راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

راهنمای انتخاب رشته ریاضی 1400

بعد از پشت سر گذاشتن هفت خوان کنکور سراسری ریاضی و قبولی در کنکور ریاضی، تازه نوبت به یه مرحله‌ حساس و سرنوشت ساز یعنی انتخاب رشته کنکور ریاضی می‌رسه. در این مقاله برای شما راهنمای جامعی از انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400 فراهم کردیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

از اون‌جایی که ظرفیت رشته‌های ریاضی هم مثل تمام رشته‌های دیگه محدودیت‌های خاص خودش رو داره و از طرفی همیشه سر گزینه‌های بهتر، رقابت وجود داره، لازمه که روش درست انتخاب رشته رو بلد باشید و بتونید با تسلط و اطمینان کامل این کار رو انجام بدید. ما در راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی، سعی می‌کنیم در این مسیر شما رو همراهی کنیم.

مشاوره تحصیلی خصوصی
اگه دوست داری سال بعد اسم تو جزء این رتبه های برتر کنکور باشه، عدد 66 رو به 3000909030 بفرست!!

کارنامه اولیه انتخاب رشته کنکور ریاضی

اولین قدم برای انتخاب رشته ریاضی و  قبولی در دانشگاه، بررسی دقیق کارنامه اولیه کنکوره که می‌تونید از طریق سایت سنجش به آدرس sanjesh.org بهش دسترسی پیدا کنید. یه نکته‌ مهم که باید به یاد داشته باشید اینه که رتبه سهمیه‌ شما از رتبه‌ی کشورتون مهم‌تره. رتبه‌ سهمیه کنکور در کارنامه اولیه شما در واقع این رو به شما نشون می‌دهد که شما توی گروهی که باهاشون مقایسه شدید چه رتبه‌ای کسب کردید و توسط اون رتبه انتخاب رشته‌ ریاضی شما انجام میشه نه توسط رتبه‌ کشوری‌ شما.

رشته‌های پرطرفدار کنکور ریاضی

از بین ده‌ ها رشته‌ی متنوع و جالبی که داوطلبان کنکور ریاضی می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کنند، فقط چند رشته‌ محدود هستند که بسیار پرطرفدارن.
البته ما به شما پیشنهاد میکنیم که انتخاب رشته رو براساس علایق و توانایی‌هاتون انجام بدین و تمرکزتون رو فقط نگذارید روی رشته‌های محدودی که براساس درک اشتباه بعضی از افراد جامعه، مهم‌تر از بقیه رشته‌ها به نظر میان، اما در اینجا پرطرفدار ترین رشته‌های کنکور ریاضی بین ۱۰۰۰ رتبه‌ برتر کنکور ریاضی رو به ترتیب به شما معرفی میکنیم:

۱) مهندسی برق ۲) مهندسی مکانیک ۳) مهندسی کامپیوتر ۴) مهندسی عمران ۵) مهندسی صنایع ۶) مهندسی شیمی ۷) علوم کامپیوتر ۸) مهندسی هوافضا ۹) مهندسی نفت ۱۰) دکتری پیوسته بیوتکنولوژی

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی

مطالعه دفترچه انتخاب رشته ریاضی، اولین قدمیه که باید بعد از بررسی کارنامه اولیه تون بردارید. دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی رو باید از سایت سنجش به آدرس sanjesh.org دانلود کنید. ابتدا نکاتی که اول دفترچه راهنمای انتخاب رشته علوم ریاضی نوشته شده رو مطالعه کنید.
بهتره قبل از وارد شدن به سایت و انتخاب رشته ، برای آشنا شدن با روش دسته بندی رشته ها و دانشگاه ها، چند صفحه رو تورق کنید. اسامی دانشگاه های دارای رشته‌های ریاضی به ترتیب حروف الفبا در دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی آورده شده و روبروی هررشته ای نوشته شده که ظرفیت اون دانشگاه برای هر یک از دانشجویان خانم و آقای متقاضی اون رشته چقدره. کد هر رشته ای هم در کنارش نوشته شده. بهتره کد تمام رشته‌هایی که احتمال میدید انتخابشون کنید رو یادداشت کنید، چرا که این کد در زمان انتخاب رشته لازم‌تون میشه چون باید توی فرم انتخاب رشته کنکور ریاضی، کد رشته مورد نظرتون رو وارد کنید

آمادگی برای انتخاب رشته کنکور ریاضی

برای کامل شدن آمادگی‌ تون برای انتخاب رشته ریاضی، بهتره یه لیست واضح و منظم تهیه کنید که بتونید در هنگام وارد کردن رشته‌های انتخابی در سایت، بدون خطا این کار رو انجام بدید. برای انجام این کار:

۱-بعد از پیدا کردن آشنایی کافی با دفترچه، رشته‌هایی که داخلش نوشته شدن و ظرفیت هر رشته در هر دانشگاه، یه کاغذ سفید جلوتون بذارید و رشته‌های مورد نظرتون رو به ترتیب اولویت، وارد کاغذ کنید.

۲- یادتون باشه با توجه به این که ۱۵۰ تا انتخاب دارید، باید امیدوارانه اما در عین حال واقع بینانه انتخاب رشته کنید. برای فردی که رتبه‌ی خوب یا متوسطی در کنکور ریاضی گرفته، وارد کردن چند انتخاب خوشبینانه ممکنه باعث بشه  شانس بیاره و جایی که فکرش رو هم نمی‌کرده قبول بشه اما برای کسی که رتبه‌ ضعیفی گرفته انتخاب‌های خوشبینانه فقط باعث کم‌تر شدن امکان انتخاب‌های واقع بینانه می‌شه.

بعداز نوشتن لیست انتخاب رشته کنکور ریاضی، گزینه‌های رو چند بار مرور کنید، با سرچ کردن رتبه‌ای که برای قبولی در هریک از انتخاب‌هاتون نیاز دارید، از ترتیب چینش رشته ها مطمئن بشید. بعد اگر لیست‌تون با علایق شخصی و توقعاتی که بازار کار رشته‌ آینده‌تون دارید همخوانی داره، پاک نویسش کنید و کد هررشته رو مقابلش یادداشت کنید تا در زمان وارد کردن کدها در سایت، گیج نشید.

 معرفی رشته های دانشگاهی گرایش ها و بازار کار

انتخاب رشته کنکور ریاضی بر اساس علاقه

پیدا کردن رشته مورد علاقه دانش آموزان رشته ریاضی هم مثل داوطلبان رشته‌های دیگه مسئله‌ مهم و گاهی دشواریه. البته هر دانش آموزی تو طول سال‌های تحصیل رویاها و آرزوهای خودشو . بعضی‌ها خودشون رو توی یه محیط کار شلوغ با کلی دغدغه و همکار و هیاهو تصور می‌کنن، بعضی دلشون می‌خواد توی سکوت تحقیق و پژوهش کنن و خلاصه هرکسی یه تصوری از آینده خودش داره.

اما علیرغم تمام این‌ها وقتی لحظه‌ انتخاب رشته ریاضی فرا می‌رسه و دیگه باید تنها تصمیم نهایی رو گرفت، خیلی‌ها ممکنه دچار تردید بشن و ندونن بهترین رشته ریاضی با آینده شغلی و تحصیلی خوب چیه. برای این که مطمئن باشید تصورشما از آینده‌تون، با رشته‌های انتخابی‌تون همخوانی داره، بهتره یه سری اقدامات انجام بدید.

مثلاً می‌تونید در بازه‌ زمانی ای که برای انتخاب رشته کنکور ریاضی فرصت دارید، با دانشجوهای رشته‌های ریاضی در  دانشگاه‌های مختلف مشورت کنید و شرایطشون رو بپرسید، اگر براتون ممکنه به دانشگاه‌ها سر بزنید و فضاشونو ببینید یا عکس‌های اون دانشگاه رو توی اینترنت پیدا کنید.

از این‌ها مهم‌تر، با افرادی که از رشته‌ ریاضی مورد علاقه‌ی شما فارغ التحصیل شدن در مورد شرایط شغلی شون صحبت کنید. این تحقیقاتبه شما کمک می‌کنند متوجه بشید چقدر تصورتون از رشته‌ی مورد علاقه‌تون با واقعیت اون رشته ریاضی مطابقت داره و آیا روحیات شما مناسب اون هست یا نه

چند نکته مهم برای انتخاب رشته کنکور ریاضی

در روزهایی که فرصت برای انتخاب رشته ریاضی وجود داره ممکنه به خاطر شرایط، تردید، سردرگمی و استرس زیادی رو تجربه کنید که اگر کنترل نشه، به کیفیت انتخاب رشته‌تون ضربه بزنه. به همین دلیل ما این جا چند تا نکته‌ی مهم برای موفقیت در یک انتخاب رشته اصولی رو براتون قرار دادیم که هم برای انتخاب رشته کنکور ریاضی مناسبه و هم رشته‌های دیگه.

۱.شناخت رشته‌های دانشگاهی علوم ریاضی رو فراموش نکنید. ممکنه رشته‌های گوناگونی وجود داشته باشن که  اسم‌ آنها تا حالا به گوش‌تون نخورده باشه یا فکرش رو هم نکرده باشید که ممکنه این رشته ریاضی مناسب شما باشه.
جستجوی اینترنتی، مشورت با افراد با تجربه مثل دانشجوهای اون رشته و یا فارغ التحصیلان مشغول به کار اون رشته، تورق کتاب‌های درسی مربوط به اون رشته و ... جزو راه های شناخت رشته‌های دانشگاهی هستند که به راحتی می‌تونید انجام بدید.

۲.از انواع تست های روانشناسی برای انتخاب رشته ریاضی و شغل مناسب خودتون غافل نشید.
اگر هنوز مطمئن نیستید شما برای چه رشته و شغلی ساخته شدید،  تست‌های روانشناسی گوناگونی وجود دارن که می‌تونن بهتون کمک کنن تا درک بهتری از علایق شغلی و تحصیلی خودتون به دست بیارید، مثل تست هالند یا تست
MBTI
این آزمون‌ها به صورت رایگان در وب‌سایت‌ های گوناگون وجود دارن و شما با گوگل. کردن عبارت « تست روانشناسی برای انتخاب رشته» می‌تونید به سایت‌هایی مختلفی که این آزمون‌ها رو به صورت آنلاین ارائه می‌دهند دسترسی پیدا کنید.

۳. به فاصله محل زندگی‌تون با دانشگاه مورد نظرتون توجه کنید. بعضی از افراد به دلایل مختلف تمایل دارند که حتماً در شهر محل سکونت‌شون تحصیل کنن و عده ای از افراد هم مشکلی برای مهاجرت به شهرهای دیگه ندارند. در هر دو صورت، راحتی و آسایش خودتون برای رفت و آمد به دانشگاه رو در انتخابات رشته ریاضی حتما لحاظ کنید.

۴. شهریه‌ دانشگاه رو فراموش نکنید! هیچ چیز بدتر از این نیست که در هنگام تحصیل، بار مالی شهریه به شما یا خانواده‌تون فشار بیاره و تحصیل تون رو دچار مشکل کنه یا مجبور باشید همزمان با تحصیل کار کنید پس حتماً بسنجید و ببینید مبلغ شهریه در حد توان شما هست یا نه.

۵- در رابطه با امکانات دانشگاه و خصوصا خوابگاه تحقیق کنید. بعد از این که مطمئن شدید رشته مورد نظرتون برای انتخاب رشته کنکور ریاضی چیه، برای انتخاب کردن دانشگاه‌ هم خوب تحقیق کنید. گفتگو کردن با دانشجوهای دانشگاه مقصدتون می تونه خیلی از جزئیات مثل امکانات رفاهی دانشگاه، شرایط و جو دانشگاه و ظرفیت خوابگاه در اختیارتون بذاره. ممکنه خوابگاه یه دانشگاه ظرفیت نداشته باشه و لازمه شما از قبل این نکته رو بدونید.

۷. به رتبه علمی دانشگاه مورد نظر دقت کنید. با یک جستجوی ساده توی گوگل، می‌تونید متوجه شید که کدوم یک از دانشگاه های مورد انتخاب شما رتبه علمی بهتری داره و با توجه به رشته‌ ریاضی مورد انتخاب‌تون، اون دانشگاه رو در اولویت بذارید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید


معرفی و رتبه قبولی رشته های دانشگاهی
مشاور تحصیلی
بهترین منابع کنکور
بهترین مدرسه تهران

روش مطالعه کنکور

دوستان عزیزان بارسایی، ممنون که همیشه همراه بارسا هستید و سوالاتتون رو از ما می پرسید. بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. اما حتما پاسخ شما رو خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

فرم درخواست مشاوره تحصیلی

برای رزرو و دریافت اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره تحصیلی خصوصی بارسا، کافی است نام و شماره موبایل خود را وارد کنید.

مشخصات فردی
موبایل
تصویر امنیتی
کد امنیتی :
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد.