رشته اتاق عمل | آینده شغلی و بازار کار

اتاق عمل

فردی که به عنوان تکنولوژیست اتاق عمل شناخته می‌شود، باید شایسته نگرش مراقبتی نسبت به بیمار و دیگر اعضای تیم جراحی و محیط داشته باشد. این فرد به عنوان عضوی از تیم جراحی در اتاق عمل باید قادر باشد با سرعت و دقت به جزئیات توجه کند.

تعریف اتاق عمل

رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل شاخه ای از علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین جراحی در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل و حین و بعد عمل می آموزند.

انتخاب رشته کنکور 1400

کار کارشناس اتاق عمل چیست؟


کارشناس اتاق عمل داخل اتاق عمل به پزشک جراح کمک می کند. باید لباس های خاصی که استریل هستند بپوشند و معمولا چند ساعت کنار پزشک جراح، پرستارها و متخصص بیهوشی سرپا باشند .
وسایل جراحی را آماده می کنند و از قبل استریل می کنند. دستگاه و تجهیزات جراحی را قبل از عمل چک می کنند که درست کار کنند. پرونده بیمار و مدارک پزشکی را قبل از عمل چک می کند.

مقاطع تحصیلی اتاق عمل

 رشته اتاق عمل هم کاردانی دارد و هم کارشناسی و هم کارشناسی ارشد ولی برای کارشناسی ارشد پذیرش بسیار کم است.

فرصت های شغلی در اتاق عمل

اتاق عمل در بخش های جراحی بیمارستان، بخش های زنان و مامایی و مراکز مراقبتی سیار استخدام می شوند. بیمارستان ها اولین استخدام کننده کارشناس اتاق عمل هستند اما انتظار می رود استخدام آن ها در مراکز جراحی سیار، مراکز مراقبتی سرپایی و مطبهای پزشکان بیش تر شود.

بیشتر بخوانید رشته هوشبری

بازارکار و درآمد اتاق عمل

کسی که سال ها تجربه و سابقه دارد درآمدش معمولا بیشتر از کسی هست که تازه فارغ التحصیل شده. این که کجا کار کند بیمارستان دولتی یا خصوصی، کلینیک، شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی همه این ها بر درآمد تاثیر دارد. این که کارشناس اتاق عمل چه مهارت هایی دارد، یا این که در چند مکان کار می کند می تواند درآمدش را کم و زیاد کند. بازار کار اتاق عمل نسبت به هوشبری بهتر است چون در هر اتاق عمل یک کارشناس هوشبری باد حضور داشته باشد ولی حداقل دو کارشناس اتاق عمل احتیاج است.

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد ۶ رو به ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ بفرست!!

کدام دانشگاه ها رشته اتاق عمل دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 تهران 
 تبریز
 بندرعباس
 جندی شاپور
 یزد
 شهید بهشتی
 ایران
 اصفهان
 شیراز
 گیلان
 مازندران
 اردبیل
 کرمان
 بابل
 قم
 خمین
 البرز
 کاشان
 کرمانشاه
 نیشابور
 همدان
 ساوه 
 بیرجند
 زنجان
 قزوین
 ارومیه
 زاهدان
 یاسوج
 گلستان
 بوشهر
 سبزوار
 شهرکرد
 ایلام
 کردستان
 جهرم
 اراک
 دزفول
 رفسنجان  

واحد های درسی اتاق عمل

طول تحصیل در این رشته 4 سال است.
تعداد کل واحد ها: 130 واحد
دروس عمومی: 22 واحد
دروس اختصاصی و پایه: 74 واحد
کارآموزی در عرصه: 16 واحد  
کارآموزی: 18 واحد

نظر دانشجوی رشته اتاق عمل


نظر طاهره بخشی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی گرگان
اگر به رشته های حیطه ی پزشکی علاقه دارید، تکنولوژی جراحی یکی از گزینه های خوب خواهد بود. باید در اتاق عمل لباس های خاص و استریل شده بپوشید و ساعتهای زیادی را در کنار تیمهای جراحی به عنوان دستیار فنی و علمی حضور داشته باشید. این رشته در ارتباط با اصول و تکنولوژی های نوین جراحی و اتاق عمل می باشد تا در اتاق های عمل به جراحان، کمکهای فنی را ارائه نماید. کمک جراحان در اتاق عمل ۲ وظیفه اصلی دارند: سیرکولر و اسکراب
سیرکولر یعنی فردی که پروسه های استریل شدن را طی نمی کند و وسایل جراحی را فراهم می کند. از این رو حق نزدیک شدن به بیمار را در طی عمل ندارد، بلکه می بایست تمامی نیازهای تیم جراحی را از خارج فیلد استریل کنترل و برآورده کند .
اسکراب نقطه ی مخالف سیرکولر به حساب می آید و فرد در کنار بالین بیمار حضور دارد. تکنولوژیستهای جراحی برای ایفای نقش اسکراب در سه سطح ۱ و ۲ و ۳ فعالیت می کنند؛ در سطح اول، فرد وارد عمل های عمومی می شود و در سطح دوم می تواند در عملهای تخصصی تر ایفای نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه مدیریت نیز وارد می شود. به طور طبیعی تکنولوژیست اتاق عمل در یک وضعیت استریل در طول روند جراحی عمل می کند، همچنین بسیاری از وظایف غیراستریل (وظایف فرد سیار) را نیز در طی یک روز کاری انجام می دهد .

توانایی های لازم برای رشته اتاق عمل

کسانی که رشته اتاق عمل رو می خوانند باید توانایی جسمی زیادی داشته باشند چون به مدت طولانی سرپا هستند. روحیه کارشناس اتاق عمل باید خیلی خوب باشه چون در اتاق عمل انواع بیمار ها را می بیند که باید جراحی شوند.

کارنامه قبولی رشته اتاق عمل

کارنامه قبولی رشته اتاق عمل دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

اتاق عمل

کارنامه قبولی رشته اتاق عمل دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اتاق عمل

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
( مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد 66 را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.