زمان استراحت صحیح برای کنکوری ها

ساعت استراحت صحیح برای کنکوری ها

"خیلی خسته‌ام رییس!"
این جمله ای بود که “جان کافی” در فیلم زیبای “مسیر سبز” خطاب به “پل اجکام” گفت. درست در لحظات آخر زندگی‌ اش و اندکی قبل از اعدام با صندلی الکتریکی. همون جایی که “تام هنکس” به “مایکل کلارک” گفت بیا تا فراری ات بدهم. بعضی از کنکوری ها حتی اگه مدام نگن “خیلی خسته ام رییس!” این جمله رو در ذهن خودشون می پرورونند که خیلی خسته هستیم و نیاز به استراحت داریم. اما چرا ما خسته می شیم؟ چرا نیاز به استراحت داریم؟ اصلا خستگی چیست و چرا ایجاد میشه؟ استراحت چیست و استراحت برای کنکوری ها باید چطور باشه؟ این ها موضوعاتی است که در این مقاله بهشون پاسخ می دیم.

اهمیت استراحت برای کنکوری ها

بگذارید از این جا شروع کنیم که خستگی چیست؟ و چرا ما اصلا خسته می شویم؟ خستگی در منابع علم پزشکی نوعی احساس نداشتن نیرو است. پس با تکیه به این تعریف می توان گفت که خستگی دو شکل دارد. خستگی جسمی و خستگی روحی! پس یک بار دیگه خستگی رو تعریف می کنیم. خستگی جسمی یعنی نداشتن نیروی جسمی و فیزیکی کافی و خستگی روحی یعنی نداشتن نیرو و قوای کافی روحی و فکری است. شما اگر با خستگی مطالعه کنید باعث کاهش بازدهی می شود، می توانید ضرورت استراحت برای کنکوری ها را در این قسمت را کاملاً متوجه شوید. 

مشاوره تحصیلی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

حالا چرا خسته می شیم؟

 دلیل خستگی جسمی که روشنه. وقتی کوه بکنید یا یخ حوض رو بشکنید یا رخت ها رو تا سر چشمه ببرید تا بشورید، خسته می شوید. اخم هاتون رو توی هم نکنید. خودم می دونم. همین رفت و آمد به مدرسه و نشستن سر کلاس و ورزش کردن و... هم شما کنکوری ها رو خسته می کند، و در این شرایط ثاثیر استراحت برای کنکوری ها بیشتر مشخص می شود. (شاید باورتون نشه، ولی من هم روزی کنکوری بوده ام) اما دلیل خستگی روحی یا فکری رو می دونید؟ شاید بدونید، ولی بد نیست یک بار مرورش کنیم. وقتی ما زیاد از مغز کار بکشید و بالعکس. یعنی اگه ما دارای مسائل فکری متنوع و گسترده ای باشیم، حتما زودتر احساس بی حالی و خستگی می کنیم و اگه خسته و بی حال باشیم، حتما نمی تویم، وقتی زیاد فکر کنیم یا مثلا دغدغه های زیادی رو توی ذهن انبار کنیم، فکرمون خسته میشه. فکر و جسم به هم دیگر وصل هستند. پس خستگی روحی منجر به خستگی جسمی می شود خوب که فکر کنید متوجه می شوید فعالیت های ذهنی مثل درس خواندن باعث خستگی می شود،  این خستگی در کنکوری ها بیشتر است زیرا مطالعه بیشتر دارند و باعث خستگی مغز می شود، و در اینجا هست که باید به اهمیت استراحت برای کنکوری ها هنگام مطالعه پی برد.

زمان استراحت صحیح برای کنکوری ها

تفریح و استراحت برای کنکوری ها

انسان با محدودیت ها به دنیا میاد و دائما باید در تلاش برای ایجاد تعادل هایی باشد که بهم می خورند. ما گرسنه می شویم و غذا می خوریم. سیری یک تعادل هست که اگه بهم بخوره، ما در پی ایجاد اون می رویم. یا وقتی به دنبال پول می رویم که بی پول شده باشیم یا وقتی تشنه می شویم، آب می خوریم. پس بنای حیات انسان حفظ و تلاش در برقراری تعادل هاست. سرحال بودن یا به عبارت دیگه داشتن مقدار نیروی کافی جهت گذران امور زندگی نیز یک تعادل است که به محض بهم خوردن اون، نیاز به برقراری این تعادل داریم. راهکار حفظ این تعادل چیه؟ درست حدس زدید: استراحت ! (چی شد؟ چرا دراز کشیدید؟ تا صحبت استراحت شد به خودتون استراحت دادید؟ نه، صبر کنید! درباره همین هم حرف دارم.) شما حتماً بعد از مطالعه  خسته می شوید بخصوص کنکوری ها که باید بیشتر در بخوانند مطالعه کنند، و این گونه است که نیاز داشتن به استراحت در کنکوری ها بیشتر می شود.ولی زمان تفریح و استراحت برای کنکوری ها باید درست حساب شده باشد، و تایم زیادی را از دست ندهند.

کتاب سیزده

به نظر شما برای موفق شدن تلاش مهم است یا استعداد ؟؟

استراحت یک تعریف مشخصی دارد

 استراحت عبارت است از هر اقدامی که باعث تجدید قوای از دست رفته بشه! به این تعریف خوب دقت کنید و چند بار اون رو بخونید. به عبارت قوای از دست رفته خیلی دقت کنید. بگذارید کمی خودم رو بزنم به اون راه؛ شما تا به حال کسی رو دیده اید که به منظور استراحت برای رفع خستگیِ ناشی از کار روزانه به پارک بره و دو ساعت بدوئه؟ (اگه احیانا چنین شخصی رو دیدید به نزدیک ترین مشاور روان درمانگر معرفی اش کنید) خب طبیعی است که آدم ها برای رفع خستگی شون نیاز به یک استراحت واقعی دارند. استراحت باید مفید و مناسب باشد که منجر به رفع خستگی و در نهایت بازیافتن قوای از دست رفته می شود. یادتون هست که قبل تر گفتیم که روح و جسم به هم متصل هستند؟ یعنی همون طور که خستگی روح و خستگی جسم به هم مربوطند، پس استراحت روح و جسم هم به یکدیگر مربوط هستند. (شاید دیر باشه ولی لازمه بگم که در این مطلب هر جا از کلمه روح استفاده شده، منظورمون اون بخش از انسان هست که قابل لمس نیست. مثل فکر و ذهن. منظورمون ابدا تعاریف عرفانی و فلسفی یا ارواح و اشباح نبوده!) پس طبیعی است که اگه استراحت یک بخش را در بر بگیرد و رفع خستگی آن بخش را بر عهده داشته باشه، اما در عین حال موجب خستگی بیشتر بخش دیگر بشود، استراحت روزانه مناسبی نخواهد بود. هر چند این نوع استراحت ها نیز گاهی نیاز است. تفریحانی مثل ورزش کردن، پیاده روی، کوه نوردی و... و این موارد برای تفریح و استراحت برای کنکوری ها گزینه مناسبی است.

تایم استراحت صحیح برای کنکوری ها

تاثیر استراحت اشتباه برای کنکوری ها

استفاده از گوشی همراه: خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها در زمان استراحت بین مطالعه ، خودشون رو با گوشی موبایل سرگرم می کنند و این باعث میشه ذهن اون ها بیشتر خسته شود. مدت طولانی به صفحه گوشی خیره می شوند و بعد نه تنها ذهن ، بلکه جسمشان را هم خسته می کنند. چشم درد و گردن درد هم می گیرند و این خستگی شون را دو چندان می کند، و یکی از موارد تاثیر استراحت اشتباه برای کنکوری ها این است که یاعث می شود بازدهی آنها ها پایین بیاید و مطالبی را که مطالعه می کنند فراموش کنند.

فیلم دیدن: خب قطعا کمترین زمان یک فیلم کوتاه 15 دقیقه است. اگه به فرض شما بخواهید این روش را برای استراحت در زمان کنکور انتخاب کنید، چه اتفاقی می افته؟ کل زمان استراحت بین مطالعه شما 15 دقیقه است. ذهن شما بعد از دیدن فیلم تا مدت زمان طولانی درگیر شخصیت های داستان و اتفاقات فیلم خواهد بود. پس به جای 15 دقیقه استراحت باید یک ساعت استراحت کنید تا ذهن شما جمع و جور بشود و دوباره تمرکز پیدا کنید. پس هیچ وقت در زمان استراحت بین مطالعه به سراغ فیم دیدن نرید. و در این قسمت می بینید که نقش استراحت صحیح در کنکوری ها برای مطاله چقدر اهمیت دارد.

دوره آفلابن افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

بیشتر بخوانید: برنامه ریزی برای کنکور

صحبت کردن با اطرافیان: خیلی از دانش آموزان  و کنکوری ها در زمان استراحت بین مطالعه شروع به گفت و گو با خانواده خود می کنند. اگه این گفت و گو فقط یک گپ ساده باشد مشکلی ایجاد نمی کنه. زیرا ذهن شما رو درگیر مسئله ای نمی کند. اما اگه در مورد موضاعات مهمی باشه که نیاز به بحث زیای دارند و در مدت 15 دقیقه تمام نشود، زمان مطالعه بعدی شما رو می گیرد. از همه مهم تر، اگه این موضوع باعث بشود ذهن شما درگیر مسئله تازه ای بشود، در زمان مطالعه تمرکز شما را پایین میاورد. چرا که هر بار که شروع به مطالعه می کنید، مسئله تازه ای از اون موضوع به ذهن شما می رسد که می خواهید از اتاق بیرون برید و موضوع بحث رو ادامه بدید. بنابراین از بحث های مهم در زمان درس خواندن جدا خودداری کنید. باید به این موضوع توجه کنید که تفریح و استراحت یک کنکوری باید بطور برنامه ریزی شده باشد. مخصوصاً دانش آموزان سال دوازدهم که باید خود را برای کنکور اماده کنند.

بهترین تایم استراحت برای کنکوری ها

به این نکته مهم توجه کنید که استراحت دادن به ذهن یکی از کارهای مهم در روند مطالعه و خصوصا مطالعه برای کنکور است. برای اینکه تمرکز و دقت کافی داشته باشید، و بهترین تایم استراحت برای کنکوری ها این است که باید بعد از هر 70 یا 90 دقیقه مطالعه استراحت کند. در غیر این صورت بازدهی شما پایین میاد.

زمان خوابیدن مناسب برای کنکوری ها

خواب: مهم ترین رکن یک استراحت مفید، خواب مناسب است. ما وقتی می خوابیم قوای جسمی از دست رفته مان را باز می یابیم و برخلاف تصور، قوای ذهنی و فکری مون رو هم احیا می کنیم. با اینکه زمانی که ما خواب هستیم مغز کماکان با قدرت فعال است، اما در زمان خواب مسائل مختلف در مغز دسته بندی و مرتب می شود. محققان حوزه خواب می گویند خواب ایده آل باید دارای حداقل نُه دوره ۴۵ دقیقه ای، یعنی حدودا ۷ ساعت است که بهترن مدت زمان خوابیدن برای کنکوری ها حساب می شود. نکته دیگری که بر اون تاکید می شود بیداری بیولوژیک بدن است. به عبارت دیگه افراد برای به خواب رفتن باید ساعت کوک کنند، نه برای بیدار شدن. ما باید به بدن اجازه بدهیم تا سر ساعتی که خودش صلاح می دونه بیدار شوید. منظم کردن ساعت بیداری در اصل باید بر اساس منظم کردن ساعت خواب باشد. راستی هیچ وقت بعد از بیداری اولیه صبحگاهی دوباره نخوابید. این کار مقدمه تنبلی است.

کنکوری ها حتما بخوانند:  منحنی یادگیری ابینگهاوس

تغذیه مناسب برای کنکوری ها

غذا خوردن شاید به نظر استراحت نباشه، اما شما را دعوت می کنم یک بار دیگر تعریف استراحت را بخوانید. پس می توانید با خوردن یک غذای سبک و سالم مثل سبزیجات، میوه های تازه، مغزها و.. انرژی از دست رفته هنگام درس خواندن رو جبران کنید. اما باید توجه داشته باشید که خوردن بعضی از غذاها شما رو خسته تر می کنه. مثل فست فودها که چربی بسیار بالایی دارند. شما می تونید بعد از یک ساعت و نیم مطالعه با انتخاب یک تغذیه مناسب احساس خستگی و کسالت رو از خودتون دور کنید. برای آگاهی بیشتر از اصول تغذیه صحیح در دوران کنکور ، پیشنهاد می کنیم مقاله تغذیه مناسب برای دانش آموزان را بخوانید.

وقت استراحت صحیح برای کنکوری ها

در زمان استراحت کنکوری ها می توانند به یک موزیک ملایم گوش دهند، زیرا یک موسیقی آروم می تواند به شما کمک کند تا انرژی بگیرید. در انتخاب موسیقی که می خواهید در زمان استراحت گوش بدید، دقت کنید. توجه داشته باشید درحین مطالعه هیچ گاه به موسیقی گوش ندهید. زیرا باعث از بین رفتن تمرکز هنگام مطالعه می شود.

اهمیت تحرک هنگام مطالعه برای کنکوری ها

تحرک: بعد از یک زمان مطالعه حتما از روی صندلی بلند شوید و قدم بزنید،و پیشنهاد می کنم مقاله خواب آلودگی هنگام مطالعه را هم بخوانید.

ممنونم که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید، تا اهمیت استراحت برای کنکوری ها و تاثیر استراحت برای کنکوری ها و تاثیر آن در مطالعه را کاملاً متوجه شده باشید. این مقاله را برای دوستان کنکوری خود بفرستید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
نگین

سلاااام. خیلی ممنون از توضیحات کامل و مثمرثمر تون🌹🌹🌹🌸🌸🌸

4 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.