مُرَحَّم‌های علی میرصادقی

زمان حدودی مطالعه: ۶دقیقه

اینکه می‌گویند از آدم‌های منفی دوری کن تقریبا یک کار نشدنی هست!!‌.

همه جای دنیا آدم‌های منفی هستن و در کشور ما تعدادشون شاید بیشتر باشه.‌‌ اما قبل از اینکه بخوایم برچسب منفی بودن و سمی بودن بهشون بزنیم بهتره که یه تعریف درست داشته باشیم؟!‌‌
این آدم‌ها در اکثر اوقات نسبت به آدم‌ها و اتفاقات و طرح‌های جدید، گشودگی ندارن؛‌تمام تلاششون این هست که کار جدیدی انجام ندن مگر یه کار خیلی مطمئن!!‌‌
بعضیاشون اهل عمل هستن و پرتلاش، بعضی‌هاشون با منفی گرایی می‌کنن تنبلی و اهمال‌گریشون رو ادامه بدن‌‌. همشون مثل هم نیستن و نمی‌شه هم به همشون گفت: آدم سمی. ‌‌
بعضی از اون‌ها، در بعضی از اوقات بسیار به درد بخور هستن و بعضی از اون‌ها در خیلی از اوقات بسیار ضربه زننده هستن‌‌. در این قسمت فقط به دسته‌بندی اون‌ها می‌پردازم و در مرحم‌های بعدی روش برخورد با اون‌ها رو آموزش می‌دم‌‌:
1- افراد بد بین: این افراد معمولا به خاطر ژن و تربیت خانوادگی و شرایط زندگی، به صورت اتومات ذهنشون، بیشتر ابعاد بد قضیه رو می‌بینه‌‌، آمادگی افسردگی زیاد دارن.
‌‌ 2. افراد با گرایش قضاوت: کسانی که دائما با برچسب گذاری دیگران، در حال تلاش برای فرار از اتفاقات و آدم‌های جدید هستن. نگرش این افراد (بیشتر اوقات به خاطر خانواده‌هایشان) در حال پیدا کردن عیب و ایراد دیگران هستن. افراد بدبین پیش‌بینی‌های بدبینانه دارن، اینها برای دیگران و موقعیت‌ها اسم گذاری می‌کنن. ممکن است فرد بدبین، دیگران را قضاوت نکند بلکه به احتمالات منفی فکر کنه. بسیاری از افراد قضاوت کننده اهل نق و ناله هستن و خیلی از آنها برای فرار از تلاش با قضاوت دیگران از دوستی و ارتباط و کار و... دوری می‌کنن‌‌
3. افراد با گشودگی پایین: این افراد نسبت به موقعیت‌های جدید و افراد جدید گشودگی کمی دارن. خیلی از آنها این صفت را به خاطر ژن‌هاشون به ارث بردن نه اینکه آدم‌های لزوما منفی باشن بلکه انجام دادن کارهای جدید براشون سخت هست؛ پس از انجام آنها امتناع می‌کنن به جاش توانمندی انجام دادن کارهای روتین رو دارن و خیلی هم ازش لذت می‌برن.‌.
با تعاریفی که براتون داشتم، آیا هنوز هم فکر می‌کنین آدم‌های منفی، لزوما حضورشون در زندگی ما منفی است؟ کدام آدم منفی رو می‌شناسین که به موقع به شما کمک کرد؟

به همتون توصیه می‌کنم یه روزی بلاخره با ایده‌ی قشنگ "شکوفایی"در روان‌شناسی آشنا بشین. من در این دوره با کمک تحقیقات اصولی و دانشگاهی به شما میگم چه جوری باید زندگیتون رو جلو ببرین تا به بهترین حالت خودتون تبدیل بشین.

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.