بهترین روش مطالعه ( روش SQ3R ) در ۵ قدم

بهترین روش مطالعه

درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از اصولی ترین و بهترین روش مطالعه در دنیا ست. روش SQ3R که به‌عنوان یکی از بهترین روش های صحیح مطالعه در دنیا شناخته شده، شامل 5 مرحله هست که فراگیری و اجرای اون، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری رو افزایش میده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت دانش آموزان محسوب میشه. خیلی وقت‌ها سوالاتی برای دانش آموزان ایجاد میشه مثل اینکه روش مطالعه صحیح چیه و چطور انجام میشه؟ آیا پیش مطالعه خوبه و سطح یادگیری رو افزایش میده؟ روش مرور دروس باید به چه شکلی انجام بشه تا اثرگذاری بیشتری داشته باشه؟ در این مقاله ما سعی می‌کنیم با معرفی بهترین روش مطالعه به این سوالات شما پاسخ بدیم. پس تا انتها با دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا همراه باشید.

فهرست مقاله:

 • 5 مرحله بهترین روش مطالعه و یادگیری ( SQ3R )

 • پیش مطالعه | اولین قدم در روش مطالعه SQ3R

 • سوال کردن | دومین قدم در روش SQ3R

 • مطالعه دقیق | سومین قدم در روش مطالعه SQ3R

 • یادآوری | چهارمین قدم روش مطالعه SQ3R

 • مرور | پنجمین قدم روش SQ3R


5 مرحله بهترین روش مطالعه و یادگیری ( SQ3R )

در ابتدا با 5 مرحله یکی از بهترین روش های مطالعه در دنیا یعنی روش SQ3R آشنا می‌شیم. در واقع کلمه SQ3R هم از سرواژه سازی همین 5 مرحله ایجاد شده. این مراحل شامل موارد زیر هست:

 • پیش مطالعه (Survey)

 • سوال کردن (Question)

 • مطالعه دقیق (Read)

 • یادآوری (Recite / Recall)

 • مرور (Review / Revise)

بنابراین روش مطالعه SQ3R شامل این پنج مرحله ست و یکی از اصولی ترین و جدیدترین روش های مطالعه و یادگیری در دنیا محسوب میشه که باعث یادگیری و تثبیت کامل مطالب درسی در ذهن شما دانش آموزان عزیز خواهد شد. البته به شرطی که این مراحل رو به درستی انجام بدید. استفاده از روش صحیح مطالعه نیازمند دقت و برنامه ریزی اصولی برای درس خواندن هست. اجرای این روش مطالعه در ابتدا کمی سخت و وقت گیر به نظر می‌رسه؛ اما نتایج استفاده از روش مطالعه SQ3R واقعا عالیه. پس به زحمتش می‌ارزه که برای یادگیری و اجرای اون وقت بذاریم. در ادامه به بررسی جزئی‌تر این مراحل می‌پردازیم.

بهترین روش مطالعه ( روش SQ3R ) در ۵ قدم

پیش مطالعه | اولین قدم در روش مطالعه SQ3R

با استفاده از تندخوانی، ابتدا باید موضوع درس رو به سرعت مطالعه کنید. این کار به ذهن شما کمک می‌کنه تا اطلاعات شاخص رو جمع آوری کنید و پیش زمینه مناسبی برای روش صحیح درس خواندن ایجاد می‌کنه. جالبه بدونید بیشتر دانش آموزان پیش مطالعه نمی‌کنند و پیش مطالعه رو یه کار بیهوده می‌دونند. در نتیجه زمانی که معلم درس میده، همه مباحث و اطلاعات برای دانش آموز تازگی داره و دانش آموز باید مطالب زیادی رو در مدت زمان کمی یاد بگیره. این مسئله باعث میشه دانش آموز به سرعت خسته بشه و از این زمان به بعد، سطح یادگیری باز هم پایین تر بیاد. درحالیکه اگه شما با پیش مطالعه درکلاس حاضر بشید، هم در درس مشارکت می‌کنید و هم ارتباط خوبی با معلم و صحبت هاش برقرار می‌کنید. برای آشنایی با ویژگی های بهترین دبیرستان دخترانه تهران کلیک کنید.

استفاده از پیش مطالعه به‌عنوان اولین قدم در روش مطالعه SQ3R باعث افزایش یادگیری دانش آموزان میشه و جلوی خستگی و بی حوصلگی اون ها رو می‌گیره. همونطور که گفتیم، بیشتر دانش آموزان پیش مطالعه نمی‌کنند. پس با استفاده از پیش مطالعه در روش صحیح درس خواندن، شما می‌تونید یکی از متمایزترین شاگردان کلاس‌های درسی باشید. این مرحله هم باعث میشه درس رو بهتر یاد بگیرید و هم باعث شگفت زده شدن معلم شما از سطح آمادگی‌تون میشه. پیش مطالعه باید سریع انجام بشه. بنابراین بهتره با روش های تندخوانی کنکور آشنا بشید.

در روش صحیح مطالعه، انجام پیش مطالعه دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • ایجاد زمینه فکری برای دانش آموز از مطالب درسی که باعث حضور فعال و افزایش تمرکز سر کلاس درس میشه.

 • ذهن انسان جستجوگره و وقتی مطلبی رو برای اولین بار می‌خونیم، ذهن ما دوست داره از اصل مطلب سر در بیاره. پیش مطالعه اصولی و صحیح ذهن دانش آموز رو آماده پذیرش مطالب می‌کنه و هیجان یادگیری رو افزایش میده.

 • دانش آموزی که قبل از کلاس، درس رو مطالعه کرده باشه با اعتماد به نفس بیشتر در کلاس حاضر میشه و مشتاقانه در سوال و جواب ها مشارکت می‌کنه و برای پیدا کردن جواب سوال‌هاش، با دقت بیشتری به درس توجه می‌کنه. بنابراین پیش مطالعه باعث افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان هم میشه.

 • با انجام اولین قدم از بهترین روش مطالعه و روش SQ3R ، دانش آموز با فضا و اصل موضوع درس جدید آشنا میشه و توجه بیشتری در یادگیری، به خصوص درمورد اشکالات خودش در اون مبحث درسی خواهد داشت.

بهترین روش مطالعه در 5 قدم

شما برای انجام پیش مطالعه می‌تونید چکیده درس و خلاصه نکات مهم اون مبحث رو به صورت کتبی یادداشت کنید. خلاصه نویسی و پیش مطالعه در واقع جدا کردن بخش‌های مهم‌تر و کلیدی، از بخش‌های توضیحی اضافه ست و مانند چکیده‌ای از درس هست. شما با انجام پیش مطالعه به روش خلاصه نویسی، آمادگی ذهنی پیدا می‌کنید و در کلاس توجه‌تون به درس بیشترمیشه و در نتیجه سطح یادگیری شما افزایش پیدا می‌کنه. برای اطلاعات بیشتر درباره بهترین روش های خلاصه نویسی می‌تونید مقاله روش خلاصه نویسی رو مطالعه کنید که در دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا تهیه شده.

واکسینه شوید: خلاصه نویسی و پیش مطالعه در واقع نوعی واکسیناسیون و پیش گیری از فرار ذهن دانش آموز در کلاس هست.

سوال کردن | دومین قدم در روش SQ3R

در مرحله و قدم بعدی بهترین روش مطالعه با پرسیدن سوال‌هایی درباره عناوین شاخص مطالبی که خوندید، خصوصا درباره موضوعاتی که فکر می‌کنید مهم‌تر هستند، برای خودتون اهداف مطالعاتی طرح کنید. شما می‌تونید موقع پیش مطالعه یک درس، از مباحثش سوالاتی رو طراحی کنید. اگه موقع پیش مطالعه یک درس، از مباحثش سوال طرح کنید، باعث رشد خلاقیت‌های شما و آشنایی با شیوه‌های طراحی سوالات مختلف (سوالات تستی، صحیح و غلط و…) میشه. سپس در کلاس و هنگام تدریس معلم، به دنبال یافتن پاسخ سوالاتتون هستید. این مسئله موجب میشه با تمرکز حواس و آمادگی بیشتری در کلاس درس حاضر بشید. در نهایت، این باعث افزایش یادگیری و بهره وری شما از مطالب تدریس شده در کلاس میشه. پس دومین مرحله از روش مطالعه اصولی SQ3R ، پرسش سوالات مناسب هست. برای آشنایی با بهترین دبیرستان دخترانه در نهران کلیک کنید.

روش مطالعه SQ3R

مطالعه دقیق | سومین قدم در روش مطالعه SQ3R

پس از طرح سوالات و با در نظر گرفتن اون‌ها، ماموریت مطالعاتی خودتون رو شروع کنید. توی این مرحله، به دقت و با تمرکز کامل درس رو مطالعه کنید. در هنگام اجرای سومین قدم روش مطالعه SQ3R ، می‌تونید نکات مهم رو یادداشت کنید. در اینجا لازمه که مفاهیم درسی رو کاملا درک کنید. بنابراین برای بهره مندی از یک روش مطالعه صحیح متن کتاب درسی یا جزوه‌تون رو به دقت مطالعه کنید و تمریناتش رو حل کنید. همچنین برای درک بهتر مفاهیم و سنجش خودتون، می‌تونید چند تست رو به صورت تست آموزشی حل کنید.

یادآوری | چهارمین قدم روش مطالعه SQ3R

پس از خوندن دقیق موضوع، شما نیاز دارید نکاتی که یاد گرفتید رو بازگو کنید. در این صورت اون مطلب رو دوباره در ذهنتون یادآوری می‌کنید. این مرحله از بهترین روش درس خواندن باعث میشه موضوع مورد مطالعه در ذهن شما حک بشه. در مرحله یادآوری باید مطالبی رو که از مرحله مطالعه دقیق (قدم سوم روش مطالعه SQ3R) آموخته‌اید، با زبان خودتون و به شیوه‌ای که برای خودتون قابل فهم باشه، بازگو کنید. به عبارتی نیاز نیست که مطالب کتاب درسی یا جزوه رو دقیقا مثل متن اون‌ها بازگو کنید. شما می‌تونید این مطالب رو برای یکی از همکلاسی‌ها یا دوستانتون توضیح بدید. همچنین می‌تونید خلاصه مطالبی که به یاد دارید رو روی یک تکه کاغذ بنویسید.

نکته مهم: در مرحله یادآوری اینه که خودتون رو محک بزنید تا ببینید چه میزان از مطالب خونده شده رو درک کرده‌اید. برای اینکه این قدم رو موثرتر و درست‌تر انجام بدید، می‌تونید از تکنیک‌های مختلفی که گفتیم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: حافظه چیست و انواع حافظه

مرور | پنجمین قدم روش SQ3R

در آخرین قدم ازبهترین روش درس خواندن و تکنیک های مطالعه باید مطالب خونده شده رو مرور کنید. مرور و اصلاح مطالب خونده شده، مهم‌ترین قدم در روش مطالعه SQ3R هست. با اجرای این روش می‌تونید اطمینان پیدا کنید که درس خونده شده رو فراموش نخواهید کرد. ذهن شما تمایل داره اطلاعاتش رو از دست بده؛ ولی اگه شما مطالب رو به درستی مرور کنید و حافظه شما قوی باشه، چرا باید اون‌ها رو فراموش کنید؟

قانون ساده‌ای برای بازآوری و حفظ اطلاعات در مغز وجود داره: یا از اطلاعات استفاده کن، و یا اون‌ها رو از دست بده (به قول انگلیسی‌ها Use it or lose it)
اگه از اطلاعاتی که در مراحل قبلی روش صحیح مطالعه به‌دست آوردید هیچ استفاده‌ای نکنید، از حافظه روزانه شما پاک خواهد شد. البته اینطور نیست که شما تمام اطلاعات و مطالب درسی رو فراموش کنید؛ ولی مقدار زیادی از اون‌ها فراموش خواهند شد. درواقع مغز حدود 75% از چیزی که یاد گرفته‌اید رو پس از یک روز فراموش می‌کنه. این مسئله شبیه به اینه که شما یک ماشین رو در سربالایی هُل می‌دید و پس از اینکه نصف بیشتر مسیر رو طی کردید، می‌ایستید تا کمی استراحت کنید. اما اینقدر معطل می‌کنید تا اینکه ماشین رو به پایین حرکت می‌کنه و به نقطه شروعش برمی‌گرده.

بیشتر بخوانید:  منحنی ابینگهاوس چیست و چطور باعث جلوگیری از فراموشی مطالب می‌شود؟

راه حل بسیار ساده است. نذارید در کارهاتون و خصوصا در روش درس خواندن و مرور مطالب، وقفه طولانی بیافته. با استفاده از تکنیک مرور کردن، می‌تونید حافظه خودتون رو همواره در سطح مطلوبی نگه دارید. هنگامی که با استفاده از روش های مطالعه و یادگیری درسی رو یاد گرفتید، همون روز یک بار دیگه مرور کنید و مطمئن بشید که اون مبحث رو خوب یاد گرفتید. سپس در پایان هفته و همچنین پس از یک ماه مجددا اون مبحث رو مطالعه کنید و برای هر درس و هر مبحث، این روش مرور رو که جزئی از بهترین روش مطالعه دروس هست تکرار کنید. در مقاله منحنی ابینگهاوس درباره فاصله زمانی استاندارد برای مرور دروس بیشتر صحبت کرده‌ایم. مرور کردن شما می‌تونه شامل بازخوانی خلاصه نویسی‌ها یا زدن تعدادی تست از اون مبحث و سپس بررسی اون‌ها باشه.

موثر ترین روش مطالعه در 5 قدم

جمع بندی درباره بهترین روش مطالعه دروس

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا درباره بهترین روش مطالعه دروس با متد SQ3R صحبت کردیم که یکی از بهترین روش های مطالعه در دنیا محسوب میشه. اگرچه بعضی از مراحل روش SQ3R کمی طولانی هستند، اما برای داشتن بهترین روش مطالعه و یادگیری دروس، استفاده از روش صحیح مطالعه و مرور خیلی مهمه. یعنی شما باید هم مطالعه دقیق و موثری داشته باشید تا مفاهیم درس رو به خوبی درک کنید. هم باید از بهترین روش مرور دروس استفاده کنید تا مطالب در ذهن شما ثبت بشه.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشه. اگه دوست داشته باشید می‌تونید این مقاله رو با بهترین دوستتون به اشتراک بذارید (از طریق لینک انتهای صفحه). همچنین اگه سوال یا تجربه خوبی درباره استفاده از روش صحیح مطالعه دارید، در بخش نظرات با ما درمیون بذارید تا پاسخ بدیم.

بهترین دبیرستان دخترانه تهران کجاست؟

سوالات متداول:

 • بهترین روش برای مطالعه چیست؟

 • بهترین راهکار برای مرور درس ها چیست؟

 • تاثیر روش SQ3R در مطالعه دانش آموزان


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
مهدی

سلام
همه اینارو باید تو یک پارت مطالعاتی انجام دهیم یا میتونیم در طول چند روز انجامشون بدیم؟

1 0

مدیر سيستم

سلام وقتتون بخیر، شما هربودجه ای رو که قراره بخونید برای یادگیری بهترتون این مراحل رو باید به ترتیب و پیوسته طی پارتهای مطالعاتیتون انجام بدید

0 0

یاشار

سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم من وقتی میرم سر جلسه امتحان تو یه خونه که میشنم میخونم میخونم به قدری میخونم که حفظ میشم ولی میرم سر جلسه امتحان هیچی یادم نمیام هرچی سعی میکنم یادم بیاد نمیاد چی کار باید بکنم خواهشا بهم بگید 🙏🙏🙏🙏🙏

3 3

مدیر سيستم

سلام وقتتون بخیر باشه، روش مطالعتون، تعداد تمریناتون، و میزان مرورتتون باید استاندارد باشه و همینطور روش های مدیریت ازمون رو باید اموزش ببینید، توصیه میکنم از حضور یک مشاور در کنار خودتون کمک بگیرید

2 4

تینا

خیلی عالیه ممنون حتما از فردا شروعش میکنم مطمعنا با اون‌ نمودار ابینگهاوس نتیجه عالی میده🙏🏻

25 11

زهرا

سلام خیلی ممنون خیلی مطالبتون خوب بود من مطالب برداشتم که ازشون استفاده کنم

30 11

مدیر سيستم

سلام زهرا جان
باعث افتخار تیم بارسا ست که مطالب برای شما مفید بوده.
برات آرزوی موفقیت داریم

15 12

مدیر سيستم

ممنون از بازخورد خوبی که بهمون دادی بنیامین عزیز
خوشحالیم که تونستیم کمکت کنیم.
موفق باشی

13 12

Mohammad

سلام.در مرحله سوال گذاری،سوالات بنویسیم؟

12 8

مدیر سيستم

سلام محمد جان
بله؛ می تونی کنار کتابی که مطالعه می کنی، علامت بزنی و بنویسی.
موفق باشی

12 9

طاها

سلام و درود. ممنون بابت مطالب خوبتون😃

8 7

Mahdiyeh

فوق العاده بود❤ ممنون از مطالب مفیدتون🙏

7 9

انا

روش های دیگه ای هم مثل sq4r یا spqrst هست که چند مرحله اضافه تر دارن نظرتون راجع به اینا چیه؟

11 7

مدیر سيستم

پایه روش های مطالعاتی SQ3R هست و این روش به صورت کلی بیان شده و مراحل اضافه شده به این روش‌ مطالعه اگه به شما کمک می کنند و برای بهبود یادگیری نقش موثری‌ دارند، می تونی ازشون استفاده کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

10 8

محمد

خیلی ممنون
عالیه
⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩

6 7

مدير سيستم

ممنون از نظرت محمد عزیز
برات آرزوی موفقیت داریم

6 5

رامیز

از شما پرسشی داشتم که ساعت مطالعه روزانه چند ساعت باشد تا موفقیت خودمان را تضمین کنیم برای رشته انسانی.با تشکر

9 4

مدير سيستم

سلام رامیز عزیز
سوالت بسیار کلی هست و به عوامل بسیار زیادی بستگی دار‌ه. مثل اینکه چند ساعت مدرسه هستی؟ یا شاید فارغ التحصیل باشی؟ سرعت مطالعه شما چقدر هست؟ رکوردهای مطالعاتی شما به چه صورته؟ و...
باید این موارد رو بدونیم تا بتونیم بیشتر بهت کمک کنیم.
در صورت تمایل می تونی فرم انتهای صفحه رو پر کنی و درخواست مشاوره تحصیلی داشته باشی تا تو جلسات مشاوره درباره ساعت مطالعاتی و افزایش ساعت مطالعاتی بیشتر کمکت کنیم.
برات آرزوی موفقیت داریم

8 5

محمد

خوب بود ولی این‌ روش بدرد راهنمایی ها بیشتر میخوره

8 7

مدير سيستم

پیشنهاد می کنم روش ها رو امتحان کنی محمد جان
دانش آموزان دبیرستانی هم می تونند از روش مطالعه SQ3R استفاده کنند.
موفق باشی

7 4

علیرضا

سلام و خسته نباشید من تازه با سایت شما آشنا شدم و واقعا هم الان از مطالبش لذت میبرم.
حقیقتش من پایه هشتم که بودم ترازم تا۶۹۰۰هم میرفت ولی خب الان علارقم تلاش هایم که همان روش سال قبل که حضوری بود،نتیجه نمیگرم و افت کرده ام.نمیدانم واقعا مشکل از کجاست.
ایا بخاطر این است که کلا مجازی شده امسال و نسبت به سال قبل کمتر مدرسه رفتم،یا خودم کم کاری میکنم.
ممنون میشم من را راهنمایی کنید.
با تشکر

4 4

مدير سيستم

سلام علیرضا جان
سوالی که پرسیدی خیلی کلی هست و نیاز به مشورت با مشاوران تحصیلی داره. ممکنه بخاطر آموزش مجازی باشه یا دلیل دیگه ای داشته باشه.
بهت پیشنهاد می کنم فرم انتهای صفحه رو پر کنی تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و تو جلسات مشاوره تحصیلی بتونیم مشکل شما رو دقیق تر شناسایی کنیم و بیشتر بهت کمک کنیم.
موفق باشی

4 4

ارمین

فردی مثل شما با بیان چنین روشی و اشنایی ما با اون.... واقعا ممنون

7 5

مدير سيستم

ممنون که ما رو همراهی می کنی آرمین عزیز

3 5

سحر

ممنونم از برنامه مطالعه شما
من همیشه با بی برنامگی درس هام رو میخوندم و اصلا به طور کامل هیچ درسی رو یاد نگرفته بودم ...
و همش با درس هام درگیری داشتم ...
امیدوارم با انجام مراحل SQ3R بتونم با برنامه ای جدی درس هامو بخونم .....
♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥

13 5

مدير سيستم

ممنون از انرژی خوبی که به ما میدی سحر جان
باعث خوشحالی تیم بارسا ست که مطالب برای شما دانش آموزان عزیز مفید و موثره.
برات آرزوی موفقیت داریم

6 4

nazi ahmadi

واقعا همه چیزتون عالی و بی‌نظیر پراز مطالب مفید و کلی انسان میتونه ازش استفاده کنه🌹🙏 امیدوارم با استفاده از مقالات شما و تلاش‌خودم امسال بتونم به آرزوهام برسم🌹
برام دعا کنید🙏

4 3

مدير سيستم

باعث افتخار ماست که مطالب برای شما مفید بوده.
برات بهترین ها رو آرزو می کنیم

2 4

Mmdreza

خیلی روش نایس
به شخصه تا به حال درست درس نمی خوندم و همیشه فقط مرحله سوم را از این 5 تا انجام می دادم.
سپاس گزارم.
از این به بعد من هم دارای سبک مطالعه می باشم =)

3 9

مدير سيستم

چقدر عالی که روش مطالعه SQ3R برات مفید و موثر بوده.
به زودی کارگاه آموزش روش مطالعه SQ3R هم توسط مهندس فلاح به صورت آنلاین برگزار میشه.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 6

ابوالفضل

ممنون از مطالب خوبتون.🙏🙏🙏🌹🌹

3 3

مدير سيستم

ممنون که ما رو دنبال می کنی ابوالفضل عزیز
برات آرزوی موفقیت داریم

1 2

مدير سيستم

باعث افتخار ماست که مطالب برات مفید بوده محمد امین جان.
موفق باشی

3 3

هیرو عبدی پور

عالی بود ازتون ممنونم

2 3

مدير سيستم

باعث افتخاره که مطالب براتون مفید بوده
براتون آرزوی موفقیت داریم

2 3

عباس همتی

بسیار مفید بود .
بهترین راه یاد آوری (مرحله چهارم ) آموختن مطالب یاد گرفته شده به دیگران است . چقدر اسلام در این مورد تاکید داره و ما متاسفانه خیلی سر سری از کنار این مفاهیم ارزشمند ، مثل زکات علم آموختن است رد می شیم در صورتی که با این کار می تونیم ۹۰ درصد مطالبی رو که آموختیم به خاطر بسپاریم.

24 5

مدير سيستم

درست میگی عباس عزیز
خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده.
امیدوارم همیشه موفق باشی

6 5

علیرضا

اسلام دین با حکمتی است. حق با شماست.

15 6

امین

بسیار مفید و سودمند برای افرادی که تا به حال برای درس خواندن بی برنامه بوده اند.

11 2

مدير سيستم

ممنونم امین عزیز
خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده، روش SQ3R یکی از جدیدترین و بهترین روش های مطالعه هست که می تونه کمک زیادی به دانش آموزان کنه.
براتون آرزوی موفقیت داریم

7 3

بیتا

سلام خواستم بپرسم در هنگام مطالعه یک درس باید هر پنج تا روش و در همون زمان انجام بدیم یعنی مثلا اگه دینی رو خواستیم بخونیم باید قبل اون پیش خوانی کرده باشم وبعد از تدریس معلم مطالعه و یاد اوری بشه وبعد از چند روز مرور انجام بشه؟یا این که در طی زمانی که واسه یه کتاب گزاشتیم باید این مراحل وانجام بدیم؟؟

13 4

مدير سيستم

سلام بیتا جان
انجام دادن این روش و تکنیک ها به ترتیب هستند و باید هر ۵ مرحله روش SQ3R رو در هر بار مطالعه تکرار کنید.
موفق باشید

10 6

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.