روش های مطالعه دروس حفظی برای کنکور

چگونه دروس حفظی را بخوانیم

روش یادگیری در شما چگونه است! شنیداری، دیداری یا تجربی؟ اگر با شنیدن یاد می‌ گیرید، بهترین روش برای شما شنیدن مطالب است. منطقی است که اگر یادگیری دیداری دارید، باید چیزی را ببینید تا آن را یاد بگیرید و اگر یادگیری تجربی دارید، از اتفاقات و تجربیات خود بیشتر یاد می‌‌ گیرید یا مثلا باید کاری فیزیکی انجام دهید. بیشتر افراد از ترکیبی از دو گروه استفاده می‌ کنند. برای این که بدانید راه های مطالعه دروس حفظی برای کنکور چی هست با ما همراه باشید.


مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

یادگیری زمانی صورت می گیرد که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنج گانه تمام مراحل حافظه را طی کند و وارد حافظه بلند مدت شود.

قبل از این که روش حفظ کردن را ارائه دهیم، بهتر است مطالب مختصری پیرامون حافظه بدانیم.

انواع حافظه 

  1. حافظه حسی

  2. حافظه کوتاه مدت

  3. حافظه بلند مدت

حافظه حسی

حافظه حسی نخستین مرحله به یاد سپردن اطلاعات است. در این حافظه نسخه دقیقی از اطلاعات ذخیره می شوند. گنجایش این حافظه بسیار زیاد است، اما زمان ذخیره سازی اطلاعات ۱ تا۳ ثانیه می باشد. کلیه اطلاعات از طریق محرک های حسی (نور، صدا و…) وارد گیرنده حسی شده و بعد وارد حافظه حسی می شوند. وقتی محرکی وارد حافظه حسی می شود، اگر مورد توجه یا دقت قرار گیرد، این اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت می گردد.

حافظه کوتاه مدت

این حافظه مطالب دریافتی از حافظه حسی را به مدت حداکثر ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در خود نگهداری می کند. گنجایش این حافظه ۵ تا ۹ ماده یا قطعه اطلاعاتی می باشد. فایده مهم حافظه کوتاه مدت این است که به ما کمک می کند که اطلاعات را برای مدتی که به منظور درک معنی، حل مسئله یا تصمیم گیری لازم است در اختیار داشته باشیم. پس از رفع نیاز، اطلاعات به سرعت محو می شوند. اطلاعات رسیده به این حافظه اگر تکرار و مرور شوند و با اطلاعاتی که قبلا آموخته شده، مرتبط گردند به حافظه بلند مدت انتقال می یابد.

حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت آخرین مرحله نظام یادگیری است. وقتی اطلاعات به این حافظه انتقال یابند، یادگیری کامل می شود. اطلاعات به کمک سه فرآیند شناختی عمده به نام های تکرار یا مرور، بسط یا گسترش و سازماندهی به حافظه ی بلند مدت انتقال می یابند. این حافظه از سه جزء حافظه رویدادی، حافظه معنایی و حافظه روندی تشکیل شده است. این حافظه گنجایش نامحدودی دارد و اطلاعات تا آخر عمر در آن نگهداری می شود.

کتاب سیزده

خواندن این مقاله را از دست ندهید:  تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

فرآیندهای شناختی 

  1. تکرار و مرور

  2. بسط ( گسترش )

  3. سازماندهی

تکرار و مرور

باعث نگهداری مطالب در حافظه کوتاه مدت و انتقال آن به حافظه بلند مدت می شود.

بسط ( گسترش )

فرایند تفکر درباره یک مطلب جدید است برای ربط دادن آن به اطلاعات قبلی فرد.

سازماندهی

ارتباط بین شباهت ها و تفاوت های مطالب و دسته بندی آن ها در حافظه بلند مدت را انجام می دهد.

چگونه دروس حفظی را بخوانیم

حالا که با نحوه عملکرد مغز و حافظه تا حدی آشنا شدیم، به بررسی بهترین روش های حفظ کردن دروس می پردازیم.

بهترین روش مطالعه دروس حفظی برای کنکور

1. دروس را به صورت بخش های کوتاه بخوانید

یکی از راه های خواندن دروس حفظی برای کنکور مطالعه بصورت کوتاه است زمانی که تمرکز ندارید، درس خواندن وقت تلف کردن است. پس برای افزایش تمرکز باید درس را به صورت بخش های کوتاه بخوانید. مثلا فقط یک بخش را بخوانید یا به مدت 10 الی 15 دقیقه مطالعه کنید. بعد از اینکه یک بخش را تموم کردید، راجب به چیز هایی که خواندید به ذهنتان مراجعه کنید. پایداری خوانش خودتان را توسط بالا بردن زمان مطالعه در هر روز یا هفته افزایش دهید، خواندن این مقاله روش های تند خوانی به شما کمک میکند تا سرعت مطالعه خود را بالا ببرید. مثلا اگر در یک هفته به مدت 10 تا 15 دقیقه می خوانید، هفته بعدی 20 الی 25 دقیقه بخوانید.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

2. یادداشت برداری کنید

یاداشت برداری یکی دیگر از عوامل موثر بر خواندن دروس حفظی برای کنکور است. وقتی که در حال خواندن هستید، اطلاعات مهم تر را بنویسید. عمل نوشتن به شما کمک می کند تا اطلاعات را بهتر به یاد بیاروید. مثلا اگه راجب اسلام می خوانید، پنج تا از ویژگی های اسلام را بنویسید. همچنین میتوانید زیر مفهوم ها خط بکشید و یا نظر ها و ایده هایی که در حین خواندن به ذهنتان می رسند را بنویسید.

3. مفهوم های مهم درس را هایلایت کنید

هایلایت موضوعات مهم درسی یکی از تکنیک های مطالعه دروس حفظی برای کنکور است موارد سعی کنید فقط اطلاعات مهم و مناسب رو خط بکشید. برای مثال در یک صفحه فقط دور چند تا کلمه کلیدی خط بکشید. قبل از اینکه دور چیزی خط بکشید یا اون رو هایلایت کنید، از خودتون بپرسید که آیا این اطلاعات هدف من رو تکمیل می کنند یا نه. اگه جوابتون نه هست، پس بهتره که اون رو هایلایت نکنید.

4. موضوعات درسی را به چیزهایی که می دانید ربط بدهید

یکی دیگر از موضاعات مهم ربط دادن موضوعات درسی به یک دیگر یکی از شیوه های مطالعه دروس حفطی برای کنکور است  بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که از قبل دارید ارتباط بر قرار کنید. با رابطه برقرار کردن بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که از قبل دارید، ذهنتان اطلاعات جدید را در حافظه بلند مدت ذخیره می کند. برای مثال اگه توماس جفرسون با مادرتون در یک ماه متولد شده، با ربط دادن به تاریخ تولد کسی که می شناسید تاریخ را بهتر به یاد خواهید داشت و مطلب مورد نظر را بهتر حفظ می کنید. 

5. تصویرسازی کنید

تصویر سازی یکی راهکار های خواندن دروس حفظی برای کنکور بشمار می آید. مطالبی که می خوانید را تصویرسازی کنید. اینکه تصاویر ذهنی از متنی که می خوانید در ذهنتان ایجاد کنید به شما کمک می کند تا بهتر یاد بگیرید. از اتفاقات مهم موضوع ها و مردم تصویر های ذهنی بسازید. برای مثال یک تاریخ مهم مثل شروع یک جنگ را در ذهنتان همراه با تاریخ آن به صورت اعداد بزرگ تصویرسازی کنید. همینطور می توانید صحنه ای از جنگ را طراحی کنید و تاریخ شروع و پایان جنگ را زیر آن بنویسید. در این مقاله در مورد افزایش تمرکز هنگام درس خواندن مطالبی خوبی را می توانید بخوانید.  

چگونه دروس حفظی را بخوانیم

6. در مورد موضوع از خود سوال بپرسید

وقتی مطلبی را می خوانید، از خودتان بپرسید چطور این موضوع به چیزهایی که من می دانم و نمی دانم مربوط می شود؟ چرا نویسنده به این اشاره کرده؟ آیا این کلمه یا موضوع را می فهمید؟ مشخص است این جمله کجاست؟ یا اینکه آیا شما با نتیجه گیری نویسنده موافق هستید؟ با پرسش و پاسخ به این سوال ها شما بهتر می توانید اطلاعات مناسب را به یاد بیاروید. یکی از بهترین روش مطالعه دروس حفظی برای کنکور از خوتان سوال پرسیدن است.

7. هر چیزی را که می خوانید به زبان خود بازگویی کنید

بعد از اینکه بخشی را خواندید، هر چیزی که خواندید را به زبان خودتان بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا چیزهایی که به یاد می آورید و اطلاعاتی که نمی توانید بیاد بیارید را ارزیابی کنید. سپس برگردید و و اطلاعاتی که به یادتان نمی آید و یا نمی توانید به زبان خودتان بیان کنید را دوباره بخوانید. این روش را که مطالعه کردید یکی از ترفند های خواندن دروس حفظی برای کنکور است.

با روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر آشناشوید.

دوره مجازی مدیریت آزمون

8. درباره مطالب درس با دیگران بحث کنید

یک روش موثر برای مطالعه دروس حفظی برای کنکور بحث گفت گو با دیگران است. بعد از اینکه مطلبی را خواندید راجب آن با دوستان، اعضای خانواده و یا همکلاسی هایتان گفت و گو کنید. عمل مشاجره کردن در مورد محتوا، اطلاعات را در ذهن شما تداعی می کند. همچنین به شما نشان می دهد که چه چیزهایی را فهمیدین و می توانید به یاد بیاروید و چه اطلاعاتی رو نفهمیدید و نمی توانید به یاد بیارید. برگردید و اطلاعاتی را که در به یاد آوردن آن ها مشکل دارید، دوباره بخوانید. سپس درباره موضوع با دوست یا یکی از اعضای خانواده گفت و گو کنید. خواندن این مقاله مهارت های ارتباطی به شما کمک می کند تا بهتر با درگران ارتباط بر قرار کنید.  

9. دروس را بازخوانی کنید

عمل تکرار کلید یاد آوری هر نوع اطلاعاتی است. بعد از اینکه چیزی را خواندید، به عقب برگردید و نظریه های مهمی که زیرشان خط کشیده اید را دوباره بخوانید. همچنین پاراگراف هایی که اطلاعات مهمی در آن ها جاسازی شده را بازخوانی کنید. بعد از یک یا دو روز برگردید سر محتوا، موضوع ها و نظریه های مهم را دوباره بخوانید و از خودتان امتحان بگیرید.


ممنونم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید در این مقاله به بررسی روش های مطالعه دروس حفظی برای کنکور و ضرورت مطالعه دروس حفظی برای کنکور پرداختیم امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد تا بهترین روش مطالعه دروس حفظی برای کنکور را متوجه شده باشید، شما می توانید سوالات خود را در نظرات از ما بپرسید مشاورین ما در اولین فرصت با آن پاسخ می دهند ما را به دوستان خود معرفی کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
یه نفر

مطالبتون خیلی خوب بود...کلی نکته مفید داشت و بهم کمک کرد
خداقوت🌹

4 0

غریبه

عالییییییییییییییییییییییییی
نکات خیلی خوبی توش هست

2 2

مدير سيستم

خیلی ممنون
باعث افتخاره تیم بارسا ست که مطالب برای شما مفید بوده.
موفق باشی

2 0

محمد

خیلی عالی. مطالب که درجه یک هستن اما از اون هم لذتبخش تر این مسئله است که به مخاطبینتون ارزش قائل هستید و پاسخ سوال یا اظهار لطفشون رو بی پاسخ نمی ذارید.

6 2

مدير سيستم

سلام محمد عزیز
ممنون از لطف و همراهی شما. باعث افتخار بارسا هست که مخاطبان خوبی مثل شما داره.
برات آرزوی موفقیت داریم

4 0

منیره

عالی بود
جسارتا من دانشجوی زبان انگلیسی هستم در مورد حفظ کردن دروس زبان انگلیسی هم میشه راهنمایی بفرمایین.سپاسگزارم

6 2

احمد نیمایی

سلام و روز بخیر به نظرم شما میتونید ابتدا فقط کلمات را یاد بگیرید بعد برید سراغ گرامر

2 5

مدير سيستم

ممنون از لطفتون
حتما در یک مقاله جداگانه توضیح میدیم

4 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.