مقالات رشد شخصیتی

مقالات رشد شخصیتی دانش آموز

مقالات تحصیلی مربوط به شخصیت شناسی و رشد شخصیتی دانش آموزان برای بهبود شخصیت دانش آموزان عزیز. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره اعتماد به نفس، جرأت ورزی، هوش هیجانی ، تغییر عادت های بد، مهارت های ارتباطی و ... افزایش دهید.

چگونه به خودباوری برسیم؟

4 راهکار تقویت خودباوری در نوجوان و رسیدن به موفقیت

خودباوری از عوامل خیلی مهم موفقیت افراد در زندگی و تحصیل هست. این موضوع در مورد تحصیل و زندگی کودکان و نوجوانان هم بصدق می کند. به طوری که عدم خودباوری در نوجوانان و دانش آموزان، باعث می شود تا ساده ترین کار ها هم به درستی انجام نشود. حالا ممکن است بپرسید خودباوری چیست؟ اهمیت خودباوری در دانش آموزان را چگونه می توان فهمید؟ راهکارهای افزایش خودباوری دانش آموزان چیست؟ چگونه خودباوری برای تفاوت خودباوری در نوجوان و عزت نفس نوجوان در چیست؟
پاسخ تمامی این سوالات را در این مقاله پیدا خواهید کرد. بنابراین تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا جدا از رسیدن به پاسخ این سوالات ، با پیشنهاد ویژه ما برای تقویت خودباوری در نوجوا آشنا شوید.


ادامه مطلب

استعداد مهم تر است یا تلاش

استعداد مهم تر است یا تلاش

« علی کریمی اگر کمی بیشتر تلاش می کرد (و اگر ایرانی نبود) هیچ باشگاهی پول کافی برای استخدامش را نداشت. » این ها جملاتی است که فلیکس ماگات، سرمربی سابق تیم بایرن مونیخ آلمان، در وصف علی کریمی گفته بود. علی کریمی فوتبالیست مشهور ایرانی که همه کارشناسان فوتبال به اتفاق معتقدند که او با استعداد ترین فوتبالیست ایرانی بوده است.

ادامه مطلب

تفکر نقاد

اهمیت داشتن تفکر نقاد در نوجوانان

دیروز تو مدرسه داشتم با دوستم صحبت میکردم مطمئن بودم نظرش اشتباهه اما نمی تونستم متقاعدش کنم. هر چی تلاش می کردم اوضاع بدتر میشد اخر که دیدم کار داره به دعوا میکشه گفتم باشه اصلا هر چی تو میگی. این دیالوگ از دانش آموزی متفکره اما نمیدونه چطوری باید برای حرف هاش دلیل و منطق بیاره. حتما تجربه ای مشابه برای شما هم پیش اومده یا در بعضی مواقع اصلا نمی دونستین که حرف دوستتون واقعا درسته یا نه و اونو خیلی راحت پذیرفتین. خب این ناتوانی در عدم استدلال خیلی وقت ها برای شما مشکل سازه. ما می خوایم به شما تفکر نقاد یاد بدیم، راهکاری که به راحتی بتونید تحلیل و استدلال کنید و راه درست رو انتخاب کنید.

ادامه مطلب

تیپ های شخصیتی

تیپ های شخصیتی

تا به حال به این موضوع  فکر کرده اید که چرا آدم ها در موقعیت های یکسان رفتارهای متفاوتی دارند؟ علت این موضوع به تفاوت شخصیت افراد با یکدیگر بر می گردد. همانطور که همه ما تفاوت هایی در ظاهرمان با یکدیگر داریم، تفاوت هایی نیز در شخصیت داریم. هر فردی دارای یکی از تیپ های شخصیتی می باشد. به نظر شما آیا نیازی هست که اصلا ما بدانیم که چه تیپ شخصیتی هستیم؟ یا اطرافیانمان چه تیپ شخصیتی دارند؟

شما اگر بدانید چه تیپ  شخصیتی دارید می توانید از نقاط قوت و ضعف خودتان آگاهی پیدا کنید و اگر جایی نیاز به تغییر دارد آن را برطرف کنید یا مثلا شناخت تیپ های شخصیتی در بهبود روابط شما می تواند موثر باشد. روانشناسی شخصیت یکی از جذاب ترین رشته های روانشناسی است که تا امروز دانشمندان بسیاری نظریه های زیادی درباره آن داشته اند. آن ها افراد را از نظر شخصیت به تیپ های مختلفی دسته بندی کرده اند. تست های بسیاری برای تشخیص تیپ های شخصیتی وجود دارد. ما در این مقاله می خواهیم در ابتدا به این که تیپ شخصیتی چیست و در ادامه انواع تیپ های شخصیتی و نحوه برخورد با تیپ های شخصیتی را بر اساس نظریه انیاگرام یا تیپ های نه گانه بررسی کنیم.


ادامه مطلب

چگونه یک زندگی شاد بسازیم؟

روش های ساختن یک زندگی شادتر

واقعا شادی چیست و چه معنایی دارد؟ شادی چگونه ایجاد می شود و چه طور می توان آن را حفظ کرد؟ تفاوت شادی با احساس های دیگر مثل خرسندی یا خوشحالی چیست؟ در این مطلب ابتدا از این ها برایتان می گوییم و در آخر روش های ساختن یک زندگی شادتر و این که چطور شادی را در زندگی ماندگار کنیم بررسی می کنیم.

ادامه مطلب

جرأت ورزی

تقویت مهارت جرات ورزی در نوجوانان

تا حالا شده جنسی رو که از یه مغازه خریدین و ازش ناراضی بودین رو بخواین ببرین پس بدین اما نتونین؟ یا همکلاسیتون ازتون کتاب یا جزوه تون رو بخواد و شما با این که دلتون نمی خواد اما جزوه تون رو بهش بدین و نتونین بهش بگین نه؟ به خودتون میگید چه خوب میشد اگه می تونستم حرفمو بدون رودربایستی بزنم. در این مقاله می خواهیم شما را با مهارت های جرات ورزی آشنا کنیم و راه های تقویت مهارت های جرات ورزی در نوجوانان را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید


ادامه مطلب

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

به بیان ساده تصمیم گیری یعنی انتخاب یک مورد از بین چند مورد. مثلا اگر می خواهید تفریح کنید می توانید از بین سینما رفتن، به منزل اقوام رفتن یا در خانه ماندن و تلویزیون تماشا کردن یکی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. یا در زمان انتخاب رشته از بین رشته های علوم انسانی، تجربی و ریاضی و یا هنر یکی را انتخاب کنید. ما همیشه در حال تصمیم گیری در زندگیمان هستیم. از گرفتن تصمیماتی مثل الان چی بخورم؟ یا چی بپوشم؟ تا چه رشته ایی انتخاب کنم؟ وارد چه کاری بشوم. اما حتی گاهی در تصمیم گیری های کوچک هم فکر ما درگیر ترس از پشیمان شدن، یا اشتباه تصمیم گرفتن می شود. یکی از عوامل موفقیت تصمیم گیری مناسب است. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا درباره روش های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان مطلع شوید.


ادامه مطلب

تغییر عادت های بد

چگونه عادت های بد خود را کنار بگذاریم

آیا می دانستید که بیشتر زندگی ما را عادت هایمان تشکیل می دهند. از عادت مسواک زدن تا بیدار ماندن زیاد در شب، از عادت مطالعه تا عادت به سیگار کشیدن! عادت ها موضوع های مهمی در زندگی ما هستند، ما از لحظه ای که بیدار می شویم و تا زمانی که می خوابیم به طور خودکار درگیر بسیاری از عادت هایمان هستیم. بعضی از این عادت ها یاعث می شوند که شما به موفقیتی که در نظر دارید دست پیدا نکنید، در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع که چطور عادت های بد خود را کنار بگذاریم صحبت کنیم.


ادامه مطلب

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی

زندگی ما در هم پیچیده با ارتباطات با دیگران است. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و به همین خاطر داشتن مهارت های ارتباطی در زندگی مان نقش مهمی دارد. همه دوست داریم هنگام ورود به یک جمع مورد توجه قرار گیریم. دوست داریم بتوانیم با کلام و زبان بدن بر دیگران تاثیر بزاریم، نه فقط در زندگی روزمره بلکه در محیط تحصیل و حتی محیط کار. این کار با با تقویت مهارت های ارتباطی میسر می شود. مهارت های ارتباطی را نام ببرید ؟ 


ادامه مطلب

شخصیت درونگرا و برونگرا

از شخصیت درونگرا و برونگرا چه می دانید؟

حتما شما هم خیلی این کلمه رو شنیدید "فلانی فرد برونگرایی هست" یا "چقدر درونگرایی". تا به حال به معنای این جملات فکر کردید؟ شخصیت درونگرا بودن یا شخصیت برونگرا داشتن خوبه یا بد؟ اصلا درونگرا یعنی چی ؟ یا برونگرا یعنی چی ؟ بنظر شما اصلا این اصطلاحات علمی هستند یا صرفا مردم عادی ازشون استفاده می کنند؟ نظریه های زیادی در زمینه شخصیت شناسی وجود داره. خیلی از نظریات قدمت بسیار زیادی دارند و خیلی هاشون برای چند دهه اخیر هستند. در این مقاله می خوایم درباره یکی از با قدمت ترین و کاربردی ترین نظریات شخصیت صحبت کنیم. نظریه شخصیت یونگ که به ابعاد مختلف شخصیت و مهم ترین تیپ های شخصیتی مانند شخصیت درونگرا و برونگرا پرداخته.


ادامه مطلب

راه های افزایش هوش هیجانی دانش آموزان

۵ مسیر اصلی تقویت هوش هیجانی دانش آموزان

شاید خیلی از شما تجربه نشستن سر جلسه کنکور را نداشته باشید؛ اما بعضی کسانی که این تجربه را دارند، می دانند که ممکن است استرس زیادی در لحظات قبل از شروع آزمون وجود داشته باشد. خیلی از دانش آموزان به راحتی می توانند هیجانات خود را کنترل کنند؛ اما بعضی نیز مشکلاتی پیدا می کنند. خیلی از این افراد قطعا از هوش بالایی برخوردارند اما مهارت کنترل هیجانات خودشان را ندارند. خیلی وقت ها افراد با هوش متوسط می توانند موفقیت های زیادی بدست بیاورند اما در مقابل افراد با هوش بالا را می بینیم که نمی توانند خیلی موفق باشند. اینجاست که نباید هوش هیجانی و کنترل هوش هیجانی را دست کم بگیریم.
این مقاله راجع به هوش هیجانی  و راه های افزایش هوش هیجانی در دانش آموزان و نوجوانان هست. در واقع رابطه هوش هیجانی و عملکرد تحصیلی در این مقاله برای شما شرح داده خواهد شد. قبل از هر چیزی برای تعریف هوش هیجانی، ابتدا باید بدانیم هوش چیه و ما چند نوع هوش داریم.


ادامه مطلب

پیروزی بعد از شکست

قدم های محکم موفقیت و پیروزی بعد از شکست

هر آدمی تو قصه و ماجرای زندگیش، ممکنه که بار ها به درِ بسته بخوره و به اون چیزی که می خواسته، نرسه. خیلی از افراد نمی دونند که بعد از شکست چه باید کرد. باید اون کار رو رها کرد و سراغ یه کار دیگه رفت؟ یا دوباره همون مسیر رو برای رسیدن به هدف ادامه داد. در واقع تفاوت انسان های موفق و ناموفق در همین مسئله هست. انسان های موفق، شکست رو قبول می کنند و از اون به عنوان یک فرصت یادگیری استفاده می کنند و به مسیر خودشون ادامه میدن. حالا شاید براتون سوال شده باشه که موفقیت بعد از شکست چگونه هست؟ زندگی دوباره بعد از شکست چه مراحلی داره؟ چگونه با شکست تحصیلی و یا حتی شکست در زندگی کنار بیاییم؟
تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ بدیم و به شما موفقیت و پیروزی بعد از شکست و ناکامی رو آموزش بدیم. نکات و آموزش های این مقاله به شما برای یک شروع دوباره و بهتر، کمک می کنه و راه های شکست ناپذیری در رسیدن به اهداف رو به شما یاد میده.


ادامه مطلب

دلایل عزت نفس پایین

بررسی قدم به قدم دلایل عزت نفس پایین

تا به حال برایتان پیش آمده که در جمع های مختلف خودتان را پنهان کنید؟ یا برای هر چیز بی دلیلی معذرت خواهی کنید؟ به هیچ کس نمی توانید نه بگویید و دائم احساس گناه می کنید؟ در هیچ زمینه ای نمی توانید نظر خود را بیان کنید و در انتخاب کردن ضعیف هستید؟ اگر شما هم از این دسته افراد هستید، باید بگم که مشکل شما، عزت نفس پایین هست و تمامی این موارد گفته شده از علائم عزت نفس پایین هستند. عزت نفس پایین نوجوانان و دانش آموزان می تواند مشکلات و مسائل زیادی را برای آنها ایجاد کرده و موجب پسرفت آنها شود که باید با جدیت مورد بررسی قرار بگیرد.
شاید براتون سوال شده باشد که عزت نفس یعنی چه؟ نشانه های عزت نفس پایین دانش آموزان چه چیزهایی هستند؟ دلایل کاهش عزت نفس نوجوانان و راه های جلوگیری از آن چه هستند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات، پاسخ دهیم و شما را برای تقویت عزت نفس یاری کنیم.
قبل از هر چیزی، شما می توانید با شرکت در کارگاه افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس نوجوانان، با مشکل عزت نفس پایین خداحافظی کنید. این کارگاه که توسط دکتر میرصادقی برگزار می شود، دارای نکته ها و آموزش هایی است که به شما برای درمان عزت نفس پایین کمک های بسیاری خواهد کرد. بنابراین این پیشنهاد ویژه رو از دست ندید و با شرکت در این دوره، قدم به قدم برای رسیدن به عزت نفس بالا و موفقیت های بیشتر آماده شوید.


ادامه مطلب

خودپذیری در دانش آموزان

راه های کلیدی پذیرش خود در دانش آموزان

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که مدام از خودتان ایراد می گیرید و فکر می کنید که هیچ ویژگی مثبتی ندارید. تفکری که نسبت به خودتان دارید، پر از عیب و مشکل و نقطه ضعف هست که نمی دانید باید با آنها چه کار بکنید. این نوع تفکر به مرور زمان باعث می شود که عزت نفس و اعتماد به نفس شما کاهش پیدا بکند که نتایج بدی برای شما خواهد داشت. مشکل اصلی شما عدم خودپذیری است. حالا شاید بپرسید که خودپذیری چیست و به چه معناست؟ عدم خود پذیری در دانش آموزان چه نتایجی دارد؟ راه های افزایش خودپذیری چیست؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا به نتیجه دقیقی از تعریف خودپذیری برسید و در زندگی و تحصیل پیشرفت کنید. همچنین در انتهای مقاله از پیشنهاد بی نظیر ما برای رسیدن به خودپذیری و راه های افزایش خودپذیری مطلع خواهید شد تا بتونید به بهترین شکل به خودپذیری برسید.


ادامه مطلب

اعتماد به نفس دانش آموزان

متد های افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان

شما هم جزء اون دسته از دانش آموزان هستید که وقتی معلم سوالی رو می پرسه، با اینکه جواب رو می دونید، دستتون رو برای جواب دادن بلند نمی کنید و می ترسید جوابتون اشتباه باشه؟ البته بعد از اینکه معلم پاسخ رو میگه یا دانش آموز دیگه ای جواب سوال رو میده و تشویق میشه، افسوسش برای ما می مونه و جواب درست و تشویقش برای دیگران. البته که این اولین باری نیست که این اتفاق می افته و از بچگی این اتفاق رو بارها تجربه کردیم. ولی نمی دونیم دلیل این رفتارهامون چیه؟ باید بگم که مشکل اصلی شما تو اعتماد به نفس پایین هست. حالا ممکنه براتون سوال باشه که اهمیت اعتماد به نفس چیست؟ راه های افزایش اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس ندارم چی کار کنم؟
پس در ادامه با ما همراه باشید تا عامل مهمی به نام اعتماد به نفس دانش آموزان رو بررسی کنیم و از پیشنهاد ویژه موسسه بارسا، برای تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان با خبر بشید. همه از اعتماد به نفس چیزهایی رو شنیده ایم. ولی آیا می دونید اعتماد به نفس دقیقا چیه و چطور به این مشکل مربوط میشه؟


ادامه مطلب

افسردگی نوجوانان و تاثیر آن در یادگیری

افسردگی نوجوانان و تاثیر آن در یادگیری

حتما همه شما اسم هری پاتر را شنیده اید. نویسنده این کتاب "جی کی رولینگ" در مصاحباتش گفته "زمانی در زندگی ام به شدت دچار افسردگی بودم، و این موضوع برای من بسیار سخت و آزار دهنده بود" اما نویسندگی و رسیدن به رویایش راهی برای شکست افسردگی بود. افراد بسیاری هم بوده اند که دورانی افسردگی را تجربه کرده اند؛ اما توانسته اند راه های درمان آن را پیدا کنند. به نظر شما دلیل آن چیست؟

ادامه مطلب

کنترل خشم و عصبانیت در نوجوانان

کنترل خشم و عصبانیت در نوجوانان

تا به حال شده از موضوعی خشمگین و عصبانی شوید و رفتار پرخاشگرانه ای داشته باشید و بعد از مدت زمان کوتاهی از رفتار خود پشیمان شوید؟ مثلا زمانی که در خانه مشغول مطالعه هستید و صدای برادر کوچکتان را می شنوید که با صدای زیادی مشغول بازی است، دچار خشم می شوید و از اتاق بیرون می روید و شروع به فریاد زدن می کنید. حتی ممکن است با او درگیر هم شوید. یا مثلا تصور کنید در خیابان در حال حرکت هستید و کسی در پیاده رو به صورت اتفاقی به شما برخورد می کند و شما با او دعوا می کنید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید؟

ادامه مطلب

عزت نفس

۵ قدم کلیدی افزایش عزت نفس دانش آموزان

ممکن هست برای شما هم پیش آمده باشد که قبل از انجام کاری، فکر کنید که در آن کار ضعف دارید و به مشکل بر خواهید خورد. یا با کوچک ترین بحثی، ناراحت شوید و کنترل خودتان را از دست بدهید. یا در هیچ جمعی نتوانید ایده و نظر خودتان را بیان کنید. یا در کلاس مدرسه با اینکه می دانید جواب شما صحیح است، باز از گفتن آن خودداری می کنید. در تمامی این موقعیت ها، عزت نفس کم شما باعث می شود که به این مشکلات بر بخورید.
حالا ممکن است به این فکر کنید که عزت نفس چیست؟ عزت نفس با اعتماد به نفس یکسان هست؟ راه های افزایش عزت نفس دانش آموزان چه چیزهایی هستند؟ چه راه هایی برای درمان عزت نفس پایین وجود دارد؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ تک تک این سوالات بپردازیم. ضمنا در انتهای همین مقاله عزت نفس، پیشنهاد خیلی ویژه ای برای شما داریم تا به راحتی بتوانید با عزت نفس  خداحافظی کنید و تاثیر بی نظیر آن را در پیشرفت تحصیلی خودتان مشاهده کنید.


ادامه مطلب

خجالت و کمرویی در دانش آموزان

خجالت و کمرویی در دانش آموزان

وقتی وارد کلاس شدم، بیشتر بچه های کلاس مشغول صحبت با هم بودند. از همون اول توجهم رو به خودش جلب کرد. آخرین میز، ردیف کنار دیوار نشسته بود. دائم سرش پایین بود؛ یه لحظه سرش رو بالا آورد و دوباره به زمین خیره شد. بعد از مدتی بچه ها آرام شدند. ازشون خواستم یکی یکی خودشون رو معرفی کنن تا رسید به دختری که ته کلاس نشسته بود. به زور صداش شنیده میشد. ازش خواستم بلندتر اسمش رو بگه اما اون با همون صدای آرام حرف زد. سر کلاس درس مدام سرش پایین بود نه با کسی حرف می زد و نه کاری به کسی داشت. در حیاط مدرسه یه گوشه نشسته بود و به بچه ها خیره بود. دوستی نداشت که بخواد باهاش صحبت کنه. هیچ وقت در کلاس سوالی نمی پرسید. وقتی که ازش سوالی می پرسیدم خیلی معذب بود و سختش میشد جواب بده. بله این دانش آموز خجالت میکشید و بسیار کمرو بود. اگه شما هم مثل این دانش آموز رفتارهایی این چنینی دارید یا فردی از نزدیکان و یا دوستان شما به این شکل رفتار می کنه، حتما برای کمک به اون تا پایان این مقاله رو بخونید.

ادامه مطلب

مهارت حل مشکل | راه های تقویت آن

مهارت حل مشکل | راه های تقویت آن

تا حالا به یه مشکل که باهاش سروکار دارید فکر کردید؟ تا حالا شده تو مدرسه یا رابطه با دوستان به مشکل بربخورید و ندونید باید چیکار کنید؟ روش صحیح حل مشکل رو می دونید؟ مشکلاتی که برای ما پیش میاد حتما نباید خیلی بزرگ و خاص باشه. مثل مسائلی که بالا گفتیم پس در واقع ما روزانه درگیر مسائل کوچک و بزرگی می شویم که برای موفقیت در زندگی، لازمه روش حل مشکل رو یاد بگیریم و این مسائل و مشکلات رو باید با بهترین شیوه حل کنیم، برای رسیدن به راه حل درست ، ما نیاز به یادگیری مهارت حل مسئله داریم که کسی با اون متولد نمیشه و باید براش آموزش ببینه و وقت بگذاره.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.