5 راهکار موثر برای درمان استرس + ویدیو

5 راهکار برای مدیریت استرس

هر کسی استرس را تا حدی تجربه کرده است. روش پاسخگویی شما به آن تاثیرات زیادی بر سلامتی شما دارد.
گاهی اوقات بهترین روش برای درمان استرس و اضطراب تغییر وضعیت شما است. در زمان‌های دیگر بهترین تکنیک مدیریت استرس این است که روش پاسخگوییتان به شرایط را تغییر دهید. بسیار مهم است که بدانید که چگونه استرس بر روی سلامت جسم و ذهنتان اثر می‌گذارد. همچنین مهم است که بدانید چگونه سلامتی جسم و ذهنتان بر روی سطح استرس تاثیر می‌گذارد.

آنچه پیش روی شماست، استرس و میزان تاثیر آن بر سلامت انسان را بررسی می‌کند و همچنین به ارائه راهکار‌هایی برای درمان استرس و اضطراب می‌پردازد.

انواع استرس را بشناسید:

بهتر است بدانیم که همه انواع استرس مضر نیستند. به طور کلی تعریف استرس را می‌توان به این صورت در نظر گرفت:

استرس نرمال :

این مورد، سرگرم کننده و هیجان انگیز است و به عنوان یک نوع مثبت شناخته می‌شود که می‌تواند شما را با انرژی نگه دارد زیرا همراه با موجی از آدرنالین است مثل زمانی که شما اسکی می‌کنید یا مسابقه می‌دهید.

استرس حاد :

اکثر اوقات در طول روز با این نوع مواجه می‌شویم که کوتاه مدت است و می‌تواند هم مثبت و هم پریشان کننده باشد.

استرس حاد موقعیتی :

تعریف استرس

این نوع که به نظر شایع می‌رسد و روش زندگی شده است و هرج و مرج نسبی زندگی را می‌سازد.

استرس مزمن :

این مورد به نظر می‌رسد که هرگز تمامی ندارد و غیر‌قابل اجتناب است. مثل استرس یک ازدواج بد یا شغلی که مالیات بسیار زیاد دارد. همچنین می‌تواند ناشی از تجربیات سخت و آسیب‌های دوران کودکی باشد.

واکنش بدن ما نسبت به استرس :

استرس می‌تواند باعث واکنش بدن نسبت به دریافت تهدید یا خطر شود که به عنوان واکنش جنگیدن یا جنگیدن شناخته می‌شود. در حین این واکنش، هورمون‌های معینی همچون آدرنالین و کورتیزول آزاد می‌شوند که باعث افزایش ضربان قلب و کند شدن عمل هضم می‌شوند، جریان خون به گروه ماهیچه‌های اصلی متوقف می‌شود و تغییراتی در عملکرد دیگر عصب‌های خودکار به وجود می‌آید و به بدن قدرت و انرژی انفجاری می‌دهد. در اصل علت نامگذاری آن به این صورت، توانایی آن است که ما را قادر می‌سازد به صورت فیزیکی بجنگیم یا زمانی که با خطر مواجه می‌شویم فرار کنیم. اکنون این استرس در موقعیت‌هایی فعال می‌شود که پاسخ مناسبی وجود ندارد. مثلا در ترافیک یا در طول یک روز کاری شلوغ.
زمانی که تهدید از بین می‌رود، سیستم بدن به گونه‌ای طراحی شده که از طریق واکنش آرامش به عملکرد نرمال برمی‌گردد. اما در مورد استرس مزمن اغلب اوقات واکنش آرامش به اندازه کافی اتفاق نمی‌افتد و در یک حالت تقریبا ثابت در موقعیت جنگیدن یا جنگیدن باقی می‌ماند که این خود دلیلی برای آسیب به بدن است.
همچنین می‌تواند منجر به برخی عادت‌های ناسالم شود که تاثیرات منفی بر سلامتی دارند. برای مثال بسیاری از مردم برای مقابله با آن به پرخوری یا سیگار روی می‌آورند. این عادات ناسالم به بدن آسیب می‌رسانند و در دراز مدت موجب مشکلات بزرگ‌تری می‌شوند.

اینستاگرام علی میرصادقی

آیا استرس بر سلامتی انسان تاثیرگذار است؟

هنگام بررسی تاثیر استرس بر زندگی، ارتباط بین ذهن و بدن شما آشکار است. داشتن این احساس درمورد رابطه، پول و وضعیت زندگی شما می‌تواند مکشلاتی را در سلامت جسمی ایجاد کند. همچنین برعکس این قضیه هم صادق است. مشکلات جسمی، فشار خون بالا یا دیابت روی سطح استرس و سلامت ذهنی شما اثر خواهد داشت.

تاثیر استرس بر سلامت انسان

استرس حاد وخیم، مثل بودن در یک فاجعه طبیعی یا وارد شدن در یک مجادله کلامی، می‌تواند منجر به حمله قلبی، تپش قلب نامنظم و غیر طبیعی یا حتی مرگ ناگهانی شود. اگرچه این اتفاقات اغلب در افرادی پیش می‌آید که بیماری قلبی دارند.
همچنین استرس مزمن می‌تواند تاثیر جدی بر سلامت شما داشته باشد. که در این صورت، سیستم عصبی خودکار بدن شما بیش فعال خواهد بود که به احتمال زیاد به بدن شما آسیب می‌رساند.
علائم اولیه نسبتا خفیف هستند مثل سردرد‌های مزمن و افزایش ابتلا به سرماخوردگی. هر چه بیشتر در معرض استرس مزمن قرار بگیرید، مشکلات جدی‌تری برای سلامتی به وجود می‌آیند اما منحصرا محدود به مشکلات زیر نیستند.

پرسشنامه اضطراب بک را تکمیل نمایید تا با میزان اضطراب و استرس خود آشنا شوید.

تست اضطراب بک

عوارض استرس بر بدن چیست؟

  • دیابت

  • ریزش مو

  • بیماری قلبی

  • پرکاری تیرویید

  • چاقی

  • اختلال عملکرد جنسی

  • بیماری لثه و دندان

  • زخم معده

استرس طولانی مدت می‌تواند منجر به فروپاشی عاطفی، اختلال اضطرابی و افسردگی شود زیرا برخی مواقع می‌تواند احساس‌هایی از اضطراب خفیف یا نا‌امیدی ایجاد کند

مدیریت استرس را بیاموزیم:

مدیریت استرس

زمانی که شما عوارض آن را بفهمید، می توانید مسئولیت سلامتی خود را بدست گیرید و تاثیر استرس بر زندگیتان را کاهش دهید و همچنین در جلوگیری از فرسودگی خود موثر باشید.

تشخیص علائمی که خبر از فرسودگی می‌دهند:

سطوح بالای استرس می‌تواند شما را در خطر بالایی از فرسودگی قرار دهد. فرسودگی می‌تواند شما را در احساسی از خستگی و بی‌تفاوتی نسبت به شغلتان رها سازد. خوشبختانه شما می‌توانید با شناختن علائم فرسودگی قدم‌هایی را برای جلوگیری از فرسایش شغلی بردارید.

تاثیر استرس بر وزن چیست؟

گاهی اوقات بر روی اشتها تاثیر می‌گذارد. در زمانی دیگر می‌تواند بر روی متابولیسم و هورمون‌های شما تاثیر بگذارد. نکته این است که مهم نیست چقدر رژیم می‌گیرید، استرس می‌تواند با روش‌های مختلف وزن شما را ناپایدار کند زیرا شما را در کنترل وزن با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.

درمان استرس و اضطراب با ورزش:

فعالیت فیزیکی تاثیر بسیار زیادی بر مغز و بدن شما دارد. چه شما از یک ورزش رزمی لذت ببرید یا ترجیح بدهید که آهسته دویدن را برگزینید، ورزش استرس شما را کاهش می‌دهد و حتی بسیاری از علائم مرتبط با بیماری روانی را بهبود می‌بخشد.

در این بین پیشنهاد می‌شود مرحم "یه وقت‌هایی که پر می‌شی از اضطراب و فشارهای زندگی..."را بخوانید.

سریال سی روز تا پیروزی

راهکار‌هایی برای درمان استرس و اضطراب:

اگرچه صحبت‌های بسیاری درمورد اهمیت کنترل و درمان استرس و اضطراب وجود دارد اما اکثر مردم دقیقا مطلع نیستند که چگونه آن را کنترل کنند. مهم است که جعبه ابزاری داشته باشیم که بتوانیم به طور موثر به مقابله با آن بپردازیم. بهترین برنامه‌های کنترل و درمان استرس و اضطراب معمولا شامل ترکیبی از چندین تسکین دهنده است که از نظر جسمی و روانی به آن می‌پردازند و به رشد انعطاف پذیری و مهارت‌های مقابله‌ای کمک می‌کنند.

یک روال مراقبت از خود ایجاد کنید:

لازم است که برای کنترل و درمان استرس و اضطراب فعالیت‌های خود‌مراقبتی منظم را با زندگی روزانه خود ادغام کنید. یاد بگیرید که چگونه از ذهن، بدن و روحتان مراقبت کنید و کشف کنید که چگونه می‌توانید خودتان را برای بهتر زندگی کردن مجهز کنید.

با ذهن آگاهی بیشتر زندگی کنید:

ذهن آگاهی چیزی نیست که شما فقط ده دقیقه در روز آن را تمرین کنید. ذهن آگاهی می‌تواند شیوه‌ای از زندگی باشد. کشف کنید که چگونه ذهن آگاهانه‌تر در طول روز زندگی کنید. بنابراین شما می‌توانید در طول زندگیتان بیدار‌تر و هوشیار‌تر باشید.

تسکین دهنده‌های بسیار موثر استرس :

از تسکین دهنده‌های سریع استفاده کنید. برخی روش‌های کاهش استرس می‌توانند فقط در چند دقیقه بدن را آرام کنند. این روش‌ها با ارائه یک راه حل سریع کمک می‌کنند شما در لحظه احساس آرامش بیشتری داشته باشید. وقتی واکنش شما شروع نشده باشد، شما می‌توانید با فکر بیشتر و فعالانه‌تر به سراغ مشکلات بروید. احتمالا ممکن است کمتر دیگران را از خود نا‌امید کنید که این می‌تواند روابط شما را سالم‌تر نگه دارد. اینکه بتوانید استرس را در لحظه از بین ببرید، می‌تواند شما را از تجربه استرس مزمن باز دارد. تسکین دهنده‌های سریع مثل تمرین‌های تنفسی می‌تواند، مقاومت شما را در مقابل استرس‌هایی که در آینده با آن روبرو می‌شوید، کم یا به حداقل برسانند اما هنگامی که واکنش برانگیخته می‌شود آنها می‌توانند به آرامش بدن کمک کنند.

عادت‌های تسکین دهنده استرس را افزایش دهید :

برخی روش‌ها در حین شرایط استرس‌زا به راحتی قابل استفاده نیستند. اما اگر شما آنها را به طور مرتب تمرین کنید، می‌توانند به طور کلی با کم کردن واکنش پذیری نسبت به آن شرایط به شما کمک کنند و توانایی بیشتری برای برطرف کردن سریع‌تر و آسانتر واکنش استرس شما خواهند داشت. عادت‌های سلامتی طولانی مدت مثل ورزش و مدیتیشن می‌تواند به ارتقای انعطاف پذیری در برابر عوامل استرس‌زا کمک کند. این در صورتی است که شما آنها را به بخش منظمی از زندگی خود تبدیل کنید. مهارت‌های ارتباطی و دیگر مهارت‌های زندگی می‌توانند در کنترل عوامل استرس‌زا و تغییر احساس شکست در ما مفید باشند.

در جایی که می‌توانید عوامل استرس‌زا را از بین ببرید:

شما قادر نخواهید بود که به طور کامل عوامل آن را از زندگی خود حذف کنید. اما عواملی وجود دارند که شما می‌توانید آنها را به حداقل برسانید تا جایی که قابل کنترل شوند. هر استرسی را که بتوانید برطرف کنید می‌تواند استرس کلی شما را به حداقل برساند. برای مثال حتی پایان دادن به یک رابطه سمی می‌تواند به شما کمک کند تا به طور موثر‌تر با دیگر استرس‌هایی که تجربه می‌کنید مواجه شوید زیرا ممکن است کمتر احساس شکست داشته باشید.
انواع مختلفی از روش‌های کاهش استرس را بیابید و سپس تعدادی از آنها را که مناسب نیاز شماست انتخاب کنید، این می‌تواند روشی کلیدی برای کاهش استرس باشد.

کتاب سی روز تا پیروزی
اولین کتابی که ابتدا به صورت مجموعه تصویری بیرون آمد و به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های روانشناسی کشور تبدیل شد.
نظرات کاربران
امید

بسیار ساده اما عملکردی هستند،با تمرین و تکرار انجامش میدم...🌹

0 0

ریاض عامری

تو این متن نگفتین موسیقی بی کلام یا بعضی موسیقی ها موثرن یانه؟

3 0

تکتم توکلی

عالی بود
برا سوال بود ماساژ چه قسمت هایی بر کاهش استرس موثر هست
باسپاس

1 0

الهه

کلا ماساژ چون باعث میشه در رگههایی که خون در انها نسبتا راکد هست جریان پیدا کنه و سموم ان راحتر دفع بشه باعث سبکی بدن و شادابی میشود.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.