افزایش انگیزه برای کنکور

افزایش انگیزه برای کنکور

اول می‌خوام یه اعترافی کنم یکم کمتر از 10 سال پیش کاری کردم که پشیمونم٬ کاری که اصلا بهش افتخار نمی‌کنم٬ کاری که امیدوارم هیچوقت کسی نفهمه٬ اما اینجا احساس می‌کنم که باید اون رو افشا کنم. اوایل دهه  1390 در یک لحظه بی‌عقلی جوونی، رفتم به رشته مکانیک. الان تو ایران مدرک مکانیک  یه مدرک حرفه‌ای شما مدرک دانشگاهی‌تان را می‌گیرید. بعد میرید به یه جایی برای پیدا کردن یه کار مربوط به رشتتون که من برای پیدا کردن کار٬ خیلی موفق نبودم. من در واقع، در بخشی از کلاس دانشگاه فارغ‌ التحصیل شدم که بالای ۹۰٪ فارغ‌التحصیل می‌کرد. تو زندگیم هیچوقت یه روز کار مکانیک نکردم؛ بیشتر به خاطر این که اجازه نداشتم. اما امروز بر خلاف میلم٬ یه کم از تحلیل مهندسی خودم میخوام استفاده کنم و با یه سری دلیل بهتون بگم که چه چیزی باعث افزایش انگیزه میشه.

سال ۱۹۴۵ روانشناسی به نام کارل دانکر یک آزمایش رو درست کرد. که در تست های زیادی در علوم رفتاری استفاده می‌شود. اینطوری کار می‌کند: فرض کنید من تست می‌گیرم. شما رو می‌برم تو یه اتاق، یه شمع به شما می‌دم، چندتا پونز و کبریت  بعد بهتون می‌گم کار شما این که شمع رو به دیوار وصل کنید  طوری که پارافین روی میز نریزه. حالا شما چه کار می‌کنید؟

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

افزایش انگیزه و مساله شمع

بیشتر افراد سعی می‌کنند که شمع رو با پونز به دیوار وصل کنند. فایده نداره، بعضی ها  ایده‌ ی بزرگی دارند که کبریت روشن می‌کنند، یک طرف شمع رو آب می‌کنند و سعی می‌کنند بچسبوننش به دیوار و نهایتاً، بعد از ۵ یا ۱۰ دقیقه٬ بیشتر آدما راه حل رو پیدا می‌کنند. نکته کلیدی غلبه بر چیزی است که بهش می‌گوییم "ثبات عملیاتی" شما جعبه پونز را می بینید اما فقط به عنوان ظرف پونزها. اما آن می‌تواند این قابلیت دیگر را هم داشته باشد، به‌عنوان پایه‌ای برای شمع باشد.
حالا می‌خوام راجع به یک آزمایش بهتون بگم که از مسئله شمع استفاده می‌کنیم٬ آزمایش رو دانشمندی به نام سام گلاکسبرگ انجام داده که الان تو دانشگاه پرینستون آمریکاست. این آزمایش قدرت مشوّق ها را نشون میده. این کاریست که اون انجام داد، شرکت کننده‌ها را جمع کرد. و گفت "من زمان می‌گیرم ببینیم با چه سرعتی می‌توانید این مسئله را حل کنید ؟

به یک گروه گفت: من زمان می‌گیرم که حد متوسط رو بدست بیارم، متوسط برای این که معمولا چقدر طول می‌کشد که یک نفر یک چنین مسئله ای را حل کند. برای گروه دوم جایزه تعیین کرد. او گفت،اگر جزو ۲۵ درصدی باشید که سریعتر از همه حل کردند ۵ دلار می‌گیرید. اگر آن را زودتر از همه حل کنید ۲۰ دلار می‌گیرید.
اما سوال: گروه دوم چقدر سریعتر مسئله رو حل کرد؟ جواب: به طور متوسط سه دقیقه و نیم بیشتر طول کشید. این سه و نیم دقیقه طولانی‌تره. توجیه ناپذیره، درسته؟ منظورم این است که، این که می‌خواهید دانش آموزها بهتر درس بخوانند، بهشون جایزه می‌دهید، درسته؟ پاداش.نمره مستمر.رتبه کنکور. مثبت و یا  تشویقشون می‌کنند ، توی کنکور اینجوریه. اما این جا این اتفاق نمی‌افتد . مشوق ها طراحی شده بود که تفکر را دقیق‌تر و خلاقیت را سریعتر کند٬ اما درست برعکس عمل کرد. تفکر را کُند کرد و جلوی خلاقیت را گرفت.
نکته‌ جالب در مورد این آزمایش این است که، اصلا اشتباه نیست. این مسئله مدام تکرار شده و نزدیک ۴۰ ساله است که تکرار می‌شود. این محرک های مشروط که اگه این کار رو بکنید، اون رو به دست می آورید در بعضی شرایط کارآمد است. اما برای خیلی کارها، واقعا فایده ندارد یا بیشتر وقت‌ها، ضرر هم می‌زند. این یکی از محکم‌ترین دستاوردها در علوم اجتماعی ا‌ست و همینطور یکی از نادیده شده‌ ترین‌ها

اگر به دنبال یک دوست هستید که هر روز حواسش به انگیزه شما باشه، کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته رو از دست نده.

افزایش  انگیزه باید از راه علمی باشد

یک روانشناس بزرگ به اسم دنیل پینک چند  سال اخیر را صرف بررسی دانش انگیزه ‌های بشری٬ و بطور خاص بررسی اثر محرک‌های خارجی و ذاتی کرده است. پینک می گوید : . اگه به علم نگاه کنید، یک ناهماهنگی بین سیستم نمره دهی و انگیزه درس خواندن یچه ها هست. این حرف به این معنی نیست که نباید نمره دهی وجود داشته باشد. بالاخره نمره و تشویق و پاداش چیزهایی هستند که میتوانند دانش آموزها را از هم جدا کنند منظور پینک این هست که مسائل نباید انگیزه درس خواندن باشند یا هر کار دیگه ای. تمام انگیزه های دانش آموزان  ما بر پایه محرک‌های بیرونی بنا شده‌اند، بر پایه قضیه چماق و هویج. این برای خیلی کارهای قرن بیستمی خوب است. اما برای  قرن بیست و یکم٬ این روش‌های تشویق و تنبیهِ مکانیکی بیشتر مواقع بی فایده است و خیلی وقت‌ها آسیب می رسانند.

افزایش-انگیزه-برای-کنکور

دن آریلی، یکی از بزرگترین اقتصادانهای عصر حاضر٬ با سه تا از همکاراش، مطالعه ای روی چند دانشجوی دانشگاه ام آی تی انجام دادند. اون ها با این دانشجویان ام ‌آی ‌تی یک سری بازی دادند٬ بازی هایی که نیاز به خلاقیت، توانایی و تمرکز داشت. بر اساس کارآیی٬ بهشون سه سطح جایزه پیشنهاد کردند: جایزه‌ی کوچک، جایزه‌ی متوسط و جایزه‌ی بزرگ. اگر کار را واقعا خوب انجام دهید جایزه بزرگ را می‌گیرید و همینطور الی آخر. چه اتفاقی افتاد؟ تا جایی که فقط توانایی مکانیکی لازم بود همانطور که انتظار میرفت جایزه فایده داشت: جایزه‌ی بیشتر، کارایی بالاتر. اما کارهایی که حتی به اندکی توانایی شناختی نیاز داشتند، جایزه بیشتر، به کارایی کمتر منجر شد. حالا درس خواندن چه جور کاریه؟ بله درس خواندن یک عمل شناختی هست یعنی نیاز به فهمیدن و تحلیل دارد.

بین آن چه علم می داند و آن چه در واقعیت انجام میشود عدم مطابقت هست و اگر ما واقعاً می‌خواهیم از این وضع تحصیلی خود خارج شویم٬ و اگر کارایی بالا در کارهای توصیفی قرن ۲۱ می‌خواهیم٬ راه حل این است که دیگر کارهای اشتباه نکنیم، و خود را با هویج شیرین تر فریب و با چماق تیز تر تهدید نکنیم. یک رهیافت کاملا جدید لازم داریم. و خبر خوش در این مورد این است که دانشمندانی که در مورد انگیزه دادن مطالعه کرده‌اند این رهیافت جدید رو به ما دادند. این رهیافت بیشتر بر پایه انگیزش ذهنی است. بر پایه این که کارها را انجام بدیم چون لازمه که انجام شوند، چون دوستشون داریم، چون سرگرم کننده هستند، چون بخشی از یک چیز مهم هستند. و در ذهن من این سیستم عامل جدید برای کنکور و درس خوندن حول سه عنصر می‌چرخد.

  •  خود مختاری
  • تسلط 
  • هدف

خود مختاری: انگیزه‌ی هدایتِ زندگی شخصیِ خودمان

تسلط: تمایل به بهتر و بهتر شدن در زمینه ای که اهمیت دارد.

هدف: اشتیاق به انجام کاری که می‌کنیم در خدمت به چیزی بزرگتر از خودمان

این ها پایه‌های اصلی این سیستم عامل کاملا جدید برای انگیزه گرفتن ما هستند.

رابطه خود مختاری و افزایش انگیزه

وقتی راجب خود مختاری صحبت می کنیم به این معنی هست که باید به دنبال چیزی بروید که برای شما درسته است. نه مامان باباهاتون یا جامعه یا هرچی. شاید الان بگید من میدونم که چیزی که واسه من درسته رقص بالست. اما همینجا باید بگیم چیزی که درسته لزوما شادی آور نیست و چیزی که شادی آوره لزوما درست نیست. نکته مهم در مورد خود مختاری این است که شما با مشورت گرفتن از خانواده، مشاور و نگاه به علایق خودتون یک تصمیم درست بگیرید. نباید بزارید کسی جای شما تصمیم بگیرد. شما باید مهارت تصمیم گیری خود را بالا ببرید. این شاید خیلی سخت باشه ولی با کمک مشاور و خانواده قطعا میتوانید تصمیم درستی بگیرید که راهی را برید که برای شما درسته باشد.

افزایش انگیزه و تسلط

در مورد تسلط باید بگم که هرچقدر در یک کار مهارت بیشتری داشته باشید احتمالا آن را راحت تر انجام بدید. مثلا اگر قراره ریاضی بخونید وقتی بلد نباشید و روی اون تسلط نداشته باشید بعد از مدتی ازش زده می شوید. مثلا من خیلی دوس داشتم فوتبالیست بشم ولی چون بلد نبودم فوتبال بازی کنم و  کسی هم نبود که در این قضیه بهم کمک کنه تا یاد بگیرم بعد از مدتی از فوتبال زده شدم. در این مورد هم باید بگم که با داشتن معلم های خوب، مدرسه خوب و البته مشاور حرفه ای می توانید یاد بگیرید که چگونه کار رو انجام بدید و روش تسلط داشته باشید. یادتون نره اهداف کوچیک نیاز به مربی ندارند.

هدف رکن اصلی افزایش انگیزه

مشخص کنید نهایت این درس خواندن چیست؟ چرا درس می خوانید؟ به کجا می خواهید برسید یه سری اهداف شخصی که قطعا لازمه مثل دانشگاه،کار،پول ولی این که میخواهید به فلان دانشگاه یا فلان رشته بروید خیلی خوب است اما کافی نیست. منظور از فکر کردن به چیزای بزرگ فکر کردن به مسائلی بیشتر از خودتون است. مثلا کمک به خانواده شهر کشور یا چیزهایی مثل این که میتواند انگیزه بسیار قوی برای رشد به شما بدهد.

امیدوارم این مقاله بتواند کمک کند تا متوجه شوید چگونه انگیزه پیدا کنید. البته که قرار نیست آدم خودش انگیزه بده ولی کلی پیشنهاد برای پیدا کردن انگیزه هست که به نظر من اولیش گرفتن یه مشاوره تحصیلی خصوصی با تجربه است.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد
 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
علی

واقعا این مقاله بی نظیر بود ،دمتون گرم

1 1

مدير سيستم

ممنون از نظر خوبت و اینکه ما رو همراهی می کنی.
خدا رو شکر که مطالب برای شما مفید بوده.
موفق باشی

0 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.