10 ویژگی افراد دارای شخصیت کاریزماتیک

ویژگی افراد دارای شخصیت کاریزماتیک چیست

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فردی رفتار بسیار جذابی داشته باشد؟ به گونه‌ای که درلایه‌های عمیق احساسی شما تاثیر گذاشته و شما را محصور رفتار و نوع شخصیتش کرده باشد؟ این نوع افراد دارای شخصیت کاریزماتیک هستند. کاریزما توانایی تاثیرگذاری بر افراد دیگر است که هم ذاتی است وهم به صورت یک مهارت می‌توان آن را در خود شکوفا کرد. داشتن شخصیت کاریزماتیک می‌تواند باعث افزایش موفقیت‌های اجتماعی بیشتر نظیر ارتباطات بهتر و همچنین باعث افزایش میزان رضایت فردی در زندگی شود.

در مقاله «۱۰ ویژگی افراد دارای شخصیت کاریزماتیک» به بررسی ویژگی‌های افراد کاریزماتیک می‌پردازیم که با تقویت این ویژگی‌ها درخودتان، شما هم می‌توانید دارای کاریزما باشید و بر دیگران تاثیر بگذارید. با ما همراه باشید!

کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چگونه است؟

کلمه کاریزما ازکلمه یونانی کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است و می‌توانیم بگوییم کاریزما مترادف جذابیت رفتاری است. شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است و به عنوان الگو و فرد الهام بخش بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد. افراد دارای کاریزما می‌توانند در بحث‌ها دیگران را راحت‌تر قانع کنند و بر دل و جان‌شان اثر بگذارند. واضح است که شخصیت‌های کاریزماتیک جزو موفق‌ترین افراد درجهان هستند. ما در ادامه 10 ویژگی افراد داری شخصیت کاریزماتیک را خواهیم گفت.

اعتماد به نفس بالا در شخصیت کاریزماتیک چگونه است

۱. اعتماد به نفس بالا در شخصیت کاریزماتیک

این افراد از درون به آنچه که هستند مطمئن هستند و از قدرت تاثیرگذاری‌شان بر دیگران آگاه هستند. در نتیجه در سخنرانی‌ها و جلسات مهم دست و پای خود را گم نمی‌کنند و با اعتماد به نفس در محفل عموم ظاهر می‌شوند و این اعتماد به نفس در ظاهر نگاه و طرز صحبت آنها کاملا مشخص است که همین موضوع باعث نوعی حس اطمینان خاطر در دیگران می‌شود.

۲. برقراری تماس مستقیم چشمی در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای شخصیت کاریزماتیک می‌دانند برای تاثیرگذاری بیشتر باید به هنگام صحبت کردن با طرف مقابل یا گوش دادن به حرف‌های او حتما به طور مستقیم به چشم‌های فرد نگاه کنند تا تاثیر لازم را بتوانند بر او بگذارند. یک فرد دارای کاریزما هرگز در صحبت ارتباط چشمی را قطع نمی‌کند و کارهایی مثل چک کردن گوشی یا ساعت را انجام نمی‌دهد زیرا این کار به دیگران این پیام را می‌رساند که فرد روبرو دیگر نمی‌خواهد با من صحبت کند و یا به من گوش دهد واین موضوع از تاثیرگذاری فرد می‌کاهد.

۳. با اشتیاق گوش دادن در شخصیت کاریزماتیک

افراد دارای کاریزما معمولا شنونده‌های خوبی هستند. این افراد با صبر و حوصله اجازه می‌دهند که طرف مقابل آن چیزی را که می‌خواهد با خیال راحت تعریف کند ودر چهره‌شان اشتیاق لازم برای شنیدن را نشان می‌دهند و شادابی چهره‌شان را درطول صحبت حفظ می‌کنند تا نشان دهند که تمام توجه‌شان به فردی است که صحبت می‌کند. این کار باعث می‌شود که فرد گوینده از هم صحبتی‌اش لذت بیشتری برده و نا خودآگاه تحت تاثیر صبر و اشتیاق فرد شنونده قرار بگیرد.

کتاب-ش-کوه
کتاب «ش»کو؟!ه اثر علی میرصادقی
کتاب«ش»کو؟!ه را مطالعه کنید تا با شناخت دقیق تر از خود در مسیر شکوفایی قدم بردارید.

۴. به دیگران اعتماد به نفس می‌دهند و آنها را تحسین می‌کنند

افراد کاریزماتیک وقتی می‌بینند فردی کارش را درست انجام می‌دهد یا ویژگی مثبتی دارد او را تحسین کرده و با افزایش اعتماد به نفس طرف مقابل در او تاثیر می‌گذارند همچنین فرد دارای کاریزما وقتی می‌خواهد از کسی انتقاد کند اول به نحوه گفتار خود وسپس به آن چیزی که می‌خواهد بگوید فکر می‌کند و در نهایت، انتقاد خود را بر زبان می‌آورد که این موجب می‌شود فرد مورد انتقاد، راحت‌تر بپذیرد و سوء تفاهمی به وجود نیاید.

۵. لبخندشان کاملا واقعی و از اعماق وجود است

شخصیت‌های کاریزماتیک از ته دل و با تمام وجود لبخند می‌زنند. لبخندی که به آن لبخند دوشن گفته می‌شود به این معنا که این لبخند یک فرآیند شادی آور درونی است که نمود بیرونی آن را به صورت یک لبخند زیبا و تمام عیار می‌بینیم و چون واقعی و بدون هیچ گونه تظاهری است کاملا به دل دیگران می‌نشیند و بر آن‌ها اثر می‌گذارد.

۶. شمرده و واضح صحبت می‌کنند

افراد کاریزماتیک قبل از حرف زدن به چیزهایی که می‌خواهند بگویند فکر می‌کنند و به افکار خود انسجام کافی می‌بخشند تا موقع حرف زدن دچار مکث‌های نا به جا و کلماتی از قبیل ام میدونی و غیره نشوند و چون از قبل روی حرف‌هایشان فکر کرده‌اند کاملا شمرده و واضح صحبت می‌کنند که این موضوع تاثیر بیشتری بر شنونده می‌گذارد. همچنین افراد دارای کاریزما قبل صحبت سوالاتی از قبیل آیا گفتن این جمله ضرورتی دارد و یا گفتن فلان مسئله اصلا درست هست یا نه از خود می‌پرسند تا مطمئن شوند بهترین و سنجیده‌ترین جملات را به زبان می‌آورند.

۷. نام‌های دیگران را به خوبی به یاد می‌آورند

وقتی با فردی صحبت می‌کنید و او را به نام خودش صدا می‌زنید به او حس خیلی خوبی از جنس ارزشمند بودن القا می‌کنید. یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که آنها نام دیگران را به خوبی به خاطر می‌سپارند و حتی در ملاقات دوم هم می‌توانند هنگام صحبت با فرد با نامش او را مخاطب قرار دهند که این مسئله تاثیرگذاری شخصیت کاریزماتیک را افزایش می‌دهد.

۸. نا امید نمی‌شوند

مسلما هیچ چیز جذاب‌تر از این نیست که فردی دارای عزمی راسخ و اراده‌ای پولادین باشد. افراد کاریزماتیک در صورت شکست ناامید نمی‌شوند و به تلاش خود ادامه می‌دهند و آنقدر پیش می‌روند تا به هدف خود برسند. وقتی این اتفاق می افتد افرادی که این تلاش و امید و اراده را می‌‍بینند، انگیزه زیادی پیدا می‌کنند که آن‌ها هم تلاش کنند و شکست‌های کوچک را نپذیرند پس یعنی شخصیت‌های کاریزماتیک با عملشان می‌توانند تاثیرگذاری فوق العاده‌ای داشته باشند و تبدیل به افراد جذاب برای دیگران باشند.

۹. زبان بدن را به خوبی می‌شناسند

افراد دارای کاریزما به خوبی می‌دانند که زبان بدن از کلام گویاتر است و اگر بخواهند روی طرف مقابل تاثیر خوبی بگذارند و شخصیت قوی داشته باشند باید از زبان بدنشان به درستی استفاده کنند. به عنوان مثال شخصیت‌های کاریزماتیک در هنگام صحبت دست به سینه نمی‌نشینند چون این حالت نشان دهنده گارد دفاعی و بی میلی به صحبت است و یک فرد دارای کاریزما می‌خواهد خود را مشتاق صحبت نشان دهد. پس از زبان بدن خود به گونه‌ای استفاده می‌کند که دیگران از روابط با او احساس خوبی داشته باشند و تحت تاثیر قرار بگیرند.

یادگیری در شخصیت های کاریزماتیک

۱۰. هر روز یک مطلب جدید یاد می‌گیرند

افرادی که دارای شخصیت کاریزماتیک هستند هر روز در حال یادگیری یک چیز جدید هستند و دانش خود را در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست، روانشناسی، جامعه شناسی وغیره افزایش می‌دهند. وقتی دانش آنها بالاتر می‌رود دایره لغاتشان هم افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که هنگام صحبت توانایی سخنوری بیشتری داشته باشند و هم روان‌تر صحبت کنند و هم راجع به هر مسئله‌ای توانایی اظهار نظر داشته باشند که این موضوع باعث می‌شود گفتگو با آنها بسیار جذاب باشد.

شخصیت‌های کاریزماتیک ایران:

1. شهاب حسینی :
بی‌شک این بازیگر پر افتخار یکی از شخصیت‌های کاریزماتیک ایران است. این سوپراستار که متولد سال 1352 می‌باشد بخاطر داشتن شخصیتی انعطاف پذیر و آگاه بودن به ویژگی‌های کاریزما دارای جذابیت رفتاری خاص است. به عنوان مثال لبخند دوشن را به راحتی می‌توان بر چهره او دید.
2. مهران مدیری :
یک هنرمند واقعی که در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارد و در همه آنها به موفقیت رسیده است. اما برنامه دورهمی او را به چشم یکی از کاریزماتیک‌ترین شخصیت‌های کشور نشان داه است. مهران مدیری فردی است که با جذابیت کلامی و رفتاری، کاریزمای زیادی دارد و با اعتماد به نفس کافی از این موضوع آگاه است. همچنین انعطاف رفتاری‌اش باعث می‌شود حس خوبی به دیگران بدهد.

3. پرویز پرستویی :
این شخصیت کاریزماتیک یکی از بهترین بازیگران ایران است و با ایفای نقش عالی خود در فیلم‌های متعددی چشم‌ها را به کاریزمای خود خیره کرده است. او به خاطر روحیه احساسی و موقری که دارد و چون به مشکلات مردم کشورش به عنوان یک هنرمند رسیدگی می‌کند وبه قولی دغدغه هموطنانش را دارد، دارای کاریزما و جذابیت زیادی است.
4. جمشید هاشم پور:
این فرد با کاریزمای بالایی که دارد در عرصه سینما و تلویزیون خوش درخشیده است. او که به جمشید آریا نیز معروف است به خاطر داشتن اعتماد به نفس بالا درفعالیت‌های هنری و استفاده خیلی خوب از زبان بدن کاملا شخصیتی کاریزماتیک به شمار می‌رود.
5. علی نصیریان :
این شخص بزرگ از جمله افرادی است که بخاطر اراده قوی در کار و حرفه و بیان شیوایی که دارد یک شخصیت کاریزماتیک محسوب می‌شود. علاوه بر این علی نصریان با ایفای نقش در مجموعه‌هایی چون سربداران و توانایی شمرده صحبت کردن خود که برای آن نوع دیالوگ‌ها مهم است، هم نقش خود را به خوبی ایفا کرده و هم کاریزمای خود را به رخ کشیده است.

اینستاگرام علی میرصادقی

افراد کاریزماتیک تاریخ:

1. ژولیوس سزار :
این شخصیت کاریزماتیک یک امپراطور رومی بود که دستاوردهایش باعث شد نام او به یک عنوان برای پادشاهان بعدی تبدیل شود. سزار بسیار اهل مطالعه بود وبه همین دلیل در سخنوری قهار بود و سربازانش شیفته کلامش بودند. اعتماد به نفس بالایش نیز باعث کاریزمای او شده بود بطوری که تاثیر زیادی بر مردمش می‌گذاشت. همچنین گفته می‌شود با عموم مردم رفتار خوبی داشته که این خود باعث جذابیت رفتاری او می‌شده است.
2. ژاندارک :
او یک شخصیت و رهبر کاریزماتیک تاریخ فرانسه است. ژاندارک فردی راسخ و مصمم بود که جانش را در راه عقیده‌اش فدا کرد. در آن دوران خفقان اجتماعی و سیاسی، شجاع و قوی در برابر شاه و کلیسای انگلستان ایستاد و این اعتماد به نفس و اراده از او یک شخصیت کاملا کاریزماتیک ساخت.
3. هانیبال :
او یک سیاست مدار و ژنرال کارتاژی بود که با کاریزمای بالای خود توانست ارتش خود را ترغیب کند تا با گذشتن از کوه‌های آلپ از اسپانیا به رم بروند. کاری که بعد از دو هزار سال هنوز جزو بزرگ‌ترین دستاوردهای تاریخ محسوب می‌شود. هانیبال دارای یک نبوغ ذاتی در سیاست و استراتژی جنگ بود و توانایی سخنوری بسیار بالایی نیز داشت که این باعث می‌شد به راحتی بتواند به افرادش انگیزه بدهد و افرادش در عین اطاعت از دستوراتش او را واقعا دوست داشتند که این موضوع هانیبال را یه عنوان یک شخصیت کاریزماتیک تاریخ شاخص می‌کند.

4. ناپلئون بناپارت :
ناپلئون، امپراطور فرانسه فردی باهوش و شجاع بود و به خاطر ویژگی‌های اخلاقی‌اش، هم محبوب دل مردم بود وهم سربازانش کاملا تحت فرمانش بودند. علت کاریزماتیک بودن ناپلئون این بود که در مورد رفتار انسان اطلاعات زیادی داشت. سربازانش را تشویق و تحسین می‌کرد و به آنها اعتماد به نفس می‌داد. همچنین در کنار سربازانش ظاهر می‌شد و هرکاری از دستش بر می‌آمد برای آنها انجام می‌داد و با ایجاد حس خوب باعث افزایش کاریزمای خود می‌شد.

رهبران کاریزماتیک جهان:

1. مارتین لوترکینگ :
او یکی از چهره‌های شاخص کاریزماتیک جهان است که از پیش‌گامان نهضت حقوق مدنی درآمریکا به شمار می‌رود. او با سخنرانی‌های فوق العاده خود توانست توده مردم را با خود همراه کند و در نهایت توانست قانون حقوق شهروندی را تصویب سازد که براساس آن هرگونه تبعیض نژادی، دینی و جنسیتی جرم شناخته می‌شود. او به هنگام سخنرانی‌هایش بسیار پر شور بود و انگیزه افراد را برمی‌انگیخت و چون فردی تحصیل کرده و با سواد بود، در انتخاب کلمات عالی عمل می‌کرد و مردم را بسیار تحت تاثیر قرار می‌داد.

2. نلسون ماندلا :
ماندلا به عنوان اولین رئیس جمهور آفریقا و رهبر سازمان فعال حقوق شهروندی آفریقا شناخته می‌شود. او در یک خانواده سلطنتی به دنیا آمده بود اما حتی این مسئله نیز نتوانست او را از مسائل تبعیض نژادی حاکم بر جامعه آن زمان نجات دهد. ماندلا درگیر اعتراضات گوناگون علیه تبعیض نژادی شد و به اتهام‌هایی از قبیل اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شد اما در طول محاکمه‌اش با سخنان عالی و تاثیرگذارش توانست چهره خود را به جهانیان نشان دهد و تبدیل یه یک رهبر کاریزماتیک شود. او 27 سال از عمرش را در زندان سپری کرد اما عزمی راسخ داشت و این موضوع از او یک شخصیت کاریزماتیک ساخته بود. سرانجام پس از آزادی از زندان و در سال 1994 او به عنوان اولین رئیس جمهور آفریقا انتخاب شد.

3. فیدل کاسترو:
این شخصیت کاریزماتیک رهبر سابق کشور کوبا بود که با کودتایی نظامی توانست دیکتاتور کوبا را سرنگون کند. او فردی سخنور بود که توانایی بالایی در جذب مردم داشت و با وعده‌هایی از قبیل بازگرداندن حکومت مشروطه توانست مردم را با خود همراه کند. کاسترو با قدرت زیاد از تهاجم فرهنگی ایالات متحده آمریکا جلوگیری کرد، نژادپرستی را کم رنگ کرد و آموزش رایگان را برای مردمش به ارمغان آورد. کاسترو به خاطر احساس غروری که به مردمش القا می‌کرد هنوز هم تاثیرات کاریزمای او در این کشور قابل مشاهده است.
4. وینستون چرچیل:
چرچیل صدراعظم دولت بریتانیا بود. او مردی باهوش، مصمم و پر از اشتیاق بود. در زمان جنگ جهانی دوم به مقام نخست وزیری رسید و در زمان جنگ، سخنرانی‌های انگیزشی زیادی برای مردم کشورش کرد. او در میان مردم کشورش بسیار کاریزماتیک و محبوب به شمار میرفت.

نتیجه گیری:

به طورکلی جذابیت و کاریزما داشتن یک مهارت مهم هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی محسوب می‌شود و می‌توان با تمرین مستمر در آن به خودشکوفایی رسید. پس ناامید نشوید زیرا پشتکار از استاد و استعداد بسیار مهم‌تر است. با مطالعه ویژگی‌های افراد کاریزماتیک ایران و جهان و تقویت ویژگی‌های آن‌ها شما هم می‌توانید تبدیل به یک شخصیت کاریزماتیک شوید و از کاریزما و جذابیت در زندگی‌تان لذت ببرید.

تئوری انتخاب
کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر
کتاب تئوری انتخاب با عنوان فرعی درآمدی بر روان شناسی امید اثر دکتر ویلیام گلسر میباشد. این کتاب ارزشمند از جمله مفیدترین کتاب‌ها در زمینه روانشناسی به شمار می‌آید.
نظرات کاربران
رهگذر

برعکس نمونه‌هایی که آوردید معتقدم این افراد شخصیت کاریزماتیک ندارند، با احترام البته ایرانی‌ها

20 15

Fatemeh

مطالب خیلی مفیدو عالی بود ممنون

5 2

Ehsan faraji

سپاس از مطالب ارزشمند شما

3 1

معصومه

خیلى استفاده کردم، ممنون از نویسنده توانمند

5 1

مینا

به نظرم مهم‌ترینش اعتماد به نفس بالاست. چقد مقاله‌تون خوب بود مرررررسی

3 3

Pouya Alinezhad

نویسنده بسیار قلم تاثیر گذاری دارد

8 3

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

instagram
telegram
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.