کریستوفر پترسون | از چهره‌های روانشناسی مثبت‌گرا

کریستوفر پترسون یکی از چهره‌های شاخص روانشناسی مثبت گرا بود و در این زمینه کارهای پیشگامانه‌ای انجام داد. پترسون مطالبی را در مورد روانشناسی امروز در یک وبلاگ گرد هم آورد. وبلاگی که زندگی خوب نامیده می‌شد و درباره‌ی روانشناسی مثبت گرا و آنچه باعث می‌شود زندگی ارزش زندگی کردن را داشته باشد فعالیت می‌کرد. وی برای تدریس خوبش جوایزی را دریافت کرد یکی از این جوایز جایزه سیب طلایی بود که توسط دانشجویان دانشگاه میشیگان جایی که وی استاد روانشناسی و مطالعات سازمانی بود به کریستوفر پترسون اهدا شد.

کریستوفر پترسون

تحصیلات

کریستوفر پترسون رساله‌ى دکتراى خود را در دانشگاه کلرادو در زمینه‌ى روانشناسى اجتماعى و روانشناسى شخصیت ارائه کرد و سپس در دانشگاه پنسیلوانیا مطالعات و تحقیقات خود را در مقطع فوق دکترا ادامه داد.

تحصیلات

کریستوفر پترسون رساله‌ى دکتراى خود را در دانشگاه کلرادو در زمینه‌ى روانشناسى اجتماعى و روانشناسى شخصیت ارائه کرد و سپس در دانشگاه پنسیلوانیا مطالعات و تحقیقات خود را در مقطع فوق دکترا ادامه داد

الگوی روانشناسی

کریستوفر پترسون ، مارتین سلیگمن و همکارانشان اطلاعاتی را در مورد رهنمودهای فلسفی و نمونه‌های عملی تعالی اخلاقی در فرهنگ‌های مختلف جمع آوری کردند.

الگوی روانشناسی

کریستوفر پترسون ، مارتین سلیگمن و همکارانشان اطلاعاتی را در مورد رهنمودهای فلسفی و نمونه‌های عملی تعالی اخلاقی در فرهنگ‌های مختلف جمع آوری کردند.

زمینه فعالیت

روشی که پترسون از آن استفاده کرد ایجاد وبلاگی در مورد روانشناسی امروز بود. کریس رویکرد خود به روانشناسی مثبت را در سه کلمه خلاصه کرد: "دیگران اهمیت دارند. "

زمینه فعالیت

روشی که پترسون از آن استفاده کرد ایجاد وبلاگی در مورد روانشناسی امروز بود. کریس رویکرد خود به روانشناسی مثبت را در سه کلمه خلاصه کرد: "دیگران اهمیت دارند. "

کتاب‌ها و مقالات

او دو کتاب شگفت آور در زمینه روانشناسی مثبت گرا منتشر کرد. همراه با دکتر مارتین سلیگمن کتابی به نام " توانمندی‌های شخصیت" نوشت که مقدمه‌ای در روانشناسی مثبت گرا است

کتاب‌ها و مقالات

او دو کتاب شگفت آور در زمینه روانشناسی مثبت گرا منتشر کرد. همراه با دکتر مارتین سلیگمن کتابی به نام " توانمندی‌های شخصیت" نوشت که مقدمه‌ای در روانشناسی مثبت گرا است

جورج وایلانت، پزشک ارشد دانشکده پزشکی هاروارد، توضیحات زیر را در مورد کتاب " مقدمات روانشناسی مثبت گرا " ارائه داده است: "کریستوفر پترسون ترکیبی شگفت انگیز از شفافیت، اصالت، شوخ طبعی، مهربانی را به خوانندگان خود ارائه می‌دهد. این کتابی است که هزاران خواننده را در طول عمر به مطالعه مباحث روانشناسی ترغیب می‌کند." کتاب مقدمات روانشناسی مثبت‌گرا خوانندگان را به سفری چشمگیر در روانشناسی مثبت گرا می‌برد. عناوین فصل شامل: خوشبختی، نقاط قوت شخصیت، ارزش‌ها، علایق، توانایی‌ها و موفقیت‌ها، سلامتی، آینده روانشناسی مثبت‌گرا می‌باشد. این کتاب در کنار جلد دیگرش به عنوان یکی از مبانی اصلی روانشناسی مثبت گرا شناخته شد. کتاب دوم همان طور که پیش‌تر گفته شد "فضایل و توانمندی های شخصیت" نام دارد. یکی از مهمترین مشارکتهای کریستوفر پترسون در روانشناسی مثبت گرا ، مطالعه نقاط قوت شخصیت بود. اینکه نقاط قوت شخصیت چگونه می تواند به شما کمک کند. اگر یاد بگیرید چگونه از نقاط قوت خود که بالاترین امتیاز را دارند استفاده کنید، به احتمال زیاد به رضایت و خوشبختی در زندگی خواهید رسید. کریستوفر پترسون این کتاب را با مارتین سلیگمن و گروهی از همکاران برجسته نوشت.

کتاب فضایل و توانمندی های شخصیت

روانشناسی مثبت گرا ، مطالعه علمی انسان در بهترین حالت است. این شامل کاوش در زمینه فضایل انسانی است. این خصوصیات که تعالی اخلاقی هستند در میان فلسفه‌ها، ادیان و فرهنگ‌های مختلف تحسین می‌شوند. بدیهی است که دیدگاه‌های بسیاری در مورد چگونگی زندگی خوب وجود دارد. کریستوفر پترسون ، مارتین سلیگمن و همکارانشان اطلاعاتی را در مورد رهنمودهای فلسفی و نمونه‌های عملی تعالی اخلاقی در فرهنگ‌های مختلف جمع آوری کردند.

مثبت گرایی

پس از تحقیقات گسترده، پترسون و تیم‌اش در مورد ۶ فضیلت اخلاقی اساسی موضوعاتی را ارائه دادند، اگرچه اینها به وضوح به هم پیوسته‌اند. هر فضیلت شامل چندین نقطه قوت کلیدی بود. در اینجا مروری بر این خصوصیات می‌کنیم. رویکردهای بسیار دیگری برای کشف فضایل انسانی وجود دارد. اما این حجم یک نقطه شروع عالی را فراهم می‌کند و اما این ۶ فضیلت:

۱. خرد و دانش: خلاقیت، کنجکاوی، آزاد اندیشی، عشق به یادگیری، چشم انداز و خرد.

۲. رشادت: شجاعت، پافشاری، صداقت، نشاط.

۳. انسانیت: عشق، مهربانی، هوش اجتماعی.

۴. عدالت: شهروندی فعال، مسئولیت اجتماعی، وفاداری، کار گروهی، انصاف، رهبری.

۵. اعتدال: بخشش و رحمت، تواضع و فروتنی، احتیاط، خودتنظیمی و کنترل خود.

۶. تعالی: قدردانی از زیبایی و قدردانی از تعالی، سپاسگزاری، امیدواری، شوخ طبعی و بازیگوشی، معنویت، یا داشتن احساس هدف و انسجام.

وبلاگ کریستوفر پترسون و آموزش

دکتر کریستوفر پترسون

کریستوفر پترسون یک مربی با استعداد بود. او زندگی خود را به اشتراک دانش اختصاص داد که مردم را قادر می‌سازد آینده خود را شکل دهند و زندگی رضایت بخشی داشته باشند. پترسون برای تحقق این امر از رسانه‌های زیادی استفاده کرد.

توانایی کریستوفر پترسون در رساندن این پیام مورد تایید دانشجویان دانشگاه میشیگان قرار گرفت. در سال 2011 آن‌ها از او با جایزه سیب طلایی به دلیل تدریس عالی تقدیر کردند و تأثیر مثبتی را که او در زندگی آن‌ها گذاشته بود شرح دادند.
یک نفر از دانشجویان کریستوفر پترسون در موردش اذعان داشت که "کریستوفر پترسون یک معلم بزرگ است نه به دلیل بی‌عیب بودن، بلکه به این دلیل که هرگز از تلاش برای اینکه معلم بهتری شود دست بر نمی‌دارد."

روانشناسی مثبت گرا و کریستوفر پترسون

چقدر برای رشته روانشناسی مثبت تأسف آور است که بسیاری آن را با مکتب مثبت اندیشی اشتباه می‌گیرند. این دو در واقع دو رویکرد کاملاً متفاوت هستند. کریستوفر پترسون ، یکی از بنیانگذاران بسیار محترم روانشناسی مثبت گرا ، چندین سال پیش آن را در یک پست وبلاگ تعریف کرد:

"روانشناسی مثبت گرا ، مطالعه علمی است که باعث می‌شود تا ما بفهمیم زندگی چه ارزشی دارد. این فراخوانی برای علم و عمل روانشناسی است که همان اندازه که به قدرت توجه دارد به ضعف‌ها نیز توجه می‌کند. همانطور که علاقه مند به ساختن بهترین چیزهای زندگی است همچنین به دنبال ترمیم بدترین چیزها نیز است و همانطور که به فکر بهبود زندگی مردم عادی است به دنبال درمان آسیب‌ها نیز هست."

فهرست زیر بر طبق گفته کریستوفر پترسون ، مواردی هستند که او بر اساس مطالعه‌ای که بر روی انسان‌ها کرده است کشف نمود:

مثبت گرایی
 • اکثر مردم می‌توانند خوشحال باشند.

 • خوشبختی دلیل اتفاقات خوب زندگی است. افرادی که از زندگی راضی هستند، سرانجام دلایل بیشتری برای رضایت از زندگی دارند، زیرا خوشبختی منجر به نتایج مطلوبی در مدرسه و کار، تحقق روابط اجتماعی و حتی سلامتی و زندگی طولانی می‌شود.

 • بیشتر افراد انعطاف پذیر هستند.

 • خوشبختی، نقاط قوت شخصیت و روابط اجتماعی خوب مانع تأثیرات مخرب ناامیدی‌ها و ناکامی‌ها است.

 • بحران‌ها شخصیت افراد را آشکار می‌کند.

 • اگر بخواهیم که ارزش زندگی را بیشتر از این درک کنیم، نمی‌توانیم حضور دیگر افراد را در زندگی‌مان نادیده بگیریم.

 • دین فاکتور مهمی در زندگی شخصی فرد است.

 • کار در صورتیکه کننده کار را درگیر کند و ارائه دهنده معنا و هدف باشد حائز اهمیت است.

 • قلب بیشتر از مغز مهم است. مدارس صریحا تفکر انتقادی را آموزش می‌دهند. آن‌ها همچنین باید مراقبت بی‌قید و شرط را آموزش دهند.

 • روزهای خوب ویژگی‌های مشترکی دارند: احساس استقلال، توانمندی و ارتباط با دیگران.

 • زندگی خوب را می‌توان آموزش داد.

لوگوی دوره جامع شکوفایی

خود-شکوفایی ، دوره‌ی غیرحضوری ۸۰ساعته‌ی متفاوتی است که همه‌ی ما به آن احتیاج داریم؛ بله با اطمینان می‌گوییم همه‌ی ما!!
در این دوره با کمک علی میرصادقی و روان‌شناسان خصوصی خودتان به جای تدریس مباحث سطحی و ابتدایی رشد فردی که همه جا یافت می‌شود، با کمک یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین سبک‌های روان شناسی دنیا (POSITIVE PSYCHOLOGY) به شما کمک می‌کنیم تا با پیداکردن مشکلات احساسی و فکری خود بتوانید موفقیت‌های شغلی، کاری و رابطه‌ای فوق العاده‌ای داشته باشید.

دوره جامع خودشکوفایی

نتیجه‌گیری

کریستوفر پترسون به همراه مارتین سلیگمن کار زیادى روى کشف نقاط مثبت افراد جهان انجام داده‌اند کتاب پترسون تحت عنـوان مقدمات روانشناسى مثبت ، به موضوعات مختلف از جمله تعریف روانشناسى مثبت ، مفهوم لذت، نحوه دستیابى به زندگى شاد، نقاط قوت شخصیت، حال خوب، روابط بین فردى سازنده و آینده روانشناسى مثبت پرداخته است. که در اینجا به معرفی وی و عملکرد کریستوفر پترسون پرداخته شده است.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.