رشته بیوتکنولوژی

رشته بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی یکی از علوم استراتژیک و غالب در کشورهای پیشرفته دنیاست و در کشوری مثل ایران که می خواهد خود را از وابستگی مطلق به نفت و درآمد آن برهاند، این رشته یکی از جایگزین های بسیار مناسب به شمار می رود.

تعریف رشته بیوتکنولوژی

رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و علوم تجربی دانشجو می پذیرد. چرا که بعضی از گرایش های این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایش ها به رشته های مهندسی مربوط می شوند. اساس‌ و پایه‌ رشته بیوتکنولوژی‌ جدید را می‌ توان‌ انتقال‌ ژن‌ های‌ یک‌ موجود به‌ موجود دیگر و فعال‌ کردن آن ها در موجود جدید دانست.

کار کارشناس رشته بیوتکنولوژی چیست؟

کار کارشناس رشته بیوتکنولوژی شامل طراحی و تولید داروها، واکسن ها، سرم ها و آنتیبادی ها با اهداف درمانی، طراحی واحدهای تولید آنزیمو پروتئین هایی که در مقیاس صنعتی در پزشکی، محیط زیست، کشاورزی و صنایع غذایی کاربرد دارند، می باشد. تولید داروهای نو ترکیب، طراحی و توسعه بافت و اندامک ها برای استفاده بیماران، توسعه روش های بیوانفورماتیک جهت مطالعه، یافتن قواعد حاکم بر سیستم های زیستی و توسعه روش های درمانی مبتنی بر بیوتکنولوژی برای استفاده در مورد سیستم های عصبی بیماران دارای ضایعات از دیگر وظایف و مسئولیت های کارشناس رشته بیوتکنولوژی می باشد.

رشته بیوتکنولوژی

مقاطع تحصیلی رشته بیوتکنولوژی

رشته بیوتکنولوژی تا مقطع دکتری ادامه دارد.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی

 • بیوتکنولوژی میکروبی

 • بیوتکنولوژی پزشکی

 • بیوتکنولوژی محیطی و دریایی

 • بیوتکنولوژی مولکولی

 • فرآورش زیستی

 • بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی)

فرصت های شغلی رشته بیوتکنولوژی

رشته بیوتکنولوژی یک رشته تحصیلی جدید می باشد و بی شک مدتی زمان می برد تا فارغ التحصیلان این رشته جایگاه واقعی خود را پیدا کنند. در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای رشته میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آب های شور کشور، مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های رشته بیوتکنولوژی ، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی فراهم کنند.

فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت شوند.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته بیوتکنولوژی دارند؟

درحال حاضر رشته بیوتکنولوژی فقط در دانشگاه تهران به صورت دکترای پیوسته ارائه می شود.

واحد های درسی رشته بیوتکنولوژی

تعداد کل واحدهای درسی: ‪127‬ واحد

دروس عمومی: ‪18‬ واحد      

دروس اصلی تخصصی: ‪98‬ واحد

دروس اختیاری تخصصی: ‪11‬ واحد

دانشجوی رشته بیوتکنولوژی موظف است علاوه بر این ‪127‬ واحد، ‪12‬ واحد نیز از سایر دروسی که دانشگاه تهران ارائه می کند، با تأیید گروه آموزشی اخذ کند.

نظر دانشجوی رشته بیوتکنولوژی

لیدا علی اکبری، دانشجوی رشته بیوتکنولوژی

این‌ رشته‌ در کشور ما از سال‌ 1378 در دانشکده‌ علوم‌ دانشگاه‌ تهران‌ در مقطع‌ دکترای‌ پیوسته‌ ارائه‌ می‌ شود. رشته‌ بیوتکنولوژی‌ از سه‌ مرحله‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ تشکیل‌ شده‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ در مرحله‌ کارشناسی‌ پس‌ از گذراندن‌ موفقیت‌آمیز 132 واحد، شامل دروس‌ مشترک‌ معرفتی‌ - نظری‌، علوم‌ پایه‌، پزشکی‌، مهندسی‌ و مبانی‌ بیوتکنولوژی‌، به‌ اضافه‌ آموختن‌ زبان‌ انگلیسی‌ در حد 550 نمره‌ تافل‌ و آشنایی‌ کامل‌ با یک‌ زبان‌ برنامه‌ نویسی‌ کامپیوتر، و در صورتی‌ که‌ معدل‌ آنها در هر نیمسال‌ تحصیلی‌ کمتر از 15 نباشد، می‌ توانند وارد مرحله‌ دوم‌، یعنی‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد شوند.

در مقطع‌ کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی ، دانشجویان یکی‌ از 6 گرایش‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی‌، بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌، بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌، بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌، فرآورش‌ زیستی‌ و بیوتکنولوژی‌ کشاورزی‌ (گیاهی‌) را انتخاب‌ کرده‌ و بعد از گذراندن‌ 48 واحد در یکی‌ از گرایش‌ های‌ تخصصی‌ و انجام‌ معادل‌ 6 واحد پژوهش‌ های‌ انفرادی‌ و ارائه‌ 2 واحد سمینار، از مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد فارغ‌ التحصیل‌ می‌ شوند. در این‌ مرحله‌ در صورتی‌ که‌ میانگین‌ نمرات‌ دروس‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد آن ها حداقل‌ 16 باشد، می‌ توانند در امتحان‌ جامع‌ شرکت‌ کنند و در صورت‌ موفقیت‌ در این‌ امتحان‌، وارد مرحله‌ دکترای‌ تخصصی‌ (‪Ph.D‬) شده‌ و رسما برای‌ ثبت‌ پایان‌ نامه‌ دکتری‌ اقدام‌ کنند. به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ رشته بیوتکنولوژی نیز برای‌ ورود به‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ باید شرایط‌ لازم‌ را داشته‌ باشند؛ یعنی‌ باید میانگین‌ معدل‌ بالایی‌ داشته‌ و در آزمون‌ جامع‌ موفق‌ شوند. اما در یک‌ آزمون‌ رقابتی‌ شرکت‌ نمی‌ کنند.
 
در این‌ میان‌ دانشجویان‌ گرایش‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی، در زمینه‌ بیوتکنولوژی‌ غذایی‌ و دارویی‌، تولید آنزیم‌ ها، پروتئین‌ ها، پلی‌ ساکاری‌ ها، قارچ‌ ها و مخمرها اطلاعات‌ لازم‌ را به‌ دست‌ می‌آورند.

گرایش بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌ نیز در زمینه‌ ژنتیک‌ پزشکی‌، تشخیص‌ بیماری‌ های‌ عفونی‌، ارثی‌ و سرطانی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ و درمان‌ های‌ مولکولی‌، کاربرد بیوتکنولوژی‌ در پزشکی‌ قانونی‌، تولید فرآورده‌ های‌ نوترکیب‌ و واکسن‌ ها و مواد تشخیصی‌ است.

گرایش بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌ به‌ استخراج‌ معادن‌ از طریق‌ بیولوژیک‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ ها و آلاینده‌ های‌ خطرناک‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ بیولوژیکی‌ محیط‌ می‌پردازد.

گرایش بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌ شامل‌ مهندسی‌ ژنتیک‌، مهندسی‌ پروتئین‌، تولید آنتی‌ بادی‌ های‌ منوکلونال‌، غشاء و سنسورهای‌ بیولوژیک‌ و انجام‌ تحقیقات‌ بنیادی‌ بیوتکنولوژی‌ می‌ شود.

گرایش فرآورش‌ زیستی‌ (مهندسی‌ فرآیندهای‌ زیستی‌) به‌ طراحی‌ راکتورهای‌ بیوشیمیایی‌، تکنولوژی‌ فراورش‌ مواد غذایی‌، آنزیم‌ ها و داروها می‌ پردازد.

و بالاخره‌ گرایش بیوتکنولوژی‌ گیاهی‌ (کشاورزی‌) به‌ کشت‌ سلول‌ و بافت‌ گیاهی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ گیاهی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌ گیاهی‌، تولید بذر و نهال‌ مقاوم‌ دربرابر شرایط‌ نامناسب‌ محیط‌، بیماری‌ های‌ متداول‌ و حشرات‌ و آفات‌ عمده‌، تولید کودهای‌ زیستی‌ و آنزیم‌ ها و هورمون‌ ها با منشاء گیاهی‌ می‌ پردازد.

رشته بیوتکنولوژی

توانایی های لازم برای رشته بیوتکنولوژی

دانشجویانی‌ که‌ از نظر بهره‌ هوشی‌، قدرت‌ درک‌ و استدلال‌، توان‌ نوآوری‌ و خلاقیت‌، خودآموزی‌ و استفاده‌ مناسب‌ از وقت‌ دارای توانمندی بوده و هم چنین علاقه‌ و انگیزه‌ شدیدی به‌ یادگیری‌ داشته باشند، می توانند وارد رشته بیوتکنولوژی شوند و در آن به موفقیت برسند.

کارنامه قبولی رشته بیوتکنولوژی

کارنامه قبولی دانشجوی رشته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران

کارنامه قبولی رشته بیوتکنولوژی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
(
 مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
مهدی

مهدی

        سلام وقتتون بخیر.
من دوسوال دارم .
اول اینکه با این رشته میشه تو صنعت هسته ای هم وارد شد؟
دوم اینکه من یه جایی شنیده بودم بعد از 5سال تحصیل دانشجو هارو به آمریکا اعزام میکنن. این درسته؟
تشکر
      
پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        سلام مهدی جان
اگه منظورتون بخش پزشکی هسته ای هست، رشته هایی مثل پرتو درمانی و پزشکی هسته ای ارتباط بیشتری با این بخش دارند و اگه منظورتون بخش مهندسی هسته ای هست، خیر؛ این رشته مرتبط نیست. راجع به اعزام به کشورهای دیگه هم به جز تحت عنوان بورس برای ادامه تحصیل، راه دیگه ای نیست.
موفق باشید
      
پاسخ دادن 0 0

فرناز

فرناز

        بازار کار و درآمدش تو ایران چه طوره؟یعنی اگه رتبه مون خوب شد انتخابش کنیم بعدا پشیمون نشیم که چرا بیکار شدیم یا حقوقمون با توجه به سطح سوادمون تو ایران کمه..
      
پاسخ دادن 3 0

مدير سيستم

مدير سيستم

        سلام فرناز عزیز
رشته بیوتکنولوژی تلفیقی از چند رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی، میكروب شناسی، ژنتیک، ایمنی شناسی، بیوشیمی و بیوفیزیک، مهندسی شیمی و علوم رایانه ای هست.
بازار رشته بیوتکنولوژی در ایران این طوره که شما می تونید تو مراکزی مانند موارد زیر فعالیت داشته باشید:
۱. فعالیت در مراکز تحقیقاتی مانند انستیتو پاستور‌
۲. فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان
۳. فعالیت در مراکز تحقیقات ژنتیک و تکنولوژی‌ زیستی
۴. دایر کردن شرکت های دانش بنیان برای تولید فرآورده های زیستی و محصولات آزمایشگاهی و آزمایشگاه هایی که آزمایش و تست در سطوح مولکولی انجام میدن
۵. طراحی سازه های زیستی
۶. فعالیت در مراکز تحقیقاتی مهندسی بافت های گیاهی و جانوری
موفق باشید
      
پاسخ دادن 1 0

فیروزه

فیروزه

        ببخشید برای این رشته باید چه رتبه ای داشت ؟؟تو کنکور سراسری رتبه باید چند باشه واسه این رشته؟؟
      
پاسخ دادن 3 1

مدير سيستم

مدير سيستم

        سلام
با توجه به اینکه رشته بیوتکنولوژی برای مقطع دکتری پیوسته به تازگی به لیست این نوع رشته ها اضافه شده، تقریبا بسیار سخت تر از حتی پزشکی‌ آمار قبولی دارند (حتی برخی سال ها رتبه قبولی رشته بیوتکنولوژی برای دکتری پیوسته زیر ۱۰۰ بوده)
اما از راه دیگه ای‌ هم میشه این رشته رو دنبال‌ کرد که به صورت کارشناسی و کنکور کارشناسی ارشد و دکتری هست.
با آرزوی موفقیت برای شما
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن

آزمون ورودی دبیرستان مدبران


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

رتبه های برتر بارسامهدی دارابی (رتبه ۴۶ کنکور) : تو هم با نظارت بیشتر، بهتر درس می خونی؟ برای استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی بارسا عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرستید.مشاهده

پکیج کامل انتخاب رشته کنکور

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پکیج کامل انتخاب رشته کنکور کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.