رشته گفتار درمانی | بازار کار آن

گفتار درمانی

رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد.

ما در انتهای مقاله درآمد رشته گفتار درمانی و بازار کار رشته گفتار درمانی را به طور دقیق بررسی کرده ایم.

مشاوره تحصیلی خصوصی

اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

معرفی رشته گفتار درمانی

تعریف رشته گفتار درمانی: رشته‌ گفتار درمانی‌ یکی‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشی است و هدف‌ آن یاری‌ رساندن‌ به‌ کسانی است که‌ دچار اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌ هستند.
کسانی که به متخصصان گفتاردرمانی مراجعه می کنند ممکن است به علت سکته مغزی یا  تصادف، اختلالی در حوزه زبان فرد ایجاد شود که این اختلال می‌تواند به صورت بی‌ربط صحبت کردن یا ناتوانی در حرف زدن بوجود آورد. یا این که امکان دارد مشکل در حوزه گفتار باشد، یعنی در تولید گفتار و یا روانی گفتار اختلالی به وجود بیاد .

وظیفه متخصصان رشته گفتار درمانی:

متخصصان گفتار درمانی در مرحله اول آسیب‌هایی را که توسط عامل ژنتیکی یا اکتسابی به گفتار و زبان وارد شده است را تشخیص می‌دهند و در مرحله دوم به ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی و علت آن می‌پردازند و سپس مرحله درمان را شروع می‌کنند. یک گفتار درمان سعی می‌کند که به شیوه‌های غیرپزشکی و بدون استفاده از دارو، آسیب ایجاد شده را درمان کند اما طول درمان و نحوه درمان متفاوت است یعنی آسیب‌های حوزه زبان چون به سیستم عصب مرکزی در مغز است  طولانی‌تر و سخت تر می باشد. اما درمان اختلاف حوزه گفتار آسان‌تر و سریع‌تر است.

مقاطع تحصیلی رشته گفتار درمانی:

گفتار درمانی کارشناسی ارشد نیز دارد، کسانی که کارشناسی گفتار درمانی دارند می توانند برای کارشناسی ارشد هم گفتار درمانی بخوانند و هم رشته های دیگر که مجاز باشند.

فرصت های شغلی برای رشته گفتار درمانی:

 • بیمارستان ها

 • مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی‌*مراکز نگهداری سالمندان و معلولین

 • درمان در منزل

 • مهد کودک ها

 • مدارس تلفیقی و ‏مدارس عادی

 • درمانگاه‌ ها و مراکز بهداشت

 • مراکز ‌ توان‌بخشی‌

بازار کار رشته گفتار درمانی: یک‌ متخصص گفتاردرمانی می‌تواند به‌ قاریان‌ قرآن‌، مداحان‌، خواننده‌ها، گویندگان‌ صدا و سیما، دوبلورها و در کل‌ کسانی‌ که‌ از صوت‌ خود به‌ صورت‌ حرفه‌ای‌ استفاده‌ می‌کنند، آموزش‌ دهد که‌ چگونه حرف بزنند یا از صوتشان استفاده‌ کنند تا مشکلی‌ برای آن ها پیش نیاید. متخصص گفتاردرمانی می‌تواند در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ویژه‌ توانبخشی‌ و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی‌ فعالیت‌ کند چون‌ قسمت‌ عمده‌ کار در ارتباط‌ با ناشنواها و کم‌شنواها است. آینده شغلی و بازار کار رشته دانشگاهی گفتار درمانی به دلیل قرار گرفتن در مجموعه رشته های توان بخشی و پیراپزشکی بسیار خوب می باشد، زیرا تعداد فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی هنوز خیلی زیاد نمی باشد و فرصت های شغلی زیادی برای دانش آموختگان این رشته تحصیلی وجود خواهد داشت. 

درآمد رشته گفتار درمانی در ایران:

بازار کار رشته گفتار درمانی: رشته دانشگاهی گفتار درمانی بسیار خوب می باشد. این رشته تحصیلی به دلیل ارتباط مستقیم با درمان و همچنین با توجه به این که تعداد متخصصان گفتار درمانی به نسبت نیاز کشور، کمتر بوده و در نتیجه فرصت های شغلی خوبی در بازارکار این شغل وجود دارد. شغل گفتار درمانی از مشاغل نو و جدید در کشور است و سابقه طولانی ندارد. بنابراین قابلیت رشد و پیشرفت خوبی داشته و پیش بینی می شود از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار باشد.، بازار کار خوبی داشته و فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی می توانند به درآمد های خوبی دست پیدا کنند.میزان درآمد این رشته دانشگاهی تا حدود زیادی بستگی به محل اشتغال دارد، برای مثال اگر شما در کلان شهرهایی مثل تهران، مشهد یا اصفهان مشغول به کار شوید یا حتی بهتر از آن شما میتوانید با شناخت شهرهای رو به گسترش با میزان درآمد متوسط به بالا مشتریان خود ار کسب کنید. اینکه فرصت شغلی به دست آمده در مراکز دولتی باشد یا خصوصی بر روی میزان درآمد مؤثر خواهد بود.عامل تأثیر گذار دیگر بر روی درآمد این رشته میزان تجربه و مهارت گفتاردرمانان است. هرچه گفتار درمان با تجربه تر، به‌روز تر و با مهارت تر باشد، مراجعین بیشتری خواهد داشت و بنابراین درآمدش بیشتر خواهد بود.متخصصینی که مطب ها و مراکز شخصی خود را نیز تأسیس می کنند از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود.

درآمد رشته گفتار درمانی در خارج از ایران:

از لحاظ درآمد میانگین حقوق سالیانه یک گفتاردرمانگر در آمریکا سالیانه با توجه به عوامل گوناگون مثل سابقه و مهارت در بازه  47,000$ تا  84,000$قرار دارد.

دانشگاه های که رشته گفتار درمانی دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 •  تهران

 •  مشهد

 •  شیراز

 •  جندی شاپور

 •  ایران

 •  همدان

 •  بابل

 •  اصفهان

 •  تبریز

 •  سمنان

 •  زاهدان

واحد های درسی در رشته گفتار درمانی:

تعداد کل واحد های درسی 128واحد است .
درس های عمومی: 20 واحد
درس های اختصاصی اجباری: 78 واحد
کارآموزی در عرصه: 24 واحد
درس های اختصاصی اختیاری: 6 واحد

هدف رشته گفتار درمانی

هدف رشته گفتار درمانی ، تربیت متخصصین آسیب‌شناسی گفتار و زبان و یا به اصطلاح، گفتار درمانگر است .

نظر دانشجوی رشته گفتار درمانی

نظر شهلا فاطمی سیادر دانشجوی دانشگاه تهران

فارغ‌التحصیلان رشته‌های توانبخشی و از جمله گفتاردرمانی محدود هستند و از طرفی جامعه به آنها نیاز بسیاری دارد، رشته‌های علوم توانبخشی کمتر از سایر رشته‌ها با مشکل شغلی روبرو هستند. برای مثال یک گفتار درمانگر می‌تواند در درمانگاهها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توانبخشی و مراکز آموزش و پرورش استثنایی فعالیت بکند چون قسمت عمده کار ما در ارتباط با ناشنواها و کم‌شنواها است. دانشجوی موفق این رشته کسی است که به زبان انگلیسی و دانش کامپیوتر مسلط باشد چون کتاب‌های این رشته در ایران بسیار کم است و دانشجو باید بتواند از منابع خارجی یا از شبکه‌های رایانه‌ای استفاده کند .

بیشتر بخوانید: رشته بینایی سنجی

توانایی های لازم برای رشته گفتار درمانی

صبور بودن‌ مهمترین‌ ویژگی‌ لازم‌ برای‌ یک‌ گفتار درمانگر است. چون بعضی‌ از بیماران‌ به‌ کندی‌ پیشرفت‌ می‌کنند. متخصص‌ رشته‌ گفتار درمانی باید انعطاف‌پذیر باشد. برای‌ این‌ که‌ در این‌ کار تنوع‌ مراجعه‌کنندگان‌ بسیار زیاد است یعنی مراجعین‌ می‌توانند یک‌ بچه‌ 2 ساله‌ تا یک‌ فرد 90 ساله‌ باشند که‌ هر کدام  روحیات‌ و ویژگی‌های‌ خاص‌ خود را دارند.
دانشجوی‌ موفق‌ رشته‌ گفتار درمانی کسی‌ است‌ که‌ به‌ زبان‌ انگلیسی‌ و دانش‌ کامپیوتر مسلط‌ باشد. همین‌طور بهتر است‌ با لهجه‌های‌ مختلف‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد.

گفتار درمانی در سایر کشورها:

در کشورهای خارجی نیز این رشته تحصیلی جایگاه ویژه ای داراست و علاقه‌مندان به این رشته می توانند در خارج از کشور نیز به تحصیل در این رشته بپردازند. بازار کار و فرصت های شغلی خوبی نیز در خارج از کشور وجود دارد که فارغ التحصیلان می توانند در آن مشغول به کار شوند. این رشته تحصیلی در خارج از کشور، رشته های مشابهی دارد که در ادامه آورده شده است :

رشته تحصیلی اختلالات ارتباطی (Communication Disorders) در کشورهایی نظیر : آمریکا، استرالیا و آلمان

رشته تحصیلی آسیب شناسی گفتار و شنوایی (Speech Pathology and Audiology) در کشور هایی نظیر : آمریکا، استرالیا و کانادا

رشته تحصیلی آسیب شناسی گفتار و زبان (Speech and Language Pathology ) در کشور هایی نظیر : آمریکا، استرالیا، کانادا

برترین دانشگاه های خارجی در رشته گفتار درمانی:

 • دانشگاه هاروارد

 • دانشگاه استنفورد

 • دانشگاه کمبریج

 • دانشگاه آکسفورد

 • دانشگاه برکلی

 •  دانشگاه یو سی ال ای

 • دانشگاه یو سی ال

 • دانشگاه ییل

 • انستیتو تکنولوژی ماساچوست

 • دانشگاه میشیگان

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی دانشجوی دانشگاه تهران

گفتار درمانی

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی دانشجوی دانشگاه تبریز

گفتار درمانی

منابع: سایت جهان شیمی- سایت باخه


ممنونم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید در این مقاله به بررسی رشته گفتار درمانی و موقعیت شغلی گفتار درمانی پرداختیم امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده تا با رشته گفتار درمانی و میزان در آمد رشته گفتار درمانی آشنا شده باشید. شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید مشاورین ما به آن ها پاسخ می دهند ما را به دوستان خود معرفی کنید.

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید
یا عدد 
۶۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.