مقالات روش های مطالعه

بهترین روش های مطالعه دروس کنکور و پایه

مقالات تحصیلی مربوط به روش مطالعه دروس کنکور و روش مطالعه دبیرستان برای افزایش بازده مطالعاتی دانش آموزان و کنکوری ها. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره بهترین روش مرور دروس، روش SQ3R، روش مطالعه دروس حفظی و ... افزایش دهید.

روش مطالعه زیست یازدهم تجربی

روش مطالعه زیست یازدهم تجربی برای کنکور

شما برای رسیدن به رتبه های برتر کنکور تجربی و تحصیل در رشته های فوق العاده ای مثل پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری و ... باید به بهترین شکل در درس های مختلف به تسلط برسید. درس زیست شناسی یکی از مهم ترین درس ها برای داوطلبان کنکور تجربی است. شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه زیست پایه یازدهم را بخوانیم ؟ یا اینکه به دنبال بهترین نحوه مطالعه زیست یازدهم تجربی می گردید؟ شاید هم کنجکاوید بدانید که طرز خواندن زیست یازدهم برای کنکور تجربی چگونه است؟

در ادامه موضوعات و سرفصل های کتاب زیست یازدهم نظام جدید را بررسی خواهیم کرد. همچنین شما را با فرایند یادگیری زیست یازدهم و روش صحیح خواندن زیست یازدهم آشنا خواهیم کرد. در ضمن در مقاله طرز مطالعه زیست رتبه های برتر کنکور تجربی، با روند مطالعه زیست 10 مورد از رتبه های برتر کنکور سال های اخیر آشنا خواهید شد.


ادامه مطلب

روش مطالعه زیست دهم تجربی

روش مطالعه زیست دهم تجربی برای کنکور

درس زیست مهم ترین درس برای داوطلبان کنکور تجربی می باشد و تسلط کامل روی این درس برای رسیدن به بهترین رتبه ها لازم و ضروری است. با شناخت صحیح اصولی ترین روش های مطالعه دروس کنکور، می توانید با سرعت و کیفیت بیشتری روی مباحث مسلط بشید. درس زیست شناسی دهم تجربی هم اولین مجموعه از دروس زیست شناسی است که تسلط بر روی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. کتاب زیست دهم نظام جدید شامل 7 فصل هست که 5 فصل اول جانوری و 2 فصل آخر گیاهی است. برترین رتبه های کنکور به دقت با محتویات این کتاب آشنا بودند و برای یادگیری زیست دهم از هیچ نکته ای عبور نمی کردند. حالا شاید برای شما سوال شود که بهترین روش مطالعه زیست دهم تجربی چیست؟ چگونه زیست دهم را مفهومی بخوانیم؟ روش صحیح خواندن زیست دهم چیست؟

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با سرفصل های زیست دهم تجربی، بارم بندی زیست دهم در امتحانات و بهترین نحوه خواندن زیست دهم برای کنکور و امتحانات آشنا بشید. در ضمن می توانید در مقاله روش خواندن زیست رتبه های برتر کنکور، با روش های مطالعه حرفه ای های کنکور هم آشنا بشید.


ادامه مطلب

روش مطالعه پایه پنجم

دروس پایه پنجم | آموزش روش مطالعه

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم دروس پایه پنجم و بهترین روش مطالعه دروس پایه پنجم بپردازیم. در نهایت بهترین کتاب های کمک درسی پایه پنجم و آزمون های آزمایشی پایه پنجم را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات انتهای مقاله مطرح کنید.

ادامه مطلب

دروس پایه نهم

دروس پایه نهم | آموزش روش مطالعه

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم تا با تفاوت هایی که در پایه نهم نسبت به دوره ابتدایی به وجود میاد آشنا بشیم و همچنین به دروس پایه نهم و بهترین روش مطالعه دروس پایه نهم متوسطه اول بپردازیم. در نهایت بهترین کتاب های کمک درسی پایه نهم و آزمون های آزمایشی پایه نهم را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات انتهای مقاله مطرح کنید.

ادامه مطلب

دروس پایه هشتم

دروس پایه هشتم | آموزش روش مطالعه

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم تا با تفاوت هایی که در پایه هشتم نسبت به دوره ابتدایی به وجود میاد آشنا بشیم و همچنین به دروس پایه هشتم و بهترین روش مطالعه دروس پایه هشتم متوسطه اول بپردازیم. در نهایت بهترین کتاب های کمک درسی پایه هشتم و آزمون های آزمایشی پایه هشتم را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات انتهای مقاله مطرح کنید.

ادامه مطلب

روش مطالعه فیزیک یازدهم

روش مطالعه فیزیک یازدهم + بارم بندی

در این مقاله به بررسی بهترین روش مطالعه فیزیک یازدهم می پردازیم. همچنین بارم بندی فیزیک یازدهم را نیز برای شما دانش آموزان مورد بررسی قرارا خواهیم داد.

ادامه مطلب

شیمی دهم

چگونه شیمی دهم بخوانیم + منابع شیمی دهم

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم شیمی سال دهم رو فصل به فصل بررسی کنیم و به این پرسش که چگونه شیمی دهم بخوانیم پاسخ بدیم. در ابتدا با تعداد تست های شیمی دهم در کنکور آشنا می شیم. سپس جزئیات فصل های ۱ و ۲ و ۳ شیمی دهم رو بررسی می کنیم و اینکه هر فصل رو باید چطور مطالعه کرد تا بهتر و دقیق تر یاد بگیریم. همچنین منابع شیمی دهم برای تست زنی و یادگیری رو به شما معرفی می کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید تو قسمت کامنت ها (انتهای مقاله) از مشاوران تحصیلی ما بپرسید.

ادامه مطلب

روش مطالعه دروس پایه هفتم

دروس پایه هفتم | آموزش روش مطالعه

در این مقاله از دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا سعی داریم تا با تفاوت هایی که در پایه هفتم نسبت به دوره ابتدایی به وجود میاد آشنا بشیم و همچنین به دروس پایه هفتم و بهترین روش مطالعه دروس پایه هفتم متوسطه اول بپردازیم. در نهایت با بهترین کتاب های کمک درسی برای پایه هفتم و آزمون های آزمایشی متنوع برای این پایه آشنا خواهیم شد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات انتهای مقاله مطرح کنید.

ادامه مطلب

چگونه زبان انگلیسی را برای کنکور بخوانیم

چگونه زبان انگلیسی را برای کنکور بخوانیم

این روز ها تعداد زیادی از دانش آموزان رو می بینیم که از کلاس های خصوصی برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می کنند و هزینه های کم و زیادی رو برای این کلاس ها پرداخت می کنند. اما آیا فقط شرکت در کلاس های خصوصی برای گذر از تست های زبان کنکور کافیه؟ اصلا چطور زبان انگلیسی یاد بگیریم؟ با چه روشی و چگونه زبان کنکور را 100 بزنیم؟
در این مقاله ابتدا تست های درس زبان انگلیسی رو تو کنکور سراسری بررسی می کنیم و بعد روش هایی رو برای یادگیری لغات انگلیسی و گرامر زبان کنکور به شما خواهیم گفت. در ضمن مقاله نحوه مطالعه زبان انگلیسی رتبه های برتر کنکور می تونه راهنمایی های خوبی برای مطالعه این درس به شما بده. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


ادامه مطلب

چگونه ریاضی بخوانیم

چگونه ریاضی بخوانیم| ۷ پله یادگیری ریاضی

درس ریاضی همیشه یکی از بزرگترین و یا حتی ترسناک ترین موانع مقابل راه دانش آموزان بوده. تعداد کمی از دانش آموزان هستند که می تونند با چالش های این درس کنار بیان و تو این درس پیشرفت بکنند. خب سوال اصلی اینه که برای موفقیت در این درس، چطور ریاضی بخوانیم؟ در کنکور و آزمون ها، چگونه ریاضی را ۱۰۰ بزنیم؟ بهترین روش یادگیری ریاضی چیه؟
این مقاله، یکی از کامل ترین مقالات موجود در خصوص یادگیری و تقویت ریاضی هست که تا حد خوبی به سوال شما درباره اینکه چگونه ریاضی را یاد بگیریم، پاسخ داده شده. با خوندنش می تونید فرآیند اصولی مطالعه و تست زنی ریاضی رو برای همیشه یاد بگیرید. این مقاله ویژه دانش آموزان کنکوری و پایه رشته ریاضی و تجربی هست. پس اگه می خواید نتیجه خوبی در درس ریاضی بگیرید و کاملا متوجه بشید که چطور ریاضی را یاد یگیریم، حواستون رو حسابی جمع کنید و تا پایان این مقاله با همراه باشید!


ادامه مطلب

چگونه شیمی کنکور را بخوانیم

چگونه شیمی کنکور را بخوانیم و تست بزنیم؟

درس شیمی به علت حجم کمی که نسبت به ریاضی و فیزیک داره، بعضی از دانش آموزان را به اشتباه میندازه و حجم کم کتاب باعث می شود پیش خودشون فکر کنند که نیاز نیست وقت زیادی را صرف این درس مهم کنند. اما این دسته از دانش آموزان عزیز کاملا اشتباه فکر می کنند و اصلا اینطور نیست. برای یادگیری شیمی کنکور، شما باید جزئیات زیادی رو در نظر بگیرید و به سادگی از مطالب نگذرید. ممکنه سوال شما باشه که چطور شیمی کنکور را بخوانیم؟ چگونه شیمی را ۱۰۰ بزنیم؟ یادگیری شیمی برای کنکور چه مراحلی دارد؟
تو این مقاله قراره ببینیم که چگونه شیمی یاد بگیریم. این مقاله که توسط مشاورین تحصیلی بارسا تهیه شده، شما رو تو یادگیری شیمی برای کنکور راهنمایی می کنه. در ضمن مقاله روش خواندن شیمی کنکور رتبه های برتر هم می تونه راهنمای خوبی برای شما باشه. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با اصول یادگیری شیمی کنکور تجربی و ریاضی آشنا بشید.


ادامه مطلب

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم و تست بزنیم

فیزیک هم مثل ریاضیات، درس دردسرساز کنکوری هاست. این درس یکی از فلسفی ترین علوم پایه است و مثل شیمی، با مفاهیم کاربردی سر و کار داره. مفاهیم درس فیزیک خیلی خیلی مهم هستند؛ چون تست زدن و تمرین کردن و حل مسائل فیزیک ، قبل از یادگیری مفاهیم فیزیک هیچ ارزش و کاربردی نداره. چون شما وقتی اصل قضایای فیزیک رو به صورت تئوری ندونید، مسلما نمی تونید مسائل فیزیک کنکور رو درست حل کنید و یا تست بزنید. اما سوال اساسی که خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها دارند اینه که چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟ اصلا چطور فیزیک را بفهمیم؟ چطوری میشه فیزیک کنکور تجربی و ریاضی رو 100 زد؟
پس تصمیم گرفتیم تو این مقاله بهتون بگیم که چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم و مطالعه صحیح فیزیک رو به شما آموزش بدیم تا بتونید از پس مسائل و تست های درس فیزیک بربیایید. پس اگه می خواید فرمول های فیزیک رو یاد بگیرید و تست های فیزیک رو قورت بدید، لطفا تا آخر با ما همراه باشید. همچنین می تونید تو مقاله روش مطالعه فیزیک کنکور رتبه های برتر صحبت های ۱۰ تا از رتبه های برتر کنکور رو درباره اینکه چگونه فیزیک کنکور رو یاد بگیریم، بخوانید تا با استفاده از تجربیات این افراد، نقاط ضعفتون رو برطرف کنید.


ادامه مطلب

بهترین روش مطالعه

بهترین روش مطالعه ( روش SQ3R ) در ۵ قدم

درس خواندن و آماده شدن برای کنکور و امتحانات نیازمند استفاده از اصولی ترین و بهترین روش مطالعه در دنیا ست. روش SQ3R که به‌عنوان یکی از بهترین روش های صحیح مطالعه در دنیا شناخته شده، شامل 5 مرحله هست که فراگیری و اجرای اون، قدرت یادگیری دانش آموزان کنکوری رو افزایش میده و یکی از روش های ضروری برای موفقیت دانش آموزان محسوب میشه. خیلی وقت‌ها سوالاتی برای دانش آموزان ایجاد میشه مثل اینکه روش مطالعه صحیح چیه و چطور انجام میشه؟ آیا پیش مطالعه خوبه و سطح یادگیری رو افزایش میده؟ روش مرور دروس باید به چه شکلی انجام بشه تا اثرگذاری بیشتری داشته باشه؟ در این مقاله ما سعی می‌کنیم با معرفی بهترین روش مطالعه به این سوالات شما پاسخ بدیم. پس تا انتها با دپارتمان مشاوره تحصیلی بارسا همراه باشید.


ادامه مطلب

چگونه دینی بخوانیم

چگونه دینی بخوانیم

اکثر بچه ها فکر می کنند دین و زندگی ساده ترین درس کنکور هست و همه با مطالعه کم هم می تونند این درس رو تو کنکور سراسری بالا بزنند. باید بهتون بگم میانگین درس دینی درس تو دو سال گذشته به ترتیب ۲۲/۸ و ۲۹/۵ درصد بوده. پس روش مطالعه دینی کنکور و آوردن درصد بالا توی این درس اونقدرها هم ساده نیست و اینجاست که این سوال برای بچه ها ایجاد میشه که چگونه دینی بخوانیم ؟ اولین مسئله درمورد درس دین و زندگی اینه که ضریبش تو کنکور سراسری ۳ هست. پس نسبت به عربی و زبان اهمیت بیشتری داره و می تونه در تراز کل کمک خوبی به ما کنه. ما تو این مقاله مهم ترین نکات رو برای یادگیری دینی و حفظ آیات و راهکارهای ۱۰۰ زدن دینی به شما خواهیم گفت. پس از جاتون تکون نخورید و تا آخر همراه ما باشید.

ادامه مطلب

10 عادت مطالعه موثر

10 عادت مطالعه موثر

این مقاله ترجمه شده از سایت Education Corner می باشد.
 

مهم ترین نکته برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موثر این است که ما بیاموزیم چگونه مطالعه دقیق تر و با هوش تری داشته باشیم. این نکته باعث پیشرفت روز به روز شما در تحصیلاتتان می شود. اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان موفق، موفقیت خود را با استفاده از عادت های مطالعه موثر بدست می آوردند. در این مقاله به بررسی 10 عادت مطالعه موثر دانش آموزان موفق می پردازیم. دلسرد نشوید، دست نکشید و فقط تلاش کنید که هر یک از 10 عادت مطالعه موثر را خوب انجام دهید. آن زمان است که پیشرفت خود را می بینید. نمره های شما افزایش پیدا می کند، دانش شما بیشتر می شود و از همه مهم تر توانایی شما در جذب و یادگیری اطلاعات ارتقا می یابد.

ادامه مطلب

زبان و ادبیات فارسی

چگونه ادبیات بخوانیم

به ادبیات از دو جهت باید اهمیت بدیم. اول اینکه ضریب ادبیات کنکور سراسری ۴ هست و مهمترین درس دفترچه عمومی کنکور محسوب میشه. دوم اینکه ادبیات فارسی اولین درسی هست که سر جلسه کنکور باهاش مواجه می شید. یه ژنرال آمریکایی می گفت اگه می خواهید دنیا رو عوض کنید، تختتون رو مرتب کنید. چون مرتب کردن تخت اولین کار هر روز هست و اگه اون رو خوب انجام بدید، اولین کار روزتون رو خوب انجام دادید و برای انجام کارهای دیگه ای که تو روز دارید اعتماد به نفس می گیرید. پس اولین درس کنکور ادبیات هست و شما وقتی ادبیات رو بتونید به خوبی جواب بدید، با روحیه بهتری می تونید بقیه درس ها رو هم جواب بدید. اما سوالی که برای بچه های کنکوری ایجاد میشه اینه که چگونه ادبیات بخوانیم ؟ ما هم قصد داریم تو این مقاله اول ساختار کلی ادبیات کنکور رو بررسی کنیم، بعد روش مطالعه ادبیات کنکور رو به صورت مبحثی بهتون آموزش بدیم و در انتها بهترین منابع ادبیات کنکور رو معرفی کنیم. پس اگه می خواید تو درس ادبیات پیشرفت کنید و ادبیات کنکور رو با سربلندی پشت سر بذارید، تا انتها با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

هرم یادگیری

هرم یادگیری

این مقاله ترجمه شده از سایت Education Corner می باشد.
تحقیقات نشان داده است تغییر دادن روش ها و ابزارهای آموزشی می تواند سطح یادآوری اطلاعات و حافظه شما را تا حد زیادی ارتقا دهد و مهارت یادگیری شما را بیشتر کند. هرم یادگیری نشان می دهد که اکثر دانش آموزان فقط ۱۰ درصد از آن چه که از کتاب های درسی می خوانند را بخاطر می آورند، اما تقریبا ۹۰ درصد آن چه که از طریق آموزش به دیگران یاد می گیرند را حفظ می کنند. در این مقاله بررسی می کنیم که بر اساس هرم یادگیری (Learning Pyramid) کدام یک از روش های یادگیری موثرتر است و به دانش آموزان در یادگیری دروس کمک بیشتری می کند. تا پایان با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

تاثیر شخصیت بر روش مطالعه

هر کدوم از ما توی مدرسه و موقع امتحان دنبال کلی راه حل هستیم که چجوری درس بخونیم تا خوب یاد بگیریم یا این که چه ساعتی درس بخونیم بهتره؟ شاید این روش ها جواب بده ولی نه همیشه. مهم اینه ما بفهمیم چطور یک مطلب رو یاد می گیریم. دیدین روز امتحان، هر کدوم از بچه ها یه جوری داره درس میخونه. یکی راه میره، یکی بلند بلند تکرار میکنه، یکی دیگه مطالب و به زور برای یکی توضیح میده، یکی شکل های کتاب رو میخونه و... توضیحی که باید بدم این که دوستای عزیزم ما هر کدوم با توجه به ویژگی های شخصیتی مون روش یادگیری یا به اصطلاح سبک های یادگیری متفاوت داریم. به نظرتون اگه دقیقا مثل یه دانش آموز خیلی موفق درس بخونید چی میشه؟ احتمالا هیچی چون شما باید سبک یادگیری مربوط به شخصیت خودتون رو پیدا کنید.

ادامه مطلب

بهترین روش مرور دروس

بهترین روش مرور دروس ( منحنی یادگیری ابینگهاوس )

بسیاری از دانش آموزان در زمان مطالعه دروس مدرسه با مشکل بزرگی به اسم فراموشی رو به رو می شوند. شما می دونید فراموشی برای چی پیش میاد؟ فرآیند فراموشی مطالب به دلیل عدم مرور و عدم تثبیت مفاهیم و اطلاعات دریافتی اتفاق میافته. معمولا خیلی از دانش آموزان بعد از امتحان میگن "همه روز رو درس خوندم. اما نمره ای که از اون درس گرفتم با زمانی که برای مطالعه اون درس صرف کردم اصلا شبیه نیست." پس لازمه با بهترین روش مرور دروس و منحنی یادگیری ابینگهاوس آشنا بشید.

ادامه مطلب

چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟

حفظ کردن لغات انگلیسی فرآیندی است که در نگاه اول برای بسیاری از افراد و خصوصا داوطلبان کنکور سراسری بسیار سخت و غیرممکن به نظر می رسد. اما در اصل با رعایت چند نکته ساده که در ادامه به شما خواهیم آموخت، می توانید به بهترین روش حفظ لغات انگلیسی دست پیدا کنید و لغات انگلیسی کنکور را به آسانی فرا بگیرید.

ادامه مطلب

چگونه دروس حفظی را بخوانیم

چگونه دروس حفظی را بخوانیم ؟

روش یادگیری شما چیست؟ شنیداری، دیداری یا تجربی؟ اگر با شنیدن یاد می‌ گیرید، بهترین روش برای شما شنیدن مطالب است. منطقی است که اگر یادگیری دیداری دارید، باید چیزی را ببینید تا آن را یاد بگیرید و اگر یادگیری تجربی دارید، از اتفاقات و تجربیات خود بیشتر یاد می‌‌ گیرید یا مثلا باید کاری فیزیکی انجام دهید. بیشتر افراد از ترکیبی از دو گروه استفاده می‌ کنند.

ادامه مطلب

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور

روش مطالعه صحیح برای کنکور با درس خواندن برای یک امتحان معمولی کمی متفاوت است. مطالعه‌ی حجم زیادی از درس‌ها و اطلاعات برای آزمونی که چند ساعت طول می‌کشد تمرکز و انرژی بیشتری می‌طلبد که اگر اصول و روش صحیح آن را به کار نگیرید، ممکن است در طول مسیر با مشکلات گوناگونی مواجه شوید. اما جای نگرانی نیست؛ ما در این مقاله به شما کمک می کنیم با روش مطالعه صحیح برای کنکور آشنا شوید تا در مسیر آماده شدن برای کنکور به بهترین روش ممکن عمل کنید و به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.