رشته گفتار درمانی

گفتار درمانی

رشته‌ای از علوم توانبخشیه  که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد.

تعریف گفتار درمانی

رشته‌ گفتار درمانی‌ یکی‌ از زیر مجموعه‌های‌ علوم‌ توانبخشی است و هدف‌ آن یاری‌ رساندن‌ به‌ کسانی است که‌ دچار اختلالات‌ گفتاری‌ و زبانی‌ هستند.
کسانی که به متخصصان گفتاردرمانی مراجعه می کنند ممکن است به علت سکته مغزی یا  تصادف، اختلالی در حوزه زبان فرد ایجاد شود که این اختلال می‌تواند به صورت بی‌ربط صحبت کردن یا ناتوانی در حرف زدن بوجود آورد. یا این که امکان دارد مشکل در حوزه گفتار باشد، یعنی در تولید گفتار و یا روانی گفتار اختلالی به وجود بیاد .

کار متخصصان گفتار درمانی چیست؟

متخصصان گفتار درمانی در مرحله اول آسیب‌هایی را که توسط عامل ژنتیکی یا اکتسابی به گفتار و زبان وارد شده است را تشخیص می‌دهند و در مرحله دوم به ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی و علت آن می‌پردازند و سپس مرحله درمان را شروع می‌کنند. یک گفتار درمان سعی می‌کند که به شیوه‌های غیرپزشکی و بدون استفاده از دارو، آسیب ایجاد شده را درمان کند اما طول درمان و نحوه درمان متفاوت است یعنی آسیب‌های حوزه زبان چون به سیستم عصب مرکزی در مغز است  طولانی‌تر و سخت تر می باشد. اما درمان اختلاف حوزه گفتار آسان‌تر و سریع‌تر است.

مقاطع تحصیلی گفتار درمانی

گفتار درمانی کارشناسی ارشد نیز دارد، کسانی که کارشناسی گفتار درمانی دارند می توانند برای کارشناسی ارشد هم گفتار درمانی بخوانند و هم رشته های دیگر که مجاز باشند.

فرصت های شغلی گفتار درمانی

یک‌ متخصص گفتاردرمانی می‌تواند به‌ قاریان‌ قرآن‌، مداحان‌، خواننده‌ها، گویندگان‌ صدا و سیما، دوبلورها و در کل‌ کسانی‌ که‌ از صوت‌ خود به‌ صورت‌ حرفه‌ای‌ استفاده‌ می‌کنند، آموزش‌ دهذ که‌ چگونه حرف بزنند یا از صوتشان استفاده‌ کنند تا مشکلی‌ برای آن ها پیش نیاید. متخصص گفتاردرمانی می‌تواند در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ویژه‌ توانبخشی‌ و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی‌ فعالیت‌ کند چون‌ قسمت‌ عمده‌ کار در ارتباط‌ با ناشنواها و کم‌شنواها است.

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته گفتار درمانی دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 تهران
 مشهد
 شیراز
 جندی شاپور
 ایران
 همدان
 بابل
 اصفهان
 تبریز
 سمنان
 زاهدان

واحد های درسی گفتار درمانی

تعداد کل واحد های درسی 128واحد است .
درس های عمومی: 20 واحد
درس های اختصاصی اجباری: 78 واحد
کارآموزی در عرصه: 24 واحد
درس های اختصاصی اختیاری: 6 واحد

هدف گفتار درمانی

هدف رشته گفتار درمانی ، تربیت متخصصین آسیب‌شناسی گفتار و زبان و یا به اصطلاح، گفتار درمانگر است .

نظر دانشجوی رشته گفتار درمانی

نظر شهلا فاطمی سیادر دانشجوی دانشگاه تهران

فارغ‌التحصیلان رشته‌های توانبخشی و از جمله گفتاردرمانی محدود هستند و از طرفی جامعه به آنها نیاز بسیاری دارد، رشته‌های علوم توانبخشی کمتر از سایر رشته‌ها با مشکل شغلی روبرو هستند. برای مثال یک گفتار درمانگر می‌تواند در درمانگاهها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توانبخشی و مراکز آموزش و پرورش استثنایی فعالیت بکند چون قسمت عمده کار ما در ارتباط با ناشنواها و کم‌شنواها است. دانشجوی موفق این رشته کسی است که به زبان انگلیسی و دانش کامپیوتر مسلط باشد چون کتاب‌های این رشته در ایران بسیار کم است و دانشجو باید بتواند از منابع خارجی یا از شبکه‌های رایانه‌ای استفاده کند .

بیشتر بخوانید رشته گفتار درمانی

توانایی های لازم برای رشته گفتار درمانی

صبور بودن‌ مهمترین‌ ویژگی‌ لازم‌ برای‌ یک‌ گفتار درمانگر است. چون بعضی‌ از بیماران‌ به‌ کندی‌ پیشرفت‌ می‌کنند. متخصص‌ رشته‌ گفتار درمانی باید انعطاف‌پذیر باشد. برای‌ این‌ که‌ در این‌ کار تنوع‌ مراجعه‌کنندگان‌ بسیار زیاد است یعنی مراجعین‌ می‌توانند یک‌ بچه‌ 2 ساله‌ تا یک‌ فرد 90 ساله‌ باشند که‌ هر کدام  روحیات‌ و ویژگی‌های‌ خاص‌ خود را دارند.
دانشجوی‌ موفق‌ رشته‌ گفتار درمانی کسی‌ است‌ که‌ به‌ زبان‌ انگلیسی‌ و دانش‌ کامپیوتر مسلط‌ باشد. همین‌طور بهتر است‌ با لهجه‌های‌ مختلف‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد.

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی دانشجوی دانشگاه تهران

گفتار درمانی

کارنامه قبولی رشته گفتار درمانی دانشجوی دانشگاه تبریز

گفتار درمانی

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

* تخفیف تکرار نشدنی محصولات بارسا ** فقط تا عید غدیر فرصت دارید * مشاهده

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.