بلوغ ، هویت یابی هست. در واقع زمان مبتلا شدن به بحران هویت ، زمانی هست که همه مشکلات رو تو دل خودش داره.

مشکلات والدین با نوجوانان

مهم ترین بحران های دوره نوجوانی

نوجوان در سن بلوغ یک سری تغییرات جسمانی براش اتفاق میافته که باعث میشه بخش بزرگی از فکرش به این بخش اختصاص پیدا کنه. همین امر باعث میشه از جسمش راضی نباشه و مرتب جلوی آینه خودش رو دید بزنه. دیدید میگن روحیه نوجوان حساس میشه و هرچی که والدین میگن، بهشون برمی خوره؟ همین مورد باعث ایجاد اختلاف و بروز مشکلات بین والدین و نوجوان میشه. بعضی از نوجوان ها ممکنه گوشه گیر باشند، ولی باید توجه کنید که این مورد رو با افسردگی اشتباه نگیرید. نوجوان ها سرکش میشن و این ویژگی بارز هر نوجوان میتونه باشه. توی دوره نوجوانی ، فرزندان با جنس مخالف روبه رو میشن و احساسات جدیدی رو تجربه می کنند و چون مهارتی برای این ارتباط ندارند، با این احساسات درگیر میشن و این باعث نگرانی والدین میشه. 

علی میرصادقی روانشناس و مشاور ، در این ویدئو به ما توضیح میده که چجوری می تونیم بدون اینکه مشکلی بین ما و فرزندمون پیش بیاد، می تونیم روابط خوب و صمیمی با فرزندمون داشته باشیم و در این مسیر همراهش باشیم.

والدین و مراقبت های دوره نوجوانی

نوجوان هم مثل دوره های قبلی نیاز به مراقبت داره، ولی نه مراقبت های قبلی. در دوره نوجوانی باید به فرزندان نزدیک بشید. اما نه با بغل کردن. این رو در نظر بگیرید که نوجوان اون کودک قبلی نیست و باید رفتارتون رو نسبت بهش تغییر بدید و خوبه بدونید بسیاری از والدین توی این دوره با فرزند خودشون دچار مشکل میشن. پس لازمه برای برطرف کردن مسائل به وجود اومده، به نوجوان آموزش بدیم که از روش حل مشکل استفاده کنه. بهتره والدین یه زمانی رو برای صحبت کردن با نوجوانان در نظر بگیرند و رفتارهای نوجوان رو که بر اساس هیجان و تفکر خودشه درک کنند و سعی کنند قبل از اینکه نوجوان درگیر مشکلی بشه، راجع بهش با اون صحبت کنند و تجربیات خودشون رو در اختیارش قرار بدهند.

باید به عنوان والدین از تحقیر و سرزنش فرزندانتون دوری کنید. شما باید با توجه به سن اون ازش توقع داشته باشید. یادتون نره که فرزند شما هنوز کامل بزرگ نشده و کودک قبل هم نیست. یعنی نوجوان نه اون قدر بزرگه که بتونید مثل یه آدم بزرگ باهاش رفتار کنید و نه یه کودک که همه اش نیاز به مراقبت داشته باشه و بهش امر و نهی کنید.

سخنی با نوجوانان !

نباید از مشکلات و تجربه های جدید بترسی. این تجربه ها بهت کمک می کنه که هویت خودت رو در دوره نوجوانی بدست بیاری. در واقع باید بهت بگم که تجربه های زیادی ممکنه کسب کنی که با دوران کودکی کاملا فرق داره و می تونه به شکل گیری هویت تو کمک کنه. پس بهتره که همه جوانب رو در هر حیطه در نظر بگیری و بعد انتخاب کنی که چی برات مناسبه. (با افراد متخصص حتما مشورت کن)

کتاب خوندن، فیلم دیدن، صحبت کردن با آدم های مختلف، مشورت کردن با یک مشاور و  تحقیق کردن می تونه بهت کمک کنه تا مسائل رو با دید بازتری نگاه کنی و روی خود آگاهیت کار کنی تا بتونی خودت رو بشناسی و از نیازها و خواسته هات اطلاع پیدا کنی.

ما در دپارتمان مشاوره بارسا علاوه بر نظارت بر پیشرفت درسی دانش آموزان حواسمون به مشکلات انگیزشی و روحی و روانی شون هم توجه می کنیم و تلاش می کنیم تا با کمک روانشناس های خبره بارسا، این مشکلات رو به حداقل برسونن. اگر سوالی درباره این مقاله از روانشناس های ما دارید یا درباره دوره های مشاوره خصوصی بارسا م یخواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، می تونید فرم پایین صفحه رو پر کنید یا در قسمت نظرات ، سوال و نظر خودتون رو بنویسید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.