رشته مامایی

رشته مامایی

یکی از پرطرفدارترین زیرمجموعه های رشته های علوم پزشکی رشته مامایی است که نقش بسیار مهم و قابل توجهی در زمینه‌های پزشکی دارد. نقش عمده ماما در ارتباط با مادر و کودک است.

تعریف رشته مامایی

رشته مامایی را می توان از جمله رشته های پر مشقت اما مقدس نامید که از دیرباز تاکنون از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و هست. رشته مامایی از زیر مجموعه‌ های گروه علوم پزشکی و بهداشت است که با هدف تربیت کارشناسان متعهد در زمینه آموزش و خدمات مامایی صورت گرفته است تا فارغ التحصیلان این رشته بتوانند در جهت تامین سلامت مادران و کودکان جامعه قدم بردارند.

کار کارشناس مامایی چیست؟

در دوران قبل از حاملگی ماما بررسی می‌کند که آیا یک مادر توانایی حامله شدن را دارد و اگر حامله بشه خطری برای خودش یا جنینش بوجود می‌آید یا نه؟ ماما می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند تغذیه، بهداشت فردی‌، ورزش، کتنیک‌های تنفس و اطلاع از سلامت جنین به مادر آموزش بده و او را برای زایمان آماده کند. اگر زایمان با مشکلی روبرو باشد مثلا جنین در حالت طبیعی نبوده یا مادر بیماری خاصی مثل بیماری قلبی پیشرفته داشته باشد یا این که نیاز به سزارین باشد این وظیفه پزشک زنان و زایمان است که مسوولیت زایمان را در بیمارستان یا زایشگاه بر عهده بگیرد. بعد از زایمان نیز کنترل سلامت نوزاد و مادر و آموزش نحوه رسیدگی و چگونگی نگهداری فرزند بر عهده ماما است.

بیشتر بخوانید رشته پزشکی

فرصت های شغلی رشته مامایی

ماما در درمانگاه‌ها، مطب‌های خصوصی و بیمارستان‌ها به مشاوره قبل، بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد.

با توجه به قوانین موجود در مورد رشته مامایی ، ماما می تواند در صورت داشتن مدرک کارشناسی اقدام به احداث مطب جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کند.

مقاطع تحصیلی رشته مامایی

بعد از مقطع کارشناسی افرادی که مایل به ادامه تحصیل هستند می توانند در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل بدن  طول دوره کارشناسی ارشد دو ساله  که می تواند تا حداکثر سه سال طول بکشد. بعد از این که مقطع کارشناسی ارشد طی شد افراد می‌توانند در مقطع دکترا نیز ادامه تحصیل بدهند.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته مامایی دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 شهید بهشتی
 ایلام
 ایران
 اصفهان
 بم
 رفسنجان
 جیرفت
 جندی شاپور
 زاهدان
 بجنورد
 بابل
 بیرجند
 تبریز
 زابل
 شوشتر
 شاهرود
 سبزوار
 زنجان
 شیراز
 شهرکرد
 همدان
 مشهد
 مازندران
 قم
 ایرانشهر
 کردستان
 ارومیه
 اردبیل
 اراک
 قزوین
 بوشهر
 بندرعباس
 تهران
 تربت حیدریه
 کاشان
 گلستان
 کرمانشاه
 کرمان
 لرستان
 گیلان
 گناباد
 یزد
 یاسوج

واحد های درسی رشته مامایی

 تعداد کل واحدها : 130 واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس علوم پایه : 20 واحد
دروس تخصصی الزامی : 72 واحد
دروس تخصصی اختیاری : 2 واحد
دروس کارآموزی درعرصه : 16 واحد


نظر دانشجوی رشته مامایی

نظر سحر رستمی دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی

کار ماما کمک به زنان است. ماما در درمانگاه‌های زنان یا در مطب‌های خصوصی به پیشگیری‌های اولیه و یا معالجه بیماری‌های زنان می‌پردازد. در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی و کاربرد آن در رشته مامایی، زمینه‌ی تحصیل و پیشرفت در این رشته نیز مهیا شده است. در دوران ما بیش‌تر فارغ‌التحصیلان تا مقطع کارشناسی می‌خواندند این‌ رشته‌ در مقاطع‌ کاردانی‌ و کارشناسی‌ دارای‌ گرایش‌ نیست‌ و به‌ صورت‌ عمومی‌ ارائه‌ می‌شود. ولی‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد دارای‌ دو گرایش‌ بهداشت‌ مادر و کودک‌ و گرایش‌ آموزش‌ مامایی‌ می‌باشد .

توانایی های لازم برای رشته مامایی

رشته مامایی عشق و علاقه و صبر و حوصله بسیار بالا می‌خواهد. چون یک خانم در حال زایمان شرایط بسیار حساسی دارد و بسیاری از حرف ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست و یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت قلب بدهد و توجه داشته باشد که مسوولیت جان دو نفر یعنی مادر و جنین او را بر عهده دارد.  همچنین یک ماما باید بسیار باهوش و نکته‌سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند که کوچک باشد به سادگی نگذرد، چون خیلی از مسائل یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهر می‌شود در صورت عدم توجه می‌تواند خطرات جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشد.

کارنامه قبولی رشته مامایی

کارنامه قبولی رشته مامایی دانشجوی دانشگاه سنندج

مامایی

کارنامه قبولی  رشته مامایی دانشجوی دانشگاه مشهد

مامایی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

* تخفیف تکرار نشدنی محصولات بارسا ** فقط تا عید غدیر فرصت دارید * مشاهده

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.