شخصیت A و B یکی از شناخته شده‌ترین طبقه بندی‌های شخصیت هستند که مورد توجه روانشناسان قرار گرفتند.

تست شخصیت A و B

۱- آیا معمولاً کارهای روزمره خود را سریع انجام می‌دهید؟۲- آیا در صورت کند پیش رفتن کارها عصبانی می‌شوید؟۳- آیا معمولاً در حرف دیگران می‌پرید و احساس می‌کنید که آن‌ها بیش از حد توضیح می‌دهند؟۴- آیا معمولاً چند کار را با هم انجام می‌دهید؟۵- آیا زمانی که در تفریح و استراحت به سر می‌برید احساس گناه و ناراحتی می‌کنید؟۶- آیا معمولاً انتظار کشیدن برای شما دشوار است؟۷- آیا معمولاً به‌گونه‌ای برنامه ‌ریزی می‌کنید که کارها در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود؟۸- آیا معمولاً فعالیت های زودبازده را ترجیح می دهید؟۹- آیا در ارتباط با دیگران دغدغه‌های ذهنی خود را دنبال می‌کنید؟۱۰- آیا در هنگام بازی برد و باخت بیش از سرگرمی برایتان اهمیت دارد؟۱۱- به نظر شما کودکان باید همه چیز را به بهترین شکل یاد بگیرند و انجام بدهند؟۱۲- آیا زمانی که کسی کند حرف می‌زند و یا کند کاری را انجام می‌دهد بی حوصله می‌شوید؟۱۳- آیا انتظارتان از خودتان بیشتر است و یا از عملکرد فعلی‌تان رضایت ندارید؟۱۴- آیا در بحث فقط به موضوعات مورد علاقه خود توجه کرده و آن ها را پیش می‌گیرید؟۱۵- آیا در صحبت‌هایتان بر روی بعضی کلمات تاکید دارید؟۱۶- آیا دیگران را مجبور می‌کنید که سریع‌تر حرف بزنند؟۱۷- آیا محدودیت و یا انتظار برای خالی شدن میز در یک رستوران شما را عصبانی می‌کند؟۱۸- آیا زیاد پیش می‌آید که در روزهای تعطیل هم کار کنید؟۱۹- آیا کار کردن و یا دغدغه‌هایتان به قدری هست که متوجه تغییرات اطراف‌تان نشوید؟۲۰- آیا همیشه سر قرار در زمان تعیین شده حضور پیدا می‌کنید؟۲۱- آیا تاخیر کردن دیگران شما را عصبانی می‌کند؟۲۲- آیا موفق بودن شما در ارتباط مستقیم با سرعت کار کردن‌‌تان است؟۲۳- آیا همیشه باید بعد از غذا خوردن سریع ظرف‌ها را شست؟۲۴- آیا مادیات بیشتر از روابط برای شما اهمیت دارند؟۲۵- آیا همیشه و یا بیشتر اوقات حس می‌کنید که عجله دارید؟برای مشاهده نتیجه تست خود روی دکمه "ارسال پاسخ‌ها" کلیک کنید تا نتیجه آزمون شما در زیر نمایش داده شود.

نتیجه:

پرسشنامه تیپ شخصیتی A و B :

همه‌ی ما انسان‌ها دارای شخصیت‌های منحصر به فردی هستیم. هر فرد شخصیتی با ویژگی‌های اخلاقی مختص به خودش را دارد. همین شخصیت است که باعث تمایز افراد از یکدیگر می‌شود. در همین رابطه اصطلاحی به نام تیپ‌های شخصیتی وجود دارد. هر فرد می‌تواند تیپ شخصیتی مخصوص به خودش را داشته باشد. متخصصان بسیاری برای سنجش و ارزیابی شخصیت تلاش نمودند آزمون و تست‌های مختلف شخصیت شناسی تهیه نمایند تا به کمک آن بتوان تیپ‌های شخصیتی را تشخیص داد. یکی از این پرسشنامه‌ها پرسشنامه تیپ شخصیتی A و B میباشد. طراحان پرسشنامه تیپ شخصیتی A و B روزنمن (Rosenman ) و فریدمن (Friedman) هردو متخصص قلب و عروق بودند. آنها در سال ۱۹۷۴ فهرست کاملی از ویژگی‌های دو تیپ A و B را منتشر کردند. با انجام تست شخصیت A و B که برای شما قرار داده شده است میتوانید ویژگی شخصیتی خود را بسنجید و تیپ شخصیتی خود را مشخص نمایید.

ویژگی های تیپ‌های شخصیتی A و B

تیپ شخصیتی A جاه طلبی را دوست دارند، تمايل دارند که در فعاليت هاي رقابـت آميـز شرکت کنند. افراد با تیپ شخصیتی A پر انرژی هستند و پرخاشگری دارند و برای رسیدن به اهداف خود سخت کوش هستند. ممکن است در اتفاقات روزمره کم حوصله باشند و ممکن است بیشتر عصبانی شوند. افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند بیشتر مستعد بیماریهای جسمی و روحی هستند و ممکن است نسبت به دیگران، بیشتر به بیماری‌های قلبی مبتلا شوند. اما افراد با تیپ شخصیتی Bرفتاری‌هایی کاملا متضاد با افراد تیپ A دارند. این افراد حوصله بیشتری دارند، اکثرا سعی میکنند از موقعیت‌های رقابتی دوری نمایند و جاه طلبی کمتری دارند. افراد با تیپ شخصیتی Aتمامی کارهای خود را سر فرصت انجام می‌دهند و برای انجام کارهایشان همیشه وقت و زمان کافی دارند. آرام و شمرده صحبت کردن از ویژگی‌های اخلاقی افراد با این تیپ شخصیتی میباشد.

در همین زمینه دوره شکوفایی به همراه ۱۰ جلسه مشاوره به شما بسیار کمک خواهد کرد:

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
دوره هشتاد ساعته غیرحضوری در ۸ ترم | شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.

در صورتی که امکان شرکت در دوره را ندارید کتاب‌های زیر را بخوانید :

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.