مُرَحَّم‌های علی میرصادقی

زمان حدودی مطالعه: ۴دقیقه

نگرانم، نگران همه چیز...

نگرانم، نگران همه چیز... نگرانی با ما بوده، هست و خواهد بود. آدم‌ها نگران چیزهایی که برایشان مهم است می‌شوند و این کاملا طبیعی هست‌‌.
ما دو نوع نگرانی داریم:
۱. نگرانی کار ساز: خیلی از نگرانی‌ها به ما کمک می‌کنند مثلا اگر نگران سلامتی خودتان باشید احتمالا ورزش کردن را شروع می‌کنید و رژیم می‌گیرید‌‌ نگرانی های کار ساز 2تا شرط دارند: اول اینکه بر مسائل واقع بینانه متمرکز بوده دوم اینکه همراه با راه حل‌های دقیق و مشخصی برای حل مشکل هستند.‌‌
۲. نگرانی دردسر ساز: دو تا ویژگی اینها: این نگرانی ها باعث هیچ گونه راه حلی نمی‌شوند و حتی جلوی اقدام‌های شما را هم می‌گیرند و ویژگی دوم آنها اینکه روی اتفاقات و وقایعی نامتحمل تمرکز می کنند.‌‌افرادی که در زندگی درگیر نگرانی یک هستند، به رشد و حرکت خود ادامه می‌دهند اما افرادی که بیشتر نگرانی‌های درسر ساز دارند، اهمال کار می‌شوند و بیشترین اضطراب و استرس و هیجانات منفی رو هم تجربه می‌کنند چطور نوع نگرانی خودمان را تشخیص دهیم؟!‌‌
هر وقت نگران می‌شین از خودتون بپرسین آیا این نگرانی به من انگیزه و راه حل می‌ده تا دست به اقدام بزنم؟ این سوال می‌تواند اضطراب و نگرانی شما را کمتر کند و نگرانی دردسر ساز شما را به نگرانی کار ساز تبدیل کند؟‌‌ چه جوری؟ فرض کنید من نگران تورم سال بعد می‌شم چند روز، چند ساعت حرص می‌خورم، دیر از خواب پا می‌شم کیفیت خواب و کارم کم می‌شه؛ به نظرتون نوع نگرانی من چیه؟! چون به من راه حل و انگیزه نمی‌ده "درسر ساز" هست‌‌ حالا ابزار دوم این سواله: "من چه اقدامی در مقابل این نگرانی می تونم انجام بدم؟!" این ابزار برای تبدیل نگرانی درسر ساز به کارساز هست. به جای دعوت از شما برای نگران ماندن، از شما راه حل می‌خواهد‌‌ .ذهن سالم، مثل همه‌ی ذهن‌ها نگران می‌شود اما می‌تواند آنرا تبدیل به یک اقدام کند اگر از من بپرسی: وای چقدر سخته؟ آخه چه جوری؟ بهت می‌گویم: تو دچار نگرانی درسر ساز شده‌ای چون با این سوال هیج وقت کاری برای نگرانیت نمی‌کنی پس به جای پرسیدن این سوال بی‌خاصیت از خودت بپرس: از کی می‌خواهم تمرین کنم که ذهن قوی‌تری داشته باشم؟‌‌ ذهن قوی، همان ذهنی است که گوش به فرمان اهداف و ارزش‌های توست فقط نمی‌گوید "نمی توانم"، "سخت است" و برای هر چیز قوی مثل بدن قوی چکار باید کرد؟ ‌‌ آفرین تمرین: روزی چند بار (هر چقدر توانستید) در مقابل نگرانی‌هایتان بپرسید چه کاری از دستتان بر می‌آید نگرانی را تبدیل به اقدام کنید.
‌تمرین:
حداقل یک نمونه برای دردسر ساز و یک نمونه نگرانی کار ساز مثال بزنید و بگویید از این بعد قرار است با آنها چگونه روبرو شوید؟!
‌‌

به همتون توصیه می‌کنم یه روزی بلاخره با ایده‌ی قشنگ "شکوفایی"در روان‌شناسی آشنا بشین. من در این دوره با کمک تحقیقات اصولی و دانشگاهی به شما میگم چه جوری باید زندگیتون رو جلو ببرین تا به بهترین حالت خودتون تبدیل بشین.

دوره ۸۰ ساعته شکوفایی
این دوره مبتنی بر روانشناسی مثبت‌نگر و بر اساس آموزه‌های رئیس سابق انجمن روانشناسی آمریکا و پدر روانشناسی مثبت‌نگر (دکتر مارتین سلیگمن) می‌باشد و اکثر درس‌های آن توسط پژوهش‌های فرا تحلیل و دانشگاهی به اثبات رسیده است.
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.