کتاب اکت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها | دکتر راس هریس

مشخصات کتاب اکت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها :

کتاب اکت، پرسش ها و پاسخ ها
نوع کالاکتاب
دسته بندیروانشناسی
موضوع اصلیراهنمای بالینی برای ۱۵۰ نکته رایج بحث برانگیز در درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد
نویسندهدکتر راس هریس
مترجمسحر محمدی
نشرسایه سخن
گروه سنیبزرگسال
تعداد صفحه۴۴۰
تعداد جلد۱

کتاب اکت پرسش‌ها و پاسخ‌ها نوشته دکتر راس هریس میباشد. آموزش‌ها و تالیفات دکتر راس هریس نشان دهنده این حقیقت‌اند که او هر مطلبی را از ملموس‌ترین زاویه بررسی می‌کند و می‌کوشد نحوه کارکرد آن را روشن نماید، علل و اثراتش را بیابد و الگوهای کاربردی آن را ارائه دهد و تمام این مراحل را به شیوه‌ای مستدل و در عین حال به روشنی و سادگی مطرح می‌کند.
دکتر راس هریس پیش از این، در دو کتابی که برای درمانگران و متخصصان نوشته است، یعنی اکت به زبان ساده و گره گشایی در اکت، جنبه‌های کاربردی اکت را بیان کرده است. اما همگی به خوبی می‌دانیم که در عمل، زمانی که سعی می‌کنیم اکت را برای خود و مراجعانمان به کار بگیریم، انبوهی از ابهامات و پرسش‌ها به وجود می‌آید. در نتیجه راس هریس در کتاب اکت پرسش‌ها و پاسخ‌ها ، با هدف پاسخ به پرسش‌های متداول دانشجویان و درمانگران اکت، ابزار نقطه انتخاب، مفهوم شفقت به خود، تحلیل کارکردی، خود به عنوان زمینه، تعیین اهداف درمانی، فرایند ناامیدی سازنده و موارد دیگر را توضیح می‌دهد.

کتاب اکت ، پرسش ها و پاسخ ها

مولف

دکتر راس هریس

مولف

دکتر راس هریس

مترجم

سحر محمدی

مترجم

سحر محمدی

موضوع

راهنمای بالینی برای ۱۵۰ نکته رایج بحث برانگیز در درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

موضوع

راهنمای بالینی برای ۱۵۰ نکته رایج بحث برانگیز در درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد

دسته بندی

خودیاری

دسته بندی

خودیاری

راس هریس در کتاب اکت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها ، پیوسته بر سه بنیاد اصلی برای به کار گیری درمان اکت تاکید می‌کند: کسب رضایت آگاهانه از مراجع، بیرون کشیدن اهداف رفتاری و شفاف کردن ارتباط بین تمرین‌های تجربی اکت با مسائل و اهداف مراجع.
علاوه بر این یک نکته برجسته کتاب که آن را از باقی کتاب‌های اکت متمایز می‌کند، نحوه ارائه مفاهیم در قالب پرسش و پاسخ است. این شیوه به فهم بیشتر و ماندگاری نکته‌ها در ذهن کمک شایانی می‌کند.
ساختار و محتوای فصل‌های کتاب اكت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها به هم وابسته است و مجموعه واحدی را تشکیل می‌دهد که باید همه را در ارتباط با یکدیگر مورد توجه قرار داد. مفاهیمی که در هر فصل آمده است، بر محتوای پاسخ‌های فصول دیگر تاثیر می‌گذارد. از این رو راس هریس نویسنده این کتاب، بارها خواننده را به فصل‌های دیگر ارجاع می‌دهد. در عین حال، هر فصل را می‌توان به عنوان یک جلسه پرسش و پاسخ مستقل در نظر گرفت. چگونگی و ترتیب استفاده از فصول کتاب اکت پرسش‌ها و پاسخ ها را راس هریس به روشنی در مقدمه توضیح داده است.

اکت پرسش‌ها و پاسخ‌ها

"من این کتاب تخصصی را از بین هزاران پرسش گردآوری کرده‌ام درمان‌گران اکت طی سال‌ها از من پرسیده‌اند. تاکنون بیش از پانصد کارگاه اکت در سراسر جهان برگزار کرده‌ام، همچنین هزاران درمان‌گر را از طریق دوره‌های آنلاین آموزش داده‌ام. من پرسش‌های متداول را انتخاب کرده‌ام. در برخی موارد، پرسش ‌ها را اصلاح و بسط داده‌ام، طوری که برای وسیع‌ترین طیف کاربران اکت و مراجعانشان مفید باشد. پاسخ‌های من به این پرسش‌ها صرفا نظری نیست، بلکه کاربردی است. از این رو می‌توانید این اطلاعات را به شیوه‌ای مفید برای خود و مراجعانتان به کار گیرید. صرف نظر از حرفه‌تان(درمانگر، مربی، پرستار، مشاور، پزشک) یا نوع مراجعانتان و مسائلی که با آن‌ها درگیرید. مطمئنم کتاب اكت پرسش‌ها و پاسخ‌ها کمک می‌کند مهارت و دانش خود را در اکت به سطح بالاتری ارتقا دهید.
حال، بر خلاف گفته‌های بالا باید بگویم که اکت مدلی جامع نیست که راهکارهایش همیشه برای همه مناسب باشد. در واقع، پاسخ استاندارد واحدی وجود ندارد که همیشه برای یک پرسش خاص مناسب باشد. همواره برای تمام پاسخ‌هایی که در این پرسش‌ها و پاسخ‌ها مطرح می‌کنم، استثناهایی وجود دارد؛ زیرا نمی‌توانم در پاسخ‌هایم تمام حالتهای ممکن در موقعیت‌ها را در نظر بگیرم. برای اجرای درست اکت به انعطاف نیاز است تا بتوانیم اقداماتمان را با موقعیت‌های مختلف تطبیق دهیم. پس لطفا و حتما تمام پاسخ‌های این کتاب را متناسب با شرایط منحصر به فرد مراجع منحصر به فردتان اصلاح کنید و تطبیق دهید. این کار، به ویژه در مشاوره با کودکان و نوجوانان، ضروری است. تمام پاسخ‌های این کتاب به مراجعان بزرگسال اشاره دارد. پس اگر با کودک و نوجوان کار می‌کنید، ممکن است بخش‌هایی از آن‌ها به ویرایش و تغییر نیاز داشته باشند."

امیدوارم کتاب اکت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها را در کنار کتاب‌های مرجع اکت استفاده کنید. هدف از نگارش این کتاب پوشش دادن به مسائلی است که شاید نادیده یا سرسری گرفته شوند یا افراد را سردرگم کنند. خواهید دید که تعدادی از فصل‌ها بسیار طولانی‌تر از دیگر فصل‌هاست؛ به ویژه فصل ۶، ارزش‌های شرور، و فصل ۹، گسلش پست. تفاوت حجم فصل‌ها به دلیل نامتوازن بودن پرسش‌هایی است که در آن مبحث از من پرسیده شده است.
پیشنهاد می‌کنم مطالعه را از فصل اول که درباره نقطه انتخاب است، آغاز کنید؛ زیرا تقریبا در تمام فصل‌ها شما را به فصل اول ارجاع می‌دهم. همچنین نکات ضروری درمان موثر را پوشش می‌دهد و در فصل‌های بعدی به آن‌ها ارجاع داده می‌شود. باقی فصل‌ها، از فصل ۶ به بعد، ترتیب خاصی ندارد؛ بنابراین هرطور احساس راحتی می‌کنید و برایتان مناسب است، از آنها استفاده کنید(این همان انعطاف پذیری است.)
می‌توانید فصلی را که توجهتان را جلب کرده انتخاب کنید و تا آخر کتاب پیش بروید یا به صورت تصادفی یک فصل را انتخاب و مطالعه را از همان‌جا آغاز کنید.
در انتهای کتاب اکت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها نوشته دکتر راس هریس ، چند پیوست وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها کاربرگ‌ها و اسناد مفیدی را بیابید. پیوست ۹ که آخرین پیوست است، راهنمای بالینی برای گره گشایی از اغلب مشکلات، نام دارد. پس از اینکه حداقل یکبار تمام کتاب را خواندید، این پیوست، هنگامی که در مسئله‌ای با مراجعتان واقعا گیر کرده‌اید، به شما کمک می‌کند.

قیمت : ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال
خرید کتاب
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.