عشق چیست | 11 مورد از نشانه‌های عشق واقعی را بشناسید

نشانه های عشق واقعی

عشق بحثی بسیار پیچیده و عمیق می‌باشد و هر روزه همه افراد از خود سوالاتی در مورد عشق می‌پرسند. همه می‌خواهند عشق را تجربه کنند و مکانیزم آن را بشناسند.
تعریف عشق واقعی چیزی فراتر از احساسات و واکنش‌های فیزیکی است که در بدن رخ می‌دهد و یا چیزی که شما از کسی دیگر در یک رابطه می‌بینید. نشانه‌های عشق واقعی کمک می‌کند بتوانیم آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم.

ابتدا باید عشق را درک کنیم تا بتوانیم آن را تشخیص دهیم. در ادامه به طور مختصر به تعریف عشق و عشق واقعی می‌پردازیم. همچنین نشانه های عشق واقعی را نیز بررسی می‌کنیم.

تعریف عشق چیست ؟

عشق یعنی احساس عاطفی بسیار زیاد نسبت به فرد دیگر و احساس علاقه نسبت به کسی است که او را طبق معیارها، اندیشه‌ها، قضاوت و تجربیات خود عالی و دوست‌داشتنی توصیف می‌کنید. زمانی که کسی از نظر ذهنی، فیزیکی و اخلاقی برایتان جذاب است عشق به یک فرایند بیولوژیکی نیز تبدیل می‌شود و بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ذهن شما را تقویت می‌کند و آن شخص به شما احساسی فوق‌العاده می‌دهد.


تاثیر عشق بر مغز چیست؟

واکنش‌های فیزیکی افراد نسبت به عشق یک واکنش عصب‌شناختی است. وقتی به کسی دیگر علاقه‌مند و دلبسته می‌شویم مغز ما مواد شیمیایی مانند سروتونین، اکسی توسین، وازوپرسین، دوپامین و نوراپی نفرین را ترشح می‌کند. همه‌ی این مواد شیمیایی باعث می‌شوند به خیالات و افکار عاشقانه و احساسات فیزیکی بیندیشیم که به عشق ربط دارند.

ویدئو مربوط به ترم پنجم از دوره جامع خودشکوفایی به اسم روابط مثبت می‌باشد. دوره‌ای که به تمام بُعدهای شما توجه می‌کند نه فقط رابطه، چرا که انسان از پنج بُعد تشکیل شده و باید به تمام بُعدها توجه شود تا رابطه در نهایت بهبود یابد.

  • سروتونین: این هورمون باعث افزایش فرح و شادی شما می‌شود. در واقع، اگر شما داروهایی مانند اکستازی مصرف کنید باعث افزایش زیاد سطح سروتونین می‌شود که البته مصرف آن خطرناک است. با این حال، اگر عاشق کسی شوید باز هم این اتفاق می‌افتد که روشی سالم‌تر برای افزایش شادیتان است.

  • اکسی توسین: این هورمون در طول معاشقه و رابطه جنسی آزاد می‌شود و به شما کمک می‌کند به شخصی دیگر وابسته شوید.

  • وازوپرسین: علاوه بر اکسی توسین، کارشناسان معتقدند این هورمون نیز باعث ایجاد احساس وابستگی و عشق به کسی دیگر می‌شود.

  • دوپامین: این هورمون مسئول میل و پاداش است یعنی وقتی شما کارهای عاشقانه مثل محبت، تماس فیزیکی، قرارهای عاشقانه و هر آنچه شما را شاد و خوشحال می‌کند انجام می‌دهید با احساس لذت بسیار زیاد پاداش خود را دریافت می‌کنید.

  • نوراپی نفرین: هنگامی که عاشق می‌شوید و یا برای انجام دقیق و خوب کارها استرس دارید این هورمون آزاد می‌شود. در واقع، هنگامی که عاشق هستید احساسات فیزیکی مانند عرق کردن کف دست یا تپش قلب را تجربه می‌کنید. هورمون‌ها رفتار ما را هنگام عاشق شدن تنظیم می‌کنند.

علائم هشداردهنده برای عشق غیر واقعی

عشق غیر واقعی مانندیک شعله روشن است که داغ است ولی سریع خاموش می‌شود. چرا؟ چون وقتی که ما عاشق فردی هستیم و از او بت میسازیم و ان را بهترین و کامل ترین فرد جهان میدانیم بلاخره یک جا ان حباب کامل بودنش برای ما میشکند و این دلیل بر بد بودنش نیست بلکه طبیعت انسان هاست که در قسمت هایی از زندگی نتوانند عالی و کامل باشند. به علاوه عشق غیر واقعی ممکن است باعث شود که شما چشم هایتان را روی یک سری از واقعیت ها ببندید و منطق را نادیده بگیرید و فقط به احساساتتان توجه کنید و در کوتاه مدت یا بلند مدت آسیب ببیند زیرا احساسات با اینکه مهم هستند اما نمی توانند همه چیز باشند.

آیا عاشق شدن تنها انفعال شیمیایی بین هورمونی می‌باشد؟

خیر. احساس عشق احساسی قدرتمند است که فواید زیادی دارد. بدون احساس عشق، ما احساساتی مثل ترس، تنهایی و خودخواه بودن را تجربه می‌کنیم.

تعریف عشق واقعی چیست؟

هر فردی نسبت به عشق دیدگاه خاص خود را دارد ولی واقعیت آن است که عشق واقعی به حالتی گفته می‌شود که شما به کسی علاقه‌مند و وابسته هستید و با او احساس شادی می‌کنید و صرف‌ نظر از اینکه چه اتفافی می‌افتد احساس می‌کنید این حس علاقه دائمی خواهد بود.
عشق واقعی برآورده کردن انتظارات و عشق ورزیدن به یکدیگر با حفظ احترام، ایجاد اعتماد، پشتیبانی و پذیرش یکدیگر با وجود تفاوت‌ها است.

وقتی صحبت از عشق واقعی می شود معمولاً منظور ارتباطی است که بر پایه احترام متقابل، ارزش‌گذاری، ارتباط سالم، اعتماد، صداقت و انتظارات واقعی باشد. عشق واقعی در کنار دوست داشتن طرف مقابل میتواند منجر به رشد فرد و افزایش احساس ارزشمندی و دوست داشتن خودش هم بشود. وقتی که در حال تجربه عشق واقعی باشید شما نه تنها خودتان را از دست نمیدهید بلکه خود واقعی هردوی شما میتواند نمایان شود و در عین حال رشد کند.

تعریف عشق واقعی چیست ؟

و این رفتار خوب و احترام به یکدیگر در عشق واقعی به ویژه وقتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که عشقتان با مهر و محبت با شما رفتار کند. حال با یکدیگر نشانه‌های عشق واقعی را بررسی می‌کنیم:

نشانه‌های احساس عشق واقعی
احترام و حمایت متقابل
تعهد عمیق به یکدیگر که هنوز از تلاش‌ها و منابع فردی همدیگر احترام می‌گذارد
آگاهی از نقاط ضعف دیگر شخص، همچنین نقاط قوت
تمایل به صحبت کردن حقیقت و صادق بودن با یکدیگر
تمایل به کار کردن بر روی حل اختلافات با یکدیگر (زیرا حتی روابط عاشقانه سالم هم از زمان به زمان تجربه اختلاف دارند)

۱۱ مورد از نشانه‌های عشق واقعی :

۱.در عشق واقعی چیزی را از یکدیگر پنهان نمی‌کنید:

وقتی شما عاشق فردی هستید و این حس دو طرفه می باشد چیزی را از یکدیگر پنهان نمی‌کنید چرا که می‌دانید باید خوبی‌ها و بدی‌های خود را فرد مقابل در میان بگذارید. صادق بودن یکی از مهم‌ترین عوامل یک رابطه پایدار می‌باشد. شما نمی‌خواهید هیچ چیز را از او مخفی کنید به خصوص که می‌خواهید با او وارد زندگی مشترک شوید و می‌خواهید آنچه تجربه کرده‌اید را بدانند.

۲.برای یکدیگر نقش بازی نمی‌کنید و خودتان هستید:

افرادی که دائما در حال نشان دادن خود و مورد تایید بودن هستند، نشان می‌دهند خود واقعی نیستند و در حال گرفتن تایید و نقش بازی کردن می‌باشند. وقتی شما بیشتر به خود و نیازهایتان و لذت بردن از شخص دیگری فکر می‌کنید، در واقع عشق واقعی را تجربه نمی‌کنید. گاها افراد فقط فرد دیگری را برای رسیدن به امیالات خود در رابطه نگه می‌دارند و در چنین حالتی، برای رسیدن به هدف خود نقش بازی می‌کنند. برای مثال گاهی افراد برای حفظ رابطه خود تظاهر به خودکشی و قربانی کردن خود می‌کنند که این رفتارها با عشق واقعی بسیار متفاوت است.

modares

دکتر علی میرصادقی

مدرس دوره

مدرس دوره های رهبری ، سخنران ، روانشناس ، متخصص اکت

مدیر و موسس موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا، دکترای روانشناسی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، نویسنده پرفروش‌ترین داستان روانشناسی ایران، نویسنده کتاب منتخب جشنواره رشد آموزش و پرورش، برنده مقام دوم USA BOOK NEWS، برنده مقام دوم کتاب‌های خودیاری جهان، خالق اولین سریال انگیزشی جهان (سی روز تا پیروزی)، کارشناس برنامه‌های خندوانه، عصر جدید، صبح بخیر ایران، وقتشه، سیمای خانواده و ...

تبلیغ همایش روانشناسی اکت
 کارگاه روانشناسی اکت و عزت نفس

عزت نفس ناسالم شما باعث شده خیلی از کارهای درست زندگیتان را انجام ندهید. ما در همایش اکت و عزت نفس به شما کمک می‌کنیم با افزایش توان انعطاف پذیری روانی خود راهکار اصلاح رفتار های غلط خودتان را پیدا کنید. شما می‌توانید هم اکنون از طریق لینک زیر در کارگاه روانشناسی اکت و عزت نفس ثبت نام کنید. این کارگاه در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت در هتل قلب تهران برگزار می‌شود.

۳.در رابطه شما احترام رکن مهمی دارد:

رعایت احترام یکدیگر از نشانه‌های عشق واقعی است. زمانی که عشق واقعی را پیدا کنید همیشه موضوع احترام یکدیگر را رعایت می‌کنید. شما به او به خاطر آنچه که هست و آن‌چه در زندگی برای شما انجام می‌دهد احترام می‌گذارید. شما خوبی‌هایی در او دیده‌اید و او را برتر یا پایین‌تر از خود نمی‌بینید بلکه او را فردی برابر و هم‌شأن خود می‌دانید و او نیز با همین سطح از احترام با شما رفتار می‌کند.

۴.سلامتی و آرامش شما برای یکدیگر بسیار ارزشمند است:

شما سعی نمی‌کنید که به هر طریقی شده به سلامتی روحی و جسمی او صدمه بزنید یا شادی را از او بگیرید. به شریک خود آسیب روحی و جسمانی وارد نکرده و او را تحقیر و تحت فشار و استرس قرار نمی‌دهید و کاری نمی‌کنید که احساس بدی درباره‌ی خود و کارهایی که انجام می‌دهد داشته باشد. بلکه شما از او حمایت کرده و تلاش می‌کنید احساس خوبی درباره خود و کارهایش داشته باشد. او را تشویق می‌کنید که کارهایی انجام دهد که باعث شادی و آرامش او می‌شود و بدون اینکه از شما درخواست کند کارهایی برای شادی و آرامش او انجام می‌دهید.

۵.تمرکزتان بر روی عیوب یکدیگر نیست:

خیلی از افراد عشق را یک تجربه دردناک و بد تلقی می‌کنند و اظهار دارند فقط مشکل و دردسر می‌باشد. چرا؟ چون همیشه دوست دارند به گذشته و عیب‌های شریک خود فکر کرده‌ و کسی که هست را بپذیرند. اما طرف مقابل به شریک خود به خاطر عیوبی که دارد صدمه فیزیکی و روحی وارد می‌کند اما همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که چقدر شریک زندگیتان به شما توجه می‌کند. این یک عشق واقعی نیست بلکه قربانی بودن است. پذیرش معایب کسی به این معناست که می‌پذیرید او مثل بقیه انسان‌ها کامل نیست. برخی عیب و ایرادات نشان می‌دهد شما یا طرف مقابل هنوز به پختگی نرسیده‌اید. مثلا، ممکن است تعهدی در قبال کارهایی که می‌تواند به سود زندگیتان باشد نداشته باشید. این‌ها جیزهایی نیست که شریکتان عمدا و برای آسیب زدن به شما انجام دهد، بلکه با گذشت زمان این نوع عیوب برطرف می‌شوند.

۶.با یکدیگر مهربان هستید:

وقتی که عشق واقعی را تجربه می‌کنید با معشوق خود دوستانه، با محبت و دلسوزانه رفتار می‌کنید. به او صدمه نمی‌زنید. در واقع، هیچوقت قصد صدمه زدن به وی را ندارید. شما نگران وی می‌شوید و نگرانی خود را نشان می‌دهید. به نیازهای او توجه می‌کنید.

نشانه های عشق واقعی چیست ؟

با صبوری و با محبت با او رفتار می‌کنید. هیچوقت با عصبانیت صحبت نمی‌کنید و حرف‌های نامناسب به یکدیگر نمی‌زنید. بعضی افراد با غریبه‌ها رفتاری مهربان‌تر از شریک خود دارند. رفتاری که با دیگران و غریبه‌ها دارید را با شریک خود مقایسه کنید. این چیزی است که باید به آن بیندیشید تا بفهمید آیا عشق واقعی را تجربه می‌کنید یا صرفا با کسی در ارتباط هستید که ناراحتی‌ها و ناکامی‌های خود را سر او خالی می‌کنید.

۷.برای رشد رابطه از خود گذشتگی دارید:

عشق واقعی به معنای تعهد داشتن به شریک و تعهد به رابطه‌ عاشقانه‌ای است که با او دارید. عشق واقعی تمایل به انجام کارها و تلاش برای بهبود و تقویت رابطه است. در عشق واقعی، بهبود رابطه شما از هر چیز دیگری مهم‌تر است و در اولویت قرار دارد و این کار را انجام می‌دهید چون می‌دانید رابطه کنونی، شما را به شخصی شادتر و بهتر تبدیل کرده است بنابراین؛ تلاش و فداکاری برای بهبود رابطه عاشقانه ، کاری غیرمنطقی نیست.
البته هیچ رابطه‌ای بدون مشکل نخواهد بود چون انسان‌ها عواطف و هیجاناتی مثل خشم دارند و گاهی اوقات چنین احساساتی به زیبایی و رابطه شاد شما ضربه می‌زند. اما عاشقان واقعی مشکلات را با بحث و گفتگو حل می‌کنند. شما به قهر و دعوا فکر نمی‌کنید. بلکه به بهبود وضعیت و فرو نشاندن ناراحتی یا دلخوری که پیش آمده است می‌اندیشید تا دوباره بتوانید به یک رابطه شاد بازگردید.

برای سنجش میزان عشق خود، پیشنهاد میشود پرسشنامه مثلث عشق استرنبرگ را انجام دهید.

تست عشق استرنبرگ

۸.پایبند بودن به وعده‌ها از نشانه‌های عشق واقعی است:

قول دادن به کسی که واقعا دوستش دارید بسیار اهمیت دارد. وعده‌ها و قول‌هایی که می‌دهید یک شکلی از اعتماد را نشان می‌دهد. وقتی کسی که دوستش دارید برای انجام کاری قول می‌دهد اما به قول خود عمل نمی‌کند تا حدی اعتماد بین دو نفر را کم می‌کند. به همین دلیل، افرادی که واقعا شما را دوست دارند زمانی که نمی‌توانند به وعده‌ی خود عمل کنند به جای اینکه شما را معطل و بی‌خبر بگذارند به شما از قبل اطلاع می‌دهند.

۹.خودتان را جای او می‌گذارید:

وقتی که تنها هستید به چیزها از زاویه دید خود می‌نگرید. اما وقتی با کسی ارتباط برقرار می‌کنید که بی‌نهایت دوستش دارید آنقدر برای او ارزش قائل هستید که چیزها را از زاویه دید او هم ببینید. برای مثال، شما اهداف واقعی او را می‌بینید. می‌توانید ببینید از کجا آمده‌اند و برای رسیدن و رفع چه نیازهایی تلاش می‌کنند یا کاری انجام می‌دهند و آن‌ها را به خاطر اینکه چیزی متفاوت از شما می‌خواهند قضاوت و سرزنش نمی‌کنید.

کتاب-ش-کوه
کتاب «ش»کو؟!ه اثر علی میرصادقی
موضوع جلد پنجم کتاب«ش»کو؟!ه، وصال است.
اگر مطالب این مقاله برای شما مفید بود، پیشنهاد می کنیم مطالعه این فصل از کتاب«ش»کو؟!ه رو از دست ندهید.
کتاب «ش» کو ؟!ه درباب عشق می گه:{ عشقی که آدم رو در یک رابطه اشتباه نگه داره، عشق مقدسی نیست و یه جور شیدایی و دیوانگی حاصل از دیوانگیه}.

۱۰.حال او حال شماست:

وقتی لبخند می‌زند خوشحال می‌شوید. وقتی شاد و سرزنده است شما نیز احساس شادی می‌کنید. وقتی که احساس می‌کند دوستش دارید، قدردان او هستید یا او را خوب می‌بینید احساس خوبی به شما دست می‌دهد. حتی اگر از خودتان ناراضی هستید وقتی می‌بینید شریکتان در کنار شما شاد است و حال خوبی دارد احساس بهتری راجع به خود خواهید داشت. این همان عشق واقعی است. شما برای او آنقدر ارزش قائل هستید که می‌خواهید زندگی شاد و بدون رنجی با شما سپری کنند.
در واقع یکی از نشانه‌های عشق واقعی آن است که وقتی شریک زندگیتان موفقیت و جایگاهی عالی در زندگی خود بدست می‌آورد شما به او حسادت نمی‌کنید. به عنوان مثال، وقتی او درآمد و یا موفقیت بیشتری نسبت به شما کسب می‌کند ناراحت نمی‌شود. ارزش و جایگاه او با میزان موفقیت یا شکست‌هایش یا میزان موفقیت و شکست‌هایی که خودتان تجربه می‌کنید کم و زیاد نمی‌شود.

۱۱.وقتی عشق واقعی را تجربه کنید همراه و مونس یکدیگر هستید:

همسرتان دچار بیماری جسمی یا روحی می‌شود و با بحرانی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کند که او را به هر سمتی می‌کشد یا او برای پیدا کردن خود واقعیش مبارزه می‌کند. گذراندن این دوران می‌تواند تجربه‌ای سخت باشد، اما وقتی شما عشق واقعی را با کسی تجربه می‌کنید در سختی‌ها کنار او می‌مانید و از او پشتیبانی کرده و راه‌هایی پیدا می‌کنید تا به او کمک کنید این دوران سخت را پشت سر بگذارد. شاید شما واقعا او را دوست داشته باشید و این کارها را انجام دهید اما اگر او به جایی برسد که دیگر قلبا شما را دوست نداشته باشد در این صورت، نیازی نیست که تا این حد او حمایت کنید.

عشق واقعی

با این حال، اگر او نهایت تلاش خود را کرده و با احترام با شما برخورد می‌کند؛ چیزی که در شرایط سخت به آن نیاز دارید، پس شما نیز باید حتی زمانی که همه به او پشت کرده‌اند کنار او بمانید تا این دوران سخت را از سر بگذراند.

شما درگیر عشق غیر واقعی هستید اگر:

  1. تصور داری که شخص "کامل و بدون نقصی" را پیدا کرده‌ای.
  2. برای رابطه، ارزش‌ها و نیازهای خود را فدا می‌کنی (به عنوان مثال،همیشه "همه چیز را کنار می‌گذاری" تا با او باشی، حتی اگر برنامه‌های دیگری داشته باشی که واقعاً برایت مهم باشد و اولویت داشته باشد).
  3. افکاری که طی این ارتباط برایت به وجود می آید به طور مکرر مانع کار کردن یا تعامل با دیگران می شود.
  4. در اکثر مواقع با احساسات منفی شدید مانند حسادت یا اضطراب درباره رابطه دست و پنجه نرم می‌کنی.

آیا زمانی که عشق واقعی را تجربه نمی‌کنید باید از رابطه خارج شوید؟

لزوما نه.
عشق واقعی همیشه اتفاق نمی‌افتد چون یک وضعیت روحی است که شما ارزش واقعی را در شخصی دیگر می‌بینید و از آنچه با ورود او به زندگیتان به دست می‌آید لذت می‌برید و تا حدی عشق واقعی با آگاهی درست حاصل می‌شود. اگر شخصی با شما رفتار خیلی خوبی دارد و شما او را دوست دارید پس او را فقط به این خاطر که مشکلاتی دارید یا ارتباطی را تجربه نمی‌کنید که شما را دیووانه و مجذوب کند ول نکنید. عشق واقعی چیزی است که همه می‌خواهند اما به طور خودکار به وجود نمی‌آید. روی ارتباطات خود کار کرده و برای افزایش اعتماد و احترام به یکدیگر و بهبود رابطه تلاش کنید و برای رابطه‌ای واقعا عاشقانه با او وقت بگذارید.
جمعی از محققان طول مدت عشق را سه سال قلم داد کردند و معتقدند این حس نهایتاً سه سال دوام دارد. طول مدت عشق افراطی نیز فقط ۷ ماه است و بعد از شدت آن کاسته می‌شود. تحقیقات بیان می‌کنند افراد در دراز مدت کمتر پیش می‌آید که تا آخر عمر در کنار هم بمانند. اما در کل عشق باور و احساسی عمیق و لطیفی است که با حس صلح‌دوستی و انسانیت در تطابق است.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد، تعریف عشق واقعی چیزی ورای احساسات و واکنش‌های فیزیکی و یا هر آنچه از دیگران در یک رابطه میبینید، می‌باشد و برای تشخیص آن احتیاج است که بارها نشانه‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد را مرور نماییم.

نظرات کاربران
فاطمه

عشق فقط در هجرانه که معنی پیدا می‌کنه وقتی نزدیکتر میشی میبینی اصلا عشق نبوده. انسان حتی دوست داشتنش هم برای منفعت خودشه. پس زیاد درگیر این الفاظ نشین که از واقعیت زندگی دور میشین و زندگیتونو میبازین

42 21

مریم اثنا

محمود دولت آبادی توی جای خالی سلوچ قشنگ میگه: عشق مگر حتما باید پیدا و آشکار باشد تا به آدمیزاد حق عاشق شدن ، عاشق بودن بدهد؟

عشق اگر پیدا شد که دیگر عشق نیست. معرفت است.
عشق از آن رو هست که نیست. پیدا نیست و حس میشود. میشوراند. منقلب میکند. به رقص و شلنگ اندازی وا میدارد. میگریاند. می چزاند. می کوباند و میدواند. دیوانه به صحرا

34 3

هلما

من ۵ساله عاشقه. یک پسری شدم ولی اونم عاشقمه من ازش بزرگترم واقعا برام سخته خیلی عذاب میکشم نمیتونم ولش کنم اونم نمیتونه تنهام بزاره تو دوراهی زندگیم موندم کلی مانع واس زندگی ما هست. و افکار خانوادهامون که. زشته دختر از پسر بزرگ تر باشه اخه این چه افکاریه زندگیم مث جهنم شده و بدیش اینه که اون تو شهر دیگه ای زندگی میکنه و پولدارم نیست. برای همین خانوادم مخالفن ک میگن در حد ما نیست اخه چرا منکه دوسش دارم و برام مهم نیس وضع مالیش چه طوره اما .....

61 8

المیرا غفاری

من کتاب عشق چیست رو خوندم خیلی عالیه واقعا پیشنهادش میکنم

14 2

سعید کرمی

سلام نکات مفید و خیلی خوبی بود متشکرم از استاد
اما به گفته ی سقراط عشق تنها مرضیست که بیمار از اون لذت میبره و ما حتما توی زندگی به یک سری از چیزها عشق می ورزیم مثلا یک نفر عاشق ورزش و یا موسیقی و یا هر چیز دیگری باشه اما عشق ثابتی که همه ی ما آدما داریم و دوطرفه هستش عشق بین بنده و خدا هستش که هیچوقت قطع نخواهد شد

26 5

گلی

شام غریبان ۹۷ بود که دیدمش ،کلی گشتم تا فهمیدم کیه ،پدرش تازه فوت شده بود منم که میدونستم به عادت اون که میرفت سره مزارش منم میرفتم که ببینمش ،از دور،توی اینستا پیداش کردم،بهم پیام داد گفت میشناسی منو گفتم مگه شما منو میشناسی گفت نه،دلم گرفت بحثو ادامه داد منم ناراحت بودم عصبی جواب دادم تااینکه آرزوی خوشبختی برام کرد ورفت.چن سال گذشته ولی هنوز توذهنمه نمیتونم کسی دیگه دوست داشته باشم همه رو بااون مقایسه میکنم،میدونم اشتباس ،بهم علاقه ای نداره ولی نمیدونم چرا بیخیالش نمیشم هنوزم گهگاهی اینستا دنبالش میکنم مث احمقا فالو میکنم ،دوباره آنفالو...عقلم میگه اون قدی که من دوسش دارم اون از من بدش میاد...ولی دلم قبول نمیکنه ...هنوزم نمیدونم اسم این حس مسخره چیه ولی خیلی بده....

30 8

artemisarti162@gmail.com

منم دقیقا تو همین وضعیت هستم متاسفانه خیلی بده
اینکه دائما از خودت سوال کنی اونم منو میخواد یا نه
ولی دارم سعی می کنم کم کم فراموش کنم.
سخته ولی باید این کار انجام داد. تو هم همین کار بکن.
تو جامعه ایران عاشق شدن دخترا فایده ای نداره. همه چیز باید از طرف پسر شروع بشه و ادامه پیدا کنه. ما دخترا حق عاشق شدن نداریم چون فقط خودمون اذیت میشیم. کاش ادرس اینستاگرامتو داشتم با هم بیشتر صحبت می کردیم. شاید بتونیم به هم کمک کنیم.

25 5

زندگی

کل زندگیم برا اینکه گناه نکنم یا دل کسی رو نشکنم با هیچکی دوست نشدم و چت نکردم.
یه بار عشق شدم ، ولی از چون زیاد محبت کردم و زیادی وفادار بودم ، طرف سرد شد .
عشق پسرا اگه خالص باشه پایدارتره

16 3

انسان

عشق جنسیت نمیشناسه که. نمیشه گفت عشق دخترا پایدارتره یا پسرا.

16 2

سامان

عالی بود فقط میخوام بگم من دوساله تو رابطه هستم یک سال اولش فاجعه بود چون فقط خودخواهی من بود و خیلی چیزهای دیگه اما درونم یک تحول رخ داد نمیدونم چی شد یه اتفاق روحانی یه معجزه که کلا یه ادم دیگه شدم شکستم خودمو یه انسان دیگه شدم و الان میتونم بگم تو رابطه ای که هستیم فوق العاده خوبه و یک ماه دیگه دوساله میشیم عشق به معنای واقعی یعنی درک هم فقط سعی کردم شنونده باشم و احساس هم دلی و یکسان بودم بکنم

14 0

الف

همه این نشونه هایی که بود درست بود اما از تابلو بازی های پسرا همه چیو میشه فهمید و نیاز نیست سرچ کنیم
همون گوگل نمیدونه که اون ژرف کیه بهت نظر بده
من که از هر کس پرسیدم گفته دوست داره
اگه صبر کنیم همه چی رو میبینیم
راستی کساییه که میگن دلمون میخواد عاشق بشیم
اوووف
نگم براتون
سخت ترین روز های زندگی تو همون روز ها میگزره
اما حس قشنگیه و زندگی تو از این رو به اون رو میکنه

9 2

yashgin

پنج ساله عاشقشم اونم یک طرفه دیگه خسته شدم اما تسلیم هستم در برابر خداوند می‌دونم هرکس این مقاله رو میخونه عشق رو فهمیده برام دعا کنید فراموشش کنم وبه آرامش برسم .

46 4

Pania

من اول فکر میکردم علکی ع و بعد از دو سه روز از بین میره بعد دیدم نه فکرش از سرم نمیره که هیچ بیشتر و بیشترم میشه یه هفته که گذشت زندگی م مثل قبل نبود کلا تو فکرش بودم تو خودم بودم با خودم میگفتم یعنی تا کی ادامه داره حالا دیگه از اون موقع ۲ سال گذشته اصلا فکرش بیرون نمیره از سرم هنوزم به فکرشم و برای دیدن دوباره ش لحظه شماری میکنم دقیقا ۲ سال پیش دیدم ش اون موقع ۱۳ سالم بود الان ۱۵ گاهی اوقات با خودم میگم حتما به خاطر سنمه چون میگن تو دوره ی نوجوونی حس ها گذرا و علکی ع میشه یکی راهنمایی م کنه

28 2

زندگی

برو خدا رو شکر کن ، عاشقی ، از رنج عشق میتونی به عنوان اهرم پیشرفت استفاده کنی..
وقتی عاشق نیستی ، زندگی خیلی بی روح و بی حس میشه

11 2

Roz

نه خواهر اینا همش بخاطر سنته بزرگتر که بشی اینو متوجه میشی پس به نظرم خودتو درگیر این چیزا نکن که بیخودی اذیتت میکنه
اینو کسی داره بهت میگه ک تجربه کرده اینا رو
من از چهارده تا هفده سالگی عاشق یه پسرع بودم میتونستم بهش برسم چون اونم منو دوس داشت
اتفاقا ازم خواستگاری هم کرد ولی بابام ردش کرد
خدا میدونه چقد اذیت شدم اون موقه ولی مدتی کع گذشت کم کم متوجه شدم که چ خوب شده با همون عقل بچگیم باهاش ازدواج نکردم و الان میفهمم که چه حس مسخره ای بوده اون دوس داشتن چون الان میفهمم که علاقه ی واقعی نبود فقد یه هوس بچگونه...
و واقعا الان درک میکنم که عشق واقعی چیه
الانا که به اون موقه هام فکر میکنم خنده م میگیره خودم😁

17 9

Anahita

واقعا نمیدونم دقیق منظورت چیه که یکیو دیدی و از فکرت نمیره...چون خودم تجربه هایی داشتم ...الان ۶ ساله که یکیو دیدم و از ذهنم خارج نمیشه،اصلا هیچ آدرس یا شماره ای از اون شخص نمیدونم ،فقط تنها خواسته م اینه که دوباره ببینمش.....

7 0

Faeze

دوستان دعا کنید به زودی عشق واقعیمو پیدا کنم که اونم همونقدر عاشقم باشه

30 2

مهسا راضی

خیلی دوست دارم عشق واقعی رو تو زندگیم تجربه کنم

27 5

خدا

واسش همه کار میکنم تا بهش برسم
خودمو امتحان کردم فرصت دادم گفتم شاید الکی عاشقش شدی اما بعد چهار سال که سن بالا رفت ترس افتاد به جونم گفتم ممکنه بره بهش بگو دوست دارم خدا بهم کمک کرد گفتم بقیش رو باز نمیکنم چی شد اما همه کار میکنم بهش برسم هیچ وقت تحمل از دست داد نشو ندارم
نمیتونم تحمل کنم به غیره من بره
یا بهم می‌رسیم یا مرگ واسه هر دو
دوستت دارم اینم بگم عاشق قلبش انتخاب میکنه خواهش میکنم عزیزانم با عشق بازی نکنید الکی نگید عاشقتم عشق کلمه مقدسه

25 4

مریم

عشق واقعی خیلی قشنگه اگه دو طرفه باشه
عشقی که یه طرفه باشه خیلی سخته، من عاشق بودم ولی یه طرفه بود ضربه بدی خوردم الانم دوسش دارم ولی چون غرورم شکسته دیگه نمیخوام چون قلبم شکسته دیگه نمیخوامش💔
امیدوارم که همه عشق واقعی دو طرفه رو تجربه کنن🙃

48 2

نامرئی

مطالب کامل بود
اگر کسی این مطالب رو برای اینکه بدونه عاشقه بخونه عالیه اما بدون عشق فراتر از دید کامل مون هست ، عاشق کسی هستی پاش ببمون پسرا اگر عاشق شدین سریع قبل از دیر شدنش بگین و دخترا اگر عاشق شدین بهش بفهمونین به صورت غیر مستقیم اگر خوش هم عاشق تون باشه عالیه و بهتون میگه
شکست عشقی به اندازه ی تلخیش قشنگه بعد از گذشت زمان فراموشش کن چون ارزشش دیگه نداره و بقیه رو هیچ وقت با اون قبلی مقایسه نکن تمام
اول پول دارشین و بعد سلامت باشین تمام

10 2

patima

من عاشق شدم عاشق پسرعموم ولی اون منو خواهر خودش میبینه وقتیم بهش میگم داداش منو بیشتر خواهرش خودش میدونه امیدوارم دوسم داشته باشه

12 5

حدیث

ای کاش که عشق نصیب ما هم بشود

24 0

بهرام

عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد

20 4

افسانه شایگان

خیلی زیبا و روون راجع به عشق توضیح دادین ممنون از شما

5 0

مدیر سيستم

سلام و درود. سپاس از نگاه و نظر شما

5 3

رکساناا

مقاله های مربوط به موضوع عشق و روابط عاطفیتون پر از نکته ست. سپاس.

2 2

مدیر سيستم

با سلام خوشحالیم از اینکه مطالب براتون مفید بوده

5 0

ازیتا

سلام مرسی از شما چقدر عالی بود

1 0

مدیر سيستم

با سلام و سپاس از نگاه شما دوست عزیز

2 0

مینو بزرگی

و خوشا به حال انهایی که عشق واقعی رو تجربه کردند

17 1

مدیر سيستم

سلام و سپاس از همراهی شما

1 0

غزاله

درعین حال که لذت بخشه ولی درد ناکه

13 1

مهدیس

خوش بحال اونایی ک عشق واقعی رو دوطرفه تجربه کردن وگرنه ی طرفش جز نابودی و داغون شدن هیچی نداره فقط باعث میشه سردرگم بشی بعدش دیگه بی احساس میشی نسبت ب همه چی و اینکه بعدش دیگه هیشکی مث عشق اول نمیشه همون‌جوری ک عشق قشنگه اگه شکست عشقی بخوری ب اندازه همون قشنگی عشق یا شایدم بیشتر داغونت میکنه عشق قشنگه ک دوطرفه باشع

21 3

سارارضایی

سلام خیلی ممنونم از شما. درباره عشق و روابط مطالب بیشتری بذاریددد

3 0

مدیر سيستم

باسلام. حتما ما رو دنبال کنید.

1 1

زهره

عشق حقیقی واقعا درد داره اگه یکطرفه باشه ،
ولی دردشم قشنگه ادمو به خدا نزدیگتر میکنه و هر شکستی پر از تجربه های جدیده که اینشم دوست دارم ،
این که با هم صادق بود کاش همه به این درک برسن چون ادم خونه ای هم که مشکل داره ممکنه نخره،
و در اخر چقدر خوبه که ادم خود واقعیش باشه سپاس از وجود ادمایی مثل شما .

27 5

مدير سيستم

با سلام. ممنون از همراهی شما دوست عزیز.

0 1

یزدانی

سلام و درود بر شما
مطالبتون بسیار اموزنده بود
عشق ضرورت زندگیست ولی یا نمیرسی یا دیر میرسی!

عشق رویاییست که دوست داریم بش برسیم
ولی همین رویا پردازیش هم لذتبخشه

نکاتی که بیان کردید در مورد ارتباط همیشه دو طرفه جواب داده
یک طرفه نابودی محضه
بازم سپاس استاد عزیز

یه خواهشی دارم چطوری میتونم در مورد مشکلات زندگی وقت بگیرم یا ایا میتونم از طریق ایمیل مشکلاتم رو بیان کنم راهنمایی بگیرم
ممنون میشم پاسخگو باشید

15 1

مدير سيستم

اگر کمی آگاهانه‌تر به موضوع نگاه کنیم متوجه میشیم که عشق هم مانند هر آرزو و رویایی میشه به حقیقت بپیونده اگر برایش تلاش آگاهانه کنیم، روانشناسی اکت به ما یاد میده که رقص تانگو با اقدام یک نفر شروع میشه و دو نفره ادامه پیدا میکنه، در رابطه هم همیشه یک نفر شروع کننده هست و انرژی بیشتری خواهد گذاشت تا طرف مقابل هم کم کم مجذوب بشه، یادمون باشه عشق به شکل یک احساس دوام زیادی نخواهد داشت، اما عشق به شکل فعل یعنی عشق ورزیدن میتواند در تمام عمر پایدار باشد.
(کارگاه روابط مثبت که ترم پنجم دوره جامع خودشکوفایی آقای دکتر میرصادقی هست رو پیشنهاد میشه که ببینید)

10 2

سعیده عابدعصار

سلام و سپاس
مقاله مفیدی بود و برای من که بیست سال است وارد زندگی زناشویی شده ام نکات ریز و ظریف را یادآوری کرد
البته با مورد اول کاملاً موافق نیستم و معتقدم به گفته استاد سخن حضرت سعدی
جز راست نباید گفت
هر راست نشاید گفت
گفتن بعضی از رازها و مسائل بیش از آن که مفید باشد رابطه را به خطر می‌اندازد و در گفتن مسائل باید نکته سنج بود

11 4

مدير سيستم

البته که در گفتن رازها موارد بسیاری را باید در نظر گرفت، شاید قبل از اینکه پیوندی بین دو نفر شکل گرفته باشه اتفاقات زیادی افتاده باشه که لازم نباشه طرف مقابل از آن اطلاعی داشته باشه و از طرفی دونستنش هم کمکی به بهبود رابطه نمیکنه و حتی اونو به خطر می اندازه، اما بعد از ازدواج مسائلی که پیش میاد به هر دو طرف مربوط میشه و ‌پنهان کاری و یا برملا شدن ناگهانی اتفاق تنها باعث دور شدن زوجین و ایجاد بی اعتمادی خواهد شد.

10 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.