دروس پایه نهم | آموزش روش مطالعه

دروس پایه نهم

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم تا با تفاوت هایی که در پایه نهم نسبت به دوره ابتدایی به وجود میاد آشنا بشیم و همچنین به دروس پایه نهم و بهترین روش مطالعه دروس پایه نهم متوسطه اول بپردازیم. در نهایت بهترین کتاب های کمک درسی پایه نهم و آزمون های آزمایشی پایه نهم را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات انتهای مقاله مطرح کنید.

مطالب مورد بررسی در این مقاله

 • آشنایی با موارد مورد اهمیت در پایه نهم

 • آشنایی با کتب درسی پایه نهم

 • بارم بندی همه نوبت های امتحانی هرکتاب

 • روش مطالعه هر درس در پایه نهم

 • آشنایی با سطوح مختلف کتاب های کمک درسی پایه نهم

 • آزمون های آزمایشی پایه نهم

 • آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

پایه نهم و تاثیر آن در پیشرفت تحصیلی

پایه نهم، سومین و آخرین پایه مقطع متوسطه اول است. موارد مورد اهمیت در این پایه که لازم است شما بدانید، موارد زیر می باشد:

 • آزمون های ترم دوم این پایه به صورت نهایی برگزار می شود.

 • دانش آموزان پس از به اتمام رسیدن سال تحصیلی موظف به انتخاب رشته می باشند.

 • پس از به پایان رسیدن این پایه، نیاز به تغییر مدرسه دانش آموز می باشید؛ توصیه می شود از همان ابتدای سال نهم درمورد مدارس متوسطه دوم منطقه خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

نکته دیگری که خانواده ها باید بدانند و دارای اهمیت است؛ در این سننین دانش آموزان از دوران کودکی دور و به دوره نوجوانی نزدیک می شوند. این دوران تغییرات روحی، جسمی، ارتباطی را برای دانش آموز به همراه دارد و همچنین ممکن است باعث افت تحصیلی دانش آموز، فاصله گرفتن از بزرگسالان‌و... شود.که اغلب اوقات با مراجعه به مشاور متخصص، چالش ها و مشکلات بسیار کمتر می شود.

کتاب های پایه نهم تغییر چندانی با پایه هشتم نداشته اند، فقط در این پایه دیگر کتاب تفکر و سبک زندگی را ندارند و کتاب آمادگی دفاعی به این پایه اضافه شده است. در ادامه با روش مطالعه دروس پایه نهم و بارم بندی هردرس برای امتحانات در تمامی نوبت های امتحانی آشنا خواهید شد:

روش مطالعه دروس پایه نهم | آموزش قرآن

در این کتاب اوّلین بخش هر درس، شامل متن قرآن کریم و قرائت آیات است. در این بخش می بایست با تمرین قرائت آیات، توانایی و مهارت قرائت قران در شما بیشتر شود تا بتوانید قران را صحیح، روان و زیباتر بخوانید. در بخش دیگر کتاب با معنا و درک صحیح آیات آشنا می شوید  این کتاب 136 صفحه دارد. امتحان قرآن درتمامی نوبت های امتحانی، به دو صورت شفاهی و کتبی برگزار می شود و بارم بندی آن به شرح زیر می باشد:

قرآن نهم

روش مطالعه دروس پایه نهم | پیام های آسمانی

در این درس با موضوعاتی از قبیل نزدیکی با خدا، چگونگی کمک گرفتن از خدا، احکام دین و نماز و... آشنا می شوید. بهتر است قبل از هر جلسه تدریس پیش خوانی داشته باشید و به صحبت های معلم خود به خوبی گوش دهید. مطالعه این کتاب باید به صورت مفهومی باشید و به هیچ عنوان نباید درس ها را حفظ کنید. این کتاب 143 صفحه دارد. بارم بندی امتحانی این درس، در تمامی نوبت های امتحانی در عکس زیر آمده است.

پیام آسمانی نهم

ضمیمه پیام های آسمانی (اهل سنت): این کتاب جایگزین فصل سوم وچهارم کتاب پیام های آسمانی ، مخصوص دانش آموزان اهل سنت است. تعداد صفحات این کتاب 20 صفحه است.

تعلیمات ادیان الهی و اخلاق( اقلیت های دینی): این کتاب جایگزین کتاب پیام های آسمانی برای دانش آموزانی با دین های زرتشتی، کلیمی، مسیحی و... می باشد. این کتاب دارای 52 صفحه است.

روش مطالعه دروس پایه نهم | فارسی

برای مطالعه این درس لازم است ابتدا معنی لغات درس را یادبگیرید، بعد از آن به سراغ معنی نثر و بیت ها بروید و سپس دانش های زبانی درس را بخوانید. برای یادگیری بهتر دانش های زبانی هر درس نیاز به حل سوال در این بخش می باشد.این کتاب 160 صفحه دارد. امتحان این درس درتمامی نوبت های امتحانی به دو صورت شفاهی و کتبی است. 10 نمره برای امتحان شفاهی که شامل روخوانی و فعالیت دانش آموز درکلاس درس می باشد و 10 نمره دیگر به صورت کتبی است که در زیر شرح داده شده است

فارسی نهم

نگارش : این کتاب 111 صفحه دارد وامتحان پایانی نگارش در غالب یک انشا با رعایت اصول زیر است.

نگارش نهم

فارسی و نگارش (ویژه مدارس استعداد های درخشان): این کتاب جایزین کتاب های فارسی و نگارش، مخصوص دانش آموزان استعداد های درخشان است. این کتاب 229 صفحه دارد.

روش مطالعه دروس پایه نهم | عربی

درس عربی از دو بخش قواعد و ترجمه تشکیل شده است. برای مطالعه عربی ابتدا لغات هر درس را یاد بگیرید؛ معنای لغات را از فارسی به عربی و از عربی به فارسی به طور کامل مسلط شوید. برای تسلط کامل نیاز به مرور و تمرین و تکرار می باشد. سپس شروع به مطالعه ترجمه‌ی متن درس کنید. قواعد عربی به هم پیوسته و زنجیروار است در نتیجه دقت و توجه کافی در یادگیری قواعد درس عربی داشته باشید. برای تسلط قواعد نیاز به حل سوالات متنوع می باشد. این کتاب 112 صفحه دارد.

امتحان این درس امتحان این درس درتمامی نوبت های امتحانی به دو صورت شفاهی و کتبی است. 5 نمره برای امتحان شفاهی و 15 نمره برای امتحان کتبی می باشد و به شرح زیر است:

نوبت اول درس یک تا پنجم: 4 نمره

عربی نهم

نوبت دوم:درس 6تا10: یازده نمره 

عربی نهم

عربی نهم

عربی نهم

روش مطالعه انگلیسی پایه هشتم

این درس جز درس های جدید برای دانش آموزان پایه هفتم می باشد. آموختن لغات، اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش از یادگیری زبان انگلیسی است که نیاز به مرور و تمرین و تکرار دارد. برای یادگیری بهتر معانی لغات، مطالعه کلمات همراه با تصاویرشان بسیار کمک‌کننده خواهد بود. سعی کنید در هنگام یادگیری معانی لغات به طرز نوشتن آن کلمات هم دقت کنید. این کتاب 133 صفحه دارد. کتاب کار زبان انگلیسی نیز 97 صفحه دارد و تمارین زبان انگلیسی در این کتاب آمده است. بارم بندی نوبت های امتحانی این درس به شرح زیر می باشد.

زبان نهم

روش مطالعه ریاضی نهم

برای یادگیری این درس نیاز به دقت و توجه کامل هنگام آموزش می باشد و نیاز به تمرین و حل سوال دارد. این کتاب 143 صفحه دارد. بارم بندی این درس در تمامی نوبت های امتحانی به شرح زیر می باشد.

ریاضی نهم

ریاضیات(محتوای تکمیلی ویژه مدارس استعداد های درخشان): این کتاب، در تکمیل کتاب ریاضی ویژه دانش آموزان مدارس استعداد های درخشان آمده است. این کتاب 148 صفحه دارد.

روش مطالعه علوم نهم

در این درس بهتر است قبل از هر جلسه ی تدریس پیش خوانی داشته باشید و در کلاس به صحبت های معلم خود بادقت گوش دهید. برای مطالعه بهتر درس علوم یادتان باشد که مهم ترین مرجع کتاب درسی است. شما باید تمام مطالب کتاب را که شامل متن درس ، فکر کنید ها و آزمایش کنیدها است را با دقت مطالعه کنید و حل نمونه سوال دراین درس بسیار کمک کننده می باشد. این کتاب 176 صفحه دارد . بارم بندی این درس در تمامی نوبت های امتحانات به شرح زیر می باشد.

علوم نهم

علوم (محتوای تکمیلی ویژه مدارس استعداد های درخشان): این کتاب، در تکمیل کتاب علوم ویژه دانش آموزان مدارس استعداد های درخشان آمده است. این کتاب 165 صفحه دارد.

روش مطالعه دروس پایه نهم | مطالعات اجتماعی

مطالعات اجتماعی: این کتاب 166 صفحه دارد. بارم بندی این درس به شرح زیر می باشد.

اجتماعی نهم

روش مطالعه پایه هشتم | فرهنگ و هنر

این کتاب 176 صفحه دارد. برای محاسبه نمره هر نوبت، نمره فصل های تدریس شده تقسیم بر تعداد شده و نمره داخل کارنامه از 20 محاسبه و ثبت می شود.

روش مطالعه دروس پایه نهم | آمادگی دفاعی

این کتاب 126 صفحه دارد. بارم بندی این کتاب به شرح زیر می باشد:

آمادگی دفاعی نهم

روش مطالعه دروس پایه نهم | کار و فناوری

این کتاب 142 صفحه دارد. این درس همانند پایه های پیش آزمون پایانی ندارد.
 

بهترین منابع پایه نهم

به طور کلی برای تمرین، درک مطلب مباحث و کسب آمادگی کافی برا امتحانات، کتاب های درسی به تنهایی کافی نیستند؛ بنابراین دانش آموز در کنار بیشتر دروس به کتاب های کمک آموزشی نهم نیاز دارد. برای استفاده درست از کتاب های کمک درسی دو نکته را در نظر داشته باشید:

 • قبل از مطالعه کتاب کمک درسی،به کتاب درسی خود تسلط کامل داشته باشید

 • در طول سال تنها از یک کتاب کمک درسی استفاده کنید و توجه داشته باشید که کتاب کمک درسیتان پایین تر و یا بالاتر از سطح درسی خودتان نباشد؛ زیرا در هر دو صورت به لحاظ درسی ضربه میخورید.

در ادامه می توانید با کتاب های کمک درسی مورد نیاز در پایه نهم با سطح های مختلف آشنا شوید.

کتاب کمک آموزشی ریاضی نهم

کتاب کاپوچینو انتشارات گاج: این کتاب داری درسنامه مختصر و کاربردی است، به همراه سوال های چهار‌گزینه‌ای، جای خالی، درست یا نادرست، انتخاب کنید، پرسش‌های مفهومی، تکمیل جدول و سؤالات تشریحی است. این کتاب پاسخ نامه ندارد و سوالات از آسان به دشوار تفکیک شده اند. این کتاب برای تمرین در مدرسه و خانه مناسب است.

کتاب کمک آموزشی ریاضی پایه نهم

سیرتا پیاز انتشارات گاج: این کتاب دارای درسنامه ای است که از مطالب ساده کتاب درسی شروع به توضیح دادن می کند و کم کم شمارا با مفاهیم پیچیده تر آشنا می کند. بسیار درسنامه ی کاملی دارد. این کتاب دارای سوالات تشریحی و تستی است. این کتاب مناسب دانش آموزان متوسط می باشد.

کتاب کمک آموزشی ریاضی پایه نهم

کتاب تیزهوشان خیلی سبز: درسنامه ی این کتاب با دید آماده سازی دانش آموز برای آزمون های تیزهوشان نوشته شده است و بر اساس این هدف، به جای عمق دادن به مطالب پایه ای، این مطالب را تنها به صورت ذکر نکات مهم بیان کرده است، که بیشتر جنبه یادآوری دارد و بیشتر توجه خود را متمرکز مسائل پیشرفته و نکته های بالاتر از سطح کتاب درسی کرده است. درسنامه این کتاب دارای مثال های زیادی است و تست های زیادی برای تمرین دانش آموز در این کتاب وجود دارد. این کتاب دو جلدی می باشد؛ جلد اول، درسنامه به همراه سوالات تستی است و جلد دوم، پاسخ سوالات با توضیحات کامل می باشد.

کتاب کمک آموزشی ریاضی پایه نهم

کتاب مرشد انتشارات مبتکران: این کتاب فاقد درسنامه می باشد و تنها ویژه دانش آموزان مدارس ممتاز و تیزهوشان می باشد. این کتاب داری ۲ جلد می باشد؛ جلد اول 3000 پرسش چهار گزینه ای موجود است و جلد دوم پاسخ نامه این سوالات است که به 600 نکته مهم اشاره شده است.

کتاب کمک آموزشی ریاضی پایه نهم

کتاب کمک آموزشی علوم نهم

کتاب کاپوچینو انتشارات گاج: این کتاب داری درسنامه مختصر و کاربردی است، به همراه انواع سوال های چهار‌گزینه‌ای، جای خالی، درست یا نادرست، انتخاب کنید، پرسش‌های مفهومی، تکمیل جدول و سؤالات تشریحی است. این کتاب پاسخ نامه ندارد و سوالات از آسان به دشوار تفکیک شده اند. این کتاب برای تمرین در مدرسه و خانه مناسب است.

کتاب کمک آموزشی علوم پایه نهم

کتاب سیرتاپیاز انتشارات گاج: این کتاب دارای درسنامه ای کامل است و سوالات تشریحی برای آمادگی در امتحانات ودرک بیشتر مفاهیم می باشد و سوالات تستی برای آمادگی برای آزمون های مختلف است.

کتاب کمک آموزشی علوم پایه نهم

کتاب مرشد انتشارات مبتکران: این کتاب فاقد درسنامه می باشد و تنها ویژه دانش آموزان مدارس ممتاز و تیزهوشان می باشد. این کتاب داری پرسش های چهار گزینه ای است و پاسخ نامه این سوالات به همراه نکات مهم آمده است.

کتاب کمک آموزشی علوم پایه نهم

کتاب کمک درسی فارسی نهم

کتاب طالب تبار انتشارات مبتکران: یکی از کامل ترین کتاب های کمک درسی فارسی دوره متوسطه اول است. شامل معنی و شرح تمام شعر ها و نثر ها و لغات وپیام های هر درس است و تمام نکته های زبانی ادبی را درس به درس بررسی کرده است. این کتاب داری پرسش های چهار گزینه ای درس به درس نیز می باشد و پاسخ تشریحی دارد.

کتاب کمک آموزشی فارسی پایه نهم

کتاب مرشد مبتکران: این کتاب فاقد درسنامه می باشد و تنها ویژه دانش آموزان مدارس ممتاز و تیزهوشان می باشد. این کتاب داری پرسش های چهار گزینه ای است و پاسخ نامه این سوالات به همراه نکات مهم آمده است.

کتاب کمک آموزشی فارسی پایه نهم

کتاب کمک آموزشی زبان نهم

زبان انگلیسی مبتکران: این کتاب درسنامه دارد ودارای تمرین های متنوع و بسیار خوبی است. این کتاب برای دانش آموزان پاسخ نامه ای ندارد.

کتاب کمک آموزشی زبان پایه نهم

کتاب کمک آموزشی عربی نهم

کتاب ماجرای منو درسام انتشارات خیلی سبز: این کتاب دارای درسنامه ای کامل است و سوالات تشریحی و تستی دارد.

کتاب کمک آموزشی عربی پایه نهم

کتاب رشادت از انتشارات مبتکران: این کتاب دارای خلاصه مباحث و نکته های مهم است و برای هر مبحث تمرینات تشریحی و تستی قرار داده اند.برای شرکت در آزمون ها کتاب خوبی است.

کتاب کمک آموزشی عربی پایه نهم

کتاب کمک آموزشی اجتماعی نهم

کتاب ماجرای منو درسام انتشارات خیلی سبز: این کتاب درسنامه های خلاصه و مفید دارد و نمونه سوالات امتحانی شامل سوالات تشریحی، تستی، وصل کردنی، جای خالی و ... دارد.

کتاب کمک آموزشی اجتماعی پایه نهم

کتاب رشادت از انتشارات مبتکران: این کتاب برای دانش آموزان تیزهوش است و دارای درسنامه و پرسش های ۴ گزینه ای است.

کتاب کمک آموزشی اجتماعی پایه نهم

توصیه می شود در این پایه از کتاب های تست هوش برای تقویت هوش دانش آموزان استفاده شود. در ادامه عکس هایی از کتاب های مناسب این پایه را مشاهده می کنید.

کتاب های تیزهوشان پایه نهم

کتاب های تیزهوشان پایه نهم

کتاب های تیزهوشان پایه نهم

آزمون های آزمایشی پایه نهم

آزمون قلم چی: از معروف ترین آزمون های آزمایشی که برگزار می شود، آزمون قلم چی است.این آزمون به صورت تستی و هر دو هفته یکبار برگزار می شود.
دانش آموزان در کنار دفترچه آزمون اصلیشان یک دفترچه آزمون تیزهوشان در اختیار دارند. این دفترچه شامل درس های ریاضی، فارسی وعلوم است. پاسخ گویی به این سوالات الزامی نیست و در صورت پاسخ گویی، در قسمتی مجزا تراز و رتبه شما در بخش تیزهوشان آورده می شود. توصیه می شود کسانی که به این قسمت از آزمون پاسخ نمی دهند، در منزل این سوالات حل کنند و یاد بگیرند.

آزمون واله: این موسسه در دو بخش برای دانش آموزان متوسطه اول آزمون برگزار می کند.

 • آزمون های ادم برفی: این آزمون برای عموم دانش اموزان می باشد و به صورت تستی است.

 • آزمون های دلفین: این آزمون ویژه دانش آموزان تیزهوشان و مدارس برتر طراحی شده است.

گاج: این موسسه 3 مدل آزمون برگزار می کند.

 • پیشرفت

 • تیزهوشان

 • شبیه ساز متوسطه دوم: به صورت 6 آزمون برگزار می شود و شبیه ساز آزمون مدارس استعداد های درخشان می باشد.

آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

عموما آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پس از به اتمام رسیدن سال تحصیلی نهم برگزار می شود و سوالات این آزمون به دو بخش کلی تقسیم می شود.

 • استعداد تحصیلی

 • استعداد تحلیلی

تعداد سوالات هر بخش، هر ساله متفاوت بوده است.اما به طور کلی در بخش تحصیلی از دروس ریاضی، علوم، فارسی، قرآن و معارف، مطالعات اجتماعی سوالات چهار گزینه ای آمده است. 

نظرات کاربران
رها

خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون

5 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.