چگونه در کنکور موفق شویم

چگونه رتبه برتر کنکور شویم

کسب رتبه برتر وموفق شدن در کنکور سراسری آرزو و خواسته خیلی از دانش آموزان هست. حالا شاید برای شما سوال باشد که چگونه در کنکور موفق شویم؟ چگونه رتبه برتر تجربی شویم و یا در کنکور ریاضی چگونه رتبه زیر هزار شویم؟ 
 اگر در طول مسیرتان نظم و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و با جدیت تلاش کنید، موفقیت در کنکور هدف کاملا قابل دسترسی است. اما دستیابی به این هدف مشروط بر این است که با گذشت زمان، انگیزه و اشتیاق اولیه خود را از دست ندهید و مشکلات، دلسرد شدن ها و خستگی هایی که در طول سال برایتان به وجود می آید را کنترل کنید. در واقع رمز و راز اصلی موفق شدن در کنکور همین مسائل هست. البته تکنیک ها و نکاتی هست که موفقیت شما را در کنکور بیشتر تضمین می کند. برای شناختن روش آزمون دادن به سبک رتبه های برتر، پیشنهاد می کنم که دوره مدیریت آزمون را تهیه کنید و با دقت آن را ببینید.

در ضمن اگر دنبال یک ابزار بی نظیر برای برنامه ریزی درسی به شکل اصولی هستید، کتاب برنامه ریزی با دوربین مدار بسته که دومین کتاب خودیاری جهان هست، می تونه تا حد زیادی به شما برای برنامه ریزی درسی و افزایش سرعت  و کیفیت مطالعه کمک بکنه و انگیزه شما رو تا حد زیادی افزایش بده.


مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

رازهای موفقیت در کنکور

موفقیت در کنکور نیز مانند هر هدف دیگری، یک نقطۀ مشخص است که شما برای رسیدن به آن، باید مسیر مشخصی را هم طی کنید. یک نقشه راه کلی، شامل چند دستور العمل کلی است که اگر آن را یاد بگیرید، همیشه و در هر جای مسیر میتوانید از خودتان بپرسید که آیا طبق دستور المعل ها، در جای درستی از نقشه ایستاده ام و به سمت درستی حرکت میکنم؟ سه راز مهم برای حرکت در مسیر موفقیت کنکور عبارتند از: 

1) رفتارهایی را انجام دهید که رتبه های برتر عادت به انجام آن داشته اند؛ مثل برنامه ریزی اصولی برای کنکور، نظم و تعهد به برنامه ریزی، تغذیه مناسب برای دانش آموزان و ...
2) از برخی عادت ها و رفتارهایی که مانع این هستند که شما رتبه برتر کنکور شوید، دوری کنید؛ مثل تنبلی در درس خواندن،بی توجهی به اصول صحیح مطالعاتی، عوامل اعتیاد رفتاری  و ...
3) در نهایت تکنیک هایی را فرا بگیرید که رتبه های برتر کنکور از آن ها استفاده کرده اند؛ مثل بهترین روش های مطالعه دروس برای کنکور، توانایی کنترل و مدیریت آزمون، کنترل استرس امتحان و ...

برای جواب دادن به این سوال که چگونه در کنکور موفق شویم؛ در ادامه این مقاله به بررسی 3 مورد بالا می پردازیم تا شما را برای رتبه برتر شدن آماده کنیم. این موارد بر اساس تجربه مشاورین تحصیلی خصوصی بارسا جمع آوری شده است و حاصل بررسی نحوه مطالعه و موفقیت رتبه های برتر هست، پس اگر برایتان سوال شده است که چطور رتبه برتر کنکور شویم و یا حتی چگونه رتبه 3 رقمی شویم و ...، با در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کتاب برنامه ریزی با دوربین مداربسته

چگونه در کنکور موفق شویم ؟ | راه های رتبه برتر کنکور شدن

1. تمرکز، شرط اصلی رتبه برتر کنکور شدن

تمرکز حواس در هنگام درس خواندن، کلید اصلی و اساسی درک و فهم مطالب است و کلید اساسی تمرکز حواس، استفاده از روش هایی است که باعث تقویت و پرورش مهارت های لازم برای این کار است. بنابراین بدون تمرکز حواس ممکن است درک و فهم مطلبی که فقط یک ساعت وقت لازم داشته باشد، ساعت ها وقت بگیرد؛ اما به خوبی فهمیده نشود و اثر مثبتی نداشته باشد. از این رو کاربرد روش ها و فنونی که به شما کمک می کند تا به هنگام مطالعه فعال باشید، تمرکز حواس را تقویت کرده و مهارت شما را در ایجاد و افزایش تمرکز هنگام درس خواندن بیشتر می کند. هر چه تمرکز شما هنگام درس خواندن بیشتر باشد، مطالب را بهتر درک می کنید و هنگام آزمون دادن نیز مطالب را راحت تر و سریع تر به خاطر می آورید. در ضمن پیشنهاد می شود با جستجو در مقالات و کتاب های مفید، برای افزایش تمرکز خودتان اقدام کنید تا احتمال موفقیت خودتان در کنکور را بیشتر کنید.

راهکارهایی برای افزایش تمرکز در آزمون: چگونه در هنگام آزمون تمرکز بالایی داشته باشیم؟

2. تاثیر مشاور تحصیلی در رسیدن به رتبه برتر کنکور

وجود یک مشاور تحصیلی متجرب و متخصص که به بررسی روند درس خواندن شما و دلایل فراز و نشیب های شما در طول سال تحصیلی بپردازد، عامل بسیار مهمی است که تقریبا تمام رتبه های برتر کنکور از آن بهره می برند. مشاور تحصیلی شما به دلیل تجربه ای که دارد، در موقعیت های مختلف و حساس نقش مهمی در تعیین موفقیت شما دارد. کار اصلی یک مشاور تحصیلی، جهت دادن به برنامه های شما، انگیزه دادن، پیگیری و نظارت روش مطالعاتی شما و رفع اشکالاتی است که شما از وجود آن ها بی خبرید. وجود یک مشاور خوب نه فقط در حوزه تحصیل و کنکور دادن، بلکه در بیشتر مراحل زندگی نیز لازم و ضروری است. بنابراین از تاثیر مهمی که انتخاب یک مشاور تحصیلی مناسب در موفقیت شما خواهد داشت، غافل نشوید.

چگونه در کنکور موفق شویم

3. هدف گذاری برای ساده شدن موفقیت در کنکور

یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزانی که ایدی به رتبه شدن در کنکور ندارند، این است که کنکور را شبیه یک غول بزرگ و مهیب می بینند. کنار هم گذاشتن تمام بخش های کنکور و سال هایی که باید برای آن تلاش کرد، واقعا همه چیز را ترسناک میکند. به همین دلیل است که افراد بلند پرواز، بسیاری از اوقات در رسیدن به اهداف خود شکست میخورند. 

تفاوت هدف گذاری عینی با خیال پردای و آرزو داشتن در این است که همه چیز خیلی جزئی تر می شود. در هدف گذاری جزئی برای موفقیت در کنکور، اتفاقا باید به طور موفقت بیخیال موفقیت و رتبه شدن در کنکور شوید. به جایش هدف هایتان را به دسته های این طوری تقسیم کنید: تسلط به تست های فصل x تا y کتاب زیست یا حسابان، تسلط پیدا کردن به زمان در نظر گرفته شده برای 15 تست فیزیک، پیدا کردن درک عمیقتر از سوالات قرابت معنایی در ادبیات در ماه آینده و ...شما می توانید پس از تلاش برای این اهداف، در ماه بعدی اهداف جدید و چالش برانگیزتری برای خود در نظر بگیرید. 

4. استفاده از دفتر برنامه ریزی، عامل موفقیت رتبه های برتر

همه ی کارهای مهم زندگی آدم ها با برنامه ریزی به نتیجه می رسد. تمام رتبه های برتر کنکور و هم چنین تمام انسان های موفق دیگر در هر زمینه ای، برای دستیابی به اهداف کوچک و بزرگشان از برنامه ریزی های منظم استفاده می کنند. مطمئن باشید بدون برنامه ریزی پیشرفته کنکور، در طول مسیر رتبه برتر شدن به پیچیدگی ها و مشکلاتی برمی خورید که با برنامه ریزی کردن به سادگی می توانستید همه آن ها را کنترل کنید. هم چنین برای این که به موقع به بودجه آزمون های آزمایشی برسید یا برای اینکه بتوانید مباحث یک امتحان را تا قبل از روز آزمون مرور کنید، بدون شک نیازمند برنامه ریزی هستید.

برنامه ریزی قانون نانوشته زندگی آدم هاست و کسانی که سعی می کنند از این قانون تبعییت نکنند، نقض قانون زندگی کرده اند و شاید کمترین جزای آن ها این باشد که نادیده گرفته شوند و به موفقیت های دلخواهشان دست پیدا نکنند. برای این که شبیه به رتبه های برتر درس بخوانید، نیازمند برنامه ریزی هدفمند هستید و برای این کار نیاز به یک دفتر برنامه ریزی خوب دارید. هم چنین هنگامی که برنامه های نوشته شده خود را اجرا کنید و آن ها را در دفتر برنامه ریزی خود ثبت کنید، انگیزه خیلی بیشتری برای ادامه کار و انجام بقیه برنامه ها خواهید داشت و احساس می کنید به هدف نهایی خود و رسیدن به رتبه برتر کنکور یک قدم نزدیک تر شده اید.

چگونه رتبه زیر هزار شویم

4. افزایش ساعت مطالعه برای رتبه برتر شدن در کنکور

یکی دیگر از عوامل موفقیت رتبه های برتر کنکور، ساعت مطالعه بالای آن ها در طول سال می باشد. البته افزایش ساعت مطالعه امری تدریجی است که در طول زمان صورت می گیرد، اما باید خود را ملزم کنید که به مرور به ساعت مطالعه مطلوب برسید. به خاطر داشته باشید رتبه برتر کنکور شدن هدف بزرگ و باارزشی است؛ بنابراین به زحمت و تلاش زیادی هم نیاز دارد. داشتن برنامه ریزی مناسب نیز نقش مهمی در افزایش ساعت مطالعه دارد؛ زیرا هنگامی که برنامه های درسی ما مشخص و مکتوب باشد، برای انجام دادن این برنامه ها، خود را ملزم به افزایش مقدار مطالعه هفتگی می کنیم.

5. استفاده از منابع کمک درسی لازم برای رسیدن رتبه برتر کنکور

استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، از عوامل بسیار مهم موفقیت در کنکور می باشد که باید به درستی و با نظر مشاوران و دبیران متخصص انتخاب شود. یک کتاب کمک درسی خوب باید مطالب و مفاهیم کتاب درسی را کاملا پوشش دهد، درسنامه های مفید و کاربردی داشته باشد و از تست های آموزشی و سنجشی مناسبی برخوردار باشد.. برای آشنایی بیشتر با بهترین منابع کنکور 99 ، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را بخوانید.

موانع موفقیت در کنکور 

برسی موانع و خطاهای درس خواندن برای موفقیت در کنکور، یکی از ضروریات طی کردن این مسیر است. بسیاری از نقشه های غیر دقیق، مانع راه را به شما نشان نمی دهند و ممکن است با این که شما در مسیر درستی برای رسیدن به محل مخفی شدت گنج حرکت کنید، اما گیر دزدان دریایی بیفتید یا در یک بیابان از تشنگی و گرما مجبور به برگشتن شوید. به همین دلیل ما مایخواهیم در این مقاله اشتباهات رایج درس خواندن برای کنکور را مرور کنیم. 

1. افکار منفی، بزرگترین مانع رتبه برتر شدن

اعتماد به نفس پایین، تردید در آغاز کردن، فکر کردن به نتیجه و ترس از موفق نشدن، همگی عواملی هستند که باعث افزایش استرس و نگرانی شما می شوند و نتیجه ای جز دور کردن شما از هدفتان در پی نخواهند داشت. هنگامی که هدف خود را انتخاب کردید و تصمیم گرفتید شما هم یکی از رتبه های برتر کنکور امسال باشید، با جدیت کار خود را شروع کنید. به افکار منفی و استرس زا اجازه ندهید وقت شما را تلف کنند و باعث دلسردی شما شوند. هرچقدر بیشتر نگران نتیجه نهایی باشید، انگیزه و اشتیاق اولیه شما کاهش می یابد. درعوض باید با برنامه ریزی و هدف گذاری مناسب، روحیه و انگیزه خود را افزایش دهید. به توانایی های خودتان باور داشته باشید و برای رسیدن به هدفتان، از عوامل ذکر شده در قسمت قبلی کمک بگیرید و در این صورت مطئن باشید لایق رسیدن به بهترین نتیجه هستید.

سعی کنید عوامل حاشیه سازی که باعث نگرانی و استرس شما می شود را مدیریت کنید و درنهایت نتیجه کارتان را به خدای مهربان بسپارید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

حتما بخوانید: چجوری استرسمو کنترل کنم؟

چگونه رتبه برتر کنکور شویم.

2. حضور نداشتن در کلاس، مانع رتبه برتر شدن

مسئله این نیست که تمام کلاس های درس واقعا تأثیری روی دانش و مهارت های لازم برای کنکور دارند و به شما کمک می کنند. گاهی اوقات حتی ممکن است احساس کنید که یک کلاس به روش های مطالعه صحیح برای کنکور آسیب می زند و نگرش شما را به شیوه خواندن یک درس، تغییر می دهد. اما داستان اینجاست که شما با دور شدن از کلاس، خودتان را فرصت های یادداشت برداری برای کنکور، تمرین افزایش تمرکز در کلاس درس و حل تمرین منظم  دور می کنید. قرار داشتن در جو کلاس، فرصتی است برای مرور این مهارت که چگونه دقایق طولانی و گاهی خسته کننده، بتوانیم تاب آوری داشته باشیم، تمرکزمان را حفظ کنیم و به فکر کردن ادامه دهیم. این مهارت ها جزو مهم ترین چیزهایی هستند که در پروسه درس خواندن و حتی مدیریت آزمون به شما کمک می کنند.

3. ترس از سوال پرسیدن از موانع دستیابی به رتبه برتر کنکور

نکته دیگر که حائز اهمیت است این است که چگونه سوال کنیم. گاه نسبت به موضوع مورد بحث در کلاس آگاهی و تسلط دارید، ولی برای روشن تر شدن مساله لازم است یک سوال مطرح کنید. سوال کردن جزء مهم زندگی دانش آموزی و دانشجویی است و باعث افزایش تمرکز حواس، افزایش سرعت یادگیری و جلوگیری از به خواب رفتن و خیال پردازی در کلاس درس می شود. پیشنهاد می کنیم برای موضوعات درسی از روش پیش مطالعه استفاده کنید. مباحثی که قرار است در کلاس تدریس شود را روز قبل خودتان مطالعه کنید و سوالاتی که در ذهنتان ایجاد می شود را یادداشت کنید و در کلاس درس از معلم خود بپرسید. این تکنیک تاثیر بسیار زیادی در یادگیری شما دارد و روشی است که بسیاری از رتبه های برتر از آن بهره می برند.

4. تاثیر استفاده از موبایل 

بحث استفاده از گوشی موبایل و بهانه های دانش آموزان برای آلارم صبح بیدار شدن و استفاده از ماشین حساب و آهنگ گوش کردن همیشه وجود داشته است. ولی به نظر خود شما، آیا می شود با وجود این همه فضای مجازی (اینستاگرام و تلگرام و واتس آپ و ...) با تمرکز کانل و با خیال آسوده درس خواند؟

هرچند بسیاری از دانش آموزان قصد دارند در سال کنکور به صورت کنترل شده و محدود از گوشی موبایل استفاده کنند، اما واقعیت این است که حتی بسیاری از افراد بزرگسال هم قادر به محدود کردن استفاده از اینترنت تلفن همراهشان نیستند. بنابراین شما هم چنین انتظاری از خودتان نداشته باشید. از سوی دیگر، همین استفاده محدود و کوتاه مدت نیز (اگر امکان پذیر باشد)، باعث درگیری و مغشوش شدن ذهن شما شده و کاهش کیفیت مطالعه شما را به همراه دارد. پس امیدوار بودن به استفاده از گوشی هوشمند و رسیدن به رتبه برتر کنکور ، تقریبا غیرعملی است.

پیشنهاد ما این است که برای مواقعی که کلاس دارید یا باید به خانواده خود درباره مسئله ای اطلاع رسانی کنید، از یک گوشی غیر هوشمند استفاده کنید.

5. تاثیر خواب نامناسب 

یکی از مهم ترین مواردی که در سال کنکور نیاز به توجه ویژه دارد، خواب کافی و مناسب است. شما علاوه بر این که به مقدار خواب کافی نیاز دارید، باید در ساعات مناسبی نیز بخوابید. رعایت نظم در خوابیدن، به این معنی است که در ساعات مشخصی به خواب بروید و بیدار شوید. خیلی از کنکوری ها شب بیداری می کنند و این مسئله به تدریج باعث کاهش تمرکز و کاهش یادگیری آن ها می شود. این درحالی است که این دانش آموزان انتظار دارند پیشرفت کنند و نتایج بهتری کسب کنند، اما در حقیقت روز به روز نتایج ضعیف تری به دست می آورند و خسته تر می شوند.

از نظر فیزیولوژیکی نیز کم خوابی باعث آسیب های زیادی مانند تحریک پذیری، سر درد، کاهش قدرت یادگیری، دید ضعیف، عدم تمرکز، مشکلات حافظه و ... می شود.


حالا که به جواب این سوال که "چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟" رسیدید؛ وقت آن رسیده تا با استفاده از تکنیک های صحیح و از بین بردن عادت های غلط و اشتباه، به سمت موفقیت بیشتر حرکت کرد. در ضمن اگر سوالی در مورد عوامل عدم موفقیت در کنکور و راه رتبه شدن در کنکور دارید، می توانید در بخش نظرات مطرح کنید. این مقاله را برای بقیه دوستانتان هم ارسال کنید تا به پیشرفت و موفقیت اطرافیانتان هم کمک کرده باشید.


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره 22677917-021 تماس بگیرید.
یا عدد
 66 را به سامانه 3000909030 ارسال کنید.

نظرات کاربران
Hani

ببخشید من میخام واسه رشته علوم ازمایشگاهی بخونم میشه بهم بگید چطور میتونم یه برنامه ریزی خوب داشته باشم که بتونم رتبه خوبی بیارم تو این رشته
چون امسال کنکور دارم

1 0

مدیر سيستم

سلام دوست عزیز
باتوجه به اطلاعاتی که درسایت ما موجود هست اگر حدود و بازه ی رتبه ی قبولی این رشته رو بدونین و با توجه به رشته ی مورد نظر و رتبه ی مربوط برنامه ریزی بفرمایید
اما همونطور که اطلاع دارید برنامه ریزی کاملا یک تخصص هست و از متخصصین این زمینه کمک بگیرید

0 0

مهسا

سلام من کلاس یازدهم تجربی هستم
دوس دارم درس بخونم و تلاش کنم اما چون خانواده ای
سنتی دارم با درس خوندت مخالفن و اینده برام نمبینن
و مخالفت میکنن اما من دوس دارم درس بخونم و به یه جایی برسم به نظرتون تو همچین محیطی امکانش هست؟؟

5 0

مدیر سيستم

با سلام و وقت بخیر ممنون که تجربه ی خودتون رو با ما درمیون گذاشتید پیشنهاد من برای شما دنبال کردن مسیری هست که در مدت زمان طولانی تر به رضایت و ارامش شما منجر میشود با پذیرش این مطلب که حتما موانعی وجود خواهد داشت برای هر نفر به نحو خود اما موانع در کوتاه مدت توانایی جلوگیری از راه شمارو ندارن اگر که استوار قدم بردارید البته چون خانواده رکن بسیار مهم و تاثیرگذاری هست پیشنهاد کاربردی من به شما این هست که حتما راجع به مسئله ی مهم صحبت کنید و در جهت حل مشکل تلاش کنید ارزوی موفقیت دارم براتون

0 0

زهرا

سلام ی سوال داشتم اینکه چجوری هدفمو پیدا کنم؟؟! من الان یازدهم تجربی هستم و ب درس علاقه دارم و می تونم برنامه ریزی خوبی داشته باشم ولی اون انگیزه ایی ک هدف میدرو ندارم باید چیکار کنم!؟
علایقم ب زبان ژاپنی و ورزش و هنر هست ینی ناخواسته کشش دارم سمتشون

29 7

مدير سيستم

سلام زهرا جان
سوالت، بسیار سوال حساس و مهمی هست و واقعا نمیشه تو قالب متن بهش جواب داد.
بهت پیشنهاد میکنم با شماره دفتر مرکزی ما‌ تماس بگیری و درخواست مشاوره داشته باشی یا فرم انتهای صفحه رو پر کنی تا مشاوران تحصیلی ما بتونند بیشتر و بهتر شما رو راهنمایی کنند.
۰۲۱-۲۲۶۷۷۹۱۷
برات آرزوی موفقیت داریم

9 27

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.