دکتر ویلیام گلاسر | بنیان گذار تئوری انتخاب

دکتر ویلیام گلاسر در سال 1925 در کلیولند، اوهایو متولد شد. او در ابتدا در رشته مهندسی شیمی تحصیل کرد، اما وقتی فهمید علاقه واقعی‌اش روانشناسی است، رشته روانپزشکی را برای تحصیل انتخاب نمود. پس از تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه Case Western Reserve در کلیولند، به لس آنجلس نقل مکان کرد.

ویلیام گلسر روانپزشک

تحصیلات

تمرینات روانشناسی‌اش را از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ در UCLA کالیفرنیا گذراند. در سال ۱۹۶۱ او مدرک کارشناسی در رشته روانشناسی را دریافت نمود.

تحصیلات

پس از تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه Case Western Reserve در کلیولند، به لس آنجلس نقل مکان کرد.

الگوی روانشناسی

او در دهه 70، زمانی که با نوشته های ویلیام تی پاورز در مورد سیستم‌های نظریه کنترل آشنا شد، "واقعیت درمان" و" تئوری انتخاب" را توسعه داد.

الگوی روانشناسی

توسعه این موارد به دلیل تاکیداش بر انتخاب و رفتار به جای تاکید بر بیماری ذهنی یا عدم تعادل شیمیایی بحث برانگیز بود.

زمینه فعالیت

در طول آموزش‌های خصوصی دکتر گلسر حرفه‌اش را در زمینه سخنرانی و نویسندگی گسترش داد: اوج این کار انتشار بیش از بیست کتاب بود.

زمینه فعالیت

وی در پاسخ به علاقه مشاوران، موسسه واقعیت درمانی را در سال 1967 تأسیس کرد.

کتاب‌ها و مقالات

سپس "مدارس بدون شکست" که اولین کتاب او در زمینه آموزش و پرورش بود را منتشر کرد که شروع مشارکت بلند مدت وی با جنبش مدارس گلسر بود.

کتاب‌ها و مقالات

کتاب دوم او، "واقعیت درمانی" (1965) کتاب پرفروشی بود و توجه همگان را به خود جلب کرد.

دکتر ویلیام گلاسر و تئوری انتخاب

روانشناسی "تئوری انتخاب" بیان می‌کند که همه آنچه انجام می‌دهیم نتیجه رفتارهایمان است، تقریبا همه رفتارها انتخاب می‌شوند و ما توسط ژن‌های خود هدایت می‌شویم تا پنج نیاز اساسی را برآورده کنیم: بقا، عشق و تعلق، قدرت، آزادی و سرگرمی. در عمل مهم‌ترین نیاز عشق و تعلق است زیرا نزدیکی و ارتباط با افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم لازمه تامین همه نیازهای ما است. تئوری انتخاب جایگزینی برای روانشناسی حال حاضر یعنی روانشناسی کنترلی است، روان شناسی‌ای که در حال حاضر به تمامی افراد دنیا ارائه شده است. متاسفانه این روانشناسی کنونی روابط را خراب می‌کند و وقتی که در روابط بین فردی مورد استفاده قرار می‌گیرند همیشه توانایی یک یا هر دو طرفین را برای یافتن رضایت در رابطه از بین می‌برد و منجر به قطع ارتباط بین افرادی می‌شود که می‌خواهند با هم ارتباط برقرار کنند.

ویلیام گلسر دکتر روانپزشک

تئوری انتخاب توضیح جدیدی در مورد رفتار انسان است.

چگونه زندگی کنیم؟
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟
چگونه بیماران روحی و روانی را مورد قضاوت قرار دهیم؟
چگونه آموزش را درک کنیم؟
نگاه ما به مدیریت چیست؟

یادگیری تئوری انتخاب می‌تواند دیدگاه کاملی در مورد زندگی داشته باشد.

روش‌های جدیدی را برای زندگی یاد میگیریم.
برای مقابله با روابط زندگی راه‌های رضایت بخشی را پیدا می‌نماییم.
درک عمیق‌تر و امیدوارکننده‌تری از پریشانی ذهنی دریافت میکنیم.
یک گزینه جایگزین برای بسیاری از اقدامات مخرب در آموزش پیدا میکنیم.
رویکرد رضایت بخش‌تر و سازنده‌تری را برای مدیریت کشف می‌نماییم.
واقعیت درمانی مبتنی بر روانشناسی تئوری انتخاب را پیدا میکنیم.

تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر

توسعه تئوری انتخاب

ایده‌های دکتر گلسر بسیار مترقی بود. خیلی زود، او تشخیص داد که مردم به عنوان موجودات اجتماعی به یکدیگر احتیاج دارند. گلسر سرانجام نتیجه گرفت که علت تقریباً همه علائم روانشناختی عدم توانایی ما در ارتباط با افراد مهم زندگی‌مان است.
از نظردکتر ویلیام گلسر آنچه در رفتارها و انتخاب‌های ما نهفته است راهکار بسیاری از مشکلات انسان‌ها است. او به استفاده از داروهای شیمیایی اعتقاد کمی داشت. از نظر او مشکلات و چالش‌ها در زندگی زمانی کمتر می‌شود که کنترل درونی انسان‌ها بیشتر تثبیت و تقویت شوند. روانشناسی "تئوری انتخاب" گلسر بیان می‌کند که وقتی شخصی نتواند نیازهای خود را برای امنیت، عشق، قدرت، تفریح و آزادی با مسئولیت و احترام برآورده کند نه یک فرد بیمار از لحاظ روانی بلکه یک فرد ناراضی خواهد بود. تمام روش‌های بعدی این فرد ناراضی که سعی می‌کند نیازهای خود را برآورده کند، ناموفق و بی‌اثر است و همچنین خلاقیت نامحدود سیستم انسانی را نشان می‌دهد.

تست نیازهای گلاسر برای سنجش میزان نیازهای اساسی افراد بر اساس تئوری انتخاب گلاسر تنظیم شده است. با شناخت میزان این نیازها می‌توانیم دریابیم که هنگام احساس ناخوشنودی به دلیل برآورده نشدن کدام یک از این نیازها میباشد.

تست نیاز گلسر

گلاسر بیشتر کارهای خود را بر روی روابط مهم، سالم و دوست داشتنی معطوف کرده است. وی اظهار داشت که ناراحتی بیشتر افراد از تلاش آنها برای رفع نیازهای عشقی ناشی می شود و تلاش آن‌ها برای کنترل شریک زندگی یا شخص مهم دیگر نیز موجب ناراحتی می‌گردد. تعداد روزافزون زوج‌های مطلقه شواهد کافی از سخنان گلاسر است. به نظر می‌رسد که افراد بدون اینکه سعی در تغییر و کنترل یکدیگر داشته باشند نمی‌دانند که چگونه با یکدیگر روابط دوستانه برقرار کنند.
واقعیت درمانی و روانشناسی "تئوری انتخاب" به افراد کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه همه نیازهایشان از جمله روابط مهم و ارتباطات صمیمی را با مسئولیت و احترام برقرار کنند. افراد با انتخاب "تئوری انتخاب" امید به داشتن روابط بهتر را در خود زنده نگه می‌دارند. زوجین می‌توانند بدون داشتن نیاز (یا تلاش) برای كنترل دیگری، روابط عاشقانه، موثر و رضایت بخشی داشته باشند. کودکان مدرسه‌ای می‌توانند با همکلاسی‌ها و معلمان خود روابط ایمن و موثری داشته باشند تا یادگیری و کار بدون تلاش برای کنترل دیگری انجام شود و والدین می‌توانند فرزندان شاد، مسئولیت پذیر و با احترام را پرورش دهند بدون اینکه نیازی به کنترل فرزندان خود باشند. در ادامه لیستی از کتاب‌های ویلیام گلاسر را برای شما قرار داده ایم.

کتاب‌های ویلیام گلاسر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.