مقالات دانش آموز و خانواده

مقالات دانش آموز و خانواده

مقالات روانشناسی مربوط به رابطه دانش آموز و خانواده در جهت ایجاد ارتباط بهتر میان والدین و فرزندان و بهبود وضعیت خانواده ها و در نتیجه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان عزیز. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره تاثیر خانواده و دوستان بر تحصیل، سبک های فرزند پروری و تربیت فرزند، افت تحصیلی، مشکلات والدین با فرزندان و ... افزایش دهید.

حریم شخصی نوجوانان

رعایت حریم شخصی فرزندان در خانواده

نوجوانان به داشتن حریم خصوصی نیاز دارند اما به دلیل این که هنوز کامل وارد دنیای بزرگسالی نشده اند و نسبت به خیلی از مسائل آگاهی ندارند. و نیاز به نظارت از طرف بزرگسالان را دارند. ما در این مقاله می خواهیم به بررسی رعایت حریم شخصی فرزندان در خانواده بپردازیم و مسئله اساسی که ما به آن میپردازیم این است که نوجوانان به چه میزان باید حریم شخصی داشته باشند؟ 

ادامه مطلب

راه های ارتباط با فرزندان

8 راه برای صمیمی شدن با فرزندمان

نوجوانی دوره خاصی از زندگی است که در آن ارتباط والدین با فرزندان تغییر می کند و اگر این ارتباط به شیوه درست انجام نگیرد، والدین و فرزندان از هم دور می شوند و فاصله می گیرند. این دوری می تواند آسیب های زیادی را برای هردو طرف، مخصوصا نوجوانان که هنوز به حمایت والدین بسیار احتیاج دارند، دربر داشته باشد. اولین قدم ارتباط والدین با فرزندان، درک بهتر نوجوانان و شناخت ویژگی ها و خصوصیات این دوره است. ما در این مقاله می خواهیم راه های ارتباط با فرزندان را برای شما آموزش دهیم. پس اگر به دنبال یک رابطه صمیمی با فرزندتان هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ادامه مطلب

روش های جلب اعتماد والدین

روش های جلب اعتماد والدین

گاهی اوقات به نظرت می رسه که پدر و مادرت نمی تونند بهت اعتماد کنند یا مسئولیتی را به تو بسپارند. یا ممکن که تو کار اشتباهی انجام داده باشی که به خاطر اون پدر و مادرت دیگه بهت اعتماد نکنند. تو این شرایط چه کاری باید انجام داد؟ تلاش می کنی تا دوباره اعتماد آن ها را بدست بیاری؟ دوست داری که پدر و مادرت به تو اعتماد داشته باشند و مسئولیت هایی را به تو بسپارند؟
تو این شرایط می تونی از راه کارهایی که تو این مقاله هست استفاده کنی و سعی کنی که ارتباط بین خودت و والدینت را بهتر کنی و اعتماد آن ها را جلب کنی.

ادامه مطلب

سبک فرزند پروری مستبدانه

سبک فرزند پروری مستبدانه و سختگیر

علی تو مدرسه اغلب ساکته و توی خودشه، احساس بی ارزش بودن می کنه، خودش رو دوست نداره و دوست داره جای کس دیگه ای باشه و اغلب اوقات ناراحت و یا خیلی بی قراره. باران خیلی نمی تونه با همکلاسی هاش جور شه، وقتی ازش نظر می خوان نمی تونه نظرش رو بگه و نمی تونه تصمیم بگیره، اغلب با نظر بقیه موافقت می کنه و کاری رو که بهش بگن انجام میده و توی کارهایی که خلاقیت لازم داره خیلی ضعیفه. این مشکلات در دانش آموزانی دیده می شود که والدین آنها از سبک های فرزند پروری اشتباهی استفاده کرده اند. ما در این مقاله به بررسی یکی از رایج ترین سبک های فرزند پروری، یعنی ورزند پروری مستبدانه می پردازیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید

ادامه مطلب

سبک فرزند پروری مقتدرانه

سبک های فرزند پروری مقتدرانه و اصولی

روش های مختلفی برای تربیت فرزندان وجود دارد. سبک فرزند پروری، به نگاه شما به فرزندانتون و این که چطور با نوجوان خود ارتباط برقرار می کنید، چطور از اون ها نگهداری می کنید و این که چقدر با آن ها صمیمی و نزدیک هستید اشاره می کند. بنابراین با این تعریف می توانیم بفهمیم که سبک فرزند پروری چه مسئله مهمی است و می تواند چه تاثیری در زندگی فرزند شما داشته باشد. حالا به نظر شما چه سبک فرزند پروری برای تربیت فرزندان خوب و مناسب است؟ از سبک فرزند پروری مقتدرانه چیزی شنیدید؟ فکر می کنید مقتدر به چه معناست؟ به نظر شما مقتدر یعنی سختگیر و مستبد؟

ادامه مطلب

سبک فرزند پروری سهل گیرانه

سبک فرزند پروری سهل گیرانه و آسان گیر

شنیدن کلماتی مثل پرتوقع، منفعت طلب، لوس و... تصویر شخص خاصی رو در ذهن شما زنده می کند؟ قطعا همه ما با این جور افراد برخورد داشته ایم. کسانی که انتقاد پذیر نیستند، نمی توانند خشم خود را کنترل کنند، بلوغ عاطفی اون ها پایینه و حتی در درس و مدرسه پیشرفت کمی دارند. چرا بعضی از نوجوانان و جوانان دچار این خصوصیات می شوند؟ یک دلیل بسیار مهم به روش تربیت یا سبک فرزند پروری والدین این افراد دارد.

ادامه مطلب

افت تحصیلی دانش آموزان

افت تحصیلی و راه های مقابله با آن چیست؟

کلاس ششم بود و نمره هاش بد نبود. هرچند که توی دو سه تا درس نمره های پایین تری می گرفت، اما از کلاس ششم به بعد وضع نمره هاش بدتر و بدتر شد. معلم ها بهش می گفتند اگه همین جوری ادامه بده، مجبور میشه سال دیگه همین پایه رو دوباره بخونه. خانواده اش نگران بودند و مدام نصیحتش می کردند و باهاش حرف می زدند که درس بخونه و بازیگوشی رو بذاره کنار. اما خودش دیگه انگار دل درس خوندن نداشت. نمره هاش پایین بود و گاهی فکر می کرد که دیگه اصلا دوست نداره به درس خوندن ادامه بده و بره مدرسه.

ادامه مطلب

روابط نوجوان با والدین و همسالان

ارتباط نوجوان با والدین و دوستان

همه ما نیاز داریم که با جامعه اطرافمون ارتباط داشته باشیم. ما به طور فطری گرایش داریم به این که با ایجاد ارتباط ، افرادی که شبیه خودمون هستند رو پیدا کنیم. باید اینو قبول کنید که هر چقدر هم شما به عنوان والد احساس خوبی مثل اعتماد به نفس، ویژگی های شخصیتی، سوابق و توانایی ها رو به نوجوان القا کنید باز هم نوجوان شما نیاز داره برای این که هویت خودش رو کسب کنه، با دوستانش ارتباط داشته باشه. سوال اینجاست که پس دوستانی که من باهاشون نیستم رو چیکار کنم؟ چجوری باید تعین کنم که یه وقت تاثیر بد نذارن روش؟ اگه دوستانی که باهاشون ارتباط دارد خوب نبودن چی؟


ادامه مطلب

رفاه و زندگی موفق

رفاه و زندگی موفق

" پول چرک کف دست است. " 
" شادی ها گذرا هستند. "
" مال و منال دنیا برای همین دنیاست و همه یک روزی این ها را می گذاریم و می رویم. "
این ها و ده ها جمله دیگر جملاتی هستند که هر روزه در محاورات کوچه و خیابان راجع به کم اهمیتی دنیا از بزرگترها می شنویم. شاید فکر کنید فرهنگ ما مدام به ما القا می کند که پول چیز کم اهمیت و یا حتی مضری است. آیا این تفکر درستی نسبه به رفاه و زندگی موفق است؟ نسبت به آن چگونه باید رفتار کرد؟

ادامه مطلب

مشکلات والدین با فرزندان در سن بلوغ و دوره نوجوانی

مشکلات نوجوانان و والدین

از وقتی که بچه تر بودیم همیشه آرزوی اینو داشتیم که بزرگ بشیم و کارای آدم بزرگارو بکنیم. زمانی که یخورده بزرگتر شدیم و درواقع نوجوان شدیم، دیگه فکر کردیم بزرگ شدیم و دیگه همه کارامونو خومون باید بکنیم. و اونجا بود که اولین جدال جدی بین ما و پدر و مادرمون شروع شد. ما فکر می کردیم که دیگه بزرگ شدیم و انتظار داشتیم مثل یه آدم بزرگ باهامون رفتار بشه ، از طرفی پدر مادر هامون هنوز نگرانمون بودن و با ما مثل بچه ها رفتار می کردن. و این یکی از بزرگترین مشکلات والدین با نوجوان ها محسوب می شده و حتی الانم میشه. حالا ما امروز می خواهیم این دوره مهم و پرهیجان که برای همه آدما رخ داده رو بررسی کنیم و ببینیم رفتار و کنش درست در این زمان چه چیزایی هست. پس اگر نوجوانی هستین که نمی تونید با والدینتون مشکل دارید یا پدر و مادر نگرانی هستید که آینده فرزندتون براتون مهمه تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.