رشته بیوتکنولوژی | گرایش ها و بازار کار

بیوتکنولوژی

معرفی رشته بیوتکنولوژی: بیوتکنولوژی یکی از علوم استراتژیک و غالب در کشورهای پیشرفته دنیاست و در کشوری مثل ایران که می خواهد خود را از وابستگی مطلق به نفت و درآمد آن برهاند، این رشته یکی از جایگزین های بسیار مناسب به شمار می رود.

ما در انتهای مقاله درآمد رشته بیوتکنولوژی و بازار کار رشته بیوتکنولوژی را به طور دقیق بررسی کرده ایم.

تعریف رشته بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی، یکی از شاخه‌های علم زیست شناسی است که بر پایه «استفاده صنعتی از روش‌ها و سوژه‌های زیستی» استوار است. رشته زیست فناوری، در حال حاضر، از طریق آزمون سراسری،‌ در دو مقطع کارشناسی و دکتری تخصصی پیوسته، دانشجو می‌پذیرد. این رشته، سرشار از درس‌های حفظی و محاسباتی است که بیشتر آن‌ها با زیست و شیمی مرتبط هستند و با دنیایی از اصطلاحات علمی و اسامی تخصصی سر و کار دارد که ورود به آن، نیازمند داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی است

مشاوره تحصیلی خصوصی
جهت ثبت نام در مشاوره تحصیلی به سبک علی میرصادقی، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

کار کارشناس رشته بیوتکنولوژی چیست؟

مسئولیت کارشناس رشته بیوتکنولوژی: طراحی و تولید داروها، واکسن ها، سرم ها و آنتیبادی ها با اهداف درمانی، طراحی واحدهای تولید آنزیمو پروتئین هایی که در مقیاس صنعتی در پزشکی، محیط زیست، کشاورزی و بهداشت مواد غذایی کاربرد دارند، می باشد. تولید داروهای نو ترکیب، طراحی و توسعه بافت و اندامک ها برای استفاده بیماران، توسعه روش های بیوانفورماتیک جهت مطالعه، یافتن قواعد حاکم بر سیستم های زیستی و توسعه روش های درمانی مبتنی بر بیوتکنولوژی برای استفاده در مورد سیستم های عصبی بیماران دارای ضایعات از دیگر وظایف و مسئولیت های کارشناس رشته بیوتکنولوژی می باشد.

مشاوره تحصیلی به سبک رتبه ها

مقاطع تحصیلی رشته بیوتکنولوژی

رشته بیوتکنولوژی تا مقطع دکتری ادامه دارد.

گرایش های رشته بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی گیاهی

بیوتكنولوژی گیاهی، كاربردهای حال و آینده مهندسی مواد خام حاصل از گیاهان است كه شامل: عملكرد محصولات، تغییر تركیب محصول (اسیدهای چرب، پلی ساكاریدها، پروتیین‌ها، طعم، رنگ، و ) بهبود تركیب تغذیه‌ای، تبیین ژنهای جدید (پروتیین‌ها، سیستم تثبیت نیتروژن) بهبود قابلیت نگهداری (انبارداری، عمر نگهداری) كاهش مراحل فرایند، بهبود مقاومت، برطرف كردن مواد نامطلوب، تبدیل جریانات زاید فرایند می‌باشند.

بیوتکنولوژی فراورش زیستی (Bio-remediation)

این گرایش به طراحی انواع رآکتورهای زیستی در مقیاس کوچک تا صنعتی می‌پردازد. روند تولید و استخراج آنزیم‌ها و متابولیت‌های صنعتی و دارویی، از جمله مباحث این گرایش هستند. رآکتورهای زیستی از قطعات مختلفی تشکیل می‌شوند که شرایط بسیار دقیقی برای رشد میکروب‌ها و متابولیت‌های خاص فراهم می‌کنند. امروزه برای نتیجه‌گیری بهتر و جلوگیری از هدر رفت زمان، به‌جای کشت سلول توسط کاربر که امکان آلوده شدن محیط کشت و از بین رفتن سلول‌ها وجود دارد؛ از انواع رآکتورهای زیستی استفاده می‌شود.

بیوتکنولوژی مولکولی

به کارگیری ابزارهای مهندسی‌ ژنتیک‌ و مهندسی‌ پروتئین‌، به منظور تولید آنتی‌ بادی‌‌های‌ منوکلونال‌، غشا و حسگرهای زیستی، بخش عمده مباحث این گرایش را به خود اختصاص می‌دهند. زیست شناسی مولکولی مطالعه مولکول‌های درون سلولی است و بیوتکنولوژی برای تولید محصولات مفید مانند داروها از نحوه عملکرد سیستم های بیولوژیکی استفاده می‌کند. فارغ‌التحصیلان ارشد رشته بیوتکنولوژی مولکولی می‌توانند به عنوان محقق در بیمارستان‌ها، کارشناس فنی در آزمایشگاه‌ها به خصوص در آزمایشگاه‌های صنایع غذایی و کارشناس فروش محصولات دارویی مشغول به کار شوند.

بیوتکنولوژی حیوانی

مطالعه در بخش بیوتكنولوژی حیوانی نیز اهدافی دارد كه شامل بالابردن میزان به طور مثال شیر و گوشت حیوانات، بهبود مقاومت (بیماری)، گوشت و شیر مناسب (شیر بدون لاكتوز یا كم چربی و تركیب پروتیین گوشت).

بیوتکنولوژی محیطی
استخراج‌ معادن‌ به روش‌های زیستی، تصفیه‌ پساب‌ها و رفع آلاینده‌‌های‌ خطرناک‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ زیستی محیط، مباحث عمده این گرایش،‌ به شمار می‌روند. بیوتکنولوژیست‌های زیست محیطی میکروب‌های مناسب را برای اصلاح یک منطقه خاص و آلاینده‌های منحصر به فرد آن شناسایی، استفاده و توسعه می‌دهند. خاک آلوده ممکن است در محل اصلاح شود، یا در ظروف قرار داده شود و برای اصلاح به منطقه دیگری حمل می‌شود.

بیوتکنولوژی غذایی

كاربرد بیوتكنولوژی در صنایع غذایی مشاركت بین چند رشته علمی متفاوت از قبیل بیولوژی سلولی ژنتیك میكروبیولوژی، بیولوژی مولكولی، بیوشیمی، مهندسی شیمی و اقتصاد را می طلبد.

رشته بیوتکنولوژی

فرصت های شغلی رشته بیوتکنولوژی

آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی: رشته بیوتکنولوژی یک رشته تحصیلی جدید می باشد و بی شک مدتی زمان می برد تا فارغ التحصیلان این رشته جایگاه واقعی خود را پیدا کنند. در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای رشته میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آب های شور کشور، مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های رشته بیوتکنولوژی ، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی فراهم کنند. همچنین فارغ التحصیلان رشته ی بیوتکنولوژی می توانند به عنوان مدیر و متخصص و هدایت امور فنی خطوط تولید و مزارع و آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت شوند.

 • حذف آلاینده‌های زیستی از پساب کارخانه‌ها

 • تولید سوخت‌های زیستی

 • بازیافت به روش زیستی

 • تولید آنزیم یا هر پروتئین دیگر برای مصارف دارویی/کشاورزی/صنعتی

 • تولید گیاهان مقاوم به انواع تنش‌های شوری/آفات/علف‌کش‌ها

 • توسعه سویه‌های صنعتی

 • افزایش سطح تولید فراورده‌های مختلف در ارتباط با محصولات کشاورزی/دامی/میکروبی

 • اشتغال در واحدهای آموزشی ، به منظور تدریس و تربیت نیروهای توانمند در زمینه بیوتکنولوژی

 • اشتغال در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ، به منظور کشف ابعاد جدیدی از این رشته

 • اشتغال در واحدهای صنعتی مرتبط با زیست فناوری و فرآیندهای حفظ محیط زیست

 • اشتغال در زمینه دارویی و کشف و تولید انواع دارو ، واکسن ، سرم و

 • توسعه روش‌ های درمان مبتنی بر سلول‌ های بنیادی

 • مقاوم ساختن گیاهان به بیماری و آفت از طریق روش‌ های جدید

 • تصفیه پساب ، خاک و هوای آلوده توسط روش های جدید و هم چنین حذف آلاینده از محیط زیست

 • تولید پروتئین ها و محصولات میکروبی با ارزش اقتصادی بالا

کدام دانشگاه ها رشته بیوتکنولوژی دارند؟

درحال حاضر رشته بیوتکنولوژی فقط در دانشگاه تهران به صورت دکترای پیوسته ارائه می شود.

دوره مجازی مدیریت آزمون

نرخ درآمد فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی در ایران:

 با توجه به این که ایران در سال های اخیر ، در زمینه زیست فناوری ، توانسته جایگاه خوبی کسب کند و از میزان وابستگی در زمینه های مختلف دارویی ، غذایی ، صنعت و غیره ، به سایر کشورها بکاهد و هم چنین با توجه به تنوع و گستردگی کاربرد بیوتکنولوژی ، در تمام ابعاد زندگی انسان ، برآورد می شود که تا چند سال آینده ایران 3 درصد بازار زیست فناوری را از آن خود کند. پیش بینی می شود نرخ درآمد حاصل از رشته مذکور نیز معادل با درآمد حاصل از نفت باشد. بنابراین نرخ درآمد برای افراد متخصص در زمینه زیست فناوری رو به بهبود خواهد بود. با وجود نیاز زیاد صنعت دارویی و غذایی و سار صنایع به علم بیوتکنولوژی، متاسفانه هنوز رشته بیوتکنولوژی جایگاه واقعی خود را در کشورمان نیافته است. با توجه به اینکه این رشته در کنار دانش زیاد نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی گران قیمتی دارد، لذا هنوز بصورت کامل در کشور مورد استفاده قرار نمیگیرد و بیشتر محدود به پروژه های تحقیقاتی شده است. اما با این حال برخی از کارخانجات صنایع غذایی و دارویی برای تکمیل تیم توسعه و تحقیق خود نیاز به فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی دارند. در کنار کار در پژوهشگاهها و صنایع فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی می توانند به عنوان هیئت علمی در دانشگاهها مشغول شوند و کار تحقیق و پژوهش خود را انجام دهند. همان طور که در بالا گفته شد این افراد اغلب در آزمایشگاه ها و تحقیقات پژوهشی کار می کنند. میزان درآمد فارغ التحصیلان بیوتکنولوژی به نوع تحقیق و کاری و زمانی که روی آن کار می گذارند بستگی دارد. به طور میانگین میزان حقوق دریافتی یوتکنولوژیست 12 میلیون تومان است.

بازار کار و آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی در دنیا:

رشته بیوتکنولوژی یک رشته بسیار خوب با موقعیت های شغلی مناسب است. فارغ التحصیلان این رشته به علت مطالعه بسیاری از مباحث می توانند در طیف گسترده این از مشاغل مشغول به کار شوند. کشورهایی مانند ایالات متحده، آلمان، فرانسه، سنگاپور، سوئیس، ژاپن، ایتالیا، انگلستان، اسپانیا، کانادا از بهترین کشورها برای مشاغل این حوزه است. در آینده فرصت های شغلی خوبی برای این رشته به وجود می آید.

درآمد و حقوق رشته بیوتکنولوژی در دنیا

شما با مراجعه به سایت payscale می توانید حقوق مشاغل این حوزه را در هر کشوری که مدنظر شما باشد، مشاهده کنید.

زمینه کاری

درآمد

دانشمند تحقیقات بیوتکنولوژی

87418 دلار

مدیریت محصول

143402 دلار

مهندس زیست پزشکی

91410 دلار

متخصص بیوشیمی و بیوفیزیک

94490 دلار

متخصص تولید بیومارک

83017 دلار

دانشمند پزشکی

88790 دلار

میکروب شناس

75650 دلار

واحد های درسی رشته بیوتکنولوژی

تعداد کل واحدهای درسی: ‪127‬ واحد

دروس عمومی: ‪18‬ واحد      

دروس اصلی تخصصی: ‪98‬ واحد

دروس اختیاری تخصصی: ‪11‬ واحد

دانشجوی رشته بیوتکنولوژی موظف است علاوه بر این ‪127‬ واحد، ‪12‬ واحد نیز از سایر دروسی که دانشگاه تهران ارائه می کند، با تأیید گروه آموزشی اخذ کند.

نظر دانشجوی رشته بیوتکنولوژی

لیدا علی اکبری، دانشجوی رشته بیوتکنولوژی

این‌ رشته‌ در کشور ما از سال‌ 1378 در دانشکده‌ علوم‌ دانشگاه‌ تهران‌ در مقطع‌ دکترای‌ پیوسته‌ ارائه‌ می‌ شود. رشته‌ بیوتکنولوژی‌ از سه‌ مرحله‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ تشکیل‌ شده‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ در مرحله‌ کارشناسی‌ پس‌ از گذراندن‌ موفقیت‌آمیز 132 واحد، شامل دروس‌ مشترک‌ معرفتی‌ - نظری‌، علوم‌ پایه‌، پزشکی‌، مهندسی‌ و مبانی‌ بیوتکنولوژی‌، به‌ اضافه‌ آموختن‌ زبان‌ انگلیسی‌ در حد 550 نمره‌ تافل‌ و آشنایی‌ کامل‌ با یک‌ زبان‌ برنامه‌ نویسی‌ کامپیوتر، و در صورتی‌ که‌ معدل‌ آنها در هر نیمسال‌ تحصیلی‌ کمتر از 15 نباشد، می‌ توانند وارد مرحله‌ دوم‌، یعنی‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد شوند.

در مقطع‌ کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی ، دانشجویان یکی‌ از 6 گرایش‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی‌، بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌، بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌، بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌، فرآورش‌ زیستی‌ و بیوتکنولوژی‌ کشاورزی‌ (گیاهی‌) را انتخاب‌ کرده‌ و بعد از گذراندن‌ 48 واحد در یکی‌ از گرایش‌ های‌ تخصصی‌ و انجام‌ معادل‌ 6 واحد پژوهش‌ های‌ انفرادی‌ و ارائه‌ 2 واحد سمینار، از مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد فارغ‌ التحصیل‌ می‌ شوند. در این‌ مرحله‌ در صورتی‌ که‌ میانگین‌ نمرات‌ دروس‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد آن ها حداقل‌ 16 باشد، می‌ توانند در امتحان‌ جامع‌ شرکت‌ کنند و در صورت‌ موفقیت‌ در این‌ امتحان‌، وارد مرحله‌ دکترای‌ تخصصی‌ (‪Ph.D‬) شده‌ و رسما برای‌ ثبت‌ پایان‌ نامه‌ دکتری‌ اقدام‌ کنند. به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ رشته بیوتکنولوژی نیز برای‌ ورود به‌ مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد و دکتری‌ باید شرایط‌ لازم‌ را داشته‌ باشند؛ یعنی‌ باید میانگین‌ معدل‌ بالایی‌ داشته‌ و در آزمون‌ جامع‌ موفق‌ شوند. اما در یک‌ آزمون‌ رقابتی‌ شرکت‌ نمی‌ کنند.
 
در این‌ میان‌ دانشجویان‌ گرایش‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی، در زمینه‌ بیوتکنولوژی‌ غذایی‌ و دارویی‌، تولید آنزیم‌ ها، پروتئین‌ ها، پلی‌ ساکاری‌ ها، قارچ‌ ها و مخمرها اطلاعات‌ لازم‌ را به‌ دست‌ می‌آورند.

گرایش بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌ نیز در زمینه‌ ژنتیک‌ پزشکی‌، تشخیص‌ بیماری‌ های‌ عفونی‌، ارثی‌ و سرطانی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ و درمان‌ های‌ مولکولی‌، کاربرد بیوتکنولوژی‌ در پزشکی‌ قانونی‌، تولید فرآورده‌ های‌ نوترکیب‌ و واکسن‌ ها و مواد تشخیصی‌ است.

گرایش بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌ به‌ استخراج‌ معادن‌ از طریق‌ بیولوژیک‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ ها و آلاینده‌ های‌ خطرناک‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ بیولوژیکی‌ محیط‌ می‌پردازد.

گرایش بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌ شامل‌ مهندسی‌ ژنتیک‌، مهندسی‌ پروتئین‌، تولید آنتی‌ بادی‌ های‌ منوکلونال‌، غشاء و سنسورهای‌ بیولوژیک‌ و انجام‌ تحقیقات‌ بنیادی‌ بیوتکنولوژی‌ می‌ شود.

گرایش فرآورش‌ زیستی‌ (مهندسی‌ فرآیندهای‌ زیستی‌) به‌ طراحی‌ راکتورهای‌ بیوشیمیایی‌، تکنولوژی‌ فراورش‌ مواد غذایی‌، آنزیم‌ ها و داروها می‌ پردازد.

و بالاخره‌ گرایش بیوتکنولوژی‌ گیاهی‌ (کشاورزی‌) به‌ کشت‌ سلول‌ و بافت‌ گیاهی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ گیاهی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌ گیاهی‌، تولید بذر و نهال‌ مقاوم‌ دربرابر شرایط‌ نامناسب‌ محیط‌، بیماری‌ های‌ متداول‌ و حشرات‌ و آفات‌ عمده‌، تولید کودهای‌ زیستی‌ و آنزیم‌ ها و هورمون‌ ها با منشاء گیاهی‌ می‌ پردازد.

توانایی های لازم برای رشته بیوتکنولوژی

دانشجویانی‌ که‌ از نظر بهره‌ هوشی‌، قدرت‌ درک‌ و استدلال‌، توان‌ نوآوری‌ و خلاقیت‌، خودآموزی‌ و استفاده‌ مناسب‌ از وقت‌ دارای توانمندی بوده و هم چنین علاقه‌ و انگیزه‌ شدیدی به‌ یادگیری‌ داشته باشند، می توانند وارد رشته بیوتکنولوژی شوند و در آن به موفقیت برسند.

کارنامه قبولی رشته بیوتکنولوژی

کارنامه قبولی دانشجوی رشته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران

کارنامه قبولی رشته بیوتکنولوژی


برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
اطلسی

سلام وقت بخیر،میخواستم بدونم در رشته بیوتکنولوژی،(و در مقطع بالاتر بیوتکنولوژی پزشکی)در مورد سرطان و پیدا کردن درمان هاش یا درست کردن درمانش تحقیق میشه؟یا مثلا تو رشته ای مثل داروسازی بیشتره؟
برای یه رشته تحقیقاتی در مورد سرطان چه رشته ای بیشتر رو درمان سرطان کار میشه و پیشنهادتونه؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

1 0

مدیر سيستم

سلام وقت بخیر حوزه ای که شما‌ میفرمایید بسیار گستره هست هم از نظر درمان روش های درمان در رشته هایی مثل بیوتکنولوژی پرتوشناسی و پرتو درمانی-پزشکی هسته ای ویا چه در بحث دارو درمانی در رشته ی داروسازی میشه به این مسئله پرداخت

1 0

محدثه

سلام ایام به کام
ممکنه بفرمایید برای مقطع دکترا تو رشته بیوتکنولوژی از چه رشته هایی میشه اقدام کرد؟!
و اینکه شرایطش به چه صورته؟

0 0

مدیر سيستم

ا سلام و وقت بخیر
اگر منظور شما دکتری پیوسته ی بیوتکنولوژی هست از رشته ی تجربی با کنکور تجربی امکانش هست و اگر در مقاطع کارشناسی -کارشناسی ارشد و مقطع دکتری هست
برای این مقطع لازم هست در مقطع ارشد هم در همین رشته تحصیل کرده باشید
برای دکتری حتما باید مقطع ارشد و دکتری یکسان باشد

0 0

ساناز

سلام خسته نباشید من کارشناسی رشته علوم و مهندسی اب رو دارم میخواستم ببینم میتونم کنکور ارشد بیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم و در اینده به دلیل تطابق نداشتن مدرک ارشد و کارشناسی مشکلی پیش میاد؟

0 0

مدیر سيستم

سلام در گرایش های علوم پایه این امکان هست که اقدام کنید

0 0

ترنم

من در حال حاضر ترم دوم کارشناسی بیوتکنولوژی هستم و از الان می‌خوام برای ارشد خودم رو حاضر کنم
درمورد کنکور ارشد میخواستم بدونم از الان چه کتاب ها و منابعی تهیه کنم
و اینکه بین گرایش بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی کدوم آینده ساز تر هست؟
و اینکه آیا میشه به پزشکی ژنتیک گرایش زد ؟

0 0

مدیر سيستم

با سلام برای ارشد شما ازادی انتخاب دارید در قسمت انتخاب گرایش اما برای درسیدن منابع و مشاوره ی بیشتر با دفترمرکزی ما تماس بگیرید ۰۲۱۲۲۶۷۷۹۱۷

0 0

نیما

سلام ،من میخواستم بدونم که فرق این رشته با میکروبیولوژی و زیست شناسی سلولی مولکولی چیه؟
و کدوم یک از اینا تحت نظر وزارت علوم و کدوم تحت نظر وزارت بهداشته؟
و اینکه بعد از فارغ التحصیلی رشته بیوتکنولوژی آیا باید مثل کسایی که تو آزمایشگاه های بیمارستان کار میکنند کار کنیم یا کار های تحقیقاتی انجام بدیم؟

5 1

مدیر سيستم

سلام نیما جان
میکروبیولوژی یکی از گرایشات زیست شناسی سلولی و مولکولی هست.
در مقطع ارشد میکروبیولوژی در دو جایگاه مختلف ارائه میشه. یکی جایگاه وزارت علوم و دیگری وزارت بهداشت. رشته میکروبیولوژی در وزارت علوم یکی از رشته های مجموعه زیست شناسی سلولی مولکولی هست و در گروه علوم پایه جای گرفته.
در وزارت بهداشت هم ارشد میکروبیولوژی با عنوان میکروب شناسی پزشکی در مجموعه علوم آزمایشگاهی ۳ همراه با قارچ شناسی، ویروس شناسی و انگل شناسی قرار گرفته.
اگه بخوایم کارشناسی ارشد میکروبیولوژی وزارت علوم رو معرفی کنیم، می تونیم از گرایش های ارشد میکروبیولوژی شروع کنیم. کارشناسی ارشد میکروبیولوژی وزارت علوم دارای ۴ گرایش محیطی، صنعتی، میکروب های بیماری زا و بیوسیستماتیک و بوم شناسی هست.
خوشبختانه تمامی گرایش های ارشد میکروبیولوژی دارای یک کد ضریب هستند و ضرایب دروس برای اون ها یکسانه. این موضوع باعث میشه تا شما زمان بیشتری برای انتخاب گرایش مورد علاقه خود داشته باشی.
البته درباره هر ۲ رشته دیگه (سلولی مولکولی و میکروبیولوژی) مقالات دیگه ای داریم که می تونی مطالعه کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 1

امیر

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم گرایش های مقطع دکتری بیوتکنولوژی چه گرایش هایی هستند.
لیسانس مهندسی شیمی بودم و فوق بیوتکنولوژی

2 0

مدیر سيستم

سلام امیر جان
گرایشات دکتری رشته میکروبیولوژی شامل دکترای میکروبیولوژی وزارت بهداشت، باکتری شناسی پزشکی و توکسین های میکروبی هست.
موفق باشی

1 0

زهرا

من کنکوری۱۴۰۰بودم درصد هام جوری هست که زیست فناوری تهران قبول بشم اما بین پشت کنکور موندن برای دکترا پیوسته بیوتکنولوژي شک دارم به شرط علاقه واقعا ارزششو داره که به خاطرش یه سال پشت کنکور بمونم؟

5 2

مدیر سيستم

سلام زهرا جان
باید تمام شرایط رو بررسی کنی. سال دوم سختی های خاص خودش رو داره. اگه به طور کامل مطمئن نشدی، پیشنهاد نمی کنم پشت کنکور بمونی.
برات آرزوی موفقیت داریم

4 0

حمیدرضا

ببخشید دو تا سوال داشتم . اول اینکه دارو و واکسن سازی جزء کار های گرایش پزشکی هست؟ آیا میشه بعد از اتمام دکترای پیوسته دوباره ادامه تحصیل داد در گرایش های دیگه ؟

2 0

مدیر سيستم

سلام حمیدرضا جان
ساخت دارو جزو رشته داروسازی محسوب‌ میشه و پزشک برای تجویز این داروها اطلاعاتی از اون ها در اختیار داره؛ اما وظیفه ساخت این داروها بر عهده دکتر داروساز هست.
بعد از دکتری‌ می تونی در مقاطع بالاتر مثل تخصص و فوق تخصص تحصیل‌ کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

1 0

علی فدائی

سلام
از رشته شیمی محض یا کاربردی میشه در مقاطع بالاتر مثل ارشد و دکتری بیوتکنولوژی قبول شد؟

1 0

مدیر سيستم

سلام علی جان
شما‌ می تونی در مقطع ارشد رشته های زیادی از جمله رشته بیوتکنولوژی رو انتخاب کنی و رشته مقطع کارشناسی شما تداخلی با رشته ارشد شما نداره.
موفق باشی

0 0

زهرا

سلام ببخشید از رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی میتوان ارشد بیوتکنولوژی پزشکی شرکت داشت؟؟ ممنون میشم از پاسخگویبتون

1 0

مدیر سيستم

سلام زهرا جان
شما برای کارشناسی ارشد آزادی انتخاب داری؛ به غیر از رشته هایی که در دسته علوم پزشکی ها هستند، رشته انتخابی ات اگه از دکتری پیوسته مورد نظرت نباشه، این امکان وجود داره.
موفق باشی

0 0

امیر حسام

درود وقت شما بخیر من امسال هدف دارم که بیوتکنولوژی قبول بشم و همه تلاشمو گذاشتم رو این کار ولی هر جا که سر میزنم هیچکس هیچ اطلاعات دقیقی درباره حد اقل رتبه مورد نیاز برای قبولی حالا چ دکتری پیوسته چه کارشناسی بیوتکنولوژی بهم نمیده ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید
من خرم آبادم و منطقه دو حساب میشم این درسته که پذیرش این رشته کشوری هست؟!

1 0

مدیر سيستم

سلام امیر حسام عزیز
این رشته اگه از نظر دکتری پیوسته بررسی بشه، آخرین رتبه قبولی سال گذشته در دانشگاه تهران (فعلا تنها این دانشگاه ارائه میده) به این صورت بوده:
رتبه ۱۱ منطقه ۳ و رتبه ۳۲۴ در منطقه ۲
اما رشته بیوتکنولوژی که در مقطع کارشناسی باشه، تحت عنوان زیست فناوری ارائه میشه که اخرین رتبه سال گذشته برای دانشگاه تهران به این صورت بوده:
رتبه ۱۴۱۸ در منطقه ۱ و رتبه ۶۰۹۰ در منطقه ۲
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

زینب

سلام،من رشتم ریاضیه میخواستم بدونم اگه رتبم خوب باشه و من بتونم دکترای پیوسته بیوتکتولوژی دانشگاه تهران قبول بشم ،بعدش میتونم تغییر رشته بدم ب رشته ی پزشکی در همون دانشگاه؟ممنون از پاسخ گوییتون

2 1

مدیر سيستم

سلام زینب عزیز
خیر؛ این کار، کار بسیار بعید و دور از ذهنی هست و راهی نیست که بتونیم روش تمرکز داشته باشیم یا اهدافت رو مطابق با این رشته تعیین کنی.
موفق باشی

2 0

علی

با سلام.بنده در مقطع کارشناسی میکروبیولوژی خواندم و میخوام در مقطع کارشناسی ارشد بیوتکلنوژی پژشکی شرکت کنم. ایا مجاز به این کار هستم؟

2 0

مدیر سيستم

سلام علی جان
بله؛ این امکان برای شما هست
موفق باشی

0 0

N.Q

سلام و آرزوی سلامتی. من خیلی تحقیق کردم درباره زیست فناوری در مقطع کارشناسی و دکترای پیوسته ولی هنوز چند سوال دارم که این دو رشته ایا توی دروس و واحدهای درسی تفاوت زیادی دارن؟ و اینکه ایا کسی زیست فناوری به صورت کارشناسی وارد داشنگاه بشه بعد از اخذ رتبه لازم برای دکترا و قبولی میتونه وارد دانشگاه تهران بشه و اگه میتونه ایا کلاس هاش با دانشجو های دکترای پیوسته یکی میشه؟

یه سوال دیگه هم اینکه طبق چیزایی که خوندم و شنیدم به دانشجوهای مقاطع دیگه بجز دکترای پیوسته اهمیت زیادی نمیدن. آیا درسته؟

بخشید سوال ها زیاد شد. سلامت باشین

1 0

مدیر سيستم

سلام دوست عزیز
برای پاسخ به سوالات شما باید در ابتدا به این نکته اشاره کنم که این دو رشته مجزا هستند. دکتری پیوسته بیوتکنولوژی و رشته زیست فناوری با هم تفاوت هایی دارند و اینکه دروس مشترک زیادی دارند؛ اما به طبع تفاوت هایی هم در چارت درسی اون ها وجود داره و اگه از پایه به تحصیل بپردازی و تا مقطع دکتری ادامه بدی، امکان تحصیل در دانشگاه تهران قطعا برای شما هست؛ اما مشترک با دکتری پیوسته نیست.
درباره سوال آخر باید یک قاعده کلی رو اشاره کنیم که اهمیتی که عوامل خارجی اثر گذار باشند چندان مهم نیست؛ بلکه‌ علاقه، مهارت و توانایی کارافرینی شما اهمیت کار شما رو مشخص می کنه.
برات آرزوی موفقیت داریم

1 0

کوثر

سلام، وقتتون بخیر
من ارشد بیوتکنولوژی گیاهی میخونم، برای مقطع دکترا چه رشته‌هایی رو میتونم شرکت کنم؟

1 0

مدير سيستم

سلام کوثر عزیز
برای گرایش های دکتری شما آزادی انتخاب زیادی نداری؛ برخلاف ارشد، در گرایش های دکتری شما بیشتر گرایش ارشد خودت رو ادامه میدی.
امیدوارم موفق باشی

0 0

فاطمه

سلام وقتتون بخیر
من سال اول دبیرستانم... میدونم شاید بچگونه به نظر بیاد اما دارم تمام تلاشمو میکنم که توی این رشته قبول بشم و واقعا از صمیم قلبم این رشته رو دوست دارم و توی رویام میبینم قبول شم... اما خیلی مشکلات خانوادگی دارم که مانعم هستن
خواهش میکنم خیلی برام دعا کنین
به امید اون روزی هستم که مثل شما بیام راجع به رشتم سوال کنم

7 0

مدير سيستم

سلام فاطمه جان
از صمیم قلب برات آرزوی موفقیت می کنیم و امیدواریم که هر روز یک قدم به این خواسته ات نزدیک تر بشی.

1 0

Masoumeh

وای باورم نمیشع یکی دقیقا مثل من هست منم دهم تحربی ام و عاشق ژنتیک و بیوتکنولوژی ام
راستی کدوم شهری؟

4 0

زینب

سلام وقت بخیر
ببخشید میخواستم بدونم حداقل و حداکثر درآمد در این رشته به چه صورتیه؟

1 0

مدير سيستم

سلام زینب جان
سوال شما پاسخ دقیقی نداره. چون درآمد رشته بیوتکنولوژی مثل خیلی از رشته های دیگه ثابت و معین نیست. همچنین آمارهای دقیق درباره درآمد رشته ها در ایران وجود نداره. مگر حقوق پایه وزرات کار که حتی این پایه حقوق هم در نوسان هست.
موفق باشی

0 1

فاطمه

ببخشید میخواستم بدونم از مهندسی ژنتیک گیاهی میشه به ژنتیک پزشکی تغیر رشته داد برای ارشد؟

1 2

مدير سيستم

سلام فاطمه جان
بله؛ این امکان برای شما وجود داره.
موفق باشی

1 0

Arghavan

سلام من کارشناسی ریاضی کاربردی دارم و برای ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی و داروسازی رو انتخاب کردم. دوتا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین:
اول اینکه جواب این سوال خیلی برام مهمه اینه ک این بیوتکنولوژی همون بیوتکنولوژی هست ک راجبش توضیح دادین تو پیامها یا اون از طریق کنکور کارشناسی تجربی واردش میشی و این چون گرایش مهندسی شیمیه فرق داره؟
دوم اینکه شانس قبولی من چقدره برای روزانه؟ سالهای پیش تا چه رتبه ای ارشد قبول شدن؟

2 1

مدير سيستم

سلام ارغوان جان
این رشته در گرایش مهندسی شیمی با گرایش بیوتکنولوژی از علوم زیست شناسی متفاوته. گرایش بیوتکنولوژی مهندسی شیمی، کاربرد فرآیندهای زیستی در صنایع مختلف مرتبط با مهندسی شیمی رو مورد مطالعه قرار میده و چارت درسی متفاوتی داره.
از نظر قبولی در دانشگاه ها هم در دفترچه راهنمای انتخاب رشته سال ۹۷ ظرفیت پذیرش گرایش بیوتکنولوژی در دوره روزانه ۱۱۶ نفر، در دوره شبانه ۳۳ نفر، غیرانتفاعی ۴۰ نفر و پردیس خودگردان ۲۱ نفر بوده.
رتبه ها بر اساس دانشگاه ها: شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، تربیت مدرس رتبه های ۱۰۰-۱۱۰ و بالاتر تا ۲۰۰ دانشگاه های صنعتی اصفهان و شیراز و ۲۰۰-۳۰۰ هم دانشگاه هایی نظیر نوشیروانی‌ بابل و فردوسی مشهد و ... امکان قبولی داری.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

Hana

سلام دانشجوی ترم ۵ بیوتکنولوژی هستم و میخواستم منابع ارشد رو بدونم امکانش هست کمک کنید ؟

1 0

مدير سيستم

سلام حنا جان
بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، میکروب شناسی و زبان عمومی دروس آزمون ارشد رشته بیوتکنولوژی پزشکی هستند.
موفق باشی

0 0

حسنا

سلام . من میخام بیوتکنولوژی بخونم ولی دوستام میگن خوب نیست و حمایت نمیشه و بازار کار زیادی نداره .
شما که این رشته رو خوندی استاداتون در مورد این رشته چ نظری دارند .
ممنون میشم کمک کنی و جوابمو بدی .

9 2

زهرا

سلام وقتتون بخیر من چند سال پشت کنکور بودم و خب با رتبه های زیر دو هزار به دلیل انتخاب رشته بد قبول نشدم
امسال رتبم 4هزار بوده و باز هم چیزی قبول نشدم قصد دارم که زیست فناوری آزاد اراک بخونم در کنارش زبان هم ادامه بدم
و توی مقطع ارشد و دکتری بورسیه بگیرم برای کانادا میخاستم بدونم همچین امکانی برام هست؟و اینکه رشته زیست فناوری همون بیوتکنولوژی هست ؟ اصلا رشته خوبی هست برای ادامه دادن ؟
ممنون از پاسخگویی

1 0

مدير سيستم

سلام زهرا جان
با رتبه ۴ هزار، شما شانس‌ قبولی سراسری داری و چرا آزاد بخونی؟
رشته خوب بودن کاملا بستگی به علاقه شما داره و هیچ معیار دیگه‌ای ‌این رو تعیین نمی کنه و رشته زیست فناوری در مقطع کارشناسی هست و بیوتکنولوژی برای مقطع ارشد و دکتری.
موفق باشی

0 0

Fatemeh

سلام من رشته بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد تهران واحد تهران مرکز قبول شدم و خب شناخت چندانی راجع به این رشته و آینده شغلی ندارم):
میشه کمکم کنین...
به نظرتون برم و این رشته رو بخونم
یا پشت کنکور بمونم؟

6 1

مدير سيستم

سلام فاطمه جان
اگه بخوام راجع به سال بعد کمکت کنم، بهت پیشنهاد می کنم مقاله «کنکور مجدد» ما رو از منوی مقالات و دسته بندی «کنکور» مطالعه کنی. یا اینکه تو وبینار «سال دومی ها» شرکت کن (از قسمت فروشگاه میتونی اطلاعات بیشتری درباره این وبینار بدست بیاری)
اما درباره رشته بیوتکنولوژی، کاملا به علاقه ات بستگی داره و اگه راجع‌به درس و واحدهای درسی این رشته اطلاعاتی نداری، باید چارت دانشگاهی این رشته رو مطالعه کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 1

شیدا

سلام
من بیوتکنولوژی دانشگاه ازاد تهران مرکزی قبول شدم و خواستم بدونم چقدر اختلاف وجود داره بین ازاد و دولتی در این رشته؛و من آیا میتونم اگر خودم هم تلاش کنم، سطح علمیم رو بالا ببرم؟ از اونجایی که قصد اپلای دادن و ادامه تحصیل در اروپا رو دارم بنظرتون دانشگاه تا چقدر میتونه در پذیرشم تاثیر گذار باشه؟
خیلیا منو نا امید کردن و واقعا نمیدونم یکسال بمونم پشت کنکور یا برناممو پیش ببرم:)) البته برنامه داشتن تو ایران که اینروزا فرداش با امروزش کلی فرق داره یه چیز (عذر میخوام) مسخرست! :)

1 1

مدير سيستم

سلام شیدا جان
بین دانشگاه آزاد و سراسری همیشه فرق هست؛ از استادهای متفاوت و فضای دانشجویی متفاوتی که دارند نمیشه صرف نظر کرد.
اما برای اپلای کردن، فقط تحصیل تو دانشگاه دولتی مد نظر نیست؛ بلکه ریز نمرات دانشگاهی و سطح زبان شما عوامل مهم تری هستند.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 1

محمد

سلام ببخشید میخواستم بدونم ک با رشته ی نظری ریاضی فیزیک هم میشه رفت دانشگاه تهاران و بیو تکنولوژی خوند و اینک شرایط بورسیه شدن برای این رشته چطوریه و آیا اصلا شدنیه؟؟
خیلی ممنون میشم اگه پاسخگو باشید با تشکر.

1 0

مدير سيستم

سلام محمد عزیز
تنها در حالتی میشه که شما کنکور تجربی شرکت کنی و از کنکور تجربی متقاضی این رشته باشی که قبولی در این رشته هم بسیار سخت هست.
بورسیه شدن نیاز به شرایطی مثل سطح زبان بالا داره ‌و به دانشگاه و اساتید دانشگاه هم بستگی داره.
موفق باشی

0 2

اميرحسين

سلام
من اگه زيست فناوري دانشگاه آزاد بخونم
آزمون هاي ارشد و دكتري ميتونم شركت كنم و به دانشگاه تهران برم؟ به شرط آوردن رتبه لازم

1 0

مدير سيستم

سلام امیرحسین عزیز
بله؛ برای کنکور ارشد و دکتری کاملا متفاوت هست و شما این امکان رو داری که قبول بشی.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 0

رها

سلام وقتتون بخیر میشه لطفا جواب سوال منو بدین
میخاستم بپرسم ک ایا از طریق رشته ی بیوتکنولوژی
میشه در ازمون دکتری گرایش شیمی دارویی انتخاب کرد و داروساز شد؟؟

1 1

مدير سيستم

سلام رها جان
شما برای ارشد محدودیت نداری؛ اما راجع به شیمی دارویی و داروسازی، قبول شدن تقریبا در حد رویاست و شرایط خیلی زیادی داره و هر سال متفاوت هست.
بهت به شدت پیشنهاد می کنم به این قضیه تکیه نکنی و اگه علاقه ‌زیادی به داروسازی داری، این رشته رو از راه کنکور سراسری انتخاب کنی. چون راه مطمئن همینه.
برات بهترین ها رو آرزو داریم

0 0

آیناز

سلام میخواستم بدونم آیا از رشته ی مهندسی بیوتکنولوژی دکترای پیوسته میشه شاخه ی هوش مصنوعی رو انتخاب و تحصیل کنیم؟
و این که میانگین درآمد در مهندسی بیوتکنلوژی
چقدره؟
آیا بازار کار برای مهندسی کامپیوتر بیشتره یا دکترای پیوسته مهندسی بیو تکنولوژی؟

1 0

مدير سيستم

سلام آیناز جان
این ۲ رشته کاملا فضای متفاوتی دارند. به حدی که رشته بیوتکنولوژی پیوسته از طریق رشته تجربی پذیرش داره و امکان قبولی این رشته، از رشته های پزشکی هم سخت تره (در مقطع دکتری). درحالیکه رشته کامپیوتر از طریق رشته ریاضی پذیرش داره. از طرفی کاملا فضای کار متفاوتی دارند و درآمد رشته ها تا حد زیادی بستگی به علاقه و مهارت شما تو این رشته ها داره.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

لیدا

سلام.آیادرسته ک سطح علمی دانشگاه آزاد دررتبه بندی جهانی تو بیوتکنولوژی بالاتراز دولتیه؟
واینکه حداقل رتبه برای قبولی کارشناسی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران چقدره؟

2 0

مدير سيستم

سلام لیدا جان
خیر؛ دانشگاه دولتی به دلیل اساتید و دانشجویان با رتبه های بهتر، ‌سطح علمی بالاتری داره.
آخرین رتبه قبولی بر اساس سال ۹۸ در دانشگاه تهران ۲۷۰۰ در منطقه ۱ بوده.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

مائده

سلام.ممنون از سایت خوبتون.
اگه من همزمان بتونم داروسازی و پزشکی و بیوتکنولوژی ناپیوسته قبول بشم،کدوم بهتره؟

1 0

مدير سيستم

سلام مائده جان
ممنون از شما که ما رو همراهی می کنی.
بین پزشکی و داروسازی، طبق علاقه ات انتخاب کن.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

منیژه

سلام
من امسال کنکور دادم، و احتمالا دارو تیپ 3 بیارم. ولی به بیوتکنولوژی خیلی علاقه دارم و همیشه عاشق کارای تحقیقاتی بودم. ولی وقتی با چندتا از دانشجوهای این رشته صحبت کردم همشون ناراضی بودن و میگفتن همه امتیازات و تعریف ایی که ازین رشته شنیدی و زمینه فعالیت های پژوهشی مختص قبولی های دکترای پیوسته بیوتکنولوژی هس و به قبولی های کارشناسی این رشته چندان بهایی داده نمیشه و آینده خوبی نداره و به همین خاطر طرفدار نداره و با رتبه های 5 رقمی هم راحت قبول میشن. آیا درسته؟ میشه شما با توجه به تجربیاتتون راهنماییم کنید و آیا کسی رو میشناسین که با ورود به این رشته از طریق کارشناسی موفقیت قابل توجهی بدست آورده باشه و بتونه به یکی از دانشگاههای معتبر خارجی اپلای بگیره؟؟ من چند ساله پشت کنکورم، خیلی مرددم و این قضیه برام مهمه خاهش میکنم کمکم کنید . من قصدم اینه با موفقیت در تحصیل بتونم از یکی از دانشگاه‌های خوب اپلای بگیرم و خارج از ایران که شرایط فراهم تره کارهای تحقیقاتی انجام بدم، آیا از طریق کارشناسی بیوتک اگه همه تلاشمو کنم میتونم به این هدفم برسم؟؟ 😞ممنون🌼

7 0

مدير سيستم

سلام منیژه جان
برای رشته بیوتکنولوژی ما دو روش برای‌تحصیل داریم. یک روش‌ در مقطع کارشناسی تحت عنوان زیست فناوری هست و یک روش هم دکتری پیوسته رشته بیوتکنولوژی که دکتری پیوسته تا رتبه های دو رقمی پذیرش داره و با کارشناسی زیست فناوری متفاوته.
اما با توجه به علاقه ات به کارهای تحقیقاتی، شما تو هر رشته ای می تونی به تحقیق و ارائه مقالات معتبر بپردازی و بیشتر روی علاقه ات برای درس های این رشته ها تمرکز کن.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 2

یگانه

ایا این حرف درسته که با قبولی در دکتری پیوسته این رشته در دانشگاه تهران به راحتی میشه بورس تحصیلی گرفت؟

1 0

مدير سيستم

سلام یگانه جان
گرفتن بورس تحصیلی برای رشته بیوتکنولوژی رایج تر از سایر رشته هاست؛ اما قبولی و ظرفیت دکتری پیوسته این رشته خیلی محدوده.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 0

میلاد

سلام بنده لیسانس مهندسی شیمی دارم در کنکور ارشد رشته دوم بیوتکنولوژی و داروسازی روزانه مجاز شدم
لطفا راهنمایی کنید این رشته در مقطع ارشد بازار کار مناسب رو داره؟
سطح علمی دانشگاه باهنر کرمان در چه سطحیه

4 1

مدير سيستم

سلام میلاد جان
بازار کار هر رشته ای به مهارت و علاقه شما به اون رشته بستگی داره و در رشته ای مثل رشته شما، سطح علمی بسیار اهمیت داره و انتخاب بین این دو، به علاقه شما بستگی داره.
دانشگاه باهنر، دانشگاه روزانه و خوبی هست.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

Arghavan

میشه بگین رتبتون چند شد تو ارشد؟ و اینکه کارشناسی مهندسی شیمی رو هم دولتی خوندین؟ منم برای ارشد همین رشته رو میخوام بخونم ولی نمیدونم چقدر باید تلاش کنم و تا چه رتبه ای قبولی داره؟ من کارشناسیم ریاضی بود

0 1

حسین

سلام
خسته نباشید.
۱.ظرفیت رشته چند نفره؟
۲.آیا همه باید استخدام بشوند ؟یا مثلا ممکنه کسی بی کار بمونه یا ...

1 0

مدير سيستم

سلام حسین عزیز
ظرفیت بسته به هر دانشگاه و هر شهر، متفاوته و هر سال بعد از انتشار دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش، ظرفیت ها مشخص میشه.
برای هر رشته ای، امکان شاغل بودن هست و به همون نسبت هم ممکنه امکان اشتغال به وجود نیاد. اما در مجموع، در اکثر رشته ها کارآفرینی و مهارت و علاقه به اون رشته، شانس اشتغال رو برای شما بالا می بره.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

مهدیه احمدپور

سلام.... ببخشيد من بیوتکنولوژی میخونم برای کارشناسی ارشد میتونم کنکور علوم پزشکی بدم و بیوتکنولوژی پزشکی بیارم برای وزارت بهداشت؟ یا باید حتما جز زیر مجموعه زیست شناسی باشم

1 0

مدير سيستم

سلام مهدیه جان
بله؛ این امکان وجود داره.
موفق باشی

0 0

آیناز

سلام، من میخوام کنکور سراسری بدم و نمیدونم از طریق چه رشته‌هایی میشه در آینده کنکور ارشد بیوتکنولوژی داد. و کدوم رشته مناسب تره مثلا علوم آزمایشگاهی بخونیم یا زیست‌شناسی

1 0

مدير سيستم

سلام آیناز عزیز
باید از زیر گروه‌ نظری علوم تجربی اقدام کنید.
موفق باشید

0 2

بابک

سلام ببخشین اگر ما نخواهیم که دکترای پیوسته تهران قبول شیم میتونیم مثلا دانشگاه فردوسی برای کارشتاسی قبول شیم و بعد کنکور بدیم برای کارشناسی ارشد و مخصوصا دکترا؟؟؟؟؟

1 2

مدير سيستم

سلام بابک عزیز
بله؛ شما طبق انتخاب رشته ای که بعد از کنکور انجام میدید،‌ می تونید شهر مورد نظر‌ و مقطع رو مشخص کنید.
موفق باشید

0 0

مهدی

سلام وقتتون بخیر.
من دوسوال دارم .
اول اینکه با این رشته میشه تو صنعت هسته ای هم وارد شد؟
دوم اینکه من یه جایی شنیده بودم بعد از 5سال تحصیل دانشجو هارو به آمریکا اعزام میکنن. این درسته؟
تشکر

1 0

مدير سيستم

سلام مهدی جان
اگه منظورتون بخش پزشکی هسته ای هست، رشته هایی مثل پرتو درمانی و پزشکی هسته ای ارتباط بیشتری با این بخش دارند و اگه منظورتون بخش مهندسی هسته ای هست، خیر؛ این رشته مرتبط نیست. راجع به اعزام به کشورهای دیگه هم به جز تحت عنوان بورس برای ادامه تحصیل، راه دیگه ای نیست.
موفق باشید

0 0

فرناز

بازار کار و درآمدش تو ایران چه طوره؟یعنی اگه رتبه مون خوب شد انتخابش کنیم بعدا پشیمون نشیم که چرا بیکار شدیم یا حقوقمون با توجه به سطح سوادمون تو ایران کمه..

5 1

مدير سيستم

سلام فرناز عزیز
رشته بیوتکنولوژی تلفیقی از چند رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی، میكروب شناسی، ژنتیک، ایمنی شناسی، بیوشیمی و بیوفیزیک، مهندسی شیمی و علوم رایانه ای هست.
بازار رشته بیوتکنولوژی در ایران این طوره که شما می تونید تو مراکزی مانند موارد زیر فعالیت داشته باشید:
۱. فعالیت در مراکز تحقیقاتی مانند انستیتو پاستور‌
۲. فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان
۳. فعالیت در مراکز تحقیقات ژنتیک و تکنولوژی‌ زیستی
۴. دایر کردن شرکت های دانش بنیان برای تولید فرآورده های زیستی و محصولات آزمایشگاهی و آزمایشگاه هایی که آزمایش و تست در سطوح مولکولی انجام میدن
۵. طراحی سازه های زیستی
۶. فعالیت در مراکز تحقیقاتی مهندسی بافت های گیاهی و جانوری
موفق باشید

4 0

فیروزه

ببخشید برای این رشته باید چه رتبه ای داشت ؟؟تو کنکور سراسری رتبه باید چند باشه واسه این رشته؟؟

4 3

مدير سيستم

سلام
با توجه به اینکه رشته بیوتکنولوژی برای مقطع دکتری پیوسته به تازگی به لیست این نوع رشته ها اضافه شده، تقریبا بسیار سخت تر از حتی پزشکی‌ آمار قبولی دارند (حتی برخی سال ها رتبه قبولی رشته بیوتکنولوژی برای دکتری پیوسته زیر ۱۰۰ بوده)
اما از راه دیگه ای‌ هم میشه این رشته رو دنبال‌ کرد که به صورت کارشناسی و کنکور کارشناسی ارشد و دکتری هست.
با آرزوی موفقیت برای شما

6 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.