کارآمدی سازمانی | 11 روش برای بهبود عملکرد آن

11 روش برای بهبود عملکرد کارآمدی سازمانی

چگونه می‌توانیم عملکرد کسب و کار را بهبود بخشیم؟ طبیعی است زمانیکه سیستم رهبری موثر عمل کند، کارآمدی سازمانی نیز بهبود می‌یابد. در ادامه با روش‌های بهبود عملکرد سازمانی آشنا خواهید شد. در فراگیری و عمیق سازی مفهوم و اصول رهبری دوره رهبری پیشنهاد می‌گردد.

اگر شما در سازمان خود رهبر هستید، احتمالا زمان زیادی را صرف می‌کنید تا به دنبال راه‌های اجرایی برای بهبود عملکرد تیم و یا کارآمدی تیم خود باشید. آنچه پیش روی شماست، 11 روش برای بهبود عملکرد سازمانی می‌باشد.

سیستم رهبری DNA یک سازمان است، در واقع کد ژنتیکی آن سازمان می‌باشد. آن زمینه‌ای را فراهم می‌کند که همه پیامدها از آن نشأت می‌گیرند. سیستم رهبری به همه عملکردها معنا می‌دهد، و آنچه را که ما مستعد انجام آن هستیم را نشان می‌دهد. اثربخشی سیستم و یا کارآمدی تعیین کننده موفقیت یک کسب‌وکار است.

ویدیوی زیر را از دوره لیدرشیپ و رهبری علی میرصادقی مشاهده نمایید:

آیا سیستم رهبری شما از شما برای کیفیت، چابکی، سرعت، تعامل ذینفع، رشد سود آور، رقابتی موثر، و عملکرد مالی قوی پشتیبانی می‌کند؟ چگونه می‌توانیم عملکرد کسب‌وکار را با ایجاد یک سیستم رهبری سالم بهبود بخشیم؟
ایده‌های بهبود تیم به وفور وجود دارند، اما ما فکر می‌کنیم که پیشنهادهای ارزشمندی داریم که می‌تواند به شما و تیم شما برای افزایش توان بالقوه‌تان برای رسیدن به نتایجی که شما نیاز دارید کمک کند.

در ادامه با 11روش برای بهبود عملکرد سازمانی آشنا می‌شوید:

1. اهدافتان را تعریف کنید : اهداف عملی برای بهبود کارآمدی تیم تعیین نمایید.

به عنوان یک رهبر ، تعیین و مشخص کردن اهداف موفقیت آمیز برای پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بهبود کارآمدی تیم را تعیین میکند. دوم اینکه ایده‌ی موفقیت آمیزی که شما در تیم‌تان توسعه دادید باید به طریقی باشد که هم اهداف و هم انتظارات را مشخص کند. زمانی که اعضای یک تیم موثر بداند که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود بیشتر احتمال این می‌رود تا نیروی بالقوه و پتانسیلش را به اجرا درآورد.

اثربخشی سیستم

زمانیکه درک موفقیت در میان تیم گسترش می‌یابد، شما می‌بایست خود را بر اساس آن تطبیق دهید.

2. تعیین مراحل کارآمدی : شرح اهداف، نقش‌ها و مسئولیت‌ها

قدم بعدی تعیین این است که چه کسی مسئول چه وظایف و مسئولیتی است. برخی از این وظایف توسط رهبر تیم تصمیم‌گیری خواهد شد و برخی از آن‌ها باید توسط یک گروه تصمیم‌گیری شوند.
زمانی که وظایف و نقش‌ها را مشخص کنید، همه تصمیم می‌گیرند که مبنایی از اعتماد و درک متقابل ایجاد کنند که به تیم شما اجازه می‌دهد در یک رقابت سالم باشد و به شما کمک می‌کند که کار انجام شود.

کارگاه رهبری

گفتگوهای سرزنده و امید‌بخش حداقل فرصتی برای همه ایجاد می‌کند که مورد ارزیابی قرار بگیرند. ضروری است که تا اطمینان حاصل شود که همه در این پروژه شرکت می‌کنند.
 در هنگام تجارت، کسانی که مجبور به خرید و فروش هستند باید بدانند که همه در موقعیت مشابهی هستند و به سود منافع سازمان عمل می‌کنند. این تفکر، انرژی مثبت در محیط سازمان را تقویت می‌کند که جلوی بسیاری از آشفتگی‌ها، تفکرات سمی را در محیط کار می‌گیرد. تفکرات سمی مانند: حسادت، ادعاهایی در مورد بی عدالتی، شایعات، بدبینی، تعارضات بین فردی.

افزایش تعامل در کارآمدی سازمانی
افزایش تعامل در کار تیمی که چرخه‌های کارآمدی و بهره‌وری بیشتری را به حرکت در می‌آورد و منجر به افزایش کمی و کیفی کار تولید خواهد شد و این پیروزی برای همه است.

3. تشخیص دهید که چه زمانی برای شروع مناسب می‌باشد: کارآمدی نیازمند اقدام است.

وقتی که همه بدانند که اهداف پروژه چیست؟ چه مسیر موفقیت آمیزی را باید برای آن طی کند و نقش‌هایی که باید ایفا کند چیست، آهن را در حالیکه داغ است شکل داده‌اند.
بازگشت دوباره و باز کردن جزئیات بیشتر می‌تواند در برخی موارد اعتماد به نفس فرد را در حیطه ای که آموزش دیده است کاهش دهد و همچنین خلاقیت و دیگر ویژگی های طبیعی او زیر سوال می‌رود. (احتمالا آن‌ها را به موقعیتی که در ابتدا استخدام شده‌اند برمی‌گرداند.)
شک و تردید می‌تواند یک فرد یا تیم را فلج کند و برنامه ریزی بیش از حد یا تاخیر زیاد بین تصمیم‌گیری و اجرا می‌تواند منجر به نا‌امنی و ناتوانی شود. زمان آن رسیده که به تیم و روند کار ایمان داشته باشید.

4. جلسه را با یک هدف مشخص در ذهنتان برگزار کنید.

مهم است به یاد داشته باشید که جلسات هزینه‌هایی از قبیل زمان، پول و انرژی دارند. جلسات می‌توانند یک تیم را به جلو هول دهند، یا می‌توانند آن‌ها را از هدف اولیه منحرف کنند. متاسفانه، بسیاری از سازمان‌ها در دسته دوم قرار می‌گیرند.
در مورد آنچه که باید در طی این زمان ارزشمند انجام شود، دقیق باشید. به یاد داشته باشید که امکان تبادل سالم ایده‌ها و پیشنهاد های لازم را بدهید، اما آن را به طور مستقیم با هدف جلسه ارتباط دهید.
محدودیت زمانی را برای همه در رسیدن به اهداف جلسات بگذارید. مکالمات جانبی می‌توانند در مبادلات ایمیل، مکالمات سریع یک به یک یا در زمان استراحت صورت بگیرند.

5. ارتباط موثر : تضمین کننده کارآمدی سازمان

مکالمه در سازمان ها
ارتباطات استراتژیک تضمین می‌کند که تاثیر پیام شما با مقاصد تجاریتان سازگار است و منجر به درک متقابل می‌شود. آنچه شما می‌گویید، شیوه‌ای که گفتگو می‌کنید، کجا و تحت چه شرایطی ارتباط برقرار می‌کنید، فرهنگ عملکردیتان را شکل می‌دهد.
 زمانی که رهبران سهم خود را در گفتگوهای روزانه به حداکثر می‌رسانند، افراد را حول یک علت مشترک گرد می‌آورند، عدم اطمینان را در آن‌ها کاهش می‌دهند، افراد را متمرکز نگه می‌دارند، افراد را برای لحظاتی خلق می‌کنند که یک فرهنگ تجاری و کسب و کار جدید ایجاد نمایند، عذر و بهانه‌ها را کاهش می‌دهند، به اشتباهات به عنوان سرمایه فکری می‌نگرند، و از قدرت تصمیمات رهبری برای شکل دادن به باورها و رفتارها استفاده می‌کنند.

6. پاسخگویی : نشانه کارآمدی سیستم

رهبران بینش و مسیر استراتژیک را به اهداف و مقاصد، فعالیت‌ها و در نهایت پاسخگویی تبدیل می‌کنند. عملکرد سیستم‌های پاسخگویی آنچه را که از افراد انتظار می‌رود مشخص می‌کند و نتایج یا پاداش را با عملکرد واقعی همسو می‌‌نماید. رهبران باید نظم را در فرآیند رهبری و چرخه‌ی مدیریت خود ایجاد کنند تا به پاسخگویی، پیش‌بینی، یادگیری، نوسازی، و پایداری دست یابند.

7. مراوده و گفتگو : موجب افزایش پاسخگویی می‌شود

ارتباطات به همه این امکان را می‌دهد تا بدانند که بر حسب مسئولیت‌هایشان در چه جایگاهی هستند و لایه جدی از پاسخگویی و مسئولیت پذیری را فراهم کنند، کارمندان با ارزش کارمندانی هستند که نمی‌خواهند سازمان از لحاظ عملکردی به عقب برگردد.
در صورتی که هر مسئولیت پذیری یا نقشی از هماهنگی با دیگران خارج شود و بازخورد کافی از رئیس و سایر اعضای تیم برای اصلاح نقش بگیرد می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و منابع پیش از هدر‌رفتن چیزی شود.

8. مدیران خرد : عاملی موثر برای کارآمدی سازمان

به عنوان یک لیدر یا رهبر، وضعیت دشواری پیش می‌آید که در هر چیزی بیش از حد مداخله کنید، و می‌بایست از مدیران خرد سازمان استفاده کنید. همان طور که پیش‌بینی می‌شود آن‌ها کارهایی را انجام می‌دهند که وظایف و نقش‌هایشان از آن‌ها می‌خواهد.
کمی راهنمایی یا تصحیح می‌تواند راه طولانی را در پیش داشته باشد. اما معمولا با حجم زیادی شروع می‌شود و بر روی جزئیات کوچک که می‌تواند حرکت را متوقف کند متمرکز می‌شود و باعث می‌شود که کارکنان سازمان درنگ کنند و بیش از حد محتاط شوند.

به عبارت ساده‌تر، میزان زیادی از دخالت مستقیم رهبر تیم می‌تواند چرخ دنده‌های تولید را با مشکل مواجه کند و خلاقیت و الهام اعضای تیم شگفت انگیز شما را که می‌توانند گزینه‌های خوبی را در سر میز مطرح کنند را فرو نشاند. در دخالت های مستقیمی که می‌کنید جانب انصاف را رعایت کنید به طوریکه تاثیر لازم را برای ارتقا عملکرد تیم خود بگذارید، اما معمولا اثر مطلوبی نخواهد گذاشت.
ده‌ها حقه، نکته مهم و فوت و فن  وجود دارد اما روی چیزهای بزرگی که بیشترین اهمیت را دارند تمرکز کنید و تفاوت کلی را ایجاد کنید به عبارت دیگر بر روی ماموریت کلی تمرکز کنید و به تیم خود اجازه دهید بر روی جزئیات کوچک متمرکز شوند.
استفاده عادلانه از حقی که برای دخالت کردن در امور سازمان دارید مستلزم کمی صبر است و شامل موارد زیر می‌باشد :

 •  اعتمادی که به آسیب‌پذیری منجر شده

 • تجارت یا سرمایه‌گذاری در مسیر پروژه

 • توانایی اعضای تیم برای پاسخگویی به یکدیگر

شما در ایجاد رفتارهای موثر تیم فردی تاثیرگذار بودید و بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید. اکنون زمان آن رسیده‌است که روند کار برای شما مهیا گردد و اجازه دهید همه از ما‌حصل آن بهره ببرند.

9. بر روی ارتباط اعضای تیم خود نظارت کنید

نظارت بر ارتباط بین تیم‌ها
اگر می‌خواهید کارآمدی تیم خود را بسنجید و اندازه گیری کنید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 •  اندازه گیری تعاملات

 •  کشمکش ها

 •  درک متقابل

ارائه آموزش یا پشتیبانی در زمینه‌های ارتباطی که به پیشرفت نیاز دارند، منجر به افزایش تعامل کارمندان و در نتیجه انگیزه بخشی به کارمندان خواهد شد به این معنی که :

 • کار با کمترین وقفه‌های غیر ضروری بین فردی انجام می‌شود.

 • کارآیی تیم بهبود می‌یابد.

 • کیفیت بالا می‌رود.

 • گردش مالی کاهش می‌یابد.

10. استخدام منابع انسانی : عاملی در جهت بهبود سیستم عملکرد انسانی

سیستم عملکرد انسانی برای جذب، توسعه و حفظ استعدادهای درخشان طراحی شده‌است. بهترین ایده این است که بهترین افراد را استخدام کرده و به آن‌ها کمک کنیم در طی زمان مهارت‌ها، استعدادها و دانش خود را توسعه دهند. البته این امر بسیار مهم‌تر می‌شود زیرا زمانی که آنها توانایی‌ها و دانش را می‌افزایند، ما به آن‌ها به درستی پاداش می‌دهیم تا آن‌ها در مورد کار خود احساس خوبی داشته باشند و تصمیم می‌گیرند که کارمندانی وفادار به سازمان بمانند.

11. درباره راه‌های بهبود عملکرد از طریق تعامل با افراد تیم بیشتر بیاموزید

رهبران برای بهبود عملکرد تیم ایده‌ها و استراتژی‌هایی را ارائه می‌دهند. ما اطمینان داریم که این پیشنهادات می‌تواند به شما کمک کند از پتانسیل تیم خود نهایت استفاده را ببرید. تیم شما مملو از افراد با استعدادی است که می‌توانند در صورت اجازه و با راهنمایی‌های مناسب، کارهای شگفت‌انگیزی انجام دهند.

در همین راستا دوره‌ی زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

دوره رهبری
اسطوره‌های زندگی و سازمان برای همه‌ی انسان‌هایی که به رشد تمایل دارند، می‌خواهند فلسفه‌ی زندگی را درک کنند، می‌خواهند تاثیرگذارتر از قبل باشند، از زندگیشان رضایت بیشتری داشته باشند، روابط بهتری با دیگران داشته باشند و کسانی که دوست دارند کشف کنند برای چه کاری به دنیا آمده‌‌اند، مناسب است.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

 • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تعداد مشاهده : 4355 بار
 • مشاهده نظرات کاربران
 • تاریخ انتشار : 1399/06/02
نظرات کاربران
یلدا سراجی

دوره رهبری اسطوره های زندگی و سازمان بزرگترین تغییر رو تو زندگیه من رقم زد.
ممنون از علی میرصادقی عزیز

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.