چه رابطه‌ای میان عزت نفس بالا و تفکر مثبت وجود دارد؟

عزت نفس بالا و تفکر مثبت

تفکر مثبت ما را در دستیابی به اهدافی که تعیین کرده‌ایم کمک می‌کند و به نوبه خود منجر به مزایای بی‌شماری از جمله: احساس شادی؛ افزایش احساس عزت نفس و خودکارآمدی، بهبود سلامت و روابط مثبت با دیگران، مدیریت بهتر چالش‌ها و یادگیری از اشتباهات می‌شود. بنابراین عزت نفس امر مهمی در زندگی ما است.

در مقاله‌ای که پیش روی شماست با رابطه میان عزت نفس بالا و تفکرات مثبت و همچنین ۲۱ نکته برای بهبود عزت نفس و تفکر مثبت آشنا خواهید شد.

عزت نفس اغلب به عنوان "احساس" و "ارزشی" که ما به عنوان یک شخص برای خود قائل هستیم (کارهایی که انجام می‌دهیم) معنی می‌شود.
از آنجا که عزت نفس ما با تفکرات ما (اعتقادات، ارزش‌ها، قضاوت‌ها، معیارها، انتظارات و انتقادات) ارتباط مستقیم دارد، یادگیری مدیریت افکار خود بسیار ضروری است. «مثبت اندیشی» عادت تفکر واقع بینانه، منطقی، متعادل، متمرکز و مفید در مورد خودمان است.
بنابراین می‌توان گفت تفکر مثبت منجر به عزت نفس بالا می‌شود. از طرف دیگر تفکر منفی می‌تواند منجر به اضطراب و کاهش انگیزه برای اقدامات مثبت شود.

عزت نفس و تفکرات مثبت

۲۱ نکته برای بهبود عزت نفس و تفکر مثبت

۱. لیستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید و کارهایی که به خوبی انجام می‌دهید را تهیه کنید و مرتباً آنها را انجام دهید.
۲. برای تعیین اهداف شخصی/ شغلی/ زندگی وقت بگذارید و برای رسیدن به آنها گام بردارید.
۳. یاد بگیرید با تمرکز مشکلات را حل کنید.
۴. برای کسب عزت نفس از منطقه راحتی خود خارج شوید (چیزهای جدیدی را امتحان کنید، سعی کنید که در جمع صحبت کنید.)
۵. به دنبال یک سبک زندگی متعادل که شامل سرگرمی، استراحت و آرامش است باشید و فرصتی برای بیان نقاط قوت و خلاقیت خود ایجاد کنید.
۶. مهارت‌های شخصی و فردی خود را برای کاهش استرس و بهبود ارتباط با دیگران توسعه دهید (به عنوان مثال: نه گفتن، گوش دادن، توانایی حل مسئله، درخواست چیزهایی که می‌خواهید، آرامش و غیره)

اینستاگرام علی میرصادقی

۷. مثبت بودن را تمرین کنید.
۸. خود را برای آنچه که هستید بپذیرید، برای توسعه شخصی گام‌هایی را بردارید.
۹. برای آگاهی شخصی خود وقت بگذارید (برای چیزهایی که دوست دارید، ارزش‌ها، اهداف، عقاید، انتظارات و غیره)
۱۰. غالباً اهداف، نقاط قوت و دستاوردهای خود را به خود یادآوری کنید. (هرچقدر هم کوچک به نظر برسند)
۱۱. مسئولیت و اقدام خود را در قبال آنچه در کنترل شما است بر عهده بگیرید، افکار و احساسات شما، اعمال، اشتباهات، اهداف و غیره.
۱۲. بیاموزید آنچه را در حیطه نفوذ شماست کنترل کنید و آنچه را که نمی‌توانید کنترل کنید کنار بگذارید.
۱۳. آنچه را می‌خواهید تجسم کنید! به برخی از رویاها امکان تحقق دهید!

افزایش عزت نفس

۱۵. اینترنت، کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها را برای یافتن کتابهای عالی، نقل قول ها و داستان های مثبت اندیشی و عزت نفس بررسی کنید و این مطالب را اغلب بخوانید. خواندن جملات مثبت باعث بهبود تفکر مثبت و تمرکز می‌شود.
۱۶. به خود و زندگی لبخند بزنید و با دیگران بخندید، دست از جدی گرفتن خود بردارید.
۱۷. شجاع باشید با خود گفتگوی مثبتی داشته باشید و دیدگاه‌های خود را به اشتراک بگذارید.
۱۸. برای عقاید و علایق خود ارزش قائل شوید و آنها را گسترش دهید.
۱۹. آنقدر نسبت به تأیید یا عدم تأیید دیگران حساس نباشید، یاد بگیرید که به ارزش آنچه باور دارید و انجام می‌دهید اعتماد کنید.
۲۰. تنوع، دامنه و عمق احساسات خود را بپذیرید. طبیعی است که هیجانات مختلفی را تجربه کنید. شما نمی توانید 100% مواقع شاد باشید.
۲۱. "من باید" خود را با کلمات غیر داوری مانند "من می‌خواهم، انتخاب می‌کنم یا ترجیح می‌دهم" جایگزین کنید.

افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند داشتن دیدگاه مثبت در زندگی برای آنها دشوار است.

عزت نفس تحت تأثیر تجربیات اولیه زندگی قرار دارد و ترکیبی از اعتماد درونی و دستاوردهای بیرونی است. عزت نفس چیزی است که هرکسی می‌تواند آن را افزایش و در سطح بالاتری حفظ کند. دو مولفه اصلی عزت نفس ، داشتن تصویر مثبت از خود و گفتگوی مثبت با خود است.
نگرش مثبت در قلب افراد خوش بین و موفق است. افراد موفق و با عزت نفس بالا نگرش مثبتی به زندگی دارند. این تصویر مثبت از خود تا حد زیادی در اوایل زندگی ایجاد می‌شود. داشتن تصویر مثبت از خود در مورد این است که خودتان را در ارتباط با جهان چگونه می‌بینید. تصویر شخصی شامل موارد زیر است:

 • آنچه از نظر جسمی به نظر می‌رسید. (پذیرش خصوصیات جسمی‌تان)

 • فکر می‌کنید چه شخصی هستید؟ (ارزش‌ها و اعتقادات شما)

 • فکر می‌کنید دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند؟ (شکل گیری شخصیت شما)

 • نقاط قوت و ضعف شما چیست؟ (توانایی داشتن دید دقیق و عینی نسبت به خود)

 • چقدر خودتان را دوست دارید و چقدر از خود مراقبت می‌کنید؟

برای ارزیابی میزان عزت نفس و احساس ارزشمندی خود، پیشنهاد می‌کنیم تست عزت نفس کوپر اسمیت را با دقت انجام دهید.

تست عزت نفس کوپر اسمیت

چگونه تصویر مثبت از خود را تقویت کنیم؟

از مقایسه خود با دیگران دست بردارید. وقتی این کار را می‌کنید، احتمالاً خودتان را به روشی منفی مقایسه می‌کنید. علاوه بر این، هر یک از ما یک فرد منحصر به فرد با نقاط قوت و ضعف خود هستیم. بهتر است که فردیت خود را بپذیرید!
ویژگی‌های مثبت خود را تصدیق کنید. لیستی از ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید که شامل ظاهر، ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌ها باشد. اگر در این زمینه مشکلی دارید، از دیگران بخواهید تا به شما کمک کنند. آنها مواردی را پیدا خواهند کرد که ممکن است شما در خودتان نبینید.
خود را در فعالیت‌های کاری و زندگی که دوست دارید درگیر کنید. بسیاری از افراد با عزت نفس پایین قادر به پر کردن زندگی خود با فعالیت‌های معنی دار نیستند. مسیر شغلی را که بیشترین پاداش را برای شما دارد دنبال کنید. اگر از شغل خود کاملاً ناراضی می‌باشید اما قادر به ایجاد تغییرات فوری در شغل خود نیستید، باز هم می‌توانید اوقات فراغت خود را به سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی اختصاص دهید که لذت بخش و سرگرم کننده هستند.
یک شبکه حمایتی شخصی مثبت ایجاد کنید. افرادی که با آنها معاشرت می‌کنید بر تصویر شخصی شما تأثیر می‌گذارند. افراد منفی می‌توانند شما را سرنگون کنند. از طرف دیگر، وقتی افراد مثبت و حامی شما را احاطه می‌کنند، احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.
خود را کمتر جدی بگیرید. یاد بگیرید به خود بخندید و جنبه طنز زندگی را ببینید. تا می‌توانید لبخند بزنید.
همه تمجید و تحسین‌ها را با لطف بپذیرید. تعارف یا تمجید دیگران را کنار نگذارید و آنها را نادیده نگیرید. هنگامی که آن‌ها را نادیده می‌گیرید، نه تنها این پیام را می‌رسانید که شایسته ستایش نیستید، بلکه همچنین برای نظر شخصی که به شما می‌شود ارزش قائل نیستید.

از برنامه‌های رشد شخصی استفاده کنید. با خواندن کتاب‌های خودیاری، به طور فعال یک تصویر از خود را دنبال کنید. به نواهای الهام بخش گوش فرا دهید در کارگاهها، سخنرانیها و کلاسهای انگیزشی شرکت کنید یک برنامه ورزشی را دنبال نمایید یا از مربیان زندگی یا مشاوران برای خودسازی استفاده کنید.
تحمل خود را گسترش دهید. به یاد داشته باشید، هیچ کس عالی نیست! از انتقاد از خود و دیگران برای هر نقصی که دارید دست بردارید. تشخیص دهید که یک اشتباه فقط یک اشتباه است، بنابراین بر روی آن تأکید و تمرکز نکنید.
خودتان را پایین نگه ندارید. اگر مدام خود را تحقیر کنید نمی‌توانید عزت نفس بالایی داشته باشید. خودتان را به خاطر اشتباهات بیش از حد سرزنش نکنید. در عوض، روش‌هایی را یاد بگیرید که بتوانید چیز ارزشمندی را از آن‌ها یاد بگیرید و سپس ادامه دهید. از اظهارات مثبت به جای مکالمات درونی منفی استفاده کنید.
به دیگران کمک کنید. کار مفیدی برای دیگران انجام دهید. با تمجید یا تقدیر از موفقیت‌های دیگران، به دیگران کمک کنید تا در مورد خود احساس خوبی داشته باشند. از طریق کار داوطلبانه یا خدمات اجتماعی در زندگی دیگران اقدامات مثبتی را انجام دهید.

4 روش مقابله با عزت نفس پایین با نگرش مثبت

بیش از حد فکر نکنید

بیشتر ما بر سر این موضوع توافق داریم که وقتی خود را درگیر گذشته و غرق حوادث آینده کنیم خودمان را در معرض نابودی قرار می‌دهیم. صدایی در ذهن ما وجود دارد که عاشق چیزهایی است که در ذهن ما وجود دارد و کنترل ما روی آن‌ها کم است یا اصلاً کنترلی بر آن‌ها نداریم. با این حال، ما باید بپذیریم که نه می‌توانیم گذشته را تغییر دهیم و نه آینده‌ای را به انتخاب خود انتخاب کنیم.
راه‌حل: کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که بر روی کاری که امروز مشغول انجام آن هستید تمرکز کنید تا یک امکان روشن‌تر برای آینده فراهم نمایید.

خودتان را ببخشید

به خود فرصتی دیگر بدهید یا در صورت امکان، کاملاً خود را ببخشید و بپذیرید که به هر حال مرتکب اشتباهاتی می‌شوید. این می‌تواند اتفاق خوبی باشد!
درست مثل بقیه، شما هم لیاقت شانس بیشتری را دارید. این شانس را به خودتان بدهید.
راه حل: خود شفقتی یک ویژگی عالی برای توسعه شخصی است. هنگامی که نسبت به شکست‌ها و کاستی‌های خود دلسوز باشید، به نقاط قوت خود پی می‌برید و حتی به نقاط ضعف خود فرصت می‌دهید تا تغییر کنند.

عزت نفس پایین

قدردان خود باشید

پرداختن بیش از حد به شکست‌ها و کاستی‌ها نه تنها می‌تواند شما را پایین بیاورد بلکه مانع تلاش دوباره شما می‌شود.
راه حل: تصدیق خود و درون‌نگری به شما اجازه می‌دهد تا در اعماق خودتان فرو بروید و دریابید که اگر اشتباهات خود را ببخشید و از نقاط قوت خود قدردانی کنید، می‌توانید به شخص بهتری تبدیل شوید.
ویژگی‌های خوبی که در خود سراغ دارید را برشمارید و به جای یافتن عیب، بر روی رشد خود تمرکز کنید. خواهید دید که نتیجه آن باعث شگفتی دلپذیری خواهد شد و شما شاهد افزایش عزت نفس خود خواهید بود.

ترسهای خود را پشت سر بگذارید

اغلب اوقات، ترس درون ماست که ما را عقب نگه می‌دارد. ترس از خوب نبودن، ترس از مورد قدردانی قرار نگرفتن، ترس از سرزنش و ترس از شکست عزت نفس ما را ضعیف می‌کند.
راه حل: برای غلبه بر ترس خود قدمی را بردارید. فراموش کنید که دوستتان درباره شما چه فکری خواهد کرد وقتی شما به آنچه که نمی‌خواهید برای او انجام دهید نه بگویید. کاری را انجام دهید که دوست دارید و خود را معتبر ارزیابی کنید.

نتیجه گیری

احساس عزت نفسی که تجربه می‌کنیم (بالا یا پایین؛ خوب یا بد) از طرز فکر ما درباره خود ناشی می‌شود و غالباً به نوع قضاوتی که درباره خود می‌کنیم و یا از دیگران می‌پذیریم بستگی دارد.
جهان مملو از معیارها، انتظارات و قضاوت‌هاست اما مواردی که ما در مورد خود می‌پذیریم و از آنها پیروی می‌کنیم، عزت نفس و تجربه زندگی ما را تعیین می‌کنند. در انتها شنیدن پادکست "تو دوست خوبی برای خودت بودی؟" را به شما پیشنهاد میکنیم.

پیشنهاد ویژه ما، دوره شکوفایی به همراه ۱۰ جلسه مشاوره:

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
دوره هشتاد ساعته غیرحضوری در ۸ ترم | شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب زیر را بخوانید :

راهبی که فراری اش را فروخت
کتاب راهبی که فراری اش را فروخت

کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت ، روزنه‌ای از بعد برتر وجودتان را برای شما به نمایش میگذارد، روزنه‌ای که هیچ‌گاه به آن توجهی نکرده‌اید. 
این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی است و در حال حاضر به ۷۰ زبان مختلف ترجمه شده است.

 • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
  • امتیاز :
  • 0
  • 0
 • تعداد مشاهده : 1400 بار
 • مشاهده نظرات کاربران
 • تاریخ انتشار : 1400/02/10
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.