استعدادیابی و هدایت تحصیلی

استعدادیابی چیست و چه اهمیتی دارد ؟

همه ما از بدو تولد توانایی ها و استعدادهایی داشتیم که تو ژن های ما وجود داشته و به ما ارث رسیده. در کنارش، براساس محیط خانوادگی و اجتماعی و همچنین سبک فرزند پروری و روش تربیتی پدر و مادرمون، انواع دیگری از مهارت ها و استعدادها در ما شکل گرفته و یا تقویت شده. خب تا اینجا که همه چیز خوبه و مشکلی وجود نداره و میشه گفت هر کدوم از ما انسان ها، منبع مهارت ها و استعدادهای ذاتی یا اکتسابی هستیم. نظریه ها و یافته های روانشناسی هم این موضوع رو تایید می کنند و ثابت شده ۹۸٪ انسان ها نابغه به دنیا میان. اما مشکل بزرگ اینجاست که ما تو شناخت استعداد و به کار گرفتنش، اونقدر که باید قدرتمند نیستیم. دلیل اصلی اش هم اینه که برای این کار آموزش خاصی ندیدیم. اینجاست که متوجه اهمیت استعدادیابی و کشف مهارت ها می شیم.
 

در واقع اگه انسان رو به یک معدن طلا تشبیه کنیم، استعدادیابی نقش استخراج طلا از این معدن رو ایفا می کنه. همه مون می دونیم که طلا تا وقتی زیر خاک و تو عمق معادن باشه، فایده و ارزش خاصی نداره. پس باید با استفاده از بهترین روش های استعدادیابی روز دنیا (در ادامه به این روش ها می پردازیم و اون ها رو مقایسه می کنیم) به شناخت مهارت هامون و به کارگیری اون ها بپردازیم تا بتونیم زندگی موثرتری داشته باشیم. یکی از راه های استعدادیابی نوجوانان و کودکان استفاده از تست های شخصیت شناسی و استعداد سنجی هست؛ این اتفاق یا از طریق تهیه کتاب های استعدادسنجی و یا دانلود نسخه های pdf تست استعدادیابی و یا شرکت در آزمون آنلاین استعدادیابی در سایت های معتبر به سر انجام می رسه.


برای دریافت خدمات مشاور تحصیلی بارسا
عدد 59 رو به سامانه 3000909030 بفرست یا فرم انتهای صفحه رو پر کن.
کن.


استعدادیابی کودکان باید از چه سنی شروع بشه ؟

درباره سن مناسب استعدادیابی کودکان و نوجوانان نظرات متفاوتی وجود داره. اگرچه باید توجه داشته باشیم که استعدادیابی یک فرآیند پیوسته هست. با این حال تحقیقات گوناگونی صورت گرفته که نتایج اون ها نشون میده بازه سنی مناسب برای استعدادیابی می تونه قبل از ۱۰-۱۲ و همچنین بین ۱۳-۱۶ سالگی باشه. اما همونطور که اشاره کردیم، استعداد یابی منحصر به این سنین نیست و یک فرآیند پیوسته ست که می تونه برای نوجوانان و جوانان بزرگ تر هم مفید باشه. اما در سنین بالاتر از ۱۶ سالگی، نوجوانی که استعدادش رو تشخیص داده، وارد مراحل حرفه ای تر رشته یا زمینه ای که در اون استعداد داشته میشه. مثلا افرادی که استعداد ورزشی دارند، وارد تیم های ملی جوانان و امید میشن؛ یا افرادی که در زمینه های علمی استعداد و توانایی داشته اند، وارد کانون نخبگان و مسابقات جهانی رشته مورد نظرشون میشن.

مشاوره تحصیلی خصوصی

بنابراین اگه استعدادیابی کودکان در سن پایین تر و خصوصا قبل از ۱۰ سالگی انجام بشه، فرد برای فعالیت تو رشته هایی که در اون ها مهارت داره، زمان بیشتری خواهد داشت. همچنین می تونه تو چند رشته مختلف آزمون و خطا داشته باشه. اما اگه در کودکی تست استعدادیابی ندادید، نگران نباشید و بدونید هیچ وقت برای انجام این کار دیر نیست.

استعدادیابی تحصیلی چیست ؟

از اونجایی که استعدادیابی در سنین کودکی و نوجوانی اهمیت بیشتری داره، معمولا به تست های استعداد یابی که در این دوران گرفته میشه، استعدادیابی تحصیلی هم گفته میشه. ما تو دپارتمان آموزشی بارسا برای استعدادیابی نوجوانان از تست هوش چندگانه گاردنر و تست شخصیت نئو برای شناخت مهارت های نوجوانان و دانش آموزان یا همون استعدادیابی تحصیلی استفاده می کنیم. در ادامه بیشتر درباره این ۲ تست استعداد یابی و شخصیت شناسی صحبت خواهیم کرد.

تست استعدادیابی نوجوان

یکی از مهم ترین تفاوت های تست های استعداد یابی که در بارسا گرفته میشه با سایر آزمون های شخصیت شناسی در اینه که تیم متخصص ما بعد از آزمون، یه تحلیل حرفه ای و دقیق روی آزمون انجام میده. سپس با توجه به نتیجه تست و تحلیل هایی که روی اون انجام می دیم، ممکنه در ادامه روند آزمون استعداد یابی تحصیلی از دانش آموزان تست های دیگه ای هم گرفته بشه.

برای شرکت در آزمون های حرفه ای استعدادیابی بارسا، می تونید همین الآن فرم پایین صفحه رو تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

تست شخصیت شناسی و استعدادیابی چیست ؟

تست های شخصیت شناسی و استعدادیابی آزمون های علمی، معتبر و شناخته شده ای در سطح جهان هستند که کودکان و نوجوانان توسط اون ها می تونند با پاسخ دادن به یه سری سوال ها، خودشناسی بیش تری پیدا کنند و بدونند که غیر از تلاش و مطالعه و برنامه ریزی، چه عواملی در وجود و شخصیت اون ها هست که به پیشرفتشون کمک می کنه. یکی دیگه از مزیت های تست استعدادیابی برای نوجوانان ، کمک به شناخت این نکته هست که این عوامل درونی، بیشتر توی پیشرفت در کدام رشته ها و زمینه ها بهشون کمک می کنه.


برای دریافت خدمات مشاور تحصیلی بارسا
عدد 59 رو به سامانه 3000909030 بفرست یا فرم انتهای صفحه رو پر کن.
کن.

خب پس ما تا اینجا متوجه شدیم استعدادیابی نوجوان و کودک اهمیت خیلی زیادی داره و توجه کردن یا بی توجهی بهش، همچنین درست یا نادرست انجام شدنش می تونه در پیشرفت و موفقیت کودکان و نوجوانان تاثیرگذار باشه. حالا با هم نگاهی داشته باشیم به انواع تست های شخصیت شناسی و استعدادیابی کودکان و نوجوانان که در زمینه های استعدادیابی تحصیلی و شغلی انجام میشه. در حوزه خودشناسی در زمینه های گوناگونی مثل آینده تحصیلی و شغلی، تست های معتبر بسیاری وجود داره که از بین اون ها ما می خوایم بهترین آزمون های استعدادیابی و شخصیت شناسی رو به شما معرفی کنیم. در ادامه توضیحاتی در مورد ۴ آزمون شخصیت شناسی و استعدادیابی به شما می دیم تا بتونید برای شرکت در این تست ها راحت تر تصمیم گیری کنید. آزمون هایی که تو این قسمت معرفی می کنیم، جزء معتبرترین تست های استعدادیابی در سراسر دنیا هستند. پس با ما همراه باشید.

تست شخصیت شناسی MBTI برای استعدادیابی نوجوانان

آزمون MBTI با سنجیدن ۴ صفت کلیدی نوجوان (و سایر افراد) به شما کمک می کنه متوجه بشید شخصیتتون مناسب چه نوع رشته و شغلی هست. شما بعد از پاسخ دادن به آزمون، یه کد ۴ حرفی به عنوان نتیجه آزمون به دست خواهید آورد که توسط اون، می تونید صفات شخصیت و استعدادهاتون رو تحلیل کنید. جالب این جاست که کد بسیاری از افراد معروف و مطرح دنیا در اینترنت وجود داره و شما می تونید با مراجعه به سایت 16personalities.com متوجه بشید شخصیت تون بیشتر شبیه کدوم یک از افراد مطرح جهان در طول تاریخه. یکی از ویژگی های خوب این سایت، پشتیبانی اون از زبان فارسی هست. در ضمن شما می تونید تو همین سایت در تست شخصیت شناسی MBTI هم شرکت کنید.

تست شخصیت شناسی نئو برای استعداد سنجی

تست شخصیتی نئو یه آزمون شخصیت شناسی خیلی خیلی طولانی با ۲۴۰تا سواله که ۳۰ مولفه شخصیتی شما رو توی ۵ دسته جداگانه بررسی می کنه و اطلاعات جامعی بهتون میده. البته یه نسخه ۶۰ سوالی هم از این آزمون وجود داره که خلاصه همون تست ۲۴۰ سوالیه. تست شخصیت شناسی نئو می تونه کمک شایانی به استعدایابی نوجوانان و سایر افراد کنه. چرا که توی همه زمینه های عاطفی، اجتماعی، شغلی، تجربی و ... شما رو می سنجه و خلاصه که حسابی تکلیف تون رو برای شناخت مهارت ها و استعدادها روشن می کنه.

تست هوش چندگانه گاردنر برای استعداد سنجی

همونطور که از اسمش پیداست، تست هوش گاردنر با وجود داشتن صرفا یک نوع هوش مخالفه و طبق نظر سازنده این آزمون، ۸ نوع هوش وجود داره که عبارتند از: هوش منطقی ریاضی، هوش زبانی، هوش موسیقیایی، هوش بدنی، هوش فضایی، هوش طبیعی، هوش بینافردی و هوش درون فردی. خب، می بینید که هرکدوم از انواع هوش ها که این آزمون معرفی می کنه می تونه مناسب یه رشته تحصیلی خاص باشه؛ بنابراین برای استعداد سنجی فرزندان گزینه مناسبی محسوب میشه.

تست شخصیت شناسی هالند برای استعدادیابی کودک و نوجوان

تست شخصیت شناسی هالند مستقیما به شما کمک می کنه سمت شغل مورد نظرتون برید. چون این آزمون شما رو با ۶ مولفه شغلی می سنجه. نحوه برگزاری این آزمون از طریق ۴۸ کار عملی مشخص انجام میشه که در نهایت مشخص میشه شما چقدر مناسب هرکدوم از این کارها هستید. اگه برای مشاوره استعدادیابی کودک و نوجوان پیش متخصص برید، احتمالا این آزمون عملی جالب رو از شما خواهد گرفت و بر اساس نتیجه تست شخصیت هالند به بررسی استعداد و مهارت شما در زمینه های مختلف خواهد پرداخت.

کتاب برنامه ریزی با دوربین مداربسته


برای دریافت خدمات مشاور تحصیلی بارسا
عدد 59 رو به سامانه 3000909030 بفرست یا فرم انتهای صفحه رو پر کن.
کن.

روند استعدادیابی در بارسا به چه صورته ؟

حالا که از اهمیت استعدادیابی برای نوجوان و کودک آگاه شدیم و با چندتا از مهم ترین تست های شخصیت شناسی و استعداد سنجی هم آشنا شدیم، بریم ببینیم استعدادیابی در دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا به چه صورته و چه ویژگی های خاصی داره.
در استعدادیابی شغلی و تحصیلی بارسا، ما ابتدا چند نمونه از تست های استعداد سنجی بالا رو از دانش آموزان می گیریم. سپس مشاوران متخصص ما به بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق این تست ها می پردازند. نتایج آزمون های استعدادیابی به دانش آموز و خانواده اش ابلاغ میشه. سپس بر اساس این نتایج مشاوره هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش آموز انجام خواهد شد.


بهترین و آسان ترین راه برای دستیابی به این خدمات اینه که فرم انتهای همین صفحه رو پر کنید تا ما تو اولین فرصت با شما تماس بگیریم. 
یادتون باشه که تا شناخت مهارت ها و توانایی هاتون و انتخاب رشته و شغل درست برای آینده تون، فقط یک قدم فاصله دارید. پس فرصت رو از دست ندید و تا قبل از تکمیل ظرفیت، از جزء اون دسته از افرادی باشید که برای آینده شون ارزش قائل میشن.

فرم استعدادیابی نوجوان

برای آگاهی از توانایی ها و استعدادهاتون و نزدیک شدن به یک آینده درخشان تر، فقط کافیه فرم زیر رو پر کنید. بقیه کارها رو به ما بسپارید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.