چگونه دینی بخوانیم

چگونه دینی بخوانیم

اکثر بچه ها فکر می کنند دین و زندگی ساده ترین درس کنکور هست و همه با مطالعه کم هم می تونند این درس رو تو کنکور سراسری بالا بزنند. باید بهتون بگم میانگین درس دینی درس تو دو سال گذشته به ترتیب ۲۲/۸ و ۲۹/۵ درصد بوده. پس روش مطالعه دینی کنکور و آوردن درصد بالا توی این درس اونقدرها هم ساده نیست و اینجاست که این سوال برای بچه ها ایجاد میشه که چگونه دینی بخوانیم ؟ اولین مسئله درمورد درس دین و زندگی اینه که ضریبش تو کنکور سراسری ۳ هست. پس نسبت به عربی و زبان اهمیت بیشتری داره و می تونه در تراز کل کمک خوبی به ما کنه. ما تو این مقاله مهم ترین نکات رو برای یادگیری دینی و حفظ آیات و راهکارهای ۱۰۰ زدن دینی به شما خواهیم گفت. پس از جاتون تکون نخورید و تا آخر همراه ما باشید.

چگونه درس دین و زندگی رو بخونیم؟

با توجه به مفهومی شدن سوالات کنکور واکنش داوطلبان به سوالات دینی متفاوته. مثلا بعضی از دانش آموزان به فکر حفظ کردن مفاهیم کتاب درسی هستند که این اشتباه بزرگیه، عده ای این درس رو ساده تلقی می کنند و تصور می کنند با تست زدنِ تنها می تونند درصد خوبی بگیرند و اصلا نمی دونند که در درس دینی کدوم مباحث اهمیت بیشتری دارند. اما گروه دیگه افرادی هستند که دین و زندگی کنکور رو مهم می دونند و برای مطالعه اش برنامه ریزی می کنند. سوالات مفهومی دینی کنکور نیازمند مطالعه پیوسته و مستمره و بهتره که محور اصلی مطالعه دین و زندگی کتاب درسی باشه و قبل از تسلط کامل روی کتاب درسی جدا از تست زدن خودداری کنید.

کمپین کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته

آقا ما دینی یادمون میره

برای اینکه مطالب و مفاهیم دینی یادتون نره باید چندتا نکته رو رعایت کنید:

  1. اول باید مفهوم کلی هر درس رو یاد بگیرید.

  2. آیات و روایاتی که در کتاب درسی وجود دارند، هم خود آیه و هم ترجمه به طور کامل و دقیق یاد گرفته بشه.

  3. بین آیات دین و متن درس حتما ارتباطی وجود داره؛ پس آیات رو طوری بخونید که بتونید ارتباطشون با متن درس رو پیدا کنید.

در مورد مطالعه متن درس باید بهتون بگم که اگه می خواید درصد خیلی خوبی از دینی بگیرید باید خط به خط کتاب درسی تون رو حفظ باشید. به طوری که با دیدن سرتیتر یا یه آیه، بتونید بقیه مطالب و کلمات مرتبط با اون ها رو به یاد بیارید. دوباره تاکید می کنم، اول تمرکزتون روی کتب درسی سه سالتون باید باشه نه هیچ چیز دیگه. بعد از اینکه کاملا روی کتاب درسی دینی مسلط شدید، می تونید از کتاب های کمک درسی، کتاب تست، جزوه و... استفاده کنید. ما بهترین منابع دین و زندگی کنکور رو تو مقاله بهترین منابع کنکور ۹۹ ( دروس عمومی ) خیلی دقیق و کامل بررسی کردیم. حتما این مقاله رو مطالعه کنید تا با بهترین منابع دین و زندگی کنکور آشنا بشید. برای تسلط روی کتاب هم اول یه نگاه اجمالی به هر درس بندازید تا یه دید کلی نسبت به دروس پیدا کنید و بعد نکاتی که به نظرتون مهم هستند رو یادداشت کنید و از اون نکات مهم از خودتون سوال بپرسید. برای جواب دادن به این سوالاتی که خودتون طرح کردید لازمه که اون درس رو به طور دقیق و کامل بخونید تا بتونید پاسخ سوالات رو از متن درس پیدا کنید.

با روش مطالعه دینی ۱۰ نفر از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا بشید:
روش مطالعه دین و زندگی رتبه های برتر

با آیات و روایات دینی چه کنیم؟

آیات و روایات مباحث بسیارمهمی از کتاب دین و زندگی هستند و بیشتر سوالات کنکور سراسری برای این درس از بخش آیات و روایات طرح میشه. آیات و روایاتی که توی کتاب هستند هم متن عربی و هم متن فارسی شون خیلی مهمه و تقریبا بیشتر از ۶۰% سوالات دینی رو شامل میشه. برای مطالعه صحیح بخش آیات و روایات باید به چندتا نکته دقت کنید. اول از همه باید به ترجمه دقیق اون آیه یا روایت دقت کنید. اینکه اون آیه یا روایت از زبون چه شخصی و درباره چه شخصیه هم خیلی مهمه. موضوع کلی آیه یا روایت و ارتباطش با مطالب کتاب درسی هم از موضوعات بسیار با اهمیت در روش مطالعه دینی هست. کلمات کلیدی آیه، اینکه با کدوم آیه، حدیث یا شعر از کتاب دینی ارتباط معنایی داره و تسلط روی پاراگراف های قبل و بعد از آیه حتما باید مطالعه و به خاطر سپرده بشه. برای یادگیری آیات دینی و زندگی به طور دقیق، اول از همه باید ترجمه آیه و بعد مفاهیم مرتبط با آیه تمرین بشه.

ریز تکنیک ۱: آیاتی که تو اندیشه و تحقیق پایان هر درس اومدند خیلی خیلی مهم هستند؛ ولی خب متاسفانه اکثر دوستان داوطلب کنکور اصلا توجهی به این بخش از کتاب نمی کنند. اما شما جزء اون دسته نباشید و حواستون به این قسمت کتاب دین و زندگی باشه.

ریز تکنیک ۲:  تو مبحث روایات باید متن روایت رو خوب یاد گرفته بگیرید. چون ممکنه سوال به صورت جای خالی از متن روایت باشه. پس فهم موضوع روایات و ارتباطشون با آیات دینی هم بسیار مهمه.

ریز تکنیک ۳: بعضی از اشعار دین و زندگی هم هستند که ممکنه با آیه یا روایت خاصی ارتباط معنایی داشته باشند. پس از اون اشعارهم غافل نشید. با توجه به اهمیتی که آیات و روایات دارند به نظر من می تونید آیه هایی که به هر پاراگراف ربط دارند رو در کنار اون پاراگراف یادداشت کنید تا موقع مطالعه به صورت ترکیبی اون ها رو بخونید و روی مطالبش تسلط پیدا کنید.

مشاوره تحصیلی

چگونه دینی را ۱۰۰ بزنیم ؟

احتمالا می پرسید مگه واقعا میشه دینی رو ۱۰۰ بزنیم ؟ خب قطعا میشه. بالاخره خیلی ها بودند که تو کنکور سال های مختلف تونستند از این درس درصد ۱۰۰ هم بگیرند. اینم بگم با اینکه میانگین درصد دینی تو کنکور کمه، اما یکی از بالاترین میانگین درصدهای کنکور مربوط به درس دین و زندگی هست. مهم ترین عامل موفقیت در درس دین و زندگی خوندن، تکرار و تسلط بر مفاهیمه و برعکسِ دروس اختصاصی، تست زدن در درس دین و زندگی در اولویت دوم قرار داره و اولویت اول مطالعه و مرور و تسلط کامل روی کتب درسی هست.

پس اول باید برید سراغ متن درس و ببینید اون درس درباره چه موضوعیه و قراره چی از اون درس یاد بگیرید. تو این مرحله باید همه نکات و مفاهیم هر درس دینی از ابتدایِ ابتدا تا انتهایِ انتها رو خوب یاد بگیرید. نکته دوم اینه که نباید یادتون بره که یاد گرفتن مفاهیم و پیام آیات و روایات تقریبا میشه گفت اصلی ترین بخش مطالعه دین و زندگی هست و سوالات سختی از این قسمت تو کنکور طرح میشه. و بیشتر از ۵۰% سوالات کنکور سراسری ۹۸ از این قسمت بوده. تو این مرحله خیلی باید دقت کنید و پیام هر آیه رو خیلی عالی یاد بگیرید و بعد از یاد گرفتن پیام آیه باید بتونید بین متن درس که قبلا خونده بودید و پیام آیات ارتباط بر قرار کنید. یادتون باشه که از همون اول نیازی نیست این روابط رو حفظ کنید و وقتی هر سه تا کتاب دینی رو تموم کردید یا به مرحله ای رسیدید که دیدید می تونید بین آیات و روایات و اشعار و متن درس ارتباط بر قرار کنید، این روش رو تمرین کنید.

۹ روش کاربردی برای مطالعه دروس حفظی : چگونه دروس حفظی را بخوانیم ؟

چگونه تست دینی بزنیم ؟

نکته بعدی در مورد تست زدنه. شما باید اونقدر تمرین کرده باشید که دیگه بتونید تو کمترین زمان از پس سوالات سخت و مفهومی دینی کنکور بر بیایید. این مهارت رو هم فقط یه جور می تونید کسب کنید؛ با تست زدن زیاد، نه هیچ چیز دیگه. برای تست زدن هم اول از تست های تالیفی شروع کنید. چون این سوالات از خط به خط کتاب درسی مطرح شده و باعث میشه درس رو دقیق تر و مفهومی تر یاد بگیرید. اگه تست های تالیفی بعضی درس ها زیاد بود، به صورت یکی درمیون جواب بدید. بعد از سوالات تالیفی برید سراغ تست های کنکور سراسری یا به اصطلاح تست های شناسنامه دار و با حوصله اون تست ها رو بزنید. اول به صورت سوال خیلی خوب دقت کنید و بعد روی گزینه ها خوب فکر کنید تا بتونید به جواب برسید. اونقدر تمرین کنید که کاملا با نوعِ تست های دین و زندگی کنکور آشنا بشید. حتما بهتون پیشنهاد می کنم تست هایی که براتون سخت بودند رو هم علامت بزنید تا بعدا دوباره بررسی کنید. یادتون باشه که سوالات مربوط به آیات و روایات هر درس باید آخرین سوالاتی باشه که تو اون درس پاسخ می دید. یعنی اول سوالات مربوط به متن هر درس رو جواب بدید و بعد به سراغ سوالات آیات و روایات اون درس برید.

آقا ما وقتمون کمه؛ کدوم درس ها رو بخونیم؟

اگه زمان کمی دارید برای مطالعه و نمی تونید همه فصل های دین و زندگی رو برای کنکور یا آزمون آزمایشی بخونید، پیشنهاد من این چندتا درس هستش. مطالب این دروس مهم تر هستند و تو سال های اخیر بیشتر مورد توجه طراحان کنکور سراسری قرار گرفتند.

دروس مهم دینی دهم: ۲/۳/۴/۸/۹/۱۰
دروس مهم دینی یازدهم: ۲/۴/۶/۸/۹/۱۰
دروس مهم دینی دوازدهم: ۲/۳/۴/۵/۶/۸

اگر هم زمان خوبی برای خوندن تمام دروس دین و زندگی دارید، این دروس رو بارها و بارها تکرار کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
Sahar

خیلی عالی بود واقعا راهنماییم کرد
متشکرم ازتون😍👐❤

0 0

امیرعلی

عرض سلام و ادب ببخشید واسه دین و زندگی باید نام و شماره آیات که در پایین هر صفحه نوشته شده رو هم بلد باشیم ؟؟

2 0

مدیر سيستم

سلام امیرعلی عزیز
خیر؛ این مطلب مورد بحث در کنکور نیست.
موفق باشی

0 0

علی دهقان

واقعا کامل و مفید بود سپاس

2 0

مدير سيستم

باعث خوشحالی تیم بارسا ست که مطالب ما برات مفید بوده علی جان
برات آرزوی موفقیت داریم

1 1

Hana

سلام.
واقعا خیلی عالی توضیح دادین سپاس فراوان

2 1

مدير سيستم

سلام حنا جان
خوشحالیم که مطالب مقاله چگونه دینی بخوانیم برات مفید بوده.
موفق باشی

0 1

نرگس

سلام خیلی ممنون برای توضیحات کاملتون

2 0

مدير سيستم

سلام نرگس جان
باعث خوشحالی ماست که مطالب برای شما مفید بوده.
برات آرزوی موفقیت داریم

1 0

Nana

سلام
واقعا خیلی عالی توضیح دادید خودم کم کم داشتم به این پی می‌بردم که باید برای خوندن دینی بیشتر به مفاهیم قرآنی توجه کنیم...
ولی شما خیلی کامل توضیح دادید که چطور باید بخونیم. سپاس فراوان. 😊

9 3

مدير سيستم

سلام دوست عزیز
باعث خوشحالی ماست که مقالات برای شما مفید بوده.
ممنون که ما رو همراهی می کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

4 4

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.