13 روش برای افزایش تمرکز در محیط کار

افزایش تمرکز در محیط کار

افزایش بهره‌وری در محیط کار به طور تصادفی اتفاق نمی‌افتد. دستیابی به همه چیزهایی که در محیط کار می‌خواهید به آن‌ها برسید و افزایش تمرکز ذهن نیازمند احتیاط و برنامه‌ریزی است شما همچنین می‌بایست انگیزه لازم را برای یافتن راه های افزایش تمرکز ذهن در محیط کار را داشته باشید.

ما اغلب با کوهی از کار روبرو می‌شویم و احساس درماندگی می‌کنیم، تمرکز ذهن کار آسانی نیست. در این مقاله با راه‌های افزایش تمرکز ذهن در محیط کار ، آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید!

ما برای مقابله با تعداد زیادی از عوامل حواس پرتی که در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم، تکامل پیدا نکردیم. با این حال با اطمینان از این که شما به درستی سوخت گیری می‌کنید و مغز خود را تحریک می‌کنید و هر جا ممکن استّ عوامل حواس پرتی را حذف می کنید، قادر خواهید بود که مغز خود را مدیریت کرده و سبب افزایش تمرکز ذهن خود شوید.

روش‌های افزایش تمرکز ذهن:

مسئولیت زمان و انرژی خود را در نظر بگیرید و یاد بگیرید چطور بر روی آن تمرکز کنید و چه چیزی را رها کنید. این 13 روش اثبات شده برای افزایش تمرکز ذهن به شما کمک خواهند کرد تا بر روی بهره‌وری خود تمرکز کنید تا بتوانید هر روز آن را به کار ببرید.

1- با اولویت‌بندی اهداف‌تان، تمرکز ذهن خود را به کارهای مهم‌تر اختصاص دهید:

پس از آن که اهداف روزانه خود را تنظیم کردید احتمال این وجود دارد که شما با وجود زمان و انرژی زیاد هرگز برای انجام تمام کارها به اندازه کافی وقت نداشته باشید. کاری که واقعا باید انجام دهید این است که ابتدا کارهایتان را اولویت بندی کنید و بر روی مهم‌ترین وظایف خود تمرکز ذهن لازم را داشته باشید، که یکی از راه های افزایش تمرکز ذهن است. همه چیز در لیست شما ضروری نیست. یک لحظه صبر کنید تا مهم‌ترین تکلیف خود را شناسایی کنید. این مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. با تیک زدن به بزرگ‌ترین و ضروری‌ترین کارتان، مطمئن خواهید شد که روز خوبی خواهید داشت.


پیشنهاد می‌شود بخوانید: چگونه هدف گذاری کنیم؟ در این مقاله با 10گام فوق العاده برای هدف گذاری در زندگی آشنا می‌شوید.

2- با تعیین ضرب‌العجل‌هایی باعث افزایش سرعت عمل در کار شوید:

ضرب‌العجل‌ها می‌تواند راه خوبی برای کنترل به تعویق انداختن کارها باشد، اما تحقیقات نشان داده‌اند که ضرب العجل‌های تحمیلی برای اهمال کاران به درستی عمل نمی‌کند. در عوض، ضرب‌العجل‌های کاری ثابت که به طور مساوی در فاصله زمانی قرار دارند بسیار موثر هستند. بنابراین اگر تلاش می‌کنید که شانس خود را برای یک پروژه امتحان کنید، ضرب‌العجل‌هایی را با رئیس‌تان و یا مشتری تعیین کنید، و اطمینان حاصل کنید که آن‌ها منطقی بوده و به اندازه کافی تا انجام این کار زمان دارید.

3- مدیریت وظایف باعث افزایش تمرکز در محیط کاری می‌شود:

بعضی وقت‌ها تقسیم وظایف به واحدهای کوچک‌تر موجب تمرکز ذهن بیشتر شما می‌شود. برای بالا بردن بهره‌وری خود باید پروژه‌های بزرگ را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید. به این روش فکر کنید: شما یک وعده غذای سه روزه را در یک لقمه غذا نمی‌خورید، درست است؟
درست هنگامی که ما یک وعده غذا را در چند لقمه غذا می‌خوریم، سعی می‌کنیم تا وظایف را به بخش‌های کوچک‌تر و کوچک‌تر تقسیم کنیم تا بتوانیم در یک زمان بر روی یک یا دو سوژه تمرکز ذهن داشته باشیم. شما این گونه انگیزه خواهید داشت و از حواس پرتی دوری خواهید کرد.

صفحه اینستاگرام علی میرصادقی

4- با کنار گذاشتن گوشی تمرکز بسیار قوی داشته باشید:

گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های تلفن همراه ما به بخشی فراگیر از زندگی‌ما تبدیل شده‌اند تا به ضرر بهره‌وری ما باشند. تحقیقات نشان داده است که مصرف کنندگان آمریکایی حداقل 5 ساعت در روز بر روی دستگاه‌های تلفن همراه خود وقت صرف می‌کنند ، و حدود نیمی از آن زمان صرف رسانه‌های اجتماعی ، پیام رسانی و برنامه های سرگرمی می‌شود. با گذاشتن گوشی خود برای دوره‌های زمانی، یا حداقل خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ها، شما ساعت‌ها بهره‌وری و افزایش تمرکز ذهن خود را به دست خواهید آورد.

5- با ذهن آگاهی و مدیتیشن افزایش تمرکز سریع را تمرین کنید:

تفکر تمرکز بر روی افزایش تمرکز و افزایش یادگیری و حافظه تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهند که حتی می‌تواند از افت کارکرد ذهنی ناشی از افزایش سن نیز جلوگیری کند. با توجه به یک مطالعه 7 ساله، تمرین مراقبه و ذهن آگاهی با افزایش تمرکز و توجه مرتبط است. مهم تر این که، این مطالعه نشان داده است که مدیتیشن سلامت عاطفی را بهبود بخشیده و افراد عملکرد بهتری در کارها داشتند.


حتما بخوانید: مدیتیشن چیست و چگونه منجر به افزایش تمرکز می‌شود؟

6- استراحت ذهنی، می‌تواند تمرکز در محیط کار را افزایش دهد:

یک استراحت استراتژیک در حین کار برای افزایش تمرکز می‌تواند یک پیشرفت شگفت انگیز برای مغز شما باشد. حتی یک وقفه کوتاه می‌تواند به شما این انفجار الهام بخش و خلاقیت را بدهد که به دنبال آن بوده‌اید. استراحت کوتاهی از کار به ذهن شما اجازه می‌دهد که انگیزه خود را دوباره راه اندازی و بازیابی کنید. زمانی که احساس خستگی ذهنی می‌کنید، سعی کنید چند دقیقه از میز دور شوید و پیاده روی مختصری را انجام دهید.

7- جالب است بدانید که ورزش کردن منجر به افزایش تمرکز می‌شود:

همه ما می‌دانیم که ورزش برای بدن ما خوب است، اما برای مغز ما نیز خوب است. تحقیقات نشان داده است که تمرین کردن راهی موثر برای بهبود توجه ما، افزایش پتانسیل یادگیری و تقویت حافظه ما برای افزایش تمرکز است. ورزش روحیه ما را بهبود می‌بخشد و احساسات استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. اما مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که تمرینات ورزشی را انجام می‌دهند حجم بیشتری در بخش‌های مغز دارند که حافظه و تفکر آن‌ها را کنترل می‌کند.

افزایش تمرکز

8- فضای کاری خود را منظم و پاکیزه نگه دارید:

یک فضای کاری تمیز راهی برای راحتی ذهن و افزایش تمرکز و بالا بردن تمرکز ذهن شما است. یک میز بی‌نظم باعث خواهد شد که مغز شما به اندازه یک کمد در هم ریخته و نامنظم به هم ریخته و شلوغ باشد. محققان دریافتند که زمانی که در زمینه دید شما چیزهای زیادی وجود دارد (مانند میز آشفته) می‌تواند تاثیر بسزایی بر بهره وری شما بگذارد. آن‌ها فهمیدند که آشفتگی بیش از حد باعث می‌شود که قدرت ذهنی لازم برای تمرکز را از دست بدهید.

9- با قانون دو دقیقه‌ای باعث افزایش سرعت در محل کار شوید:

اگر یک کار کم‌تر از دو دقیقه طول بکشد، این کار را درست انجام دهید. اجازه ندهید این کار کوچک در یک زمان دیگر تبدیل به یک کار بزرگ شود و آن را به ته فهرست خود اضافه نکنید. دو دقیقه وقت بگذارید و فقط این کار را انجام دهید. ممکن است شگفت زده شوید از این که چه تعداد از کارهایی که می‌توانید در عرض چند دقیقه انجام دهید، مانند ارسال یک ایمیل و یا تمیز کردن میزتان. انجام این کارهای کوچک در زمان خود یکی از راه‌های افزایش تمرکز ذهن است و سبب مدیریت زمان می‌شود.


بیشتر بخوانید: همه مدیریت ذهن متشکل از دو کلمه‌ی "مدیریت" و "ذهن" است که منجر به ذهن آگاهی و موفقیت می‌شود. در این مقاله با 8راهکار مدیریت ذهن آشنا خواهید شد.

10- کافئین تمرکز ذهن را بالا می‌برد:

مطالعات نشان داده‌اند که کافئین یک محرک طبیعی است که ممکن است همین کار را انجام دهد. قهوه و دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین تمرکز ذهن شما را بهبود می‌بخشند. اما هر چه بیشتر از نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده کنید، بدن شما به محرک بیشتری عادت می‌کند و تاثیر کمتری بر روی شما می‌گذارد. مصرف خود را به یک فنجان در روز محدود کنید و آن فنجان دوم را زمانی که واقعا به آن نیاز دارید، استفاده کنید.

11- وظایف خود را تغییر دهید:

آیا تا به حال بر روی کار در یک پروژه سخت به طور کامل تمرکز ذهن لازم را داشته‌اید، اما بعد از مدتی احساس نموده‌اید که انرژی‌تان به طور کامل تمام شده است؟ مثل این می‌ماند که مغز شما قفل شده است. ممکن است شما بیش از حد بر روی یک چیز تمرکز کرده باشید، و حالا مغز شما به تغییر موضوع نیاز دارد. سعی کنید کارها را برای مدتی تغییر دهید. آن را با یک کار کاملا متفاوت تعویض کنید. دادن انواع کارهای متنوع به مغز می‌تواند به شما کمک کند که به مدت طولانی هوشیار و پربار باقی بمانید.

راهکارهای افزایش تمرکز

12- هر ساعت وظایف خود را بنویسید:

یکی از بهترین روش‌های حفظ تمرکز مغز ،برنامه ریزی و نوشتن وظایفی است که می‌خواهید در عرض یک ساعت بعد انجام دهید. با نوشتن وظایف کلیدی خود در هر ساعت، مغز شما خود را بر روی مهم‌ترین پروژه‌ها متمرکز خواهد کرد و با زمان بندی خود، یک حس فوریت به آن اضافه خواهید کرد که به شما در افزایش تمرکز که بر روی آن دارید کمک می‌کند.

13- اهداف کوچک روزانه را تعیین کنید:

داشتن اهداف بزرگ و در حال تغییر بسیار عالی است. هرکسی باید دیدگاه بزرگ‌تری برای اینکه چه کسی می‌تواند باشد و چه چیزی می‌تواند به دست آورد داشته باشد. اما تمرکز بر یک دیدگاه 10 ساله کار آسانی نیست، به خصوص هنگامی که برای گذر از ضعف خسته کننده روز تلاش می‌کنید. هنگامی که شما با نتایج ضعیف بازاریابی، ایمیل‌های آزار دهنده مشتریان، یا نوشتن محتوای جدید دچار مشکل شدید، تمرکز ذهن شما بر روی اهداف بزرگ‌تر کاهش می‌یابد.

به جای گذاشتن تمرکز ذهن بر روی اهداف بلند مدت، شروع به تنظیم اهداف روزانه کوچک خود کنید. با تمرکز بر آن چه که باید در هر روز مشخص انجام شود، شما خود را برای موفقیت آماده خواهید کرد. که خود باعث افزایش تمرکز می‌شود. دستیابی به اهداف روزانه کوچک باعث می‌شود که مغز شما سریع‌تر به موفقیت برسد و مکانیسم پاداش را تحریک کند، و دوپامین را زمانی که شما هدف خود را به انجام می‌رسانید، آزاد کند. این موضوع به شما کمک می‌کند تمرکز ذهن بیشتری داشته باشید و شانس رسیدن به هدفتان را با افزایش تمرکز بیشتر کنید.

کتاب سیزده
پرفروش‌ترین رمان کشور (کتابراه)
ستایش شده توسط دو تن از نویسندگان بزرگ جهان
ترجمه شده به دو زبان عربی و انگلیسی
  • نویسنده : اکرم افروخته | مترجم زبان انگلیسی
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تعداد مشاهده : 28915 بار
  • مشاهده نظرات کاربران
  • تاریخ انتشار : 1399/02/05
نظرات کاربران
مجتبی

محبت دوست صداقت درون وبیرون

1 0

شهلا

اولویت بندی کارها بهترین راه افزایش تمرکزه
عالی بود

4 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.