مقالات اختلالات دانش آموزان

مقالات اختلالات دانش آموزان

مقالات تحصیلی و روانشناسی مربوط به اختلالات دانش آموزان برای بررسی علائم اختلالات روانشناسی دانش آموزان و ارائه بهترین راهکارهای عملی برای درمان اختلال ها. مقالات این قسمت مانند سایر مقالات سایت علی میرصادقی توسط بهترین مشاوران و روانشناسان موسسه آموزشی بارسا تهیه شده اند. در این قسمت می توانید آگاهی خود را درباره اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال ریاضی، اختلال نوشتن، اعتیاد به فضای مجازی، اعتیاد رفتاری، وسواس در مطالعه و ... افزایش دهید.

وسواس در مطالعه

وسواس مطالعاتی چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا شما هم سخت می تونید تمرکز کنید و دائماً حین مطالعه دروس کنکور دچار اضطراب می شید؟ شده تا حالا حین خوندن یه پاراگراف مکث کنید و احساس کنید چیزی رو از قلم انداختید و باید برگردید از اول بخونید؟ یا از اون دسته دانش آموزان کندخوانی هستید که سه چهارم صفحه رو هایلات می کنند؟ آیا حین خوندن دائم از این کتاب به کتاب دیگه می پرید و یادداشت هاتون رو چندباره از اول می نویسید؟ آیا حین مطالعه همه ش فکر می کنید که زمانتون داره تموم می شه و باید دست بجنبونید؟ اگر پاسختون به یکی از این سوالات مثبته، ممکنه که مسئله شما وسواس مطالعاتی باشه. 

من تو این مقاله می خوام به وسواس مطالعاتی و کند خواندن بپردازم و بهتون راهکارهایی که برای بهبودش وجود داره رو یاد بدم. پس اگر سوالتون اینه که « چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم ؟» با من همراه بشید. 

ادامه مطلب

اعتیاد نوجوانان

اعتیاد در نوجوانان : علائم ، علل و پیشگیری

آرش ۱۷ سالشه و مثل سایر همسالان امسال براش سال مهمیه چون باید برای کنکور آماده بشه. آرش در مدرسه دانش آموز خوبیه و وظایفش رو درست انجام میده. اما جدیدا در درس هاش افت کرده و نمره هاش اصلا خوب نیست، اغلب دیر میاد سر کلاس و زیاد غیبت می کنه، دور چشم هاش سیاه اند و انگار زیاد سرما می خوره، با دوستان سابقش دیگه چندان ارتباط نداره. تو خونه زیاد با دیگران دعوا می کنه، انگار همیشه بی پوله و از پدر و مادرش همه اش پول می خواد، اتاقش همش بهم ریخته است و درش همیشه بسته است. معلوم نیس کی میاد و کی از خونه میره بیرون، پدرش اون رو در حال حرف زدن با کسی دیده که آدم مناسبی به نظر نمی رسه. این نشونه ها باعث نگرانی هر پدر و مادری میشه و این سوال براشون پیش میاد که فرزندشون دچار چه مشکلی شده؟ آیا درگیر اعتیاد نوجوانان شده؟


ادامه مطلب

اختلال خواندن

روش های درمان اختلال خواندن دانش آموزان

همه ما می دونیم که برای این که بتونیم در مدرسه و بعد از اون در کار و زندگیمون موفق باشیم نیاز به توانایی خوندن داریم. شاید تو مدرسه و بین همکلاسیاتون کسایی باشن که تو خوندن خیلی خوب نباشن و با این که فرقی با شما یا دوستای دیگه تون ندارن اما تو درسا از شما عقب ترن. یک علت بسیار شایع برای این قضیه وجود اختلال خواندن در اون فرد است. در اینجاست که اهمیت درمان اختلال خواندن دانش آموزان مشخص می شود.

ادامه مطلب

اختلال مو کندن

روش های درمان اختلال مو کندن دانش آموزان

خیلی وقت ها دانش آموزان وقتی در شرایطی قرار می گیرد که باعث استرس و ناراحتی در آن ها می شود، ممکن است دست به رفتارهایی بزنند که آن ناراحتی و استرس را از بین ببرد. مثلا برخی از نوجوانان پاهایشان را خیلی تکان می دهند، بعضی از دانش آموزان مدام روی میز میزنند یا مدام در خودکارشان را باز و بسته می کنند. بعضیا هم درگیر موهایشان می شوند، موی خود را دور انگشت می پیچنند و یا موهایشان را گاز می گیرند. ممکن است این رفتارها خیلی مهم به نظر نرسند اما کسانی هستند که این رفتار به ویژه ور رفتن با موها در آن ها خیلی شدید است و مدام تکرار می شود و این رفتار برای آن ها مشکل ایجاد می کند. در بعضی از دانش آموزان، آن قدر این مشکل می تواند شدید باشد و مدام تکرار شود که حتی باعث کچلی بعضی از نقاط بدنشان شود و به همین دلیل گاهی مجبورند به خاطر این که دیگران آن ها را در این حالت نبینند از کلاه گیس یا مژه مصنوعی استفاده کنند. و اینجاست که باید اهمیت درمان اختلال مو کندن در دانش آموزان را بدانید. شما هم تجربه این کار را دارید؟ یا کسی را در اطراف خود دیده اید که اینکار را انجام دهد؟


ادامه مطلب

اختلال ریاضی

آیا فرزندم اختلال یادگیری ریاضی دارد؟

ریاضی یکی از دروسی است که عده زیادی از دانش آموزان در آن دچار مشکل می باشند که عمده این مشکلات با تمرین های درست و مداوم حل می شود. اما برخی از این مشکلات با تمرین و تکرارحل نمی شوند . عده ای از دانش آموزان با وجود تلاش های بسیار در این درس پیشرفتی در درس ریاضی ندارند و همچنان هنگام حل مسائل یا محاسبات ساده ریاضی دچار مشکل هستند. آیا این دانش آموزان هوش ضعیفی دارند؟ پاسخ منفی است.

این دانش آموزان دچار اختلالی به نام اختلال ریاضی هستند. در این مقاله ابتدا اختلال ریاضی را شرح داده و سپس به بررسی علل ایجاد آن و روش های بهبود و درمان این اختلال می پردازیم.

ادامه مطلب

اختلال نوشتن

روش های درمان اختلال نوشتن در کودکان

نگران نوشته های ناخوانای  کودک تان هستید؟ در دیکته و یا انشا نمرات  پایینی می گیرد؟ شکل حروف، فاصله کلمات و نوشتن روی خط راست و اندازه حروف آن ها در نوشته هایش درست نیست؟ در این صورت کودک شما می تواند به اختلال نوشتن مبتلا باشد. در این مقاله به توضیح و بررسی اختلال نوشتن ( دیس گرافیا ) و علل آن و راهکار های درمان اختلال نوشتن در کودکان را توضیح می دهیم.

ادامه مطلب

کمال گرایی

7 تکنیک مقابله با کمال گرایی نوجوانان

آیا شما هم درگیر کمال گرایی هستید؟ این کمال گرایی کجاها شما رو از رسیدن به هدفتون بازداشته یا باعث شده کاری رو انجام ندید؟ وقتی در حال نوشتن یک متن هستید آن را بارها و بارها چک کنید مبدا یک ویرگول اضافه گذاشته باشید یا وقتی می خواهید یک پست در اینستاگرام بگذارید بارها و بارها عکس و کپشن را در حالت های مختلف امتحان کنید تا بهترین را پیدا کنید و معمولا برای انجام کارهایتان زمان زیادی صرف می کنید تا مطمئن شوید که 100 درصد کار را درست انجام داده اید. بسیاری از مواقع هم انجام کارها را عقب می اندازید چون فکر می کنید هنوز در شرایط ایده آل انجام آن کار نیستید.این نشانه ها می تواند به شما بگوید که شما درگیر کمال گرایی هستید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با ترفند های مقابله با کمال گرای در نوجوانان آشنا شوید و درباره پیامد هاش بیشتر بدونید.


ادامه مطلب

ناخن جویدن

روش های درمان ناخن جويدن در نوجوانان

حتما افرادی را دیده اید که ناخن های خیلی کوتاهی دارند یا ناخن های آن ها فرم بدی پیدا کرده که یکی از علت های آن می تواند ناخن جویدن باشد که هیچگاه اجازه نمی دهد ناخن های این افراد به طور عادی رشد کند. این افراد دائم در حال جویدن ناخن های خود هستند. کودک بهت زده ای که در حال تماشای تلویزیون است و ناخن های خود را می جود تصور کنید و مادری را که دائم تذکر می دهد تا فرزندش این کار را انجام ندهد. دانش آموزی که سر کلاس درس نشسته و دائما در حال جویدن ناخن هایش است و یا سر جلسه امتحان این کار را انجام می دهد. اگر درگیر این مشکل هستین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با راه های درمان ناخن جویدن در نوجوانان اشنا شوید

ادامه مطلب

بحران هویت

عوامل موثر در بحران هویت نوجوانان

در هر دوره ای از زندگی که اگر افراد بتوانند از بحران آن دوره به سلامت عبور کنند، گامی به جلو برای رسیدن به یک زندگی موفق برداشته اند. دوران نوجوانی از حدود 11 یا 12 سالگی شروع می شود و در آن فرد کم کم از کودکی خارج و به دنیای بزرگسالی وارد می شود دوران نوجوانی مانند دوره های دیگر زندگی بحران های خاص خودش را دارد و آن بحران، بحران هویت است. در ادامه به شرایط موثر در بحران هویت نوجوانان می پردازیم.


ادامه مطلب

اختلالات خواب

روش های درمان اختلالات خواب در نوجوانان

خواب چیست! واقعا چه خوابی از نظر علمی مناسب است! چگونه ما دچار اختلالات خواب می شویم؟ یک خواب خوب چه تاثیری در زندگی تحصیلی و شغلی ما دارد؟ ما در هر دوره از زندگیمان گاهی دچار اختلالات خواب می شویم. به اصطلاح می گوییم من شب ها به زور خوابم می برد یا این که وقتی خوابم می برد نمی دانم چرا ولی مدام از خواب میپرم و استرسی در دلم وجود دارد، گاهی زودتر از وقتی که باید بیدار بشوم،از خواب میپرم. اکثرا اگر این مشکل ها را تجربه کرده باشید، حتما وقتی از خواب بیدار می شوید بدن شما حالت کوفتگی دارد (به اصطلاح می گویید انگار کسی در خواب حسابی کتکم زده). تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید تا راه های در مان اختلالات خواب در نوجوانان را بررسی کنیم.


ادامه مطلب

اعتیاد به فضای مجازی در نوجوانان

غول سیاه اعتیاد نوجوانان به فضای مجازی

می دانید که هر انسانی دو روح دارد؟ یک روح که در بدن و روح دیگر در گوشی همراه است. حتما تعجب کردید. اما این موضوع واقعیت دارد. با خواندن نتیجه تحقیقات با ما هم نظر خواهید شد. نتایج تحقیقات انجام شده در آمریکا واقعا حیرت آور است. این تحقیق روی ۴۰۰۰ دانش آموز ۱۲ تا ۱۶ ساله آمریکایی به مدت یک سال انجام شده است. نتایج این تحقیق به ما می‌گوید ۸۵ درصد کسانی که مورد تحقیق قرار گرفته اند، روزانه بیش از ۵ ساعت زمان خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. نکته قابل توجه تر این که هیچ یک از این ۸۵ درصد حتی یک روز در سال را بدون گوشی موبایل و شبکه های اجتماعی سپری نکرده اند. تا به حال عبارت اعتیاد به فضای مجازی را شنیده اید؟ می دانید که اعتیاد به فضای مجازی در دانش آموزان چه تاثیراتی دارد؟ از راه های درمان اعتیاد به فضای مجازی باخبر هستید؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در این مورد کسب کنید.
در ضمن اگر تا حالا مقاله اعتیاد رفتاری را نخوانده اید، توصیه می کنم قبل از خواندن ادامه مقاله، آن را مطالعه کنید.


ادامه مطلب

اختلال اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی چگونه به ما آسیب می زند؟

سر کلاس خیلی آرام بود، اگه معلم سوالی می پرسید داوطلب نمیشد که جواب بده. اگر قرار میشد که سر کلاس برای همه مطلبی بخونه یا ارائه بده، صورتش سرخ میشد، دست هاش عرق می کرد، گاهی حتی نفسش بالا نمی اومد. بزرگتر که شد یه شغل انتخاب کرد که زیاد با آدم های دیگه سر و کار نداشته باشه. رستوران یا جاهایی که باید با افراد دیگه رو به رو میشد نمی رفت. اصولا خیلی اهل صحبت کردن یا رفت و آمد با دیگران نبود. چون دستپاچه می شد و دچار اضطراب میشد. توی جمع ها حرف نمی زد و مدام با خودش فکر می کرد که الان ممکنه چیزی بگه یا کاری کنه که بقیه فکر کنند اشتباه می کنه یا احمقه و یا باعث بشه بقیه اونو مسخره کنند. دائم نگران این بود که دیگران چه فکری درباره اش می کنند و از بودن در جمع ها فرار می کرد. آیا این ویژگی ها برای شما آشناست؟ آیا خودتون و یا اطرافیانتون این ویژگی ها رو دارین؟ آیا این ویژگی برای شما آزار دهنده است؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا درباره این ویژگی ها و پیامد هایی که ممکنه داشته باشه بیشتر بدونید و از پیشنهاد ویژه ما برای مقابله با این مشکل، مطلع بشید.


ادامه مطلب

اعتیاد رفتاری

اعتیاد رفتاری چیست | انواع اعتیاد رفتاری

وقتی ما کلمه اعتیاد رو می شنویم ناخودآگاه مواد مخدر و افرادی که معتاد هستند و وضعیت مناسبی ندارند به فکرمون میاد. اما جالبه بدونید که اعتیاد فقط محدود به مصرف مواد مخدر نیست! ما نوع دیگه ای از اعتیاد هم داریم که شامل اعتیاد های رفتاری میشن و چون نشانه ها و شرایطی مثل اعتیاد به مواد مخدر رو ندارد و جزئی از رفتار های روزمره ما محسوب میشن، معمولا نادیده می گیریمشون. الان ممکنه توی ذهنتون سوال شده باشه که اعتیاد رفتاری چیست؟ مثال ها و انواع اعتیاد رفتاری شامل چه چیزهایی هستند. درمان اعتیاد رفتاری ممکن هست؟
همراه ما باشید تا به بررسی این رفتار های اعتیادی و پیامد هاشون بپردازیم.


ادامه مطلب

درمان فرسودگی تحصیلی دانش آموزان

۶ تکنیک درمان فرسودگی تحصیلی دانش آموزان

شاید برای بعضی از شماها اتفاق افتاده باشد که زمان طولانی را مطالعه کرده باشید اما چیزی یاد نگرفته باشید. یا وقتی می خواهید تکالیفتان را انجام دهید متوجه شده اید که اصلا انرژی لازم برای این کار را ندارید. یا بعد از روزها مطالعه زیاد نتیجه ای که می خواستید را نگرفتید. آیا می دانید مشکل اصلی چیست؟
اگر شما این موارد را تجربه کرده اید، ممکن است که دچار فرسودگی تحصیلی شده باشید. اما فرسودگی تحصیلی چیست ؟ چه راه هایی برای جلوگیری و درمان فرسودگی تحصیلی دانش آموزان وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تعریف فرسودگی تحصیلی و راهکار های مقابله با آن آشنا شوید. در انتهای مقاله هم برای جلوگیری از فرسودگی تحصیلی، پیشنهاد ویژه ای برای شما داریم تا بتوانید خیلی راحت تر و سریع تر با این مشکل خداحافظی کنید. 


ادامه مطلب

کمال گرایی در درس خواندن

درمان کمال گرایی در درس خواندن

کمال گرایی از جمله اصطلاحاتی است که ممکن است آن را برای موفقیت لازم بدانید. بسیاری از افراد چنین فکر می کنند که برای موفق شدن نیاز به کمال گرایی دارند و حرکت در جاده موفقیت را بدون ابزار کمال گرایی ناممکن می دانند. اما واقعیت آن است که جاده کمال گرایی مسیری کاملا مستقل از جاده موفقیت است. بنابراین، این شما هستید که تصمیم می گیرید در کدام جاده قدم بگذارید و زندگی تان را چگونه هدایت کنید. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین دردسرهای ناشی از کمال گرایی در درس خواندن و روش های غلبه بر کمال گرایی آشنا کنیم تا بتوانید ساده ترین، بهترین و موثرترین راه برای موفقیت را انتخاب کنید.


ادامه مطلب

مشاوره تحصیلی بارسا

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری بارسا کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.