هرم یادگیری

هرم یادگیری

این مقاله ترجمه شده از سایت Education Corner می باشد.
تحقیقات نشان داده است تغییر دادن روش ها و ابزارهای آموزشی می تواند سطح یادآوری اطلاعات و حافظه شما را تا حد زیادی ارتقا دهد و مهارت یادگیری شما را بیشتر کند. هرم یادگیری نشان می دهد که اکثر دانش آموزان فقط ۱۰ درصد از آن چه که از کتاب های درسی می خوانند را بخاطر می آورند، اما تقریبا ۹۰ درصد آن چه که از طریق آموزش به دیگران یاد می گیرند را حفظ می کنند. در این مقاله بررسی می کنیم که بر اساس هرم یادگیری (Learning Pyramid) کدام یک از روش های یادگیری موثرتر است و به دانش آموزان در یادگیری دروس کمک بیشتری می کند. تا پایان با ما همراه باشید.

هرم یادگیری نشان می دهد که برخی از روش های مطالعه نسبت به بقیه مؤثرتر هستند و تغییر دادن روش های مطالعه باعث یادگیری عمیق تر می شود و باعث می شود آموخته های شما در حافظه بلند مدت ضبط شود.

هرم یادگیری

سخنرانی

هرم یادگیری نشان می دهد که سخنرانی کم اثرترین روش یادگیری و حفظ اطلاعات است. سخنرانی یادگیری غیر فعال است. شما راحت نشسته اید و به اطلاعاتی که توسط معلم یا استاد لقمه شده در دهان شما گذاشته می شود گوش می دهید. تلاش برای بدست آوردن اطلاعات و درک آن ها فقط از طریق سخنرانی تاثیرگذار نیست. سخنرانی ها زمانی تاثیرگذار هستند که دانش آموزان به طور فعال در بحث های کلاسی شرکت کنند و یادداشت برداری کنند.

مطالعه

مطالعه در حالی که موثرتر از سخنرانی است، اما از دید هرم یادگیری هنوز یکی از کم اثرترین روش ها برای حفظ کردن دروس و کسب اطلاعات است. با توجه به هرم یادگیری ، اگر شما دارای سبک یادگیری دیداری هستید، خواندن کتاب درسی می تواند برای شما تاثیر بیشتری نسبت به دیگر دانش آموزانی که یادگیری دیداری ندارند داشته باشد. با این وجود خواندن کتاب های درسی جزء روش های الزامی در مطالعه است. راه ها و روش های مختلفی برای خواندن کتاب های درسی وجود دارد که می تواند قابلیت شما را در حفظ و یاد آوری مطالب بیشتر کنند. یکی از اصولی ترین این راه ها روش SQ3R است که برای یادگیری آن می توانید مقاله روش SQ3R را مطالعه کنید.

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

دیداری و شنیداری

هرم یادگیری نشان می دهد که روش یادگیری دیداری و شنیداری فقط ۲۰ درصد از حفظ اطلاعات آموخته شده را شامل می شود. روش یادگیری دیداری و شنیداری انواع مختلفی را در بر می گیرد که شامل استفاده از ابزارهای آموزشی مانند: فیلم ها، پادکست ها، عکس ها و نمودارها می شود. با این حال از آن جا که رسانه و فن آوری رایانه همچنان در حال پیشرفت هستند، اَشکال جدید آموزش دیداری و شنیداری به سمت تاثیرگذاری موثر و حفظ بهتر اطلاعات پیش می رود. اثرگذاری سبک یادگیری دیداری و شنیداری زمانی پیشرفت می کند که با دیگر روش های مطالعه و یادگیری ترکیب شود.

تصویرسازی

در ساختار هرم یادگیری تصویر سازی اولین مورد از هفت روش مطالعه است که شامل یادگیری فعال است. تصویر سازی می خواهد که دانش آموزان ابهام و تصورات غلط کمتری نسبت به روش های مطالعه منفعل داشته باشند و بتوانند مطالب درسی را بهتر حفظ کنند. تصویرسازی می تواند یک روش بسیار موثر باشد. مخصوصا زمانی که اطلاعات مبهم و یا گیج کننده هستند. تصویرسازی معمولا از طریق معلم یا استاد برای دانش آموزان ارائه می شود.

بحث گروهی

بحث گروهی نوعی همکاری در یادگیری است. همچنین یک روش مطالعه فعال است که می تواند منجر به حفظ بیشتر اطلاعات شود و باعث پیشرفت تحصیلی بیشتر دانش آموزان نیز می شود. بر خلاف رویکردهای رقابتی و فردگرایانه برای یادگیری و مطالعه، بحث گروهی نوعی همکاری در یادگیری است که به تعامل دانش آموزان با یکدیگر متکی است. بحث گروهی برای تحریک تفکر دانش آموزان و افزایش مشارکت و تعامل آن ها در نظر گرفته شده است. بحث گروهی می تواند در یک کلاس درس و یا با تشکیل یک گروه مطالعاتی انجام شود.

تمرین عملی

تمرین عملی یکی از انواع یادگیری اکتشافی است که یکی از تاثیرگذارترین روش های مطالعه در هرم یادگیری است. این روش مطالعه دانش آموزان را تشویق می کند که مطالبی که یاد می گیرند را عملی کنند، در نتیجه یادگیری دانش آموز عمیق تر می شود و اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می کنند. تمرین عملی موارد مطالعه را انفرادی تر می کند و در نتیجه مباحث درسی مفهوم بیشتری برای دانش آموز پیدا می کند. همچنین تمرین عملی منجر به درک عمیق تر، حفظ بهتر و یاد آوری بیشتر مسائل می شود.

درباره انواع حافظه (حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و حسی، حافظه رویدادی و معنایی) و روش کار حافظه بیشتر بخوانید: حافظه چیست | انواع حافظه

آموزش به دیگران

تاثیرگذارترین روش در هرم یادگیری آموزش به دیگران می باشد. اگر شما به طور صحیح و دقیق مطلبی را به دیگران آموزش دهید، می توانید تسلط بسیار خوبی بر مفاهیم داشته باشید. همچنین در حفظ و یادآوری مطالب درسی و غیردرسی نسبت به دیگر افراد برتری خواهید داشت. بر اساس هرم یادگیری ، دانش آموزان قادر هستند ۹۰ درصد از مطالبی که به دیگران آموزش می دهند را حفظ کنند. رایج ترین روش آموزش به دیگران، تدریس به همسالان است. همچنین بهترین مکان برای آموزش به دیگران در گروه های مطالعاتی است. یکی از اصلی ترین فعالیت هایی که باید در یک گروه مطالعه همسالان وجود داشته باشد این است که هر یک از اعضای گروه فرصتی داشته باشد تا به سایر اعضای گروه مسائل مورد مطالعه خود را آموزش دهد.

هرم-یادگیری

نتیجه گیری

همانطور که در هرم یادگیری آمده است، اثرگذاری هر روش یادگیری تحت تاثیر سبک یادگیری منحصر به فرد شماست. برخی دانش آموزان اطلاعات را از طریق یادگیری تصویری به بهترین وجه حفظ کرده و به یاد می آورند، در حالی که برخی دیگر با حالت شنیداری یادگیری بهتری دارند. برای اینکه اثربخشی مطالعه خود را به حداکثر برسانید، روش مطالعه منحصر به فرد خود را پیدا کنید. همچنین به یاد داشته باشید که نکته اصلی، تغییر روش یادگیری شماست. اصلا بر این باور نباشید به دلیل اینکه هرم یادگیری نشان می دهد که سخنرانی ها کمترین سهم را در روش یادگیری و مطالعه دارند، پس آن ها مهم نیستند. سخنرانی ها هنوز هم بسیار مهم هستند. هر یک از روش های یادگیری که در هرم یادگیری به آن ها اشاره شده است مهم هستند. اگر برای شما دشوار است که همه مطالبی را که در طول سخنرانی ها تدریس می شود به خاطر بسپارید، یادداشت هایی که در طول سخنرانی برمی دارید می توانند توانایی شما برای شرکت در بحث های گروهی را بالا ببرد.

روش مطالعه خود را تغییر دهید و تمرکز خود را روی روش ها و سبک های یادگیری بگذارید تا بهترین بازدهی را برای شما داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تاثیر شخصیت بر روش مطالعه را که در موسسه آموزشی بارسا تهیه شده مطالعه کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
سعید

مقاله خیلی مفید و عالی بود خیلی لذت بردم ممنون و ممنون تر به خاطر اینکه اسم سایت خارجی که مقاله رو ازش ترجمه کردین نوشتین

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.