آینده شغلی رشته میکروبیولوژی و بازار کار

میکروبیولوژی

میکروبیولوژی دانشی است که دربارهٔ شکل، ترکیب، ویژگی‌ها و بیماری‌زایی میکروارگانیسم‌ها یا جانداران بسیار ریز بحث و گفتگو می‌کند. جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ و تک سلولی‌ها می‌باشد.

کتاب درس نخون

تعریف میکروبیولوژی

میکروبیولوژی گرایشی از علم زیست شناسی است که وظیفه بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها رو به عهده دارد و در این علم ارتباط میکروارگانیسم ها با خودشان و همچنین با موجودات عالی تر مثل انسان، حیوانات و گیاهان مورد بررسی قرار می گیرد. 

کار میکروبیولوژی چیست؟

کار کارشناس میکروبیولوژی انجام آزمایش های مختلف برای شناسایی میکروب ها، بررسی میکروب ها برای کنترل بیماری های عفونی، استفاده از روش های مختلف برای تهیه و آزمایش دارو های جدید و ارائه نتایج پژوهش ها به افراد و منابع معتبر.

مقاطع تحصیلی میکروبیولوژی

امکان ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا مقطع دکتری وجود دارد .

بیشتر بخوانید: رشته بیوتکنولوژی

فرصت های شغلی میکروبیولوژی

فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و  … مشغول به کار شوند و به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، پژوهشگر، کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به فعالیت بپردازند.

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرست!!

کدام دانشگاه ها رشته میکروبیولوژی دارند؟

دانشگاه های

 تهران
 الزهرا(س) - تهران
 شهید بهشتی - تهران
 اصفهان
 غیرانتفاعی ربع رشیدی - تبریز
 مازندران - بابلسر
 لرستان - خرم آباد
 ملایر
 غیرانتفاعی علم وهنر- یزد (محل تحصیل یزد)
 مراغه
 غیرانتفاعی صبا - ارومیه

واحد های درسی میکروبیولوژی

تعداد کل واحدها: 135 واحد
دروس عمومی: 20 واحد
دروس تخصصی و پایه: 109 واحد
دروس اختیاری: 6 واحد

نظر دانشجوی رشته میکروبیولوژی

نظر سارا حجتی دانشجوی دانشگاه تهران

میکروبیولوژی راهگشای پیشرفت پزشکی است و گسترش این علم توانسته بیماری‌های لاعلاج و مرگبار را شناسایی و درمان کند. در تمام دنیا مردم چشم‌انتظار یافتن راهی از طریق این علم برای نجات انسان از چنگال بیماری‌های عفونی جدید‌‌ هستنداز آن‌جا که این رشته به بقا و ادامه‌ی زندگی بشر یاری می‌رساند و یک رشته‌ی تحقیقاتی است، به آن علاقه‌مندم.
عمده‌ی کار دانشجویان میکروبیولوژی مربوط به آزمایشگاه‌هاست اما متأسفانه واحدهای عملی به نسبت نیاز این رشته کم‌تر تدریس می‌شوند و این باعث شده آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را نداشته باشند. کارشناسان‌ میکروبیولوژی‌ در پژوهشگاه‌ نفت‌ برای‌ تحقیق‌ بر روی‌ میکروب‌های‌ نفت‌خوار یا گوگردزدایی‌، در بخش‌ صنایع‌ غذایی‌ در کارخانه‌های‌ کنسروسازی‌ و کمپوت‌‌سازی‌ و در صنایع‌ بهداشتی‌ مشغول‌ به‌ کار هستند. تهیه‌ی‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ مورد نیاز در این‌ گرایش‌ یکی‌ از شغل‌هایی‌ است‌ که‌ بعضی‌ جذب‌ آن‌ می‌شوند. مؤسسه‌ی‌ استاندارد یا آزمایشگاه‌های‌ کارخانجات‌ تهیه‌ی‌ مواد بهداشتی‌ و غذایی‌ برای‌ تشخیص‌ کیفیت‌ و سلامت‌ این‌ مواد از نظر عدم‌ آلودگی‌ میکروبی‌، مراکز تهیه‌ی‌ مواد دارویی‌ مانند تهیه‌ی‌ آنتی‌‌بیوتیک‌ها و بالاخره‌ کارخانجات‌ تهیه‌ی‌ اسیدها مانند اسید بوتریک‌ و اسید استیک‌ و حلال‌ها مانند الکل‌ و استون‌ و مراکز تهیه‌ی‌ واکسن‌ مانند مؤسسه‌ی‌ رازی‌ و انستیتو پاستور ایران‌ نیز می‌توانند مراکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته باشند.

توانایی های لازم برای رشته میکروبیولوژی

- به روز بودن و آگاهی از آخرین پیشرفت های علمی

- ذهن جستجوگر و خلاق و حافظه خوب

- قدرت تجزیه و تحلیل مناسب

- صبر و حوصله زیاد

- مهارت خوب در حل مساله

- دقت بالا و توجه به جزئیات

- توانایی کار با نرم افزارها

کارنامه قبولی رشته میکروبیولوژی

کارنامه قبولی رشته میکروبیولوژی دانشجوی دانشگاه لرستان

میکروبیولوژی

کارنامه قبولی رشته میکروبیولوژی دانشجوی دانشگاه الزهرا

میکروبیولوژی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظرات کاربران
یگانه

با سلام و عرض ادب
من دانشجوی کارشناسی رشته صنایع غذایی در دانشگاه تهران هستم..ازون جایی که قبولی توی رشته های وزارت بهداشت سخت تره پس ارزش رشته ایه این وزارت بیشتره..میخواستم بدونم مثلا برای رشته میکروب شناسی غذایی پذیرش دانشگاه های برتر امریکا و کانادا از ارشد به دکتری به چه صورت است و یه سوال دیگه هم داشتم ایا واقعا گرایشات وزارت بهداشت بهتر از رشته های وزارت علوم هست؟در این صورت کدام گرایش در کدام وزارت برای مهاجرت کمک میکنه؟..ممنون میشم تو این زمینه راهنماییم کنید.

2 5

مدیر سيستم

سلام یگانه جان
تفاوت گرایش های وزارت بهداشت و علوم:
به طور کلی باید بگیم با توجه به پذیرش سخت تر در آزمون ارشد وزارت بهداشت نسبت به وزارت علوم، ممکنه متقاضیان با پایه های تحصیلی که در بالا بهش اشاره کردیم، ترجیح بدن در آزمون وزارت علوم شرکت کنند. اما به دلیل ارزش مدرک و فراهم بودن بازار کار فارغ التحصیلان وزارت بهداشت در بسیاری از رشته ها و به دلیل داشتن واحدهای عملی بیشتر از واحدهای تئوری، پیشنهاد ما شرکت در آزمون وزارت بهداشت هست.
تفاوت در نحوه پذیرش:
وزارت بهداشت دانشجویان کارشناسی ارشد رو از بین داوطلبانی جذب می کنه که دارای مدرک کارشناسی مجاز اعلام شده در دفترچه راهنما هستند. اما وزارت علوم این قید رو حذف کرده و در بسیاری از دانشگاه‌ های غیرانتفاعی و پیام نور با هر مدرکی از دوره کارشناسی اقدام به ثبت نام می کنه. نتیجه شرایط سخت گیرانه وزارت بهداشت برای جذب دانشجو، انتخاب دانشجویان برتر از میان متقاضیان هست که باعث ارتقا دوره‌ های این وزارتخانه نسبت به وزارت علوم میشه. این مطلب تنها یکی از دلایل برتری مدرک وزارت بهداشت نسبت به وزارت علوم هست.
موفق باشی

1 2

فاطمه

سلام
ببخشید سوال من اینه اگر در رشته میکروبیولوژی مدرک دکترا رو داشته باشی البته در دانشگاه آزاد
میتونی آزمایشگاه بزنی یا ن
من شنیدمه ک نمیشه!

15 7

مدیر سيستم

سلام فاطمه جان
شرایط اشخاص حقیقی متقاضی برای تاسیس آزمایشگاه به این صورته:
تابعیت جمهوری اسلامی ایران، عدم سو پیشینه و اعتیاد و داشتن‌ یکی از مدارک زیر:
متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی، تخصص علوم ازمایشگاهی بالینی، تخصص یا دکتری در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی
شرایط اشخاص حقوقی متقاضی تاسیس آزمایشگاه هم به این شکله که مدیر عامل یا یک نفر از اعضای هیئت مدیره باید واجد شرایط موسس باشه.
به شخصیت های حقیقی متقاضی تاسیس آزمایشگاه بیش از یک‌ پروانه داده نمیشه. لذا این افراد تنها در قالب شخصیت حقوقی امکان اخذ پروانه تاسیس موسسه پزشکی دیگری دارند.
موفق باشی

1 2

رضوان

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم با کارشناسی میکروبیولوژی میشه ارشد رشته های پزشکی یا پیراپزشکی قبول شد یا باید دوباره کنکور بدیم؟

15 5

مدیر سيستم

سلام رضوان عزیز
خیر؛ در ارشد فقط می توانی رشته هایی رو انتخاب کنی که زیر نظر علوم پزشکی‌ نیستند.
موفق باشی

0 6

آیسا

سلام من بین میکروبیولوژی و زیست سلولی مولکولی موندم. طبق تحقیقاتی که کردم قبول شدن میکروبیولوژی راحت‌تره اما من علاقه‌ام به ژنتیکه یعنی بیشتر دوست دارم ارشد ژنتیک پزشکی بخونم آیا از این رشته‌ها امکانش هست؟

7 0

مدیر سيستم

سلام آیسا جان
این دو رشته بسیار شبیه به هم هستند و البته با مطالعه چارت درسی دانشگاهی این رشته ها می تونی به شباهت اون ها بیشتر پی‌ ببری.
برای رشته ژنتیک در مقطع ارشد می تونی هر کدوم از این رشته ها رو انتخاب‌ کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

1 3

.

سلام
وقتتون بخیر؛ ببخشید میخواستم بدون تو استاد آذربایجان غربی(ارومیه)تو دانشگاه آزادش رشته میکرو بیولوژی هست؟ تو شهرستان خوی چطور در دانشگاهش تدریس این رشته هست؟

2 2

مدیر سيستم

سلام
وقت به خیر
اینکه کدوم دانشگاه ها شامل کدوم رشته ها هستند، کاملا بستگی به دفترچه دانشگاه ها داره که هر ساله بعد از کنکور سراسری منتشر میشه و باید هر سال مطابق با دفترچه ها انتخاب رشته کنی.
موفق باشی

0 0

شهریار

با سلام
من در حال حاضر دارم کارشناسی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد میخونم بعد کار شناسی به نظرتان میتونم به جای خدمت در ارگان های نظام وظیفه در بیمارستان های اونا خدمت کنم ممنون لطف کنید راهنمایی کنید

3 2

مدیر سيستم

سلام شهریار جان
اگه رزومه مناسبی داشته باشی این امکان برای شما وجود داره و البته باید ذکر کنم برای‌ خدمت شما کاملا بستگی به ارگانی‌ که شما‌ براش خدمت می کنی داره و تصمیم گیری به عهده این ارگان هست.
موفق باشی

0 1

مصطفی

سلام بعد از فارغ التحصیلی در رشته مدیریت بازرگانی کارشناسی ارشد در فوریت کار میکنم و رشته میکروبیولوژی ترم دوم هستم آیا برای جابجایی در بیمارستان خوبه و علاقه هم به این رشته دارم

1 0

مدیر سيستم

سلام مصطفی جان
خوب و یا بد بودن رشته تا حد زیادی به علاقه شما، مهارت هایی که در این رشته کسب می کنی، میزان مطالعه اضافه تر شما، توانایی کارآفرینی‌ و قدرت خلاقیت شما در این رشته بستگی داره.
موفق باشی

0 0

یاس

سلام من کارشناسی میکروبیولوژی دارم ولی بیکارم ایا با ارشد میتونم کار پیدا کنم؟کدوم رشته ی ارشد وزارت علوم بازار کار بهتری داره؟

6 1

مدير سيستم

سلام یاس عزیز
انتخاب هیچ کدوم از این رشته ها، نمی تونه بازار کار تضمین شده ای داشته باشه. مهارت شما و از همه مهم تر، علاقه شما بهت این امکان رو میده که بعدا کار آفرینی داشته باشید و یا مشغول به کار بشی.
بهت پیشنهاد می کنم که طبق علاقه خودت انتخاب کنی. اما قطعا با مدرک کارشناسی ارشد میکروبیولوژی فرصت های بیشتری برای اشتغال هست.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 0

زهرا

سلام من دانشگاه ازاد رشته میکرو بیولوژی و آموزش پرورش ابتدایی قبول شدم کدوم رو برم بهتره؟؟

2 1

مدير سيستم

سلام زهرا جان
با توجه به اینکه شناختی از علایق شما ندارم، پیشنهاد‌ می کنم که طبق علاقه و مهارتت تصمیم گیری کنی.
برات آرزوی موفقیت داریم

0 3

رئیسی

سلام خسته نباشید من رشته میکروبیولوژی قبول شدم و به اون علاقه دارم میخواستم بدونم بازار کار خوبی داره به راحتی کار پیدا میکنم یا امکان تأسیس آزمایشگاه رو دارم؟؟؟

5 2

مدير سيستم

سلام دوست عزیز
آینده شغلی و اشتغال شما تا حد زیادی بستگی به مهارت و توانایی کارآفرینی شما داره و اینکه سطح علمی خوبی داشته باشی. اگه این عوامل داشته باشی، رشته اهمیت کمتری داره.
اگه در رشته خودت مدرک دکتری داشته باشی و امتیازهای دیگه ای که مورد نیاز برای وزرات علوم هست، امکان تاسیس آزمایشگاه رو خواهی داشت.
موفق باشی

0 2

ستاره

سلام خسته نباشید من رشته ی میکروبیولوژی و زیست سلولی مولکولی آزاد قبول شدم اینطور ک شنیدم میگن زیست سلولی مولکولی سخت تره .چارت درساشونم دیدم و هردوتاش ب نظرم جالب بود حالا واقعا خیلی گیجم و نمیدونم کدومو برم ک آینده ی شغلی بهتری داشته باشه

1 0

مدير سيستم

سلام ستاره جان
این دو رشته تفاوت زیادی ندارند و هر دوی این رشته ها زیر شاخه زیست شناسی و علوم پایه هستند. پیشنهاد می کنم طبق علاقه ات انتخاب کنی. اما فکر می کنم با‌ تفاوت جزئی، ‌‌میکروبیولوژی انتخاب بهتری باشه.
موفق باشی

0 3

شایان

سلام
من امسال تو رشته میکروبیولوژی دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کردم ک اینطور ک شنیدم میگن بازار کارش افتضاحه و من چون علاقه دارم ب این رشته میخواستم برم ولی با نظر دانشجو های,این رشته دارم منصرف میشم اگع میشه کمکم کنین
مرسی

20 4

مدير سيستم

سلام شایان جان
بازارکار رشته میکروبیولوژی و خیلی از رشته های دیگه تو کشور ما شرایط خوبی نداره. ۲ عامل مهم برای موفقیت و آینده شغلی خوب، علاقه شما به این رشته و مهارتت هست.
برات آرزوی موفقیت داریم

2 4

ابراهیم کریمی

سلام من رشته میکروبیولژی و حقوق قبول شدم موندم کدوم رشته برم

2 3

مدير سيستم

سلام ابراهیم جان
چارت درسی این رشته ها رو مطالعه کن و طبق علاقه ات انتخاب کن.
موفق باشی

1 1

Shghrn

سلام من ساکن کرمانشاه هستم و امسال میخوام وارد رشته ی زیست شناسی مولکولی و از طریق اون وارد بیوتکنولوژی بشم ولی الان میبینم که بیوتکنولوژی تو کرمانشاه تدریس نمیشه من باید چیکار کنم؟!

2 2

مدير سيستم

سلام
اگه مرکز استان شما این رشته رو تامین نمی کنه، باید دانشگاه آزاد همون شهر و یا شهرهای نزدیک رو انتخاب کنید.
موفق باشید

5 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.