رشته هوشبری

هوشبری

کارشناسی هوشبری با بیهوشی کاملا فرق دارد. تخصص بیهوشی یکی از تخصص های رشته پزشکی هست که کسانی که پزشکی عمومی را تموم کردن آزمون تخصص می دهند و در صورتی که رتبه لازم را بیاورند تخصص بیهوشی قبول می شوند. بعضی ها اشتباها بیهوشی و هوشبری رو به جای هم بکار میبرند که این دو نفر هرچند معمولا همکار هستند اما کار و تحصیل و حتی درآمد آن ها کاملا فرق دارد.  بحث ما این جا درباره کارشناسی هوشبری هست که از کنکور سراسری می شود وارد این رشته شود.

تعریف هوشبری

رشته هوشبری در مقطع کارشناسی پیوسته، شاخه ای از علوم پیراپزشکی است. دانش آموختگان رشته هوشبری با وسیله های بیهوشی و کاربرد آن ها آشنا می شوند.

کار کارشناس رشته هوشبری چیست؟

کار اصلی هوشبری آرام کردن درد بیمار حین عمل جراحی و بعد از عمل جراحی است. کارشناس هوشبری باید به پزشک متخصص بیهوشی در اتاق عمل کمک کند، داروها و تجهیزات و دستگاه هایی که برای بیهوش کردن بیمار لازم است را استرلیزه و آماده کند و بعد از این که دوباره به هوش می آید مراقب بیمار باشد. باید در طول عمل علائم حیاتی بیمار را کنترل کند، مانند ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس. در حین عمل  اگر بخواهند به بیمار سرم یا خون تزریق کنند. این نیز کار کارشناس هوشبری است

مقاطع تحصیلی هوشبری

امکان ادامه تحصیل در ایران وجود ندارد
مثلا برای ارشد می توانید رشته هایی مثل اتاق عمل ، آموزش بهداشت، علوم تغذیه، فیزیولوژی ، علوم تشریحی و چند رشته دیگر که مجاز هستند را شرکت کنید.

فرصت های شغلی در هوشبری

کارشناس هوشبری عضو تیم اتاق عمل است و بیشتر کارش داخل اتاق عمل می باشد و بعضی ها هم کلینیک های درد کار می کنند، می توانند اتاق عمل بیمارستان های خصوصی یا دولتی کار کنند یا مراکز جراحی و مراکز فوریت اورژانس هم کارشناس هوشبری لازم دارند

بازار کار و درآمد هوشبری

بازار کار این رشته به خوبی  رشته پرستاری شاید نباشه اما مزیت های دیگری دارد، مثلا شیفت شب سنگین ندارد. درآمد کارشناس هوشبری بستگی به این دارد که کجا کار کند اگه بخش دولتی باشد حقوق طبق قوانین دولتی است ولی بخش خصوصی بستگی به مدیر آن مکان دارد که چگونه توافق کرده باشند. در کل در بیمارستان های مختلف اگر میانگین بگیریم معمولا بین ۱٫۵ تا ۴ میلیون تومان حقوق می گیرند .

مشاوره تحصیلی خصوصی

کدام دانشگاه ها رشته هوشبری دارند؟

دانشگاه های علوم پزشکی

 تهران
 تبریز
 بندرعباس
 جندی شاپور
 یزد
 شهید بهشتی
 ایران
 اصفهان
 شیراز
 گیلان
 مازندران
 اردبیل
 کرمان
 بابل
 قم
 خمین
 البرز
 کاشان
 کرمانشاه
 نیشابور
 همدان
 ساوه
 بیرجند
 زنجان
 قزوین
 ارومیه
 زاهدان
 یاسوج
 گلستان
 بوشهر
 سبزوار
 شهرکرد
 ایلام
 کردستان
 جهرم
 اراک
 دزفول
 رفسنجان 

واحد های درسی هوشبری

طول تحصیل در این رشته 4 سال است
تعداد کل واحد ها: 130 واحد
دروس عمومی: 22 واحد
دروس اختصاصی و پایه و کارآموزی: 92 واحد
کارآموزی در عرصه: 16 واحد  

نظر دانشجوی رشته هوشبری

نظر پریا حسن زاده دانشجوی رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی البرز
اولین کسی که بیمار با او روبه‌رو خواهد شد دکتر بیهوشی است و این نیازمند صبر و حوصله‌ی فراوان است. کارشناس و دکتر بیهوشی باید از تمام مشکلات و بیماری‌های بیمار اطلاع داشته باشد و با توجه به آن‌ها، نوع روش بیهوشی و داروهای مورد نظر را انتخاب کند تا عوارض کم‌تری بر سلامت بیمار داشته باشد و در اتاق عمل با موفقیت بیهوش شود تا عمل به درستی انجام گیرد و دوباره با موفقیت به هوش آید. هدف اصلی بیهوشی حفظ سلامت بیمار از تمام جهات (حفظ علائم حیاتی بیمار، عدم آسیب رساندن به بیمار هنگام قرار گرفتن روی تخت و خوب به هوش آمدن او) است. این‌ها تنها نیمی از کار بیهوشی است. کار یک هوشبر خوب تقریباً از شب قبل از عمل برای تجویز داروی مناسب شروع می‌شود و تا آخرین لحظه‌ی به هوش آمدن بیمار به طور مناسب با کم‌ترین عوارض روی سلامت او خاتمه می‌یابد (مراقبت‌های قبل و بعد از عمل).
برای موفق بودن در این رشته، صبر و سرعت عمل، تسلط بر روش‌های متفاوت بیهوشی، شناخت بسیاری از داروها از لحاظ تأثیر روی سلامت بیمار و مکانیسم داروها، دانستن انواع بیماری‌ها جهت انتخاب نوع داروی بیهوشی و ... لازم است؛ اما باید قبل از همه‌ی این‌ها به چگونگی جلب رضایت بیمار و حفظ آرامش او توجه کنید.

توانایی های لازم برای رشته هوشبری

واسه کار هوشبری باید با بیمار خوش برخورد باشید روابط عمومی خوبی داشته باشید، با گروه پزشکی اتاق عمل هم رابطه همکاری خوبی داشته باشید. باید روحیاتتون با اتاق عمل و کار بیمارستانی سازگار باشد.

کارنامه قبولی رشته هوشبری

کارنامه قبولی  رشته  هوشبری دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران

هوشبری

کارنامه قبولی رشته هوشبری دانشجوی دانشگاه مازندران

هوشبری

برای رزرو و ثبت نام جلسات مشاوره تحصیلی بارسا
مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری ) با شماره ۲۲۶۷۷۹۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.
یا عدد ۶ را به سامانه ۳۰۰۰۹۰۹۰۳۰ ارسال کنید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

«برای اطلاع از کارگاه ها و دوره های مشاوره تحصیلی بارسا، کافی است فرم زیر تکمیل کنید»

مشخصات فردی
پایه و رشته
تلفن


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

* تخفیف تکرار نشدنی محصولات بارسا ** فقط تا عید غدیر فرصت دارید * مشاهده

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.